Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
Kýchání, ucpaný nos, únava, bolest hlavy, svalů, kloubů nebo v krku. Že je vám to povědomé? Jedná se o nejčastější příznaky nastávající chřipky nebo nachlazení. S těmito příznaky často přichází i zimnice nebo vzápětí na to teplota. Horečku často doprovází únava, bolest hlavy a celková vyčerpanost. Je-li organizmus napaden škodlivým mikroorganismem, začne se bránit. Jedná se o typický nástup imunitní reakce, do jejíž průběhu mnohdy není vůbec nutné zasahovat. S lehčím průběhem si umí imunitní systém poradit. Vyplatí se nechat teplotu pracovat, ideálně dva tři dny. V rozmezí od 37-38,5 °C se jedná pouze o přirozený obranný mechanismus lidského těla, imunitní procesy fungují mnohem efektivněji, zrychlují se metabolické procesy v těle. Pokud máte prostor pro klidový režim, ulehněte do postele a dejte možnost tělu se s horečkou vypořádat samo.
Toto jsou všeobecná doporučení, která ale nemusí platit plošně pro každého. Někdo pozná nastupující zdravotní problém hned při zvýšené teplotě od 37° C, leží, je unavený a tělo si vyžádá klid, někdo je tomuto schopen čelit až do teploty 38° C, kdy již začínáme mluvit o horečce. Horečka je příznak nemoci, který čas od času potká každého z nás.
Důležité je nezapomenout pravidelně doplňovat tekutiny. Jestliže však teplota přetrvává déle než tři dny, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Média nás denně zahlcují informacemi, že v lékárnách není dostatek léků, že jsou přeplněné čekárny všeobecných lékařů a pod. Je tedy nejvyšší čas vrátit se k prastarým moudrostem kořenářek a začít znovu využívat účinky bylin.
Abychom podpořili imunitní systém, který si má poradit s infekcí, je vhodné jej posilovat dostatkem vitamínů, minerálů, ale i dostatečným pitným režimem. Již naše babičky znaly přírodní možnosti jak na snižování teploty nebo na podporu imunity pitím čajových směsí z bylin. V Diochi máme k dispozici doplňky stravy pro posílení imunity pitím bylinných čajů, bylinných bioinformačních kapek a kapslí s extrakty bylin a silicemi.
Tmavě růžová barva obalu produktů Diochi určuje zaměření na meridián plic a tlustého střeva, které spolu podle tradiční čínské medicíny úzce souvisí. Posílíme-li meridián střev, uleví se plicím i zahlenění a uvolní se i meridián plic a tím i dýchání. Mezi čaje zaměřené na meridián plic patří Rosa centifolia – Růže stolistá nebo čaj Prunella vulgaris – černohlávek. Oba pomáhají nastolit normální stav dýchacího systému. Navíc čaj z růže stolisté chutná i dětem.
Z tinktur, které patří k meridiánu plic je BAKTEVIR, který obsahuje extrakty z 15 bylin a 10 přírodních silic mezi kterými najdete byliny, které znaly už naše babičky a používaly proti nachlazení a kašli. Jedná se především o byliny divizna velkokvětá, bez černý, lišejník islandský, sléz lesní, jitrocel kopinatý, ze silic např. eukalyptová, yzopová nebo grepová. Směs zároveň podporuje meridián tlustého střeva, které se vzájemně podporují.
Druhou tinkturou, která patří k meridiánu plic je DiNAvir, který taktéž obsahuje extrakty z 14 bylin a 11 silic. Hlavní bylinou je yzop lékařský, který podporuje normální činnost dýchací soustavy, kardiovaskulárního systému, jater nebo stavu kostí a kloubů. Černohlávek působí jako antioxidant, podporuje normální obranyschopnost organizmu a pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi. Dále kapky obsahují extrakt bylin ze šalvěje červenokořenné, ptačího zobu, lišejníku islandského, které podporují přirozenou obranyschopnost, imunitní systém, chrání horní cesty dýchací nebo kozinec blanitý nebo meduňka lékařská. Směs je sestavena tak, aby její působnost byla celistvá a pomáhala posilovat celý energetický systém člověka s důrazem na podporu normálního dýchání.
Kapsle DEVIRAL plus jsou svým obsahem taktéž zařazeny k meridiánu plic a tlustého střeva. Kuklík městský, řepík lékařský a hřebíčkovec vonný jsou byliny, které pomáhají harmonizovat meridián tlustého střeva a ulevit tak meridiánu plic a dýchání. Řepík lékařský podporuje normální trávení, činnost gastrointestinálního traktu, střev, horních cest dýchacích, močové soustavy, jater a vylučování, a dokonce i oběhové soustavy. Jeho působnost je celistvá na posílení celého organizmu komplexně. Ne náhodou nese ve svém názvu slovo „lékařský“.
Příroda nám poskytuje vše potřebné, co je zapotřebí k posilování imunity a tak využijme její nabídnuté pomoci ještě dříve, než se zdravotní problém vyskytne.
Na dvě porce budeme potřebovat:
300g telecí kýty nebo panenské svíčkové
1 polévková lžíce másla
10g pohankové nebo špaldové mouky
vlažná voda
1 polévková lžíce oleje
Sůl
Telecí maso omyjeme, nakrájíme na plátky, nařízneme okraje, mírně naklepeme paličkou a osolíme. Plátky opečeme po obou stranách na rozpáleném oleji. Potom vyndáme a uchováme v teple. Šťávu zaprášíme moukou, zředíme vlažnou vodou a 10 až 15 minut povaříme. Hotovou šťávu přecedíme, zjemníme lžíci másla a osolíme. Vhodnou přílohou je dušená ráže, vařené brambory a různé zeleninové saláty.
Jídlo se prolíná celým naším životem od úplného začátku a ovlivňuje každou jeho oblast od zdraví přes náladu až po náš rodinný život. A obráceně, co si dáme na talíř je ovlivněno výchovou, zvyky, stresem, reklamou, sociální životem, ročním obdobím i psychikou. Nejen terapeuti moc dobře vědí, jak malý kousek vede od stolu k hlubinám naší psychiky.
Vědecké označení lišejníku vzniklo z latinského slova cetra = malý kožovitý štítek, což vyjadřuje vzhled rostliny. Lišejníky rostou velice pomalu a odborníci odhadují stáří některých exemplářů v Arktidě na čtyři tisíce let. Jedním z farmakologicky významných druhů lišejníků je pukléřka islandská ( Cetraria islandica L .) z čeledi Parmeliaceae, lidově nazývaná islandský mech
Pukléřka reprezentuje tradiční drogu používanou lidmi již několik staletí. Některé další druhy lišejníků se v současné době intenzivně zkoumají. Pro své antibiotické účinky mohou představovat v budoucnu důležitý zdroj antibiotik. Rostlina má olivově zelenou, polokeříčkovitou, vystoupavou, bohatě rozvětvenou stélku, vysokou 10–15 cm. Stélka pukléřky jsou přechodem mezi lupenitými a keříčkovitými typy stélek. Mladé rostliny jsou pružné a měkké.
Rozšíření: Roste pevně přichycená k podkladu na zemi, skalách a kamenech. Má ráda kyselá vřesoviště a suché křemičité půdy, kde se po dešti drží delší dobu dostatek vody. U nás se s pukléřkou setkáme nejčastěji v suchých jehličnatých lesích, na písčitých půdách. Pukléřka islandská je typickým lišejníkem severské tundry a je rozšířena v severní a střední Evropě.
Historie používání: Pukléřka islandská je tradiční léčivou drogou severských zemí a je oblíbená zejména na Islandu. Dodnes představuje nejen ceněnou léčivku, ale i důležitou potravinářskou surovinu. Z pukléřky se v těchto oblastech mele mouka, ze které se běžně peče. Většinou se používá ve směsi s obilím, a na vánoční pečivo se používá čistá pukléřková mouka. Kvašením pukléřky se připravuje oblíbený nakyslý nápoj, který se před konzumací ředí vodou. Pukléřka se používala také jako náhražka nedostatkové soli ke konzervaci masa. Od 18. století se s ní můžeme setkat v mnohých evropských lékopisech. Lidově se používá při astmatu, při léčbě tuberkulózy, onemocněních močového měchýře a ledvin.
Sběr: Předmětem sběru je celá suchá stélka ( Lichen islandicus ), která se může sbírat po celý rok.
Obsahové látky: Hlavní obsahovou látkou je membránový sliz tvořený polysacharidem licheninem a látkami hořké chuti, tzv. lišejníkovými kyselinami (fumaroprotocetrarová, protolichesterová, cetrarová, protocetrarová atd.). Tento sliz je velmi dobře rozpustný v horké vodě. Lichenin je lineární polyglukan složený ze šedesáti až dvouset ß-D-glukopyranózových jednotek. Je doprovázen dalším polysacharidem izolicheninem, který má podobnou strukturu jako škrob a rozpouští se již ve studené vodě (je zase tvořen ?-glukózovými jednotkami). Lišejníkové kyseliny cetrarová, protocetrarová, lichesteronová, ursulová, usninová, působí antibioticky a jsou v rostlině zastoupeny asi 2 %. Dále rostlina obsahuje jod, vitaminy A a některé vitaminy skupiny B (zejména B1).
Vlastnosti: Mucilaginosum, baktericidum, antitusikum, amarum, stomachikum, antiemetikum, antidiabetikum, protektivum, antihidrotikum.
Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis L.) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), která roste v celé Evropě. Najdeme ji na suchých lukách, pastvinách, mezích a teplých kamenitých a křovinatých stráních. Jen se musíme dívat spíše pod nohy, protože listy i květ vyrůstají přímo ze země. Tato rostlina má jen krátkou nevětvenou lodyhu s přízemní růžicí tuhých a pichlavých listů, uprostřed níž vyrůstá jediný květní úbor. Úbory mají vnější zákrovní listeny lupenité, vnitřní listeny suchomázdřité, na líci bílé a na rubu žlutavé. Květy jsou až 18 mm dlouhé, bělavé nebo růžové. Plodem je nažka dlouhá až 5 mm, která má péřovitě štětinatý chmýr. Pupava kvete od července do září. Jedlé květní lůžko chutná podobně jako kedlubna.
Žádná z částí pupavy není jedovatá, takže konzumovat se dá nejen květní lůžko, ale i celkem nepříjemně páchnoucí dužnatý kořen, z něhož se ale ve Středomoří připravuje pikantní salát. Kořen byl odjakživa středem zájmu lidových léčitelů a díky němu byla kdysi pupava slavnou drogou a pěstovala se ve všech klášterních zahradách. Dobývá se ze země na podzim nebo ještě lépe na jaře v květnu, kdy je obsah účinných látek největší. Umytý kořen se rozpůlí a suší, nejlépe umělým teplem, přičemž teplota nesmí překročit 40 °C, aby nedošlo ke znehodnocení účinných látek.
Puškvorec lékařský je vlhkomilná rostlina dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má plazivý oddenek, ze kterého vyrážejí trojhranné stvoly, které jsou zakončené zelenou palicí. Palice se později zbarvuje do světlohněda. Mečovité listy vyvstávají přímo z oddenku. Žlutozelená kvítka se rozvíjejí v červnu a červenci. V západní a střední Evropě plody nedozrávají, protože zde není potřebný hmyz k opylování. Proto se tato vytrvalá rostlina množí pouze vegetativně.
Neplodnost puškvorce je mimo jiné přičítána tomu, že všichni jedinci u nás rostoucí jsou blízce příbuzní, neboť pocházejí z jediné rostliny. Nyní je puškvorec běžnou rostlinou stojatých vod, vlhkých příkopů, břehů, rybníků a tůní. U nás se stal prakticky ohroženou rostlinou.
Nejkvalitnější puškvorcový oddenek poskytuje podzimní sběr mladších jedinců, nejlépe ve druhém nebo třetím roce života. Velmi špatně také snáší skladování a zhruba po 18 měsících rapidně klesají jeho účinky. Zásoba by tedy měla být po roce, maximálně dvou obnovována.
Oddenek obsahuje silici, asaron, kafr, korneol, hořčiny, třísloviny, cholin, vitamin C a slizy. Celkově má fytoncidní charakter. Nesmí být podávána dlouhodobě.
Je univerzálním léčivem zejména v oblasti trávicího ústrojí. Zlepšuje tvorbu trávicích šťáv, tlumí bolestivost a křečovité bolesti. Snižuje také hladinu krevního cukru, mírně uklidňuje, tlumí sklony k astmatickým záchvatů a psychogenním bolestem hlavy. Výtečně působí na nadýmání a infekčním průjmům, včetně krvavých. Zlepšuje kondici zesláblých nemocných, což lze využít u starších lidí v rekonvalescenci po těžkých chorobách, ozařování a chemoterapii apod. Dosud neznámým mechanismem droga zasahuje do krvetvorby a přispívá k útlumu rozvoje krevních onemocnění leukemického typu.
Zevně můžeme puškvorec využívat jako kloktadlo, inhalaci a výrobě masážních olejů a mastí. Dílčí koupele rukou i nohou velmi oblíbeny pro jejich protirevmatické a protiekzemické působení, zejména při infekčních typů onemocnění. S vyšším obsahem asaronu má výrazně protialergický účinek, zejména při dechové a kožní alergii.
Puškvorec využíváme nejčastěji v podobě nálevu nebo prášku. Užívanou formou je také tinktura, podávaná před jídlem pro podporu trávení a chuť k jídlu v dávkách od 15 do 35 kapek nebo po jídle proti nadýmání v dávce od 35 do 60 kapek.
Čerstvý oddenek může vyvovat dávicí reflex. Není nebezpečný ani toxický, budeme Ii dodržovat doporučené dávkování po dobu 6 týdnů.
Láska a sex
Na začátku tohoto roku to pro vás zřejmě nebude příliš jednoduché. Pocity osamocení a nejistoty z toho, zda to co prožíváte je to pravé se mohou objevovat častěji. Vydržte do března, to by se měla situace rapidně vylepšit. Budete mít šanci potkat novou lásku, nebo někoho hodně zajímavého. Nastanou vám slunečné dny, které mohou trvat až do prázdnin. Pak možná budete v citové oblasti s něčím konfrontováni a bude záležet na vás, jak se rozhodnete. Obhájit si své stanovisko budete asi nuceni v září. V říjnu pozor na sklony k úletům a koncem roku můžete potkat někoho, kdo trochu potrápí vaše emoce.
Zdraví
Pokud jste měli nějaké zdravotní obtíže, které vás trápily, tak během prvního a druhého měsíce by se měly vylepšovat. Nevzdávejte se a trochu více bojujte a hlavně se nelitujte. V březnu pozor na úrazy v důsledku nerozvážného konání. Květen by měl být měsícem, kdy budete přinuceni zvážit to, jak se chováte k vlastnímu tělu a případně něco změnit. Letní měsíce budou jako na houpačce. Může vás střídavě potrápit žaludek a pozor také na srdeční záležitosti. Vše bude hlavně otázkou psychiky. Během podzimu byste se měli zdokonalit v nějakých poznatcích, které budete potom rozdávat ostatním.
Peníze
V prvních měsících si hlídejte hlavně své výdaje, je možné, že vás o ně bude chtít někdo připravovat. Žádné výhodné smlouvy, nebo investice neuzavírejte a vyčkejte do dubna, kdy bude naopak čas investovat. V květnu budete mít šanci rozhodovat o něčem, co by vám mělo finance přinést. V červnu a červenci se opět držte zpátky a zbytečně nevydávejte. Pokud se budete chtít z hlediska financí osamostatnit, budou na to vhodné měsíce srpen, listopad a prosinec. V září pozor na špatná a unáhlená rozhodnutí, která by měla dopad o něco později. Říjen bude měsícem, kdy by se měly úročit předešlé snahy.
Kariéra a práce
Využijte první dva měsíce k tomu, abyste si prosadili to, co dlouho chcete. Hvězdy vám budou přát a vám by se mělo nadmíru dařit ve všem, co započnete. Mějte všechno dobře promyšlené a jděte si za tím. V březnu je možné, že vás pracovně něco potrápí, ale nebude to trvat dlouho. Rozhodnost a velké pracovní nasazení vás bude čekat v dubnu, květnu a červnu. Letní měsíce mohou být ve znamení střídavě oblačno, kdy bude záležet na vás, jak vše budete psychicky zvládat. Na podzim pozor na intriky a závist druhých. Hlídejte si své. Prosinec by měl přinést klid, stabilitu a úspěch.
Cejl 858/7 – Dvorní trakt, 602 00 Brno
Otevírací doba: Po 14-18, Út 14-18, St 10-14, Čt 15-18
T: 775 187 079
Nosí kanady velikosti 43, protože jiné dámské boty v její velikosti se neprodávají. Hraje na akordeon, klavír a zpívá. Vřelým něžným hlasem, anebo naopak řve. Slova jejích písní se s vámi nemazlí. Jindy mazlí. Někdy pátrají po smyslu života, někdy se těší na rande ve 4. patře v domě secesním... Chvílemi brečíte, chvílemi tancujete s rukama nad hlavou a na tváři máte onen nezaměnitelný úsměv. Člověka, který je šťastný a zapomněl řešit proč vlastně.
Z jejího koncertu odcházíte s chutí otočit zeměkoulí dvakrát dokola a takoví...lepší. Radůza...
Na svých koncertech předáváte lidem v publiku maximální množství energie. Lidé odcházejí „nabití“. Vracíme vám ji také, my posluchači?
Myslím, že tak to nefunguje. Že bych si „za odměnu“ trošku vysála publikum, než odejdu domů. Jsem spíš takový kanál, kterým proudí energie k publiku a trochu jí zbyde i pro mě.
Kam si chodíte pro inspiraci, sílu a chuť do života?
Ráda a často chodím do přírody. Ať už jenom na procházku, nebo na koni, lyžích, či při lukostřelbě, vždy si v přírodě dobře odpočinu.
Před časem jste zmínila, že máte v sobě dětskou hravost. Máte ji stále? Jak ji v sobě najít a udržet? Pomáhají vám vaše dvě děti?
Nevím, jestli mám v sobě dětskou hravost. Spíše dětské vidění světa. Stále mi připadá nevšední a udivující, jako bych jej viděla poprvé. Žádný zvláštní rozdíl mezi mnou a mými dětmi nevidím. Všichni jsme stejně potrhlí a zapomnětliví, i mnoho zájmů máme společných, jen ony musejí chodit do školy a já ne. V tom mám velikou výhodu. ☺
Jsou po vás, chodí si kam chtějí a zpívají si u toho?
Ano, podědily po mně ty nejhorší vlastnosti. ☺ Neustále si vymýšlejí nějaké příběhy, synek je dokonce sepisuje a opatřuje vlastními ilustracemi. Na sjezdovce mi vždycky ujedou, opatřila jsem jim proto reflexní vesty, abych si jejich lov usnadnila, ale stejně to není k ničemu, protože je nikdy nelapím oba najednou. Když jsem je naučila na kole, vjeli mi (v říjnu) schválně do rybníka... a tak, děti, no... ☺
Byla jste vážně nemocná, už už jste se vydávala na druhý břeh. Jste tady, s námi, naštěstí. Člověk většinou přehodnotí svůj pohled na další život. Co bylo pro vás to nejdůležitější, co jste si přinesla?
No, moc jsem toho nepřehodnotila. Myslím si to, co jsem si myslela odjakživa. Že je život příliš krátký na to, abychom ho trávili s lidmi, které nemilujeme a činnostmi, které nemáme rádi. V omezené míře samozřejmě musíme nějaké neoblíbené činnosti (nesnáším mytí nádobí a úklid) vykonávat, spíš jde o to, že by člověk měl být tím, čím chce být, nebo by se o to měl ze všech sil pokusit. Neodkládat to na jindy, až bude hotové to, nebo ono. Žádné „jindy“ nemusí přijít. Myslím, že je lepší litovat toho, co jsme udělali špatně, než litovat toho, co jsme neudělali vůbec. A to se mi, myslím, daří, mám ve svém životě velkou spoustu věcí, které jsem si opravdu mohla odpustit. ☺
Často mluvíte o Bohu, o tom, že vás vede, pomáhá vám. Kde jste se s ním potkala, kdo nebo co vám obrátilo k němu oči?
No, já o Bohu moc často nemluvím. Zmiňuji se o Něm ve svých písničkách, ale hovořit o něm mi nepřipadá příliš užitečné. On je, to je pro mne jasné. Nikoho o tom žádným způsobem nemůže přesvědčit nikdo jiný, než On sám. A veškeré duchovní zážitky jsou nepřenosné. Můžete mluvit hodiny a hodiny, nikdo to nepochopí, protože Boha není možné pochopit rozumem. Alespoň prozatím. I když kvantoví fyzici už jsou poměrně blízko, k tomu, aby vědecky dokázali existenci Boha, jenže Bůh má smysl pro humor a tak to zařídil tak, že kvantové fyzice skoro nikdo nerozumí. A tak nám kvantově nefyzickým smrtelníkům k Jeho nalezení stále zbývá jen osobní prožitek a srdce.
Máte svého oblíbeného autora, učitele, vzor?
Ano, mám oblíbené autory. Řazeno chronologicky to jsou: Komenský, Erben, Němcová.
Vaše poslední CD Gaia je hluboké, mluvíte na něm k Bohu, texty jsou o víře, duši, poznávání... CD má velký úspěch, mám pocit i za sebe, že vaše slova se posluchačů přímo dotýkají, rezonují s nimi, vyvolávají další podobné myšlenky, krásné energie... Cítíte, že jsme se, my lidé, posunuli dál na cestě k duchovnímu poznávání a cítění?
Nerada to říkám, ale myslím, že svět se nijak nezměnil. Jeho podstatou je predace a pravidla vždy diktuje ten silnější. Všechny děje se stále opakují dokola, lidé jsou nepoučitelní a znovu a znovu začínají nové konflikty. Nevím ani, jestli ve světě, kde život jednoho je podmíněn smrtí druhého (ať už pojídáme zvířata, či rostliny) je možné dojít k absolutnímu souznění všech bytostí. Ani si nejsem jistá, jestli je to účelem tohoto světa. Možná se tu jen máme cosi naučit.
Záměrně se vyhýbáte médiím, jakobyste ani nechtěla být „slavná“. Mnoho uměleckých osobností na svoji velkou popularitu nakonec doplatilo. Semlel i vás už nějak showbyznys?
Tak, to asi není otázka pro mne, to by spíše měli říci jiní, jestli jsem se nějak změnila vlivem působení showbyznysu. ☺ Já si myslím, že jsem se změnila přirozeným působením času na mou tělesnou schránku a na mou psýché. ☺
Proč jste založila vlastní vydavatelství Radůza records? Přináší vám radost?
Protože si můžu dělat věci tak, jak chci.
Co chystáte nyní? Budete se věnovat i vážné hudbě?
Dopsala jsem teď veršovanou divadelní hru se zpěvy pro kladenské divadlo Lampion, napsala jsem povídkovou knihu, která bude spojena s CD- šestnáct spolu souvisejících povídek a ke každé je písnička. Vlastně je to takový knihomuzikál, já jsem tento literárně hudební útvar pojmenovala chansonetto, vydávat to budu v květnu. Chystám se také napsat hudbu k celovečernímu filmu Tenkrát v ráji a zdá se, že se nám rýsuje spolupráce s Plzeňskou filharmonií- takže to by mohlo být na pomezí populární a vážné hudby. A teď právě se chystám za paní učitelkou, která učí mého synka, protože jsem na ni byla drzá. ☺
...Papírový draky
slunce, hory, mraky
umět chtít to, co mám
poznat, když se mýlím
opustit v tu chvíli
pro neznámé to, co znám
Půjdu, kam chci a nikdy mě nedoženou
musím jen přiznat, oplakat, zapomenout
půjdu, kam chci a nikdy mě nedoženou
musím jen zapomenout...
Autobus vypustil poslední cestující
rozlétli se do svých hnízd
proběhli městem, vedeni intuicí
jakobys v parku na psa hvízd
i já běžím nocí k misce s mlékem
ale ta je vzhůru dnem
milence slyším, v pokoji nedalekém
začínaj svou cestu dnem
Šup tam rum do čaje
každej z nás vyhraje
hej, všem je tu hej
Z konečný tramvaje
pojedem do ráje
každej druhej tuhej...
Orchestr zaduje
každej se raduje
" tradá, tradá, tradá..."
i ten, co vzadu je
valčíček tancuje
"tradá, tradá, tradá..."
Aframon je u nás málo známé koření, které pochází z aframonu madagaskarského (Aframomum melegueta), který je řazen do čeledi Zingibaraceae (zázvorovitých), blízký příbuzný je známý zázvorník lékařský. Jiný název pro Afromum je také Guinejský pepř.
Roste v bažinatých oblastech podél západního pobřeží tropické Afriky včetně Madagaskaru, Nigérie, Libérie, Sierra Leone, Ghany, Kamerunu, Pobřeží slonoviny a Toga. Jedná se o rostlinu, která kvete po celý rok a dosahuje výšky až dvou metrů. Její stonek je pokrytý šupinatými, oválnými listy. Barva květů je růžová až fialová. Plody jsou lusky, které obsahují semena. Tyto semena, která jsou ono žádané koření, jsou kulatá, hnědočervené barvy.
Semena mají charakteristickou ostře pálivou chuť, která je dána obsahem aromatických ketonů.
Obsahové látky: aromatické ketony, paradoly 6 paradol, shogaoly, 6 shogaol, gingeroly, 6 Gingerol, 6-gingeredion, {2- (5-butylfuran-2-yl) ethyl} -2-methoxyfenol, diarylheptanoid s názvem 3- (S) -acetyl-1- (4'-hydroxy-3 ', 5'-di-methoxyfenyl) -7- ( 3 ", 4", 5 "-trihydroxyphenyl) heptan (1), a dva nové hydroxyfenyl alkanony, [8] -dehydrogingerdione (2) a [6] -dehydroparadol (3) atd. říká se že hlavní účinná látka je 6 – paradol, terpenoidy, alkaloidy, třísloviny, saponiny, steroidy, srdečních glykosidy, flavonoidy, kaemferol, quercetin, terpenoidy, fenoly a taniny.
Rdesno blešník, také jiným názvem Vrbice bílá je jednoletá bylina s lodyhou poléhavou, případně vystoupavou až přímo. Jednoduchou nebo větvenou, někdy červeně tečkovanou. Rostlina je to velmi proměnlivá, což ale z léčebného hlediska nevadí.
Lodyha je vystoupavá nebo přímá, botky krátce brvité, listy kopinaté, lysé s velkou, nepřehlédnutelnou tmavou skvrnou. Lichoklasy jsou tlusté, válcovité, okvětí sytě růžové, řídčeji zelenavé, nažky černé a listy krátce řapíkaté.
Rdesno je vlhkomilné, nacházíme jej poměrně hojně v zaplavovaných územích, v lužních lesích, v příkopech, v bažinatých lokalitách. Mají ráda živné, těžké, vlhké půdy s dostatkem humusu.
Hlavním předmětem sběru je nať, sbíraná nejlépe v červenci. Může se však sbírat až do poměrně pozdního podzimu. Odborně bývá nať označována jako Herba persicarii.
Obsahuje hodně tříslovin, flavonoidy,, rutin, hořčiny, organické kyseliny, silici, vosky, vitamín C a K a minerální látky.
Je to vynikající protiprůjmový prostředek, vhodná také pro přípravu kloktadel, nezbytná složka čajů, „rozpouštějící“ močové kaménky, v močových cestách působí rovněž výrazně desinfekčně.
Stejně vrbice červená je známý krev stavící prostředek, posiluje při chorobách nachlazení, ve formě koupelí se užívá na bolestivé hemeroidy, čerstvá šťáva, vkapávána do hnisavých ran, urychluje hojení.
Při atomické, spastické zácpě působí droga jako jemné projímadlo, osvědčila se též při silné menstruaci, při mimomenstruačním krvácení a při krvácení z močových cest.
Působí též mírně jako kardiotikum, aniž by výrazněji ovlivňovala krevní tlak. Lze ji s výhodou použít k výplachům nosu při rýmě a všude tam, kde je překrvená nosní sliznice.
Užívána vnitřně, léči hemeroidy a křečové žíly.
Obvykle jej připravujeme jako odvar a podáváme 3 krát denně v dávce 350ml nebo 4 krát denně po 250ml. Postačí kratší, pětiminutový odvar.
Rdesna jsou velmi vhodná do složených čajových směsí, kterým dáváme přednost před samotným podáváním.
Recepty na zahřátí
Alena Judit Bernardová
Ke správné péči o plíce v listopadu patří i vhodné stravování. Přinášíme inspiraci na vhodná jídla v chladném podzimu
Na oleji orestujeme cibuli, přidáme maso ze skupiny „horkých“ a teplých“ nakrájené na kousky a restujeme, dokud není opečené ze všech stran. Přidáme na kolečka pokrájený pórek a opět orestujeme. Osolíme, okořeníme majoránkou, bobkovým listem. Dusíme do měkka, když je maso měkké, vyjmeme bobkový list. Jako přílohu podáváme „neutrální“ rýži a jako „osvěžujícími“ doplníme na talíři řeřichou, bílou ředkví. Jako nápoj zvolíme mátový čaj. Pokud máme pocit, že potřebuje ještě více zahřát, do hotového pokrmu přidáme šťávu z čerstvého zázvoru a mátový čaj vyměníme za zázvorový.
Ve výše uvedeném receptu máme ukázku, jak by měly být vybrány ingredience, aby strava byla vyvážená a nepřevažovaly pouze „horké“ a „teplé“ potraviny.
Jsou mezi námi i ti, kterým je neustále horko, takže návrh receptu i pro ně.
Ochlazující jídlo
Na jarní cibulce orestujeme naporcovaného králíka, kterého jsme potřeli hořčicí, podlijeme a dusíme do měkka. Jako příloha je vhodná rýže. Jako salát bych doplnila salátem z ředkvičky. Nápoj mátový čaj.
Výše uvedené recepty jsou jen ukázky toho, jak si lze s kombinací receptur „hrát“ dle našich potřeb. Je důležité dbát na skladbu potravy, neboť tím můžeme ovlivnit naše zdraví až ze 70 %, což je opravdu hodně. Neznamená to ovšem, že bychom tomu měli věnovat veškerý náš čas, berte to jako takovou skládačku, kterou se prostě bavíte, a vůbec nevadí, pokud to nebude úplně přesně podle elementů. Nevadí, když si do receptury pro plíce – kov dáte dýni hokaido, když na ni budete mít chuť, protože váš organismus vám napovídá, že potřebujete podpořit slezinu, slinivku a mírně zahřát. Prostě srovnat střed. A tak je to v pořádku. Takže přeji příjemné vaření, krásný podzim a opět platí, že kdybyste si s něčím nevěděli rady, napište do redakce, ráda pomohu.
Bylinný nápoj, doplněk stravy. Obsažené byliny pozitivně působí na metabolismus glukózy a hladinu cukru v krvi, přispívají k normální činnosti kardiovaskulárního systému, podporují emoční komfort, paměť a koncentraci, pomáhají chránit před stresem. Pomáhají udržovat normální krevní tlak a podporují prokrvení.
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Žampiónová 2, 104 00 Praha 10 - Pitkovice, Česká Republika, Česká republika