927x127 HEAD VPRAVO

V březnu věnujte pozornost žlučníku

  • Napsal(a) Mgr. Petra Strmisková

V BŘEZNU je podle TČM nejvíce ohrožen žlučník. Funkčně je z orgánů cang spojen s játry. Je řazen nejen mezi šest fu, ale i mezi tzv. zvláštní orgány fu.

Žlučník řídí uschovávání a vylučování žluči, ta vzniká akumulací čchi jater, poté vtéká do žlučníku, v něm je uskladňována, a proto je žlučník nazýván skladištěm. Žluč je zelenožlutá tekutina hořké chuti, jejímž hlavním úkolem je napomáhat procesu trávení, a tím podporovat i správnou činnost sleziny a žaludku.

Na vyváženosti čchi žlučníku závisí i schopnost správně posoudit věci, rychle a rázně se podle toho rozhodnout. Žlučník řídí rozhodnost, což se odráží na duševním rozpoložení, povahových rysech člověka. Játra jsou vrchním velitelem, rozhodnost si však berou od žlučníku. I kdyby byla čchi jater silná, bez žlučníku nemá rozhodnost. Játra a žlučník si vzájemně pomáhají a z toho se rodí smělost a odvaha. Podle orgánových hodin žlučník nejvíce pracuje v době mezi 23 –1. hodinou, proto je vhodné v tomto čase jeho aktivitu podporovat. 

Jak poznáme oslabení žlučníku?

Chorobné procesy v žlučníku jsou spojeny s jeho hlavním úkolem uchovávat žluč a jejím vylučováním následně podporovat trávicí funkce sleziny a žaludku. Jestliže vylučování žluče není v pořádku, oslabují se i funkce sleziny a žaludku. Vznikají zažívací poruchy provázené např. nadýmáním nebo průjmy. Jestliže játra a žlučník zablokuje tzv. vlhká horkost, játra nedokážou udržovat patřičnou vnitřní průchodnost, žluč se dostává i mimo tenké střevo do krve. Poznáme to podle vznikající žloutenky, zežloutnutí očí a pokožky.

Čchi žlučníku v normální situaci klesá dolů. Pokud nějaká chorobná příčina způsobí obrácení jejího toku, objevuje se hořkost v ústech a sucho v krku z horkosti v žlučníku. Dalšími příznaky jsou zvracení hořkých šťáv, bušení srdce, závratě. Horkost blokuje vylučování žluče, proto dochází i k poruchám v činnosti žaludku a sleziny, které se projevují nadýmáním, krkáním či vystupováním kyselých šťáv.

 Pevná čchi žlučníku znamená odolnost proti stresům.

Stav čchi žlučníku určuje míru odolnosti vůči silným stresovým vlivům (strach, hněv) a jejich případnému vyústění do onemocnění, neboť ovlivňuje normální cirkulaci čchi i krve, a pomáhá uchovat vyvážené vztahy mezi orgány. Lidé s pevnou čchi žlučníku nepodléhají tolik psychickým stresům a lehce se s nimi vyrovnávají. Prázdnota nebo oslabení čchi žlučníku se naopak projevuje zvýšenou citlivostí na negativní vlivy. Projevuje se stavy úzkosti, obav, nedostatku rozhodnosti, dále poruchami spánku, množstvím snů, bušením srdce, podrážděností, nutkáním na zvracení a závratěmi.

Jaké potraviny nám pomohou žlučník posílit?

Žlučník potřebuje detoxikaci a podporu v regeneraci. Každé ráno nalačno začněte sklenicí teplé vody s citrónem. Na jaře jsou vhodná teplejší jídla, dušená zelenina kombinovaná se syrovou. Konzumujte vše, co začíná růst (hořčičné listy, řeřichu potoční, špenát, listy pampelišky). Zařaďte také nakládanou kvašenou zeleninu, kyselé zelí, z obilovin přidejte bulgur, kuskus, pšenici, špaldu, rýži, žito. Vhodné je cokoliv naklíčené.

Chuť prvku dřeva je kyselá, konzumujte tedy vše přirozeně kyselé. Kyselá chuť je stahující, vhodná k zamezení ztráty tělesných šťáv, brání tedy pocení a průjmu. Jejich nadbytek však vede k zadržování vody. Kyselá chuť pohybuje čchi v organizmu směrem dovnitř a dolů, což je vhodné v případě vnitřního horka, emoční podrážděnosti, vzteku a při poruchách spánku.

Proti tvorbě kamenů jsou dobré ořechy, fazole, hrách, sója. Je i mnoho bylin s hořčinami, které napomáhají trávení, podporují správnou funkci žlučníku. Máta peprná účinně upravuje trávení, tymián navíc podporuje tvorbu žluče. Namíchejte si své čaje z bylin, jako je nať máty peprné, list smetanky lékařské, nať čekanky, přidat můžete ještě list ostružiníku, květ měsíčku, kořen kurkumy, nať řepíku, jablečníku či kořen oman.

Z bioinformačních produktů DIOCHI je balzámem pro žlučník a játra DETOXIN. Vyzkoušejte!

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF