Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
V první řadě je nutné potlačit nebo vyhubit nebezpečné mikroorganismy ve střevech a trávicím ústrojí aby dále neničily naše tělo.
Velmi důležitý je povrch střev a jejich ochrana. Uvědomte si, že naše střeva mají plochu velkou asi jako fotbalové hřiště a tu je nutné řádně zregenerovat.
Jestliže máme střeva ve špatném stavu, naše celková výživa těla nemusí být zrovna ideální. Dáváme šanci vzniku alergiím a dalším vážným onemocněním.
Řádnou prevencí lze předejít například rakovině střev.
Diochi ve svém systému "Regenerace ve Sféře" působí nejen na jenotlivé orgány, hlavní oblastí jsou však energetické dráhy "Meridiány", které propojují několik orgánů najednou. Úspěšné detoxikace a regenerace organismu lze dosáhnout postupnou očistou těla ve 12ti krocích = Sférách.
Intocel působí na nebezpečné mikroorganismy ve střevech a trávicím ústrojím, které je nutné v první řadě potlačit a vyhubit, aby dále neničily naše tělo.
Působení přípravku Intocel je dle čínské medicíny přímo spojeno s meridiánem života (meridián ústřední), čímž posiluje celý organismus ovlivňováním centrální části plexus solaris, kde se nachází velice důležité nervové centrum lidského těla nadřazené mozku. 80 % informací v lidském těle pochází z plexus solaris a směřují do mozku. Z mozku pak pochází zbylých 20 % podnětů.
Více informací o přípravku Intocel
![]() |
![]() |
![]() |
„Proč by nesmrtelní, jejichž životních osudů jsou plné knihy, neměli existovat? Proč by neměly existovat božské procesy vedoucí k nesmrtelnosti? Ke Chung, Pao pchu-c' (320 n. l.)
Touha po dlouhověkosti, či dokonce nesmrtelnosti je mnohem staršího data než Ke Chungův spis, ovšem obvykle byl takový stav dopřáván božstvům, nikoli lidem. Ti mohli toužit alespoň po prodloužení svých dnů.
Titul díla učeného mistra Ke Chunga (asi 280 – asi 340 n. l.) se překládá jako „Kniha Mistra přidržujícího se prostoty", což se nevykládá právě snadno a nebudeme se o to ani pokoušet. Jde o proslulý spis shrnující dobový stav čínských přírodních věd, alchymii nevyjímaje. Ta je podstatná, protože cílem čínských alchymistů nebylo, na rozdíl od jejich pozdějších evropských kolegů, vyrobit zlato z obecných kovů, ale především připravit preparát, jenž by měl přinejmenším prodloužit lidský život. V ideálním případě měl dokonce vést k nesmrtelnosti. O této možnosti se ve starověké Číně nepochybovalo, jak na to ostatně Ke Chung naráží – líčení životů nesmrtelných byla celá řada, občas takových, která si odporují. To však nikterak nebránilo víře, že vhodnými preparáty, pomocí božského procesu, lze takového stavu dosáhnout. Ještě v nedávné době byl šedesátník kmetem v očích svého okolí.
Kudy do vyšších věků a „bez hole v ruce"?
Dnes se takový člověk teprve chystá do důchodu, nejednou však už se zdravím ne právě nejlepším. Pokrok medicíny je nesporný; život se ve vyspělých státech výrazně prodloužil, nicméně pro stáří bývá vcelku příznačné jeho spojení s chorobami, jakými jsou cukrovka, potíže srdeční, o pohybovém aparátu nemluvě. Kolik starších osob vidíme chodit o holi. Otázka, jíž se vědci dnes hodně zabývají, zní: Bylo by možné, aby lidé dosahovali vyššího věku bez těchto potíží, nebo jen s malými? Inspirací jsou výzkumy prováděné se stoletými, z nichž se nemalý počet těšil dobrému zdraví do posledních dnů života. Jak to charakterizoval jeden odborník, pro tyto osoby platí: „Žijí, žijí, žijí, a pak jednoho dne zemřou." Nikoli, že by trávily léta upoutány na lůžko. Takže ještě trochu jinak položená otázka je, zda by se nedaly naše obrazné hodiny života alespoň zpomalit, nebo snad dokonce přimět k tomu, aby šly trochu nazpátek, přinejmenším po krátkou dobu. Tedy, aby se náš zdravotní stav vrátil k té lepší podobě, když jsme byli o něco mladší. Jsou to odvážné myšlenky, ale zdůrazněme, že dnešní vědci nehovoří o nesmrtelnosti jako jejich čínští předchůdci.
Současní vědci se snaží zpomalit stárnutí a hlavně udržet tělo co nejdéle relativně zdravé.
Existuje vědecká definice stárnutí?
Jak je v moderní době obvyklé, hledají se preparáty, tak jako kdysi elixíry života. Nesnáz je ovšem v tom, že to sice občas jde, ale u organismů podstatně jednodušších, než je člověk, jakými jsou například kvasinky, v lepším případě myši. Doprovází to navíc řada otázek, které čekají na zodpovězení. Například – jak tomu vlastně je, když se třeba rozdělí jaterní buňka, neboť tělo se přece běžně stále regeneruje. Je tato nová buňka „mladá", nebo nějak odpovídá věku osoby, v níž vznikla?
Stále není jednoznačná a všeobecně přijatá definice stárnutí, a nejsou ani metody jak tento proces měřit.
Teď uvažujeme ve vědecké rovině, protože laická veřejnost si stárnutí vcelku představuje.
Čachtická paní měla správný recept, ale špatnou metodu!
Jak řečeno, jisté úspěchy byly zaznamenány, ale zatím u již zmíněných myší. Při jednom pokusu byla starší myš napojena na krevní oběh druhé, mladší, přičemž se ukázalo, že kmenové buňky té starší začaly vykazovat větší aktivitu, což se projevovalo mimo jiné lepším hojením ran, dokonce jako by se stavba svalů omladila. Trochu to připomíná proslulou hraběnku Báthoryovou, neblaze známou Čachtickou paní, která používala krev panen, ne však přímým připojením k jejich krevnímu oběhu. Na rozdíl od počínání šlechtičny, kde základem byla víra, že mladá krev omlazuje, vědci opravdu našli bílkovinu, která se podílí na opravě svalů. Další studie však předchozí výsledky na myších zpochybnily tvrzením, že tahle bílkovina naopak přibývá ve stárnoucím organismu, který se musí sám více opravovat. Takže i výsledky u myší jsou problematické.
Mohou lidé mládnout?
Řada vědeckých laboratoří začala v posledních letech studovat několik desítek medikamentů a potravních doplňků s cílem zjistit, zda by se některý z těchto preparátů nehodil současně ke zpomalení stárnutí. Skupina anglických badatelů zveřejnila výsledky zkoumání jednoho z preparátů podávaných při diabetu druhého typu. Podle jejich závěru se pacienti používající tento lék dožívali v průměru dokonce o patnáct procent delšího věku než zdraví jedinci podobné konstituce. Připomeňme hlavní výhradu týkající se takových studií – jak najít osoby, o nichž můžeme tvrdit, že mají podobnou blízkou konstituci? Všechna vyšetření sice poskytnou nějaké hodnoty, mohou být blízké, ale nevypovídají o minulosti, o tom, co je zatím skryto kdesi v buňkách. Takže jak dalece si jsou zkoumané osoby podobné?
Nicméně v tomto případě jako by se nalézalo vysvětlení. To spočívá ve skutečnosti dnes známé, že cukr, tedy přesně glukóza, se v lidském těle váže na bílkoviny, a tím je vyřazuje z činnosti, některé (těch je jen několik) trvale, což vše vede k projevům stárnutí. Diabetici znají patrně termín „glykovaný hemoglobin", červené krevní barvivo zablokované navázanou glukózou, jehož hladina v krvi ukazuje, zda dotyčný držel správnou dietu v posledních desítkách dnů před vyšetřením. Může snad opravdu roli zpomalovače stárnutí i zdravých lidí hrát preparát na zmírnění cukrovky? Zatím zůstává u této otázky.
O myších a lidech
Jiným preparátem, který výrazně prodlužoval život myším, byl jeden z léků skupiny rapamycinů používaný pro utlumení imunitní reakce při transplantacích. Názvy léků neuvádíme, protože jde o pokusy, které jsou předmětem vědeckých diskusí, a závěry nejsou jednoznačné. Mohlo by to vyvolávat předčasné a možná liché naděje. Zkušenost s lidmi je zatím právě jen v potlačení imunitní reakce, a o těchto preparátech je známo, že jedním z jejich vedlejších účinků bývají vředy v ústech (nemluvě o vysoké ceně).
Zatím tedy hledání pokračuje a většina odborníků se shoduje v tom, že v dohledné době se nedá počítat s tím, že by se nějakými preparáty dal významně prodloužit lidský život. Zaznívají dokonce hlasy varovné. Jde o to, že kdyby se opravdu povedlo nějakým způsobem „omladit" stárnoucí buňky, může nastat nežádoucí efekt. Takové buňky se mohou začít dělit rychleji jako skutečné mladé, ale ve výsledku by to mohlo vést k jejich nekontrolovanému dělení, což je zhoubné bujení. Ani na to nesmíme zapomínat.
Ve kterém věku přesně začínáme stárnout?
Otázek je ještě více – pokud by se nějaký preparát zpomalující projevy stárnutí našel, kdy ho začít užívat? V dospělém věku, když se ještě neobjevily nemoci stáří? To znamená užívat ho třeba desítky let? Nebo začít teprve tehdy, když se objeví první taková nemoc, případně její rané známky? Pak je tu samozřejmě další otázka – pokud se podaří stárnutí oddálit, pak o kolik? Jeden rok v myším životě je hodně, v lidském to jistě není zanedbatelné, ale v poměru k tomuto hlodavci to moc není, přitom za cenu požívání preparátů, které mohou mít přece jen po delší době užívání nějaké vedlejší účinky, o nichž se momentálně neví.
Proskurník lékařský – známý spíše jako ibišek, je trvalka dorůstající do výšky asi 1,5m. Celá rostlina je měkce plstnatá, lodyha je přímá, jednoduchá nebo chudě větvená. Listy jsou krátce řapíkaté, dolní trojúhelníkovitě srdčité, tří až pětilaločné, horní vejčité. Květy rostou jednotlivě nebo ve svazečcích, v úžlabí nebo ve vrcholových hroznech. Koruna je rozeklaná na pět uštů, obvykle starorůžové barvy. Plodem jsou jednosemenné tvrdky. Kvete od konce června do začátku září.
Ve volné přírodě roste ibišek jen v té nejteplejších oblastech našeho státu a je chráněn. Pro lékárenskou potřebu se pěstuje.
Předmětem sběru jsou jak květy tak i listy nebo kořeny a nať. Za nejhodnotnější se považuje se považuje kořen, sbíraný na podzim. Květy sbíráme těsně před rozvitím mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, list těsně před květem kolem osmé hodiny ráno, počátkem léta. Výhodou sběru je jejich postupné dozrávání.
Obsahuje velmi hodnotný sliz, škrobové látky, glukozu, asparagin, betain, pektiny, flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny, stopy silice a další účinné látky.
Sliz vytváří na sliznicích ochrannou vrstvu a chrání ji před škodlivými vlivy. Dovede dokonale tlumit kašel, použití je pak velmi široké. Používáme při chorobách plic a průdušek, močových cest a ledvin a trávicího ústrojí včetně těžkých průjmových onemocnění.
Zevně se používá ke kloktání, při popáleninách a poleptání, na nehojící se rány, ke změkčování zatvrdlin. Je proto mimořádně univerzální.
Prodlužuje účinnost směsi, do níž je přidávána, zároveň ale současně zpomaluje vstřebávání jiných účinných látek, například vitamínů. Chceme-li dosáhnout co největšího účinku, podáváme samostatně.
Nejsou známy nežádoucí účinky nebo vedlejší kontraindikace, takže je možné používat proskurník i v pediatrii.
Proskurník lékařský – známý spíše jako ibišek, je trvalka dorůstající do výšky asi 1,5m. Celá rostlina je měkce plstnatá, lodyha je přímá, jednoduchá nebo chudě větvená. Listy jsou krátce řapíkaté, dolní trojúhelníkovitě srdčité, tří až pětilaločné, horní vejčité. Květy rostou jednotlivě nebo ve svazečcích, v úžlabí nebo ve vrcholových hroznech. Koruna je rozeklaná na pět uštů, obvykle starorůžové barvy. Plodem jsou jednosemenné tvrdky. Kvete od konce června do začátku září.
Ve volné přírodě roste ibišek jen v té nejteplejších oblastech našeho státu a je chráněn. Pro lékárenskou potřebu se pěstuje.
Předmětem sběru jsou jak květy tak i listy nebo kořeny a nať. Za nejhodnotnější se považuje se považuje kořen, sbíraný na podzim. Květy sbíráme těsně před rozvitím mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, list těsně před květem kolem osmé hodiny ráno, počátkem léta. Výhodou sběru je jejich postupné dozrávání.
Obsahuje velmi hodnotný sliz, škrobové látky, glukozu, asparagin, betain, pektiny, flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny, stopy silice a další účinné látky.
Sliz vytváří na sliznicích ochrannou vrstvu a chrání ji před škodlivými vlivy. Dovede dokonale tlumit kašel, použití je pak velmi široké. Používáme při chorobách plic a průdušek, močových cest a ledvin a trávicího ústrojí včetně těžkých průjmových onemocnění.
Zevně se používá ke kloktání, při popáleninách a poleptání, na nehojící se rány, ke změkčování zatvrdlin. Je proto mimořádně univerzální.
Prodlužuje účinnost směsi, do níž je přidávána, zároveň ale současně zpomaluje vstřebávání jiných účinných látek, například vitamínů. Chceme-li dosáhnout co největšího účinku, podáváme samostatně.
Nejsou známy nežádoucí účinky nebo vedlejší kontraindikace, takže je možné používat proskurník i v pediatrii.
Prunella vulgaris, nebo-li Černohlávek obecný je lahodný čaj, doplněk stravy příznivě ovlivňuje meridián plic a tlustého střeva, které mají na starost plíce, dýchání, hrudník, nos, vedlejší dutiny, hrdlo, hlasivky a jícen.
|
Změněné stavy vědomí jsou lidstvu známy tisíce let v nejrůznějších podobách. Možnosti současné vědy sice nabízejí nová vysvětlení některých souvisejících fenoménů, zdaleka však ne úplná. Dosud totiž neexistují nástroje, které by mohly popsat skutečnou podstatu lidského vědomí a osobní prožitky a výpovědi považuje převážná část vědecké obce za příliš subjektivní. Historicky první česká transpersonální konference nabídla rovnou několik úhlů pohledu na tuto problematiku.
Hlavním protagonistou celé akce byl profesor Stanislav Grof, který se věnoval zkoumání účinků psychedelik a možnostem jejich terapeutického využití již v 50. letech nejprve v Československu a následně v Americe, než bylo LSD zapsáno na seznam zakázaných látek. Se svou ženou Christinou vyvinul metodu holotropního dýchání umožňující prožitek změněného stavu vědomí i bez požití drog. S dalšími významnými psychology Abrahamem Maslowem a Anthony Sutichem založil Společnost pro transpersonální psychologii, na níž navázala Mezinárodní transpersonální společnost, interdisciplinární vědecká organizace usilující o posun paradigmatu ve vědeckém myšlení (pojem transpersonální odkazuje na transcendentní nebo spirituální aspekty lidské zkušenosti, tedy na fenomény překračující běžné, každodenní prožitky).
Právě tento odlišný pohled na lidské vědomí jako nutná výzva současnému materialistickému myšlení byl hlavním tématem úvodní přednášky Stanislava Grofa a vlastně i podstatou celého víkendového setkání. Vychází přitom z poznání, že vědomí není jen výsledkem materiálních neurologických procesů v lidském mozku a pro porozumění života každého z nás, ale i všeho, co nás obklopuje, je proto nutné s tímto předpokladem pracovat i v dalších oblastech vědy. Praktickému využití takového přístupu bylo možné lépe porozumět hned v následujících přednáškách těch, kteří s ním pracují přímo v terapii.
Například psychiatr Stanislav Kudrle má velmi dobré zkušenosti s metodou holotropního dýchání při léčbě závislých. Intenzivní prožitky a návraty do minulosti vyvolávající zcela nový pohled na danou situaci pomáhají jeho klientům lépe porozumět své závislosti - uvědomit si její kořeny a řešit tak samotnou příčinu problému nebo ji dokonce začít vnímat jako velkou příležitost pro změnu.
Psycholog Michael Vančura, zakladatel občanského sdružení Diabasis, promluvil o tzv. psychospirituální krizi, který současná věda považuje za patologický a zaměňuje ho s duševní poruchou, zatímco se jedná „pouze" o příliš rychlý osobní rozvoj, který je natolik intenzivní, že jím zasažený jedinec nezvládá své zážitky spojit se svým dosavadním životem. Rozdílný přístup je pak pro takového člověka naprosto zásadní. Buď může skončit v psychiatrické léčebně a s doživotní diagnózou dlouhodobě užívat utišující léky, nebo za pomocí terapeutů projde celou krizí a během pouhých pár týdnů je schopen plného návratu do běžného života. Dalšími přednášejícími v prvním diskuzním panelu byl psychiatr Milan Hrabánek, který přiblížil metodu holotropního dýchání ve vodě a psychiatrička Zdena Kmuníčková zdůrazňující především samoléčící složku duše a také přirozenou potřebu blízkosti mezi lidmi.
Další část programu byla věnována nedávno obnovenému výzkumu psychedelik, kterého se zúčastnili odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. Návštěvníkům konference předložili mnoho zajímavých dat a shrnutí dosavadních výsledků jejich výzkumu, přičemž také přesně popsali fungování mozku během užití psilocybinu. Zmínili např. skutečnost, že k tomu, co testovaní dobrovolníci popisují jako rozpouštění ega, dochází také na fyziologické úrovni nebo fakt, že psilocybin nezvyšuje činnost té části mozku, která je aktivní při klidném rozjímání, ale naopak té, pro níž je charakteristická otevřenost vůči vnějším podnětům. To koresponduje s výpověďmi lidí majících osobní zkušenost s psychedeliky a zmiňujících přitom pocity sounáležitosti „s celým stvořením“.
Mimochodem mezi dlouhodobé účinky často jediného požití psychedelik patří celkově větší otevřenost vůči ostatním lidem i při běžném kontaktu, což se jako výsledný efekt výše zmíněných proměn v podstatě nabízí. Ukázalo se, že psilocybin jednoduše potlačuje vzorce naučeného chování ve prospěch nových zkušeností. Navíc se potvrdila podobnost těchto stavů s psychózou a právě to může být velmi nápomocné při jejím zkoumání, z něhož lze vycházet i v psychoterapeutické praxi. Je však nutné dodat, že nezanedbatelný přínos a léčivý potenciál halucinogenů je možné bez jakéhokoliv rizika plně využít pouze za určitých okolností a pod vedením odborníka – dříve šamana, dnes bychom řekli spíše terapeuta.
Kulturoložka Kamila Němečková se ve svých přednáškách zaměřila na nenáboženskou spiritualitu, která podle ní právě zažívá renesanci. Zdůraznila především propojení vědy a spirituality jako tu nejlepší možnou a v současnosti přirozenou cestu lidstva za poznáním. S tím nesouhlasil další přednášející, geolog Václav Cílek, podle kterého je naprosto v pořádku, když věda a duchovno jsou dvě samostatné nezávislé kategorie, které však s respektem kráčí vedle sebe a jako tažní koně za sebou vezou kulturu celého lidstva. Dále se věnoval pojmu „posvátná krajina“ a tomu, co člověku může přinášet. Jedním z dalších přednášejících byl ekonom Tomáš Sedláček nabízející zcela nový pohled na ekonomii, která konečně začíná pracovat také s jinými, než mechanicko-technickými přístupy. Poslední diskuzní panel byl o původních domorodých medicínách a technikách práce s vědomím. Moudrost a praxi starých domorodých tradic zahrnující posvátné ceremonie, jejichž součástí jsou například tranzovní tance nebo silové rostliny mezi které patří ayahuasca, některé druhy hub apod., představil Karel Fuller jako prostředek k osobnímu růstu, historií šamanismu také v naší zemi a jeho pozůstatky provedl Zdeněk Ordelt. Kulturolog Miroslav Horák se zaměřil na možnosti ayahuasky v terapii, které studoval v léčebně závislých v Peru, kde ji běžně za tímto účelem využívají a režisér Viliam Poltikovič nakonec popsal prožitek pocitu smrti jako zásadní prvek vnitřní proměny, kterým se zabýval také v dokumentárním cyklu Brána smrti. Náročný, ale velmi pestrý a podnětný program, završil tanec univerzálního míru s psycholožkou Ludmilou Chrášťanskou, který byl vlastně rituálním ukončením celého dvoudenního setkání.
Pokud vás zajímají aktuální poznatky v oblasti lidského vědomí, vnímáte-li fenomény a zkušenosti přesahující běžnou každodennost i jejich zásadní dopad na život jednotlivce a celé společnosti a přesto jste si tuto událost nechali ujít, snad vás potěší, že pořadatelé už nyní chystají Mezinárodní transpersonální konferenci, která se bude konat příští rok. Doporučuji však ohlídat si termín, letošní konference totiž byla vyprodána dlouho před zahájením...
Pro některé jedince je léto časem obav o zdraví. Jsou to většinou lidé s onemocněním kardiovaskulárního aparátu, alergici, ale i lidé staršího věku. Proč? Těmto lidem nesvědčí klasické horké letní počasí.Další problémy může přinést na dovolené exotické stravování, virové infekce, alergie.
Proto máme pro vás seznam Diochi přípravků, které pomohou užít si dovolenou s minimem starostí.
Objednat si je můžete prostřednictvím odborných poradců, seznam naleznete zde
nebo v eshopu.
S Diochi na cestách
Venisfér – minimálně 2x 10 kapek denně.
Vista Clear
Tromboserin
Venisfér krém (příznivě působí na žilní stěny)
Posílení energie srdce
Diocel Biominerál − přidává se do vody
Přehřátí, úpal, úžeh, dehydratace
Sagradin - patří do každé lékárničky na cesty.
Cestovatelské průjmy, parazitózy − ve vysokých dávkách, i po lžičkách a opakovaně.
Hojení ran
Snížení teploty
Intocel kapky nebo kapsle
na zažívací potíže pro lidi, kteří na ně trpí, od začátku dovolené preventivně
Astomin kapky a Deviral kapsle
Protiparazitárně, obojí ve vysokých dávkách.
Baktevir, Deviral, Sagradin
Běžné virózy či bakteriální infekce
Léto odpovídá prvku oheň a orgánové dvojici srdce – tenké střevo. Tyto orgány jsou podle čínské medicíny v horkých letních měsících ohroženy nejvíce.
Jaká onemocnění můžeme v letních měsících očekávat?
Jak již bylo řečeno, nejvíce exponovaní jsou kardiaci a hypertonici. Velké horko vede k přehřátí, aktivaci vegetativního nervového systému, zejména sympatiku, který odpovídá za zvýšení krevního tlaku, zvýšení srdeční frekvence, zvýšenou srdeční práci. Přidáme-li k horkému počasí ještě pracovní nebo sportovní zatížení, pak můžeme docílit například vzniku infarktu, cévní mozkové příhody nebo výraznému zvýšení krevního tlaku. Těmto lidem se doporučuje v horkých letních dnech pobývat v chladných nebo klimatizovaných prostorách, nevystavovat se přímému slunci, nepřemáhat se fyzicky, nepracovat v horku.
I přes veškerá varování se často při své práci setkávám s tím, že mnozí lidé to vůbec nerespektují a dostanou se tak do velmi závažných zdravotních problémů. Už mnohokrát jsem zažila pacienty s hypertenzí, kteří přímo v poledních hodinách šlapali na kole do kopce, až se dostali do bezvědomí a přivodili si cévní mozkovou příhodu. Dalším příkladem je například pobyt byť v bazénu, ale na přímém slunci, kdy si nechávají pražit na hlavu slunce čtyři i více hodin a pak se diví následkům. Jiným příkladem jsou kardiaci, kteří obhospodařují svoje zahrádky v těch nejteplejších hodinách. Výjimkou nebývají ani horské výstupy či jízda na horských kolech. Samozřejmě s patřičnými zdravotními následky.
Časté potíže za horkých letních dnů
Úžeh
člověk je vystaven přímému slunci a dojde k přehřátí organismu
Úpal
je otázkou přehřátí v místnosti.
Příznaky a potíže jsou ale shodné. Po určité době se člověk začne cítit špatně, objeví se malátnost, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, někdy průjem, dokonce i teplota, někdy s třesavkou. Dominuje bolest hlavy a nevolnost.
Dehydratace
Ohroženou skupinou jsou i starší lidé, kteří přirozeně méně pijí. V letních teplech se velmi snadno vysuší. Stavu se odborně říká dehydratace. Mají suché rty, jazyk a při sevření pokožky do kožní řasy se řasa ihned nevyrovná. To je známka sníženého kožního napětí a dehydratace. Často pak trpí nízkým tlakem. Dehydratovat mohou velmi rychle, právě díky sníženému přijmu tekutin. Obdobně jsou na tom kojenci, kteří jsou velmi náchylní k přehřátí a odvodnění organismu (zejména jsou-li náhodou postiženi v teplém počasí průjmovým onemocněním). Maminky by měly dbát na tepelný komfort svých miminek a neměly by je vystavovat prudkému slunci (kvůli dehydrataci, ale i úpalu či úžehu).
Žíly
Problémy v letním období mají i lidé s žilním onemocněním. Žíly se vlivem tepla oztahují, krev se drží v dolních partiích, často proto dochází k otokům končetin. Chronické žilní potíže jsou tedy další nemocí, která špatně toleruje horké dny.
Alergie a astma
Mnozí alergici jsou přecitlivělí na pyly vyskytující se v letních měsících. V horkých dnech dochází ke zduření nosní sliznice, čímž se zhorší průchodnost nosu, již tak zhoršená samotným alergickým zánětem či otokem. Podobně je na tom sliznice průdušek. Je zajímavé, že někteří astmatici se v letních dnech cítí dobře a dýchá se jim dobře, naproti tomu jiní se v horku cítí velmi špatně a mívají více záchvatů.
Stravování
Pozornost bychom měli věnovat i letní stravě. Díky teplu dochází často k rychlé zkáze potravin, ke zmnožení mikrobů v nich a k nárůstu zažívacích problémů. Příkladem mohou být saláty s majonézou, dresinky, zmrzliny, ale i maso a vaječné pokrmy. Vzpomeňme na vztah podle čínské medicíny srdce – tenké střevo. Z toho vyplývá i možnost jeho ohrožení v podobě průjmů.
Úrazy
Léto a prázdniny jsou také ve znamení úrazů, ať již drobných, banálních, nebo i velmi závažných. Jde o úrazy pohybového aparátu – výrony, vykloubení, zlomeniny, ale i drobná poranění typu odřenin. Vznikají zejména při sportovních aktivitách. K závažným patří pády z výšky, dopravní nehody (zde mám na mysli cyklistické, nikoli automobilové, ačkoli prázdniny jsou také obdobím, kdy jsou právě tyto dopravní nehody velice časté), tonutí, ale i popáleniny při grilování, úrazy elektrickým proudem při neopatrné manipulaci s elektrickými přístroji a nástroji (například sekačkami na trávu).
Dovolené v zahraničí
Doposud jsem se spíš věnovala potížím, které jsou časté doma a při tuzemských dovolených. Stále víc z nás ale cestuje na dovolené do zahraničí. Nejčastější dopravní prostředek je v tomto případě letadlo. Letecké transporty problémy většinou nedělají, kromě kinetóz u citlivých jedinců nebo zaléhání uší. Jde ale o krátkodobé lety do 3 až 5 hodin.
Problémové jsou lety dlouhé, které přesahují 5 hodin. Ohroženou skupinou lidí jsou pak ti, kteří trpí žilními nemocemi, poruchami srážlivosti, lidé, kteří prodělali trombózy nebo embolie.
Pro ně je takovýto letecký transport velkým rizikem, vzhledem k vynucené poloze vsedě s minimální možností pohybu po letadle. Proto by tito lidé měli před takovým letem navštívit lékaře a učinit náležitá preventivní opatření, když už se na takovou cestu chtějí vydat.
Přežijeme-li ve zdraví let, budeme čelit dalším rizikům, která vyplývají z destinace, již navštívíme. Tady se chci dotknout takzvaných cestovatelských průjmů, viróz nebo parazitárních onemocnění. To většinou nehrozí, budeme-li cestovat po evropských zemích. Do problémů se můžeme dostat při návštěvě afrických či asijských zemí. Před návštěvami exotických zemí bychom se měli informovat také o výskytu závažných infekcí v dané zemi a možnosti očkování.
Jak si s problémy poradíme?
Máme možnost prevence i zaléčení. Uplatnit můžeme klasickou medicínu, ale preventivně užít přírodní bylinné potravinové doplňky.
Kardiovaskulární aparát, žilní systém
Co doporučit lidem s těmito obtížemi? Je potřebné užívat pravidelně svoji klasickou medikaci, to znamená léky na srdce a krevní tlak. Totéž platí pro lidi s žilními potížemi a s poruchami srážlivosti. Je velice důležité, aby brali své léky. Před plánovaným dlouhým letem se přidává nízkomolekulární heparin, který si dotyčný aplikuje dle doporučení lékaře.
Jaké jsou možnosti přírodní medicíny?
Na tomto místě vřele doporučuji posilovat energii srdce užíváním Venisféru – minimálně 2x 10 kapek denně. Venisfér působí protektivně (ochrana) na srdce, tepny i žíly. Dalším preparátem je pak Vista Clear. Chceme-li zlepšit srážecí poměry v organismu, pak můžeme využít nový preparát Tromboserin, který obsahuje fruit flow, látku, která zabraňuje srážení. Je vhodným doplněním klasické terapie. Nikdy však nevysazujte klasickou protisrážlivou léčbu (Warfarin atd.), mohli byste si přivodit velmi závažné komplikace, včetně smrtící plicní embolie. Lokálně lze využít Venisfér krém, který příznivě působí na žilní stěny.
Přehřátí, úpal, úžeh, dehydratace
Zde musíme dbát na prevenci. V horku dbáme na dostatečný příjem tekutin. Nevystavujeme se přímému slunci bez pokrývky hlavy, dbáme na případné ochlazování. Při vzniklých potížích z přehřátí je třeba organismus chladit, při teplotách užít antipyretika (látky snižující teplotu), doplnit přísun tekutin. Důležitý je i klid na lůžku. Zvracení postupně s ochlazováním a doplňováním tekutin ustoupí. Při velkých potížích pochopitelně kontaktujeme lékaře. Pozorní musíme být u malých dětí a starších lidí, jak jsem již uváděla. Z přírodních preparátů doporučuji popíjení vody s Diocel Biominerálem. Doplní nám všechny potřebné minerály, zejména při velkém pocení nebo průjmech, kdy dochází k jejich ztrátám z organismu.
Cestovatelské průjmy, parazitózy
Někteří lidé jezdí na dovolené vybaveni antibiotiky či nejrůznějšími preparáty proti průjmům. Ti, kteří je s sebou nemají, pak navštíví lékárnu nebo lékaře v dané destinaci, kde jim doporučí preparát, který zabírá na dané potíže. Zde můžeme být velmi efektivní, když zažívací potíže budeme řešit Sagradinem ve vysokých dávkách – i po lžičkách a opakovaně. Sagradin dokáže velmi dobře řešit křeče v břiše a průjmy. Doporučuji ho do každé lékárničky na cesty. Dokáže kromě jiného řešit i hojení ran, působí také na snížení teploty. Lidé, kteří trpí vždy na dovolených zažívacími potížemi, by mohli pravidelně užívat Intocel kapky nebo kapsle od začátku dovolené preventivně.
Protiparazitárně působí Astomin kapky a Deviral kapsle. Obojí ve vysokých dávkách. Nezapomeňte ale, že při závažných potížích je potřeba vyhledat lékaře a užít protiparazitární léky.
Běžné virózy či bakteriální infekce
I o dovolených můžeme nastydnout, onemocnět virózou – rýmou, bolestmi v krku nebo angínou či zánětem průdušek. Zde je pak na místě Baktevir a Deviral. K nim můžete přidat i Sagradin. Je otázkou, zda to vše na dovolenou poberete. Pokud jste v letním období doma, je to jednodušší.
A alergie?
Nezapomeňme protialergické léky. Pomoci si můžeme Deviralem, ale ani on sám není mnohdy schopen zabránit alergickým reakcím, nehledě na to, že i na bylinky v něm obsažené může vzniknout alergie jako na kteroukoli jinou rostlinu. Apeluji také na dietní režim. Čím jednodušší strava, tím menší alergické projevy. Alergie a její projevy jsou otázkou cílené dlouhodobé detoxikace organismu.
Pokud shrnu vše, o čem jsem psala, pak bych znovu připomněla, že zejména predisponované osoby (lidé se srdečními onemocněními, cévními, neurologickými, alergickými, ale i jakýmikoli jinými chronickými nemocemi) by se měly snažit o prevenci, zejména s rozvahou podnikat fyzickou aktivitu (sportovní i pracovní), měly by věnovat pozornost pitnému režimu, omezit slunění v nejteplejších hodinách dne. Je třeba pravidelně užívat svoji předepsanou chronickou medikaci, k níž můžeme přidat řadu přírodních preparátů jako prevenci. Budeme-li mít toto vše na paměti, pak by pro nás horké léto nemělo znamenat závažné zhoršení zdravotních potíží či objevení se nových problémů.
Předplatné zajišťuje společnost SEND Předplatné, spol. s r.o.
Ve Žlíbku 1800/77, Hala A3,
193 00 Praha - Horní Počernice, Česká republika
Objednávky: +420 225 985 225, +420 777 333 370, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
(Po kliknutí budete přesměrováni na stránku pro objednání předplatného)
Předplatné zajišťuje Mediaprint-Kapa-Pressegrosso, a.s.
Oddelenie inej formy predaja,
Stará Vajnorská 9, 831 04 Bratislava, Slovenská republika
Objednávky: 0800 188 826, 02/4989 3567, 02/4989 3566, 02/4989 3564.
http://www.ipredplatne.sk/katalog-produktov/noviny-a-casopisy/sfera
(Po kliknutí budete přesměrováni na stránku pro objednání předplatného)
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Průmyslová 1306/7, 102 00 Praha 10, Česká republika