927x127 HEAD VPRAVO

Leden je ve znamení močového měchýře

  • Napsal(a) Mgr. Petra Strmisková

LEDEN je prvním měsícem v novém roce a je spojován s velkými touhami, přáními, očekáváním, čeho chceme v dalším roce dosáhnout. Děláme si plány, dáváme si předsevzetí a máme novou vnitřní naději na lepší budoucnost.

MOČOVÝ MĚCHÝŘ, orgán měsíce ledna, je místem, kde se shromažďuje odpadová nepotřebná tekutina předtím, než je z těla vyloučena ven. Je produkována ledvinami a říkáme jí moč. Močový měchýř funguje jako skladiště ke shromažďování moče, proto je „správce nad vodními nádržemi“.  Pokud se nahromadí v určitém množství, automaticky je moč vylučována přes močovou trubici z těla ven. Světle žlutá až průhledná barva nám ukazuje na dostatek tekutin v těle, naopak tmavě žlutá až hnědá na jejich nedostatek.

Orgánové hodiny nám prozrazují, že močový měchýř nejvíce pracuje v době mezi 15. 17. hodinou, proto je vhodné v tomto čase jeho aktivitu podporovat. 

Jak poznáme oslabení močového měchýře?

Chorobné procesy močového měchýře souvisí s jeho funkcí shromažďovat a vylučovat nepotřebné zbytky tekutin, a proto se jeví jako přílišné uvolnění moči v podobě častého chození na toaletu nebo naopak zahrazováním odtoku moči. Objeví se vlhká horkost v močovém měchýři nebo prázdný chlad. Mezi nejčastější důsledky napadení vnějšími škodlivinami nebo nevyváženou stravou se vznikem vlhké horkosti můžeme zařadit ztmavnutí moči, pálivé bolesti při močení, snížené nebo úplné zastavení močení, močové kameny, ostrá bolest v podbřišku, krev v moči.

Na začátku prázdného chladu stojí nedostatek jangu buď od narození, kdy se močový měchýř nestihne dostatečně vyvinout, nebo jeho vyčerpanosti ve stáří. Při nedostatku jangu vzniká noční pomočování u dětí, neudržení moči nebo časté močení. Pokud se k tomu přidá i prázdnota čchi ledvin, přidávají se další příznaky, např. celková únava, sexuální poruchy, závratě, hučení v uších, studené ruce a nohy aj. Jestliže máte chuť na slané, znamená to, že vaši pozornost si vyžaduje voda organizmu, není dost energie pro orgány a dráhy vody. Jestliže se objeví otoky končetin, organizmus požaduje draslík a slané jídlo je třeba vysadit, protože sodík a draslík regulují rovnováhu tekutin v těle.

Nadbytek energie v dráze močového měchýře, která je nejvíce jangovou dráhou těla, se projevuje prchlivostí, jízlivostí, agresivitou, lstivostí a neschopností ustoupit. Objevují se bolesti močopohlavního systému, vystřelující bolest v nohou, otoky a bolesti chodidel i malíčků nohou, napětí svalů podkolenní jamky a bolest a napětí kolem celé páteře. Objevuje se bolest vnitřního koutku oka, zánět spojivek, oslabení zraku, bolest hlavy v čelní a týlní oblasti, krvácení z nosu a častá rýma.

Nedostatek energie se v psychice člověka projeví slabou vůlí, slabošstvím, neochotou jednat, leností. Objevují se otoky pohlavních orgánů, impotence, necitlivost a hypotonie svalů podél páteře, také tíže nohou, slabá chodidla. Může se objevit i bolestivé močení, pomočování, zhoršení sluchu a celková oteklost.

Strach, zloba, obavy, bolest a nevíra v lepší budoucnost ovlivňují oblast pánve a ovládají ji. Oslabená místa jsou živnou půdou pro rozvoj bakterií a virů. Zánět a bolest močového měchýře jsou naše hluboko ukryté slzy a křivdy, které úzce souvisí s našimi vztahy. Naučme se zbavovat všeho starého, vyjadřujme své niterné pocity, příjemné i nepříjemné.

Jak získat rovnováhu a jak posilovat období vody?

V první řadě je důležité myslet na doplnění dostatečného množství tekutin do organizmu, nejlépe vodu a bylinkové čaje, které jsou pro tělo přirozené. Tekutiny propláchnou močový měchýř, aby se nezadržovaly nečistoty a bakterie.

I v zimě je nutné se věnovat fyzické aktivitě. Dráha močového měchýře je nejsilnější jangová dráha organizmu. Jestliže ji nebudeme rozhýbávat, voda organizmu začne stagnovat. Dopřejte si ranní rozcvičky, lyžování, sáňkování, pěší procházky. Pohyblivost kloubů a ohebnost těla zajišťuje dobrý stav vody.

Doporučuje se chodit po drsnějším koberci, masírovat míčkem chodidla a tím stimulovat krevní oběh chodidel. Můžeme také použít éterické oleje (rozmarýn, borovice, šalvěj, eukalyptus) k pravidelným masážím podbřišku. Jednou z nejlepších bylin na močový měchýř je lichořeřišnice větší. Působí jako přírodní antibiotikum.

Vhodné je vyvarovat se všemu uměle sladkému, slazeným nápojům nebo i cukru ve všech jeho podobách. Sladké nám znemožní odplavit bakterie z těla a zhoršuje nerovnováhu prvku
vody.

Smyslovým orgánem močového měchýře jsou uši, dávejte si tedy pozor na jejich ofouknutí zimním větrem.

Nezbytností je v dnešní době doplňovat vápník, který je nutný pro kosti a vitamin D, který zajistí lepší vstřebatelnost vápníku.

Při močení se uvolní nahromaděný tlak tekutiny v močovém měchýři. Přeneseno na naši duši, psychiku, je potřeba se naučit uvolňovat své vnitřní duševní tlaky. Strach, podrážděnost, vztek, neschopnost prosadit sami sebe nebo pocit nesvobody oslabuje, až blokuje náš močový měchýř. Je důležité naučit se vyjadřovat své emoce a potřeby bez přehnaného vzteku a zloby.

Jaké potraviny nám pomohou posílit močový měchýř?

V zimě je hlavním úkolem potravy dodat organizmu dostatek jangu, aby mohl močový měchýř odolávat vnějšímu chladu. Venkovní chlad je silný a my potřebujeme prohřívat organizmus.

Zahřívací energii má hlavně zelenina pěstovaná v severských zemích, protože zraje ve studených měsících, jsou to zelí, kadeřavá kapusta, pórek a karotka.  Doporučujeme konzumovat luštěniny, zejména malé červené fazole adzuki, sójové boby nebo fazole. Vhodné z obilovin jsou pohanka, oves, amarant, kroupy nebo divoká rýže.  Je vhodné zařadit více potravin slanější chuti a vyhnout se jednoduchým cukrům. Při zánětech je dobré doplňovat vitamin C v přirozené formě, který je potřebný k okyselení moči a tím pádem k boji organizmu s choroboplodnými zárodky. Preventivně také působí brusinky (šťáva nebo sušené plody). Příjemné zahřátí těla nám zajistí polévky. Pro dodání potřebných enzymů do organizmu můžeme použít miso pastu nebo umeocet.

Zdeňku, zde fotku – něco z výše uvedených potravin: kapusta, zelí, pórek, karotka, adzuki (červené fazole), oves...

Citrusové plody a mléčné výrobky je nutné úplně vypustit, jelikož do našeho těla přinášejí chlad a zahleňují. Vyhněte se také nadměrné konzumaci alkoholu.

Pro posílení močového měchýře si udělejme čaj z květů černého bezu, přesličky, jitrocele nebo břízy. Důležité je také omezení kávy, čokolády a neprochladnout. Reflexní bod pro močový měchýř leží na vnitřní straně obou chodidel, pod vnitřním kotníkem. Masírujeme opatrně a omezeně vzhledem k potížím.

Ledviny pomáhá harmonizovat nejen v zimním období bionformační preparát DIOCHI DIOCEL https://www.diochi.cz/cs/produkty/diocel. VYZKOUŠEJTE! :-)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF