Bodnutí hmyzem

Bodnutí hmyzem je nepříjemné, většinou není nebezpečné, i když může vyvolat alergickou reakci. Nejčastěji alergii vyvolává bodnutí včelou, vosou, sršněm, výjimečně čmelákem, ti všichni patří do čeledi blanokřídlého hmyzu. Člověka může obtěžovat a vyvolat alergii i banální štípnutí komárem, mouchou nebo mravencem.

Hmyzím žihadlem se malé množství jedu dostane pod kůži a dále se šíří krví do těla. Nejčastěji na kůži vyvolá místní reakci. V místě vpichu vznikne začervenání, otok, pociťujeme svědění, pálení a bolest. Místo vpichu je teplejší než okolní kůže, může být i mírně zvýšená tělesná teplota. Příznaky odeznívají do několika hodin. Nebezpečné je, když nás včela bodne do nevhodného místa, například do jazyka. Jeho otok a zvětšení může ucpat dýchací cesty a způsobit udušení.   

Závažnější je celková alergická reakce, při které se objeví projevy celého těla jako jsou nevolnost, průjem, zvracení, bolest břicha, brnění jazyka, křeče, závratě. Zhoršuje se dýchání, prudce klesá krevní tlak, zrychluje se tep a hrozí anafylaktická reakce až šok. Těžší reakce vznikají většinou u lidí, co již mají jinou alergii nebo atopický ekzém. 

Anafylaktický šok neboli alergický šok je život ohrožující stav vyžadující okamžitou pomoc, jinak dochází k selhání srdečního oběhu. Jde o extrémně silnou alergickou reakci, která se začne projevovat velmi rychle, do 30 minut po bodnutí hmyzem nebo po kontaktu i s jiným alergenem. Projevuje se odtokem tekutin z cév, tím se zvýší srdeční činnost, aby se udržel oběh a pulz se zrychluje, vznikají viditelné otoky z tekutiny cév uniklou do podkoží,  cévy jsou prázdné, začne klesat krevní tlak a nakonec selže krevní oběh, člověk ztrácí vědomí a umírá. Mimo tyto příznaky jsou projevy alergické reakce – kopřivka, dušnost, suchý kašel, astmatický záchvat. V případě vzniku šoku volejte rychlou záchrannou službu, případně zahajte první pomoc.

Příčiny z pohledu klasické medicíny: 

Příčina je zřejmá, jde o přímý kontakt hmyzu s pokožkou člověka, kdy žihadlem je vpraven hmyzí jed pod pokožku. Tělo reaguje přímo na jed hmyzu nebo na látky, které má hmyz na sobě (bakterie, viry, chemické látky). 

 

  • skloňovaný název: bodnutím hmyzem
  • související produkty: ;;932 ;;949 ;;977 ;;944
  • Skloňování 2: bodnutí hmyzem
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Bodnutí hmyzem je vnější příčinou z pohledu tradiční čínské medicíny a organismus reaguje jako u alergií nadměrnou reakcí organismu na vniklou látku, alergen, který vždy pochází ze zevního prostředí. Skutečná příčina poruchy imunitního systému vedoucí k alergickým reakcím není dosud přesně známa. Alternativní medicína pro lidi, kteří jsou alergičtí na hmyzí bodnutí nabízí především preventivní léčbu, jež je zaměřena na zvýšení odolnosti a posílení imunitního systému. 

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1134

Související položky (podle značky)

// EOF