927x127 HEAD VPRAVO

Onemocnění jater

  • Napsal(a) MUDr. Lenka Hodková

Játra podle čínské medicíny souvisejí s obdobím jara, které právě nastává. Možná si uvědomíme některé praktické informace a jednotlivé souvislosti, jež nám pomohou například při řešení našich problémů nebo při zaměření se na jaterní očistu.

Játra jsou největším orgánem v těle. Jsou tvořena dvěma laloky, mají hnědočervenou barvu. Leží pod pravým žeberním obloukem, zasahují i na levou stranu. Váží asi kolem 1,5 kg. Játra jsou zásobena jaterní tepnou, dále do nich přichází vrátnicová žíla, která přivádí krev ze všech břišních orgánů a s ní živiny a toxické látky. Krev je odváděna jaterní žilou do dolní duté žíly. Pod játry je uložen žlučník. Játra zpravidla nepřesahují pravý žeberní oblouk. Jsou hmatná tehdy, jsou-li zvětšená.

Jaterní buňky tvoří jaterní lalůčky, které jsou funkční jednotkou jater. Mají paprsčité uspořádání. Mezi nimi začínají jaterní žlučovody. Jaterní buňky vytvářejí žluč. Játra mají kolem 500 funkcí.

– Přeměňují živiny – jsou metabolickou továrnou těla. Přeměňují cukry na zásobní glykogen, a naopak rozbourávají zásobní glykogen na glukózu v případě potřeby. Rozkládají i vytvářejí aminokyseliny, vytvářejí plazmatické bílkoviny. Přeměňují i tuky. V játrech dochází ke štěpení tuků a jejich oxidací se uvolňuje energie.

– Jsou zásobárnou živin, zejména uchovávají cukry (až do 20 % hmotnosti jater), tuky (do 2–4 % hmotnosti jater), mají i určitou zásobu bílkovin.

– Přeměňují vitaminy a hormony, hormony vytvářejí i deaktivují. Jsou zásobárnou vitaminů (B12), vytvářejí cholesterol.

– Tvoří teplo – v játrech vzniká asi 15 % tělesného tepla. Tvoří se při chemických reakcích probíhajících v játrech.

– Detoxikují organismus od škodlivých látek, které vznikají přímo v organismu, nebo těch, které se do organismu dostanou z vnějšího prostředí. Zneškodňují amoniak, alkohol, jedy z hub a jiné jedovaté látky.

– Vytvářejí žluč, ta ovlivňuje činnost střev, emulguje tuky a umožňuje vstřebávání látek rozpustných v tucích, vitaminů. Žluč se skládá ze žlučového barviva bilirubinu, solí žlučových kyselin, fosfolipidů a cholesterolu.

– Podílejí se na krvetvorbě – vytvářejí bílkoviny krevní plazmy i některé složky hemoglobinu. Jsou i zásobárnou železa a vitaminu B12, důležitých pro krvetvorbu.

– Mají význam pro srážení krve – tvoří se zde fibrinogen a protrombin, základní složky srážecího systému. Také ale vytvářejí heparin, který se naopak podílí na rozpouštění vzniklých sraženin.

– Játra jsou zásobárnou krve – zadržují i uvolňují značné množství krve, regulují tak krevní oběh a objem cirkulující krve.

– Dokážou regenerovat svoji tkáň i ze zbylých 10 %.

MUDr. Lenka Hodková bude také přednášet na Diochi Akademii. Přijďte podpořit svoje zdraví a zažijte víkend plný energie v úžasném prostředí Moravského krasu! Více informací o programu ZDE

Funkce jater z pohledu čínské medicíny

  • Játra mají klíčovou funkci při hromadění krve a rozdílení stejnoměrného toku energie v celém těle a vědomí.
  • Když odpočíváme, játra hromadí krev a regulují její množství v krevním oběhu, pokud je narušena schopnost jater hromadit a vydávat krev, pak vázne tok energie v těle.
  • Pokud vázne tok energie, může se objevit spousta nepříjemných příznaků, které zvyšují fyzické a mentální napětí v organismu.
  • Zdravá játra jsou jako mladý strom – vysoký, pružný, ohebný, zelený, přesto pevně zakotvený v půdě, ve větru se ohýbá plynule, bez námahy a vyváženě.
  • Nerovnováha znamená strnulost, jsme rozlámaní, dřevění, strnulí jak tělesně, tak i duševně.

Příznaky onemocnění jater z pohledu klasické medicíny

– Ikterus (žloutenka) – v důsledku neschopnosti jaterních buněk metabolizovat žlučové barvivo bilirubin.

– Svědění kůže – zhoršení metabolismu žlučových kyselin.

– Nevolnost, pocit na zvracení, tlak v pravém podžebří.

– Únava, teploty, zimnice, třesavky.

– Ztráta pocitu zdraví, nevýkonnost, snížení odolnosti vůči nemocem v důsledku zhoršené tvorby bílkovin účastnících se imunitních reakcí.

– Při vystupňovaných potížích zarudnutí dlaní, bolesti konečků prstů, projevy osteoporózy, xantelazmata očních víček.

– Krvácení z jícnových varixů.

– Zvětšení sleziny.

– Endokrinní poruchy (zejména u cirhotiků) – atrofie varlat, poruchy potence, gynekomastie (zvětšení prsních žláz), ztráta ochlupení, u žen snížení menstruace až její vymizení – na rozdíl od čínské medicíny neví klasická, proč dochází k ovlivnění menstruačního cyklu (podle čínské medicíny meridián jater prochází přes gynekologické orgány a velikost menstruačního krvácení závisí na funkci jater).

– Přítomnost tekutiny v břišní dutině – ascites.

– Jaterní encefalopatie – při vystupňování onemocnění a při selhávání jater – neurologické a psychiatrické příznaky – třes horních končetin, změny povahových rysů, apatie, spavost, euforie, agrese, inverze spánku – v noci nespí a spí ve dne, dezorientace, změna písma, změna vyslovování, pomalé odpovědi.

– Vystupňování vede k jaternímu kómatu – bezvědomí, jaterní zápach, jde o selhávání jater, úmrtnost v těchto případech bývá až 80 %.

Klasická medicína vidí příznaky onemocnění jater, nikoli zpočátku varovné při pouhém zatížení jater. Ty nedokáže diagnostikovat, protože zatížení jater není diagnostikovatelné pomocí odběrů. V laboratorních odběrech se zachytí až hrubší poškození jater.

Příznaky onemocnění nebo zatížení jater z hlediska čínské medicíny

Na rozdíl od klasické medicíny, čínská dává do souvislosti vztah jater a očí, kloubů, vazů, šlach, nehtů.

  • Nerovnováha znamená strnulost, jsme rozlámaní, dřevění, strnulí jak tělesně, tak i duševně.
  • Únava – když játra nemohou v noci, v době své největší aktivity, filtrovat krev a čistit ji (v důsledku nadměrných nočních aktivit, pracovních směn atd.), pak se probouzíme unavení a únava se stupňuje. Zatížená játra se projevují tím, že se člověk pravidelně probouzí kolem 1.–3. hodiny ranní. Ve srovnání s klasickou medicínou, která si toto vysvětluje inverzním spánkem – v noci je člověk s nemocnými játry bdělý a ve dne spí.
  • Pokud není dostatečně očištěná krev, pak nejsou dobře vyživovány šlachy, vazy, což vede ke ztuhlosti, potížím s ohýbáním a natahováním kloubů, necitlivosti, křečím ve svalech.
  • Některé toxiny neumějí játra zpracovat, ty pak mohou poškodit vlastní jaterní tkáň – vzniknou nové příznaky nemocí včetně alergií – takto vysvětluje vznik alergií čínská medicína.
  • Stav očí – suchost, zarudnutí, šeroslepost, šedý zákal (katarakta), zelený zákal (glaukom), rozmazané vidění, černé skvrny v zorném poli.
  • Měkké lámavé nehty, vroubkování, štěpení.
  • Emoce – hněv, podrážděnost, potlačování pocitů, deprese, neschopnost plánovat nebo organizovat, nadměrně přesné plánování, netrpělivost, frustrace, strnulost, náladovost, křik, negativní myšlení, agrese, nervózní napětí.
  • Fyzické příznaky – nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, migréna, nadýmání, odulost břicha, premenstruační syndrom, citlivost prsou, nepravidelná a bolestivá menstruace, rozmazané, nejasné vidění, vnímání bodů nebo skvrn v zorném poli, ztuhlé svalstvo v šíji, ramenou, těle, hemoroidy, modřiny, zácpa, slabé nehty, odpor k větru.
  • Gynekologické příznaky – meridián jater prochází kolem zóny genitálií a přes prsa – odtud pramení premenstruační syndrom, menstruační problémy, napětí v prsou, bolesti v prsou, uzliny a zduřeniny v prsou – zejména je-li zablokován meridián jater a vázne tok energie.
  • Nadměrné napětí svalů – zejména šíjových a ramenních.
  • Pokud přijímáme mnoho mastných kyselin nebo alkohol, pak játra mohou být oteklá nebo rozšířená. Tlačí na svaly a obratle, a tak se může zakřivit páteř.
  • Nervové dráhy vycházející z páteře mohou dráždit játra, žlučník, srdce, slezinu a ledviny.
  • Bolesti zad vztahující se k játrům cítíme ve střední části zad.

Z pohledu čínské medicíny mají játra i velkou emocionální aktivitu.

  • Hněv (játra absorbují toxické látky, aby nás ochránila, stejně absorbují hněv a chrání nás před emocionálním vyčerpáním a depresemi).
  • Přetížená játra – člověk často vybuchuje, křičí, neovládá se.
  • Pokud jsou pocity nenávisti a zlosti chronicky blokované, střídá se hněv a deprese.
  • Deprese jaterního původu – následují vždy po čase dlouhodobého stresu a tlaku, které si vždy vyžádají svoji daň.
  • Podle čínské medicíny jsou deprese z přetížení jater, která nedokážou dobře odvádět toxické emoce. Zátěž těmito emocemi pak vede k propadu energie a ke vzniku deprese.
  • Jakákoli náruživost (alkohol, drogy, jídlo, patologické hráčství) je svázána s játry.
  • Játra skladují náš emocionální odpad, to, co nejsme schopni vyjádřit – nenávist, závist, zlost, žárlivost, odmítání sebe sama.
  • Pokud se emoce nahromadí, brání správné funkci jater.
  • Negativní pocity a myšlenky ovlivní i imunitní systém těla.
  • Energie vzniklá nahromaděním škodlivých emocí se projeví napětím, ztuhlostí svalů, bolestmi zad.
  • Společně se žlučníkem plánují budoucnost, projekt života.
  • Vycházejí z nich rozhodnutí.
  • Při stagnaci energie se objeví nerozhodnost, neorganizované jednání, zmatek.
  • Špatně plánujeme čas, špatně rozdělujeme plány nebo vše do nejmenšího detailu plánujeme předem.
  • Je velmi důležité umět se zbavovat škodlivých emocí a nenechat je v sobě, jinak se energetickému propadu nevyhneme a psychicky se zhroutíme.

Příčiny poškození a onemocnění jater

– Vrozené poruchy metabolismu (hemochromatóza, Wilsonova choroba).

– Infekce jater – virové – hepatitis A, B, C, infekční mononukleóza – EB virus.

– Toxické poškození jater – přímé poškození toxinem nebo jeho metabolitem – jedy hub – muchomůrka zelená, plísně aflatoxin z Aspergilus flavus,  chemikálie – tetrachlormetan, trichloretylen, toluen, dinitrofenol, benzen,  pesticidy, insekticidy, těžké kovy, formaldehyd, léky – antibiotika, cytostatika, chemoterapeutika, hormony (včetně antikoncepce), tuberkulostatika, antirevmatika, psychofarmaka – antidepresiva, sedativa, anestetika, perorální antidiabetika, antiepileptika, hormony štítné žlázy, anabolika, antihypertenziva, léky na snížení teploty – paracetamol, alkohol. Je známo více než 250 druhů léků, u kterých je prokázaná hepatotoxicita. Ta se nemusí projevit ihned, ale například až po opakovaném podávání léků. Při určité souhře náhod již po prvním podání léku může dojít k těžké reakci s poškozením jater. Většinou za vydatného přispění imunitního systému, kde už je v organismu nastartovaný proces autoimunitních reakcí.

– Sekundární poškození jater jako následek infekcí či otrav.

MUDr. Lenka Hodková bude také přednášet na Diochi Akademii. Přijďte podpořit svoje zdraví a zažijte víkend plný energie v úžasném prostředí Moravského krasu! Více informací o programu ZDE

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF