927x127 HEAD VPRAVO

Jaro: oči a játra

Jaro: oči a játra

Podle tradiční čínské medicíny jsou oči pod vlivem jater a ta spolu se žlučníkem přináležejí prvku dřevo. K němu také patří jaro. Pokud nemáme v pořádku játra, můžeme pozorovat i potíže s očima. Zmíněné orgány jsou právě na jaře vystaveny zvýšené zátěži.

Co poškozuje játra?

Například hněv, a to i ten potlačovaný, který nedáváme najevo, stres, alkohol, česnek, ostré koření a jiné. Játra nesnášejí tlak. U mnoha lidí se objevují neurózy proto, že byli vystaveni v dětství, to znamená ve vývojové fázi dřeva, neúměrnému tlaku. Trpěli přehnanými požadavky přísných rodičů nebo byli vystaveni jejich nereálným očekáváním. Dřevo potřebuje volnost a prostor k růstu. Člověk s napjatými játry cítí málo prostoru, a tak reaguje zlostně na vše, co ho omezuje. Tvrdohlavost, neústupnost, sklon ke schválnostem a s tím spojenou ztuhlost a napjatost těla lze uvolnit jedině tím, že budeme získávat prostor, ve kterém se budeme cítit volně. Toho nedosáhneme tak, že jej odebereme druhým tím, že na ně budeme tlačit. Svá přání bychom měli prosazovat s klidem. Máte pocit, že už se neudržíte a „nějakou někomu ubalíte“? (Máte přebytek jangu v játrech.) Jděte raději naštípat dříví či dělat něco podobného. Nebo svůj hněv tlumíte, pociťujete takzvanou studenou zlost a možná že se ani nepovažujete za rozhněvaného? (Ve vašich játrech se zablokovala čchi.) Pokoušíte se ulevit si naříkáním, manipulováním, ovládáním? Nechtějte, aby bylo vše po vašem a nezkoušejte to vyřešit alkoholem. Ten sice na chvilku (ale jen na chvilku) stres uvolní, ale potom je vše ještě horší. Ostatně alkohol játra ničí. Výjimkou je malá (!) sklenka piva, nejlépe plzeňského. Tu lze naopak vřele doporučit.

Zlost a chyby v jídelníčku škodí játrům i žlučníku, a naopak játra oslabená stresem a špatným stravováním vyvolávají hněv a zlost. Vyvarujte se proto česneku, ostrých koření, kávy, alkoholu, velkých porcí masa, uzenin a vydatných večeří. Pomůže akupunktura, bylinná terapie, tělesná a duševní práce. Příznivě působí téměř všechny kyselé potraviny (kyselá chuť patří k prvku dřevo), které mají osvěžující účinek. Zelená zelenina (zelená barva také patří k prvku dřevo a na uklidnění podrážděných očí nám již naše babičky radily „zahledět se do zeleně“) brokolice, špenát, celer, čekanka, pampeliška, všechny výhonky (prvek dřevo představuje růst, směřuje vzhůru), pšenice i pšeničné klíčky, dýňové semínko, broskve, švestky, kompoty, šípkový čaj, maso raději bílé – slepice, kuře, spíše jen lehce podušené. A místo ostrých koření čerstvé bylinky. Z mléčných výrobků jsou nejvýhodnější tvaroh, kysaná mléka, jogurt. Žlučník podpoří zelené fazole, červená řepa, mrkev, fenykl, kopřivy, citrony (někteří „žlučníkáři“ však citrusové plody nesnášejí), petržel, ředkev.

Jarní očistné půsty, které prozíraví a zkušení lidé praktikují odedávna a které nám i církve moudře doporučují v předvelikonočních týdnech, ulehčují nejdůležitějším detoxikačním orgánům, mezi něž patří v první řadě játra a ledviny.

Co prospívá očím?

Unavené, bolestivé, zarudlé nebo jinak poškozené oči a opuchlá víčka potřebují odpočinek, ale i pohyb, aby se nezkrátily a netuhly okohybné svaly a všechny části očí byly dostatečně zásobeny živinami. Existuje řada doporučených aktivit, někdy převzatých ze zkušeností jógy. O některých z nich jsme se stručně zmiňovali i ve Sféře (viz 9–12/2007). Někteří odborníci jsou toho názoru, že správným a důsledným prováděním cviků a podpůrných činností lze nejenom předcházet závažným poškozením zraku v budoucnosti, ale i zmírnit nebo zastavit současné potíže či dokonce úplně odstranit takové poruchy, jakými jsou krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, vetchozrakost, šedý i zelený zákal či makulární degenerace nebo strabismus (šilhavost). Je prý možné v posledku odložit brýle nebo kontaktní čočky úplně.

Špatné vidění může být způsobeno i vadou krční páteře. Na pražských Vinohradech bylo v minulosti možné potkat „pohádkového dědečka“. Občas se s někým zastavil, dal se do řeči a přitom jsme se od něho dozvěděli docela užitečné rady. Zabýval se hlavně irisdiagnostikou, ale uměl toho zřejmě více. Jednou nám vyprávěl o tom, jak potkal jakousi uplakanou stařenku, která vedla za ruku malého chlapce. Zeptal se jí, co ji trápí. Vyprávěla mu celá zničená, že chlapečkovi lékaři právě doporučili operaci očí, protože velmi špatně vidí. Starý pán ji uklidňoval, že žádná operace nebude potřeba, protože, jak se na hošíka dívá, problém je v krční páteři a jen ať za ním přijdou, že se to spraví. Stalo se – a operace k údivu lékařů už nebyla nutná. Je to příběh jako z pohádky, ale i z praxe chiropraktiků jsou známy případy, že u lidí například krátce po autohavárii, při níž došlo k poranění krční páteře, se objevil astigmatismus.

Stále častější syndrom suchých unavených očí, a dokonce i poruchy, které časem způsobí potřebu opatřit si brýle, nejsou způsobeny pouze používáním počítačů. Zapomínáme přitom na televizi. První skokový nárůst očních poruch se odehrál už v letech, kdy se televize rozšířila do celé populace. Oči také poškozuje nošení brýlí. Občas se stane, že nám oční lékař poradí, abychom brýle nepoužívali, dokud se bez nich dokážeme obejít. Mechanismus vidění se totiž rychle přizpůsobí změněným pohodlnějším podmínkám, svaly v očích se zkrátí, ztuhnou a pracují ještě hůře než dřív. My po čase potřebujeme znovu a znovu brýle ještě silnější. Tudy cesta nevede.

Rozhodně bychom svému zraku měli věnovat více péče. Zničené klouby nám lékaři nahradí, když přijdeme o zuby, je tu umělý chrup, ale co když ztratíme zrak?

autor: Ivana Karpenková

Pozn.: Pro toto období je doporučen Detoxin k harmonizaci meridiánu jater. Problémy s očima může také zmírnit kombinace Vista clear a Levamin.

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 03/2010

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF