Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
Slabikář tradiční čínské medicíny
Počet čtyř prvků, kterými jsou oheň, vzduch, voda a země, není nahodilý. Odpovídá čtyřem světovým stranám. V čínském taoismu, jihosibiřském, mongolském, čínském a korejském šamanismu je však těchto prvků pět. Dřevo, oheň, země, kov a voda.
V buddhismu je pátým elementem „prázdno“. Platon k původní čtveřici přidal element éter (aithér), stoici pátý element ztotožňovali s duchem (pneuma) a podle Aristotela jsou čtyři pozemské elementy kombinace vlastností – teplo, chlad, sucho a vlhko, a ty společně pocházejí z „páté esence“, nebeského éteru. Jak je z toho vidět, motiv pěti stavebních kamenů se objevuje v myslích mágů i učenců celé věky ve všech koutech Země.
Je však třeba vzít na vědomí, že pět prvků, které známe z čínské filozofie, je zcela odlišného charakteru než ostatní. Nepředstavují žádné materiální protějšky svých názvů, ale vyjadřují především vlastnosti různých vývojových stupňů a vztahů mezi nimi. Měli bychom tedy hovořit o pěti fázích, ale pojem prvek, případně element, je již v našem povědomí příliš zabydlen. Protože pět prvků a také šest energií nacházíme všude, kam se podíváme, a ve všem, na co pomyslíme, znamená to tedy, že i my jsme dřevění, ohniví, zemití, kovoví i vodnatí. Pozorného čtenáře, který přetrpěl minulé lekce našeho jednoduchého slabikáře snad ani nemůže překvapit – a možná už i znudí – poznámka o tom, že v každém jednotlivci je z toho všeho jisté množství v neustále se proměňujících poměrech a vztazích, ale něčeho přece jenom bývá vždycky více.
Konstituce a kondice
Konstituce je náš základní typ, který je vrozený a nedá se s ním příliš mnoho nadělat. I když do určité míry ano. Nemůžeme změnit výšku své postavy nebo barvu očí, ale ztloustnout, zhubnout, zkrotit výbušnost, zbavit se strachu, zesílit či zeslábnout v posledku můžeme. Záleží na způsobu života. Ale naše vrozená konstituce zůstává stejná, i když na první pohled překrytá vnějšími vlivy. Kondice je naopak stav, v jakém se nacházíme v dané době, a může se změnit snadno. Robustní jangový atlet může být po prohýřené noci ve velmi špatné kondici a poloprůsvitný jinový křehký mladík nacházející se v prvotní fázi zamilovanosti by mohl na svých útlých bedrech nosit celý svět. Nás bude samozřejmě zajímat především to naše pravé já, a tím je konstituce. To znamená, jestli jsme jin, nebo jang, ke kterému prvku patříme, jaká energie na nás bude nejvíce působit a který orgán postihne. Nejjednodušší základní údaj nám může poskytnout následující tabulka, ve které podle posledního čísla letopočtu, v němž jsme se narodili, poznáme, kam patříme. To je ovšem jen základní údaj. K přesnějšímu určení bychom měli zjistit ještě vliv měsíce, dne, hodiny, a dokonce i minuty narození. I podle populárního čínského horoskopu, v němž figuruje dvanáct zvířat – krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes, vepř – bychom měli znát alespoň tři, protože jejich odlišné vlastnosti mohou oslabit či posílit působení základního znamení. Může se samozřejmě také stát, že ve všech třech aspektech se opakuje zvíře jediné. Tak jeden tatínek vítal svou dcerku po návratu ze školy slovy: „Á, naši tři vepři přišli.“
Prvek | Poslední číslo v roce narození |
jang dřevo | 4 |
jin dřevo | 5 |
jang oheň | 6 |
jin oheň | 7 |
jan země | 8 |
jin země | 9 |
jang kov | 0 |
jin kov | 1 |
jang voda | 2 |
jin voda | 3 |
Tabulka je převzata z knihy našeho kolegy MUDr. Radomíra Růžičky, CSc., Učení o pěti prvcích. Pan doktor zde také uvádí názorný příklad, jak mohou člověka utvářet jeho konstituční předpoklady. „Osoba narozená v roce 1947 bude více ohrožená jinovým ohněm a bude trpět zánětlivými projevy zejména srdce, oběhového systému, ale i nervovými potížemi vyvolanými nadměrným teplem (jangem). Podle vzájemných vztahů pěti prvků lze předpokládat další postup na onemocnění žaludku, eventuálně sleziny a dýchacího systému, tlustého střeva či kůže. Naopak jí bude prospívat chlad. Bude se cítit lépe v letech končících na 2 nebo 3. Ke zhoršení stavu nebo k novému vzplanutí choroby může dojít v letech končících 6 nebo 7.“
Dřevo
K prvku dřevo přiřazujeme játra a jejich partnerský orgán žlučník. Pod jejich vliv spadají i oči, šlachy, svaly, nehty, hněv. Příznaky poruchy: nevolnost, slabé trávení, migrény, křečovité záškuby, menstruační potíže, žárlivost, agrese, křik.
Oheň
K prvku oheň přiřazujeme srdce a jeho párový orgán tenké střevo. Patří sem také mozek, nervový systém, cévy a krev, jazyk (hlavně jeho špička), radost. Příznaky poruchy: záněty, krvácení, horečky, silné pocení, metastázy, infarkt myokardu, trombózy, hemoroidy, smích či nedostatek humoru, koktání.
Země
K prvku země přiřazujeme slezinu, slinivku, žaludek. Pod jeho vliv spadají také ústa, rty a prsa, starostlivost. Převaha prvku země v astrotypu se projevuje hromaděním vody, tvorbou otoků i hromaděním kilogramů. Příznaky poruchy: těžké končetiny, únava po jídle, problémy s klouby nebo s páteří, neustálé přemýšlení, lenost, vzlykání, chrápání.
Kov
K prvku kov přiřazujeme plíce a jejich párový orgán tlusté střevo. Jejich úkolem je „oddělení čistého od nečistého“ neboli vylučování odpadních látek. Pokud svou funkci nezvládají dostatečně, protože je jejich činnost oslabena či zátěže na ně kladené jsou nepřiměřeně vysoké, může dojít k poškození kůže, v čínské medicíně označované jako „třetí plíce“ a rovněž přiřazené k elementu kov. Patří sem i nos, tělesné ochlupení, smutek. Příznaky poruchy: dušnost a únava při tělesné námaze, tichý hlas, snížená imunita, kašel, lupénka, ekzémy, deprese, zármutek, apatie.
Voda
K prvku voda přiřazujeme ledviny a jejich párový orgán močový měchýř. Patří sem i kosti, uši, vlasy, strach. Příznaky poruchy: únava, zapomnětlivost, osteoporóza, ztráta zubů, šedivění vlasů, inkontinence, potíže s koleny, problémy s krevním tlakem, kruhy nebo váčky pod očima.
Potíže či onemocnění zapříčiněné poruchou rovnováhy jin-jangu a pěti prvků řeší tradiční čínská medicína různými metodami, jako je například akupunktura, akupresura, léčení bylinami, speciálními cviky, ale jako léčebný prvek využívá i potraviny. Protože poslední zmíněný způsob nám může být nejdostupnější, zaměříme se příště na čínský pohled na stravování. Moudrost čínského dávnověku nám také sděluje: „Ať už bylo otcem nemoci cokoli, její matkou byla špatná strava.“
autor: Ivana Karpenková
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 09/2010
Dovedou nás afirmace, vizualizace a pozitivní mysl k vytouženému cíli?
Češi bývají skeptičtí vůči americkým úsměvům a zjednodušeným receptům na štěstí. Čteme a slýcháme jak správně myslet, afirmovat, jak si do svého života přitáhnout hojnost a lásku. Zkoušíme to, abychom zjistili, že dobře míněné rady často nefungují. A pak často rezignujeme a vklouzneme do vyježděných kolejí naší staré mysli, která nám říká, že stejně nic nezměníme. Wayne W. Dyer je nejen pro spoustu Američanů, ale i lidí z celého světa, dokladem a inspirací, že lze žít smysluplný a naplněný život. Jeho myšlenky jsou pro mnohé inspirací. Čtenářům Sféry přinášíme jeho posleství:-)
Opravdu může každý z nás vytvořit takovou realitu, po které touží?
Všichni máme schopnost vytvořit a přitáhnout do své reality to, co potřebujeme a po čem toužíme. Nejprve si ale musíme uvědomit, že svoji realitu utváříme svými myšlenkami. A pak přijmout následující tvrzení: Mám božskou schopnost zhmotňovat a do své reality přitahovat vše, co potřebuji a po čem toužím.
Většina z nás vyzkoušela afirmace, vizualizace, pozitivní myšlení, ale moc toho nedosáhla, jak je možné tuto schopnost v sobě probudit?
Tato schopnost začíná s uvědoměním si svého Vyššího já. Uvědomujeme si, že jsme nejen fyzickým tělem v materiálním světě, ale i nehmotnou bytostí, která má schopnost spojit se s vyšší úrovní. Vnímáme a uvědomujeme si Vyšší já jako rozměr naší bytosti, která přesahuje omezení fyzického světa. Naše tvůrčí schopnost, zhmotňování, materializace, se rodí za hranicí fyzického světa. Začíná v neviditelném světě vln a energií. Stejný původ mají planety, hvězdy, květiny, zvířata, skály, my sami, náš majetek, naše výtvory. Existují dva světy, viditelný a neviditelný, a v obou jsme neustále přítomni.
Co bývá pro nás nejčastějším problémem či překážkou? Pouhé uvědomění si svého Vyššího já patrně nestačí?
Ano, když se učíme vědomě utvářet svoji realitu a ovládat okolnosti našeho života, většina z nás čelí stejnému problému: ztratili jsme schopnost oscilovat mezi světem forem, materiálním světem, a neviditelným světem. Jsme vychováni ve víře, že patříme pouze do materiálního světa. Uvědomme si: Máme myslschopnost zhmotňovat a do své reality přitahovat vše, po čem toužíme. Tato schopnost nedřímá pouze uvnitř naší bytosti. Doslova jsme jí my sami. Překonejme náš starý systém přesvědčení a dejme sami sobě svolení ke vstupu do neviditelného světa. Součástí naší bytosti je Vyšší já. Toto Vyšší já si můžeme uvědomovat jak ve světě materiálním, tak i ve světě neviditelném.
Ano, ale přesto spousta z nás jednoduše neví, jak svému Vyššímu já přiblížit. Poradíte?
Nořte se do klidu a obklopujte se jím. Vaše Vyšší já po vás pouze chce, abyste byli v klidu. Nesoudí, neporovnává, nechce po vás, abyste někoho porazili, nebo byli lepší než někdo jiný.
Jděte za hranici, jež vymezuje naši fyzickou pláň. Vyšší já vám v tom pomůže, je to jeho smyslem a úkolem. Vytvořte si svoji vnitřní svatyni, která se stane prostorem, který náleží pouze vám. Vstupujte do tohoto vnitřního útočiště tak často, jak budete moci a nechávejte odejít a odevzdávejte všechny připoutanosti k vnějšímu světu a egu.
Neobhajujte a nebraňte sebe ani svá stanoviska ani cokoliv z pozemské pláně. Zůstávejte ve spojení s energií Vyššího já. Používejte vnitřní světlo a energii k tomuto spojení. Ponechte těm, kteří s vámi nejsou zajedno, jejich vlastní názor a úhel pohledu. Odevzdejte se a důvěřujte moudrosti, která vás stvořila. Tato důvěra je pilířem vaší svobody a vždy bude vaší.
A tři konkrétní rady na závěr?
Přestaňte odsouvat nepříjemné věci. Neodevzdávejte kontrolu nad svým životem ostatním. A ta nejdůležitější: Dobře o sobě smýšlejte, jste úžasná lidská bytost, mějte se rádi.
Namaste
Wayne
zprostředkovala Hanka Němcová
Povaha pěti prvků
„Pět prvků je látkou (hmotou) jin-jangu, jin-jang je čchi (energií)pěti prvků; energie bez hmoty by se nemohla ustálit, hmota bez energie by se nemohla pohybovat.“
Pojem pět prvků nebo také pět elementů, kterými jsou dřevo, oheň, země, kov, voda, není zcela přesný. V západní literatuře zdomácněl zřejmě pod vlivem starořeckého učení o čtyřech prvcích – vzduchu, ohni, zemi a vodě, které tvoří veškerý existující svět. Význam původního čínského slova sing je „hýbat se“, „činit“, „konat“. Jde tedy o pět hybných sil, jejichž vzájemným spolupůsobením vznikají všechny formy bytí. Jelikož je termín element hluboce zažitý, budeme jej používat i my, přestože vhodnější by bylo méně často se vyskytující označení „pět fází“ přesněji vystihující pohled na svět jako trvalé prolínání pěti přeměňujících se prvků. Každá z těchto fází má svou povahu a předpověditelnou souvislost s ostatními. Stejně jako jsou všechny věci více jinového nebo jangového charakteru, i když jsou ve skutečnosti vždy jinjangové, tak v sobě také obsahují převahu jednoho z prvků a současně i čtyři zbývající.
Vlastnosti jednotlivých prvků
Dřevo
Dřevu přináleží východ, barva modrozelená, chuť kyselá, jaro, vítr atd. Dřevo se může ohýbat a napřimovat, proniká do svého okolí, rozšiřuje se. Forma dřeva je podlouhlá, jeho přirozenost teplá. Souvisí také s tím, co je křehké, slabé, právě se rodící, a představuje vše rostlinné povahy. Čchi východu proniká do jater a vychází očima. Její esence se uchovává v játrech, a chorobné stavy, které způsobuje, vyvolávají lekavost. Jarní čchi se koncentruje v hlavě, nemoci jí způsobené se projevují na šlachách a vazivu. „Utajená přítomnost dřeva (v dalších prvcích) je takováto: dřevo se rodí z vody, vyrůstá ze země, bují ohněm a formuje se kovem. Všechna čchi plodící život se transformuje ze dřeva. Když si vezmeme jako příklad život člověka, pak vše, co si člověk obléká a co požívá, pochází ze dřeva; získat dřevo znamená žít, ztratit ho znamená zahynout. Proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat dřevo.“
Oheň
Ohni přináleží jih, barva rudá, chuť hořká, léto, horko atd. Oheň šlehá směrem nahoru, jeho funkcí je ohřívat a vysušovat, jeho forma je zaostřená, přirozenost horká. Představuje dorůstání, nárůst. Čchi jihu vniká do srdce a vychází ušima. Její esence se uchovává v srdci, a proto nemoci jí způsobené se odrážejí na pěti orgánech cang (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny), jelikož srdce je vládcem cangů. Nemoci jí způsobené se poznají na cévách. „Utajená přítomnost ohně (v dalších prvcích) je takováto: když je provrtáváno dřevo, objeví se; když se udeří na kov, objeví se; když se křeše kamenem, objeví se; o ohni ve vodě lidé většinou ani nevědí, a přitom olej může rodit oheň, líh může rodit oheň, za velkého deště se rodí blesky, a z vlhkosti také může vzniknout horkost. Oheň představuje základ pro tvorbu jangu; i když zdánlivě nemá žádný tvar, ve skutečnosti není místa, kde by nebyl přítomen. Nic z toho, co je produktem transformace čchi, by se bez ohně nemohlo zrodit. Proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat oheň.“
Země
Ze stran zemi přináleží střed, barva žlutá, chuť sladká, jejím ročním obdobím je pozdní léto, vytváří vlhko atd. Země plodí, pěstuje, zmnožuje. Její forma je oblá a přirozeností je zapařování se. Čchi středu vniká do sleziny, vychází ústy, její esence se uchovává ve slezině a nemoci jí zapříčiněné se odrážejí na kořeni jazyka. „Utajená přítomnost země (v dalších prvcích) je takováto: dřevo bez země by nemohlo růst, kov bez země by nemohl vznikat, voda bez země by se nemohla shromažďovat. Zrod žádné z myriád věcí se neobejde bez podpory země, proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat zem.“
Kov
Kovu přináleží západ, barva bílá, chuť pálivá, podzim, sucho atd. Podléhá změnám, dá se formovat, jeho funkcí je svírat, stahovat, forma kovu je hranatá a přirozenost čistá. Představuje dozrání. Čchi západu vniká do plic a vychází nosem, její esence se uchovává v plicích a nemoci, které způsobuje, se projevují na zádech. „Utajená přítomnost kovu (v dalších prvcích) je takováto: (kov) je produkován z horských minerálů, rodí se ze země, je promýván v říčním písku a ukrývá se ve vodě. V rostlinách je rtuť, dřevo obsahuje cín a olovo – to je utajená přítomnost ve dřevě; (Kov) může spojovat rozptýlené a měkké učinit tvrdým – to jsou jeho přeměny v ohni. Užitečnost kovu je v tom, že je pevný a neničí se… Žádná z věcí stvořených proměnami čchi by nemohla být pevná a tvrdá, kdyby se jí nedostávalo čchi kovu. Proto i kůže nebo skořápka, jež jsou zvnějšku (věcí) a vytvářejí jejich ochranu, získávají pevnost díky tomu, že se jim dostává čchi kovu. Takže mezi pěti prvky a myriádami věcí ani jedna nemůže neobsahovat kov.“
Voda
Prvku voda patří sever, barva černá, chuť slaná, zima, chlad atd. Voda je vlhká, prosakuje směrem dolů, svlažuje, její forma je plochá a přirozenost má studenou. Uschovává, konzervuje. Čchi severu vniká do ledvin, vychází přes konečník a močovou rouru, její esence je uchovávána v ledvinách a nemoci jí způsobené se projevují na úponech a kostech. „Ve dřevě jsou šťávy, to je voda v dřevě; v zemi jsou prameny, to je voda v zemi; v kovu jsou tekutiny, to je voda v kovu; v ohni jsou rozpustné látky, to je voda v ohni. Voda je zdrojem tvoření, a počátek zrodu všech věcí je ve vodě. Proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat vodu.“
(Text vznikl s použitím knihy V. Ando, Klasická čínská medicína, 1995)
autor: Ivana Karpenková
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 04/2010
Šungit je 2 miliardy let stará polyminerální uhlíková hornina, neprůsvitný černý kámen s více či méně výrazným kovovým leskem. Nachází se na jediném místě na planetě, v Karélii na břehu Oněžského jezera v severozápadním Rusku.
Jeho hlavní složkou jsou uhlík a silikáty (asi 27% uhlíku a 57% silikátů). Celkově obsahuje vyváženou skladbu koloidních minerálů v organické formě, které tělo dokáže maximálně využít. Koloidní minerály jsou nejdokonalejší formou minerálů, jejichž vstřebatelnost se blíží 100%. Koloidní minerály jsou jednotlivé molekuly určité látky rozptýlené ve vodě. Rozptýlené částice mají záporný elektrický náboj, zatímco střevní stěna má náboj kladný, a to má za následek, že tyto minerály jsou vstřebatelné z 98%. Organominerály napomáhají udržovat acidobazickou rovnováhu organizmu.
Fullereny
Celá řada schopností šungitu a šungitové vody se spojuje s přítomností fullerenů. Je to základní znak šungitu. Jedná se o negrafitizovaný, téměř čistý nekrystalický uhlík, vzniklý pravděpodobně z mikroskopických řas. Nejčastější, nejstabilnější a také nejvíce prozkoumanou formou je fulleren C60. Je to molekula s největší možnou symetrií - tvoří ji fragmenty s pětinásobnou symetrií (pentagony), na jakou nikde jinde v neživé materii nenarazíme; pro neorganické sloučeniny jsou přírodou "zakázány". Z toho vyplývá závěr, že molekula fullerenu je molekulou organickou a krystal z takových molekul - tzv. fullerit - se jeví jako přechodná forma mezi organickými a anorganickými látkami. Proto se o šungitu často hovoří jako o živém kameni. Někteří dokonce považují šungit za prarodiče organického života na naší planetě.
Má neobyčejné složení, strukturu, fyzikální i chemické vlastnosti, proto má široké spektrum využití. Dokáže čistit vodu, obohacovat ji o minerály, měnit její energetickou a informační strukturu směrem k pozitivitě. Čistí a harmonizuje atmosféru v místnostech, odrušuje geopatogenní zóny a elektromagnetické záření, dodává energii a životní sílu.
Nejčastější aplikací je šungitová voda, ale využití má daleko širší: poblíž postele, nošením, přikládáním, jako amulet – všude, kde potřebujete očistit, probudit k životu. Jedná se o uhlíkovou horninu s příměsí snad všech prvků periodické tabulky. Na první pohled se podobá aktivnímu uhlí a také byl tak tradičně využíván k čištění vody na vodu pitnou. Jenže bohatost dalších příměsí z něj dělá mnohem zajímavější kámen. Dokáže stínit emise elektromagnetického záření. Odstraňuje škodlivé mikroorganismy a znečišťující látky, ale nejen to, vodu mění v biologicky aktivní.
Diochi Diocel Biominerál je bioinformační doplněk stravy, který obsahuje macerát šungitu v červeném vinném octě. Díky tomuto spojení vznikl doplněk stravy, který má velmi široké pozitivní působení na organizmus. Pomáhá harmonizovat meridián ledvin, močového měchýře, dále pak tlustého a tenkého střeva. Ocet je již od starověku známý a používaný jako pochutina i jako lék. Staří Babylóňané používali ocet ke zmírnění otoků a k čištění ran. Starověký řecký lékař Hippokrates používal ocet také k podpoře trávení i jako přírodní antibiotikum a antiseptikum. Starověkým japonským samurajům mělo pití octa dodat sílu a odolnost. Ocet podporuje trávicí enzymy, čímž zlepšuje stravitelnost syrového i vařeného jídla, brání vzniku kvasných hnilobných procesů ve střevech.
Proto spojení červeného vinného octa s účinky macerátu šungitu dalo vytvoření doplňku stravy, který pomáhá řešit mnoho problémů, spojených s vodním hospodářstvím organizmu.
Zajímá vás, jak výrobky fungují a jaké je jejich praktické použití?
V publikaci MUDr. Lenky Hodkové, najdete pouze taková doporučení, která se opírají o její medicínské postupy odzkoušené během její dlouholeté profesionální praxe, a která shledala užitečnými. Brožura je přehledně sestavena podle orgánových soustav a nejčastějších onemocnění.
Harmonizuje dráhu jater, močového měchýře, osrdečníku, žaludku, ústřední, jangovou patní.
Čaj je vyroben ze sušené tropické trávy, která obsahuje organické kyseliny, silice, terpeny.
Mezi hlavní účinky se řadí tyto: antibiotické, antimikrobiální, antioxidační.
Účinky
• Organické kyseliny – kyselina kávová, chlorogenová – dodávají rostlině příjemné aroma, dále mají antioxidační a antivirové účinky.
• Terpeny (různorodá chemická skupina látek – zahrnuje alkoholy, ketony, aldehydy, karbonové kyseliny, étery, oxidy) – jsou součástí silic, viz dále. Mají účinky protizánětlivé, protinádorové, protivředové, protialergické, tonizující a jiné. Patří sem citral, myrcen, limonen, geraniol.
• Silice – nazývané také éterické oleje, prchavé, aromatické, ve vodě nerozpustné látky. Vliv na pokožku, sliznice, podporují chuť k jídlu, usnadňují vykašlávání, rozpouštějí hleny, zvyšují srážlivost krve, mají také antimikrobiální účinky.
Použití
Jako nálev – přelijeme jednu lžičku sušené rostliny ¼ litrem vroucí vody, necháme pět minut louhovat, scedíme. Můžeme pít podle potřeby nebo 3x denně. Lze připravit i celou konvici, čaj popíjíme během dne. Nemusíme se ani omezovat pouze na jednu konvici.
Odvar je silnější než nálev.
Připravíme jej tak, že tři lžičky rostliny přelijeme ¾ litru vody a krátce povaříme, potom scedíme a popíjíme během dne.
Indikace
• Zažívací potíže
• Detoxikace zažívacího traktu – zejména žaludku
• Dysmikrobie, průjmová onemocnění
• Záněty žlučníku
• Žlučníkové kameny
• Detoxikace slinivky (chronické záněty, diabetes)
• Záněty močových cest, ledvin
• Detoxikace močového ústrojí (chronické oslabení okruhu ledviny – močový měchýř)
• Ledvinové kameny
• Protimikrobiální (protivirové, protibakteriální, protiplísňové účinky – Helicobacter, Campylobacter, Salmonella, Pseudomonas, E.coli, Clostridium, Candida)
• Detoxikace kardiovaskulárního aparátu
• Hypertenze
• Bolesti kloubů a svalů
• Předčasné šedivění
• Gynekologické výtoky, zejména plísňové
Kombinace s ostatními preparáty a nežádoucí účinky
• Zažívací trakt – osvědčená kombinace s Intocelem, Sagradinem – zejména při vředové chorobě gastroduodena. Další vhodnou kombinací zejména u překyselení žaludku, pálení žáhy a vůbec celkového překyselení organismu je Citronela – Supracid. Průjmová onemocnění nebo střevní dysmikrobie mohou podle EAV vyžadovat Citronelu v kombinaci s Astominem, Baktevirem, nebo, jak je výše uvedeno, také s Intocelem a Sagradinem.
• Kloubní potíže – zde čaj urychluje odplavování metabolitů z těla a očistu kloubů. Mám vyzkoušenou kombinaci Citronela–Gerocel, Citronela–Supracid a Citronela–Vista Clear.
• Močové potíže – zde vychází nejlépe v kombinaci s Diocelem, někdy opět s Gerocelem a Vista Clearem.
• Kardiovaskulární potíže – Citronelu doporučuji jako čaj u lidí s hypertenzí, kteří mají rádi bylinné čaje, stejně tak u lidí s aterosklerózou a ischemickou chorobou srdeční. Zde ji doporučuji připojit k užívání Venisféru.
• Žlučníkové potíže – doporučuji kombinaci Citronela–Astomin, Citronela–Gerocel, někdy je výhodné obden střídat čaje Citronela a Smil.
• Gynekologické záněty – Citronela zevně i vnitřně, doporučuji kombinaci podle vytestování Citronela–Intocel, Citronela–Cytonic, Citronela–Estrozin, Citronela–Androzin. Během užívání Citronely jsem nezaznamenala žádné nežádoucí účinky ani alergie.
Citronela pomáhá tlumit alergické projevy, jako jsou nadměrná sekrece z nosu a očí v alergické sezoně. Někteří alergici si ji v tomto ohledu pochvalují. Zde doporučuji vyzkoušet, protože každý alergik reaguje jinak. Nedoporučuji myslet si, že zabere a pomůže každému od jeho projevů. Člověk by si ji měl na sobě sám vyzkoušet, zejména kvůli nestejnorodosti a rozmanitosti alergických projevů a originalitě organismu.
Zkušenosti z ordinace a kazuistiky
– Citronelu s oblibou podávám pacientům, kteří trpí zažívacími potížemi, jako jsou nadměrná plynatost, říhání, tlaky v nadbřišku.
– Citronela vychází velmi dobře jako preparát fungující na Helicobacter pylori, což je bakterie, která se obviňuje z vředové choroby žaludku a dvanáctníku. U pacientů, kteří přišli s histologickým nálezem průkazu Helikobacteru, jsme vždy vytestovali Citronelu. Proto ji doporučuji všem pacientům, kteří trpí na záněty žaludku, dvanáctníku (antrumgastritis, bulbitis) a na vředy. Při pravidelném pití tohoto čaje udávají zmírnění tlaků v oblasti žaludku, snížení pocitu bolestí i pálení žáhy. Upravuje se jim i funkce střev, přestávají trpět nadýmáním.
– Citronela vychází jako vhodný čaj téměř u 90 % pacientů se žlučovými kameny. Nemohu verifikovat, zda je dokáže rozpustit. Takového pacienta jsem zatím neměla. Opět ale zlepšuje trávicí funkce dotyčného. Pravidelné pití spolu s dietou však snižuje množství žlučníkových kolik.
– U pacientů s bolestmi kloubů mnohdy vychází Citronela velmi dobře. Během pravidelného pití po 2–3 měsíce se některým ulevilo, zejména díky tomu, že Citronela dokáže vyplavit metabolity a usazeniny z kloubů.
– Citronelu testuji také jako detoxikační prostředek okruhu ledviny – močový měchýř. U pacientů s chronickou cystitidou, zejména tam, kde nefunguje Smilax anebo u těch, jimž Smilax nechutná, je Citronela vhodnou alternativou.
– U mnohých pacientek s gynekologickými výtoky, zejména kvasinkového původu, ale i jiného mikrobiálního, se osvědčilo použití čaje k omývání genitálií. Dochází k ústupu nepříjemného svědění a pálení.
– Citronelu jsem také doporučovala po vytestování EAV u některých forem dysmikrobie, zejména v kombinaci s Astominem nebo Baktevirem. Díky jejímu specifickému účinku na anaerobní bakterie se stav narušené střevní mikroflóry při pití Citronely rychle upravoval.
– Citronelu, podobně jako Burrito, doporučuji i jako pitný režim při průjmových onemocněních (Citronela a její působnost na salmonely).
– Citronela vychází u pacientů s chronickým zánětem slinivky jako léčebný čaj. Navíc jsem ji testovala u mnohých diabetiků, u nichž pomáhá slinivku detoxikovat a zlepšovat její funkce. Diabetici mají při pravidelném pití tohoto čaje pocit, že jim dokáže snížit hladinu krevního cukru. Podotýkám, že toto není vidět po měsíční pitné kúře, ale až s odstupem minimálně tří měsíců (tak většinou chodí diabetici na kontroly) a také chci zdůraznit, že diabetik, aby poznal účinek tohoto čaje, musí užívat dále svoji pravidelnou medikaci a dodržovat dietní opatření. Při kontrole totiž nejde jen o aktuální snížení cukru na odběr, ale pacientům by mělo jít hlavně o to, aby měli nízký takzvaný glykosilovaný hemoglobin, který přesně ukáže, jestli diabetik držel dietu a svoji životosprávu, nebo nikoli. Měli bychom mít stále na paměti, že můžeme užívat preparáty jakékoli a na cokoli, co deklaruje výrobce nebo letitá zkušenost, ale nikdy nesmíme zapomenout, že my sami jsme zodpovědní za to, jak se cítíme a jaké nemoci či zdravotní potíže se u nás vyskytnou. Proto, ať už se rozhodneme užívat jakýkoli preparát, musíme se snažit také změnit svoje návyky (stravování, životní styl). Nelze trpět například na žlučníkové záchvaty a myslet si, že Citronela rozpustí kameny či písek, a když ji budeme pravidelně pít, budeme mít vystaráno. Takhle to opravdu není.
Bylinka má skutečně úžasné účinky, ale sama, bez nás, není všemocná.
MUDr. Lenka Hodková
pozn.: Citronela je lahodný čaj s příjemnou chutí. Kdo ho ochutná, většinou si ho oblíbí. Mohou ho pít i děti.
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 03/2010
Diolift hydrogel je bioinformační přípravek s lilií a Aloe vera, který byl sestaven na základě nejnovějších poznatků v oblasti fytoterapie, homeopatie, krystalterapie, psychotroniky a biorezonance. Obsahuje argirelin, kyselinu hyaluronovou a oxyminerály s blahodárným hydratačním a vyživujícím účinkem na pleť. Jeho účinnost na pleť je téměř okamžitá, během chvilky pocítíme úžasný vypínací efekt hydrogelu. Tento přírodní „botox efekt" způsobuje Argirelin – revoluční polypeptid, který svými účinky působí na stejná místa jako botox, ale neparalyzuje svalstvo. Dokáže uvolnit mimické svaly tak, že je uvolní a vrásky se proto zmenší. Další látky obsažené v Diolift hydrogelu toho využijí, proniknou do pokožky, nasají do sebe vodu a pleť tak ještě více vypnou a zároveň hydratují.
Adam Kristen, trenér mistra světa v kulturistice do 75 kg:
„Doporučuji!
Diolift se osvědčil mnoha našim klientkám, které dosáhly:
• k optimální postavě ještě výraznějšího „omlazení"
• podtržení krásy viditelného na postavě i v obličeji
• lepší pružnosti pokožky po dietách, což znamenalo méně, ne-li žádné vrásky."
Také pomáhá na:
• pružnost kůže, která je při změnách objemu těla u kulturistů důležitá
• strie, které vznikají po cvičení – takže i pro pořádné chlapy
• na vrásky, které jsou u kulturistů časté, a to nejen kvůli opalování, ale také kvůli opotřebování kůže
Božena Volavá Davidová, kosmetička, která se umístila na 2. místě v mistrovství ČR v make-upu a reprezentovala ČR na mistrovství Evropy.
„Diolift používám v kosmetickém ošetření při masáži, zapracovávám galvanickou žehličkou nebo ultrazvukovou špachtlí v kroku 2.
V domácím použití pak jako denní krém s perfektním zpevňujícím efektem, a to nejen na obličej, ale i na celé tělo. V neposlední řadě musím zmínit úlevu při spálení sluníčkem, či jakémkoliv popálení pokožky, příjemně chladí. Sjednocuje tón pokožky, která vypadá mladistvěji. Navíc je výborný i na roztřepené konečky vlasů."
O Dioliftu si můžete přečíst více také ve článku Krása začíná zevnitř
Obrazně řečeno – z pánevní oblasti jsme se narodili a celý život se nám v pánevní oblasti promítá - z tohoto poznatku vychází například i kraniosakrální terapie.
Při mé praxi se často setkávám s problémy, které vyplývají z „posunuté” pánve. Bývají to nejen potíže s otěhotněním a problémy, které řeší ženy, ale i problémy s prostatou, které trápí muže.
Poradím vám malý test – při podezření na problém, který by mohlo způsobovat nesprávné posazení pánve, zkusíme tento cvik: lehneme si na rovnou zem na záda, pokrčíme nohy, paty dáme k sobě. Podíváme se na kolena, a pokud zjistíme, že nejsou vedle sebe v jedné rovině, bylo naše podezření správné.
V tomto případě se opět vrátíme k našemu počátečnímu mottu: „Za vším hledej žaludek“ a uvolníme si na noze meridán žaludku, žlučníku a jater. Tyto dráhy projedeme asi 4x, a potom opět lehneme na záda, dáme kolena k sobě a zkontrolujeme, zda jsou již v rovině, což znamená srovnanou pánev.
Dále řešíme konkrétní potíže:
Otěhotnění
Srovnáme a uvolňujeme pánev výše popsaným způsobem a speciálním cvičením. Na podporu účinku použijeme bioinformační preparáty DIOCHI – Nervamin na uvolnění napětí a Estrozin na posilnění a regeneraci hormonální oblasti.
Masírujeme reflexní plochy štítné žlázy, nadledvinek, ledvin a oblast tlustého střeva.
Potom na rukou úsek meridiánu tří ohřívačů, orgánové degenerace a plic a na nohou úseky meridiánů ledvin, žlučníku, jater a žaludku.
Tuto masáž provádíme obden, navíc doporučuji jednou týdně podstoupit profesionální masáž zad a nohou.
Prostata, inkontinence
Opět srovnáme a uvolňujeme pánev. Pomocí preparátů DIOCHI Gerocel bioenzym a Diocel biominerál doplníme energii ledvin.
Reflexně masírujeme močový měchýř, ledviny, tenké střevo, játra a úseky meridiánů žaludku, žlučníku, jater na nohou a úseky meridiánů tří ohřívačů, orgánové degenerace a plic na rukou.
POZOR! Po každé reflexní masáži nezapomeneme také reflexně promasírovat solar plexus.
Duben by se možná mohl stát měsícem legrace, stejně jako býval kdysi dávno březen měsícem knihy. Bez smíchu a humoru se nedá spokojeně žít. Smích přináší uvolnění, dobrou náladu i lepší vztahy s ostatními. Je to signál, že vše je v pořádku a můžeme si chvíli užívat radosti ze života. Smích má pozitivní vliv na duševní i tělesné zdraví. Je to lék, který je každému dostupný, nedá se předávkovat a nemá vedlejší účinky. Význam humoru a smíchu si v posledním desetiletí začínají uvědomovat i neurovědci a antropologové. Smích se tak stal objektem seriózního vědeckého zkoumání a přibývá pokusů využívat ho v léčbě (což ovšem není žádná legrace).
Když se řekne smích, jako první nás napadne veselí, dobrá nálada a žertování. Smích ovšem nemusí vyjadřovat jen pozitivní emoce. Existují i jiné druhy smíchu, například smích zlomyslný, výsměch, smích rozpačitý, smích hysterický.
Jak to se smíchem tedy je? Proč a čemu se vlastně lidé smějí?
Smích je forma neverbální (tj. neřečové) lidské komunikace. V určité zárodečné podobě se vyskytuje i u primátů (a částečně asi i u jiných savců). Např. šimpanzi vydávají při hře a vzájemném lechtání zvuky podobné smíchu a mají i podobnou mimiku ve tváři.
Schopnost smát se je člověku vrozená. Smích se nemusíme učit, máme ho v genech. Dítě se směje dávno předtím, než začíná mluvit. Smát se umějí i děti od narození hluchoslepé, které nikdy mimiku smíchu neviděly a ani neslyšely, jak „správný" smích vlastně zní.
Smích je univerzální fenomén ve všech jazycích a kulturách. Sejdou-li se třeba Čech, Číňan a Laponec, nebudou si patrně rozumět ani slovo, ale smát se budou podobně – slabikami ha-ha-ha, které mají určitý charakteristický rytmus (každé „ha" trvá asi 1/15 sekundy a opakuje se přibližně 5x za sekundu; rychlejší či pomalejší rytmus už není vnímán okolím jako smích).
Jaký má smích evoluční význam? Proč vlastně vznikl a k čemu slouží?
Smích je především komunikační signál, starší než řeč. Předpokládá se, že se vyvinul jako společenský signál k vyjádření pozitivních emocí a přátelských postojů. „Smějící se" mladý šimpanz vyjadřuje pohodu a vybízí druhého ke hře nebo ke kamarádění. Podobně vyjadřuje smějící se člověk dobrou náladu a přátelské pocity.
Charakteristická mimika smíchu je patrná nejen kolem úst, ale i kolem očí. To je jeden druh smíchu – „pravý", pozitivní a spontánní projev. Předpokládá se, že vznikl před miliony let.
Věda ale rozlišuje ještě druhý typ smíchu, který souvisí spíše s negativními emocemi (nervozita, výsměch, nejistota). Tento negativně zabarvený smích aktivuje svalstvo jen kolem úst, nikoliv kolem očí. Těchto rozdílů si všiml už v 19. století francouzský neurolog Guillaume Duchenne, ale až v posledním desetiletí je jim věnována větší pozornost. „Nepravý" smích, spojený s negativními emocemi, je už specificky lidská schopnost, která vznikla nejspíše o tisíce let později a je vedena snahou skutečný smích či úsměv napodobit. Ať už proto, že se smíchem snažíme něco zastřít či manipulovat ostatní, nebo proto, že se snažíme uvolnit napětí či dostat se do lepší nálady. Typy smíchu se liší i v tom, jaké oblasti mozku se při nich aktivují. Jde tedy o dva specifické evoluční fenomény.
Lidé tyto dva typy smíchu velmi dobře rozlišují. Studie u dobrovolníků prokázaly, že lidé jen podle zvukového záznamu v naprosté většině správně rozpoznali, zda jde o smích veselý, nervózní nebo výsměšný.
Stejně tak lidé rozeznávají rozdíly v mimice: upřímný radostný smích se promítá do celého obličeje včetně výrazu očí. Jiné typy smíchu se mimicky projevují jen v dolní polovině obličeje a lidé je mohou vnímat jako neupřímné (smích „není v očích"). To je také jeden z důvodů, proč nejistí lidé mohou na ostatní působit neupřímně nebo nafoukaně.
Jejich smích a celá jejich mimika, jež mají zastřít nervozitu, jsou křečovité a nevěrohodné. Také rozzářené „thymolinové" úsměvy některých politiků a mediálních celebrit jsou smíchem nepravým, jenž má v tomto případě manifestovat srdečnost a vstřícnost.
Smích léčí
Tělo vnímá smích jako signál, že je možné se uvolnit. A smích skutečně vyvolává uvolnění nejen psychologické, ale i fyziologické: snižuje hladiny stresových hormonů (kortizolu), spouští sekreci endorfinů, má pozitivní vliv na imunitní, endokrinní a kardiovaskulární systém. A řadu prospěšných účinků jsme nejspíš dosud neodhalili. Něco naznačují experimenty se zvířaty. U pokusných zvířat se zjistilo, že při stavech podobných smíchu (lechtání) vylučují chemickou látku, která má antidepresivní a protiúzkostné účinky. Je velmi pravděpodobné, že podobné procesy probíhají i u lidí.
Nezapomínejte proto na svou denní porci smíchu a humoru: nejen v žertovném měsíci dubnu, ale po celý rok. Vyhledávejte humorné stránky každodenního života, smějte se co nejčastěji (i sami sobě), obklopujte se veselými lidmi se smyslem pro humor. Smích je totiž nejlepší lék na bolesti života (Wilhelm Bousset).
Pár výňatků z žákovských knížek
• Lže a schválně uvádí jiné letopočty.
• Hodil mokrou houbu po učitelce a ta po dopadu na zem udělala loužičku.
• Dává pořád pozor, jestli dávám pozor, a když si myslí, že nedávám pozor, tak nedává pozor.
• Bez dovolení padá ze židle.
• Vědomosti vaší dcery se rovnají nule. Pro postup do vyššího ročníku je třeba, aby je minimálně zdvojnásobila.
• Napovídá nedovoleným způsobem.
• Pravidelně chodí do školy nepravidelně.
• Snědla pomůcky na výtvarnou výchovu.
• Olizuje temperové barvy a diví se, ze pak zvrací.
• Nepíše si, co říkám, píše jen to, co potřebuje.
• Zařval: "nálet na blbý" a pustil mi na nohu kovadlinu.
• Pořád se hlásí.
O výchově psa
Pes nesmí do domu.
Pes smí do domu, ale jen do některých místností.
Pes smí do všech místností, ale ne na gauč.
Pes smí na gauč, ale ne v žádném případě do postele.
Pes smí do postele, ale jenom když je pozván.
Může tedy spát v posteli kdy chce, ale ne pod peřinou.
Pes může být i pod peřinou, ale jenom, pokud mu to pán dovolí.
Pes může spát pod peřinou kdykoliv.
Člověk musí požádat psa o souhlas, chce-li s ním spát pod peřinou.
Proč se u doplňků stravy a přírodních látek nedozvíte informace
EU všem výrobcům doplňků stravy nařídila stáhnout informace z webů a letáků, které by vzbuzovaly dojem, že něco léčí. Prý tím chrání spotřebitele. To se stalo i nám, letitému výrobci a distributorovi přírodních bylinných doplňků stravy.
Dnem 14.12.2012 nabylo účínnosti nařízení Komise (EU) č. 1924/2006, (dále jen "nařízení"), kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin. Toto nařízení zásadně mění možnosti použít všeobecně známé informace u minerálů a vitamínů.
Je povoleno použít pouze zdravotní tvrzení posouzená Evropským vědeckým poradním orgánem (EFSA), který hodnotil účinky potravin a živin na naše zdraví. Evropská komise pak vydala seznam 222 zdravotních tvrzení, která smějí být použita na určité potraviny a jejich složky. Je to však pouze 10% ze všech předložených zdravotních tvrzení. Většina ze 4000 podaných zdravotních tvrzení získala negativní stanovisko. V současné době existuje ještě přibližně 1300 tvrzení (týkajících se převážně léčivých bylin), která nebyla posouzena.
Co je to zdravotní tvrzení?
Zdravotní tvrzení je informace týkající se zdraví, která je uvedena v reklamě či na obalu potraviny, a dává do souvislosti potravinu a zdravotní stav člověka, nebo také preventivní působení potraviny na zdraví. Příkladem zdravotního tvrzení je "vápník je dobrý na kosti" na krabici mléka či "dobré pro srdce a cévy" na doplňku stravy obsahujícím omega 3 mastné kyseliny z ryb.
Proč vlastně přišlo toto nařízení na svět?
Cílem tohoto nařízení bylo dát spotřebitelům větší jistotu ohledně správnosti a přesnosti zdravotních tvrzení používaných na obalech výrobků a v reklamě. Má tedy chránit spotřebitele, aby nebyl klamán.
Náš pohled:
Diochi se zabývá výrobou a distribucí doplňků stravy již od roku 2003, tj více než 17 let.
Určitě existují firmy, které záměrně označují přípravky tak, aby vzbudily dojem, že mohou vyléčit zdravotní problémy, ale ty určitě nebudou roky existovat oficiálně na českém i mezinárodním trhu a získávat mezinárodní ocenění. Tyto přípravky získáte většinou podomnín způsobem prodeje, ale protože tyto firmy informace nijak nezveřejňují, toto nařízení je stejně nepostihne.
I věda dnes ví, že správně zvolená strava pomáhá udržet zdraví a jednoznačně patří mezi základní preventivní opatření. Doplňky stravy patří mezi stravu zesílenou, která dodává tělu potřebné látky v koncetrované podobě, aby fungovalo tak, jak má. Bohužel však tímto nařízením spotřebitele moc nechrání, protože ti tak nedostanou informace, podle kterých by se mohli rozhodnout do jaké míry chtějí své zdraví těmito doplňky stravy ovlivnit.
Používejte proto herbáře, které jsou ověřené stovkami let zkušeností. Vzhledem k tomu, že Diochi využívá znalosti Tradiční čínské medicíny, jsou tyto zkušenosti a informace staré tisíce let.
Jak Evropský vědecký poradní orgán testoval - zdravotní tvrzení byla posuzována nesprávným způsobem. Proces posuzování byl velmi podobný postupu, používanému při hodnocení léčiv, což je pro potraviny nevhodné. Tvrzení pro léčiva lze snadno prokázat, protože jejich účinky jsou viditelné rychleji (bohužel i ty nežádoucí). Účinky potravin a živin jsou méně výrazné a v některých případech jsou zaznamenána až po dlouhodobém užívání. Ano, zde můžete namítnout, proč užívat doplňky stravy, když léky fungují rychleji? Odpověď je jednoduchá. Léky obsahují většinou jen jednu látku z byliny. Ta je pak jako extrakt silnější, ale mnohdy s nežádoucími účinky. Proč? Příroda bylinu vymyslela tak, aby obsahovala komplex látek, které se navzájem doplňují. Takovýto komplex pak možná účinkuje pomaleji, ale o to důkladněji. Opravdu si myslíte, že jsme chytřejší než příroda?
Celkově vzato se však může vědecká i alternativní medicína shodnout na tom, že vhodně zvolená strava může příznivě ovlivnit civilizační onemocnění.
Řiďte se prosím zdravým selským rozumem, hledejte informace o bylinkách na internetu, kterých je naštěstí k dispozici dost.
Přejeme hodně zdraví - Vaše Diochi
V první řadě je nutné potlačit nebo vyhubit nebezpečné mikroorganismy ve střevech a trávicím ústrojí aby dále neničily naše tělo.
Velmi důležitý je povrch střev a jejich ochrana. Uvědomte si, že naše střeva mají plochu velkou asi jako fotbalové hřiště a tu je nutné řádně zregenerovat.
Jestliže máme střeva ve špatném stavu, naše celková výživa těla nemusí být zrovna ideální. Dáváme šanci vzniku alergiím a dalším vážným onemocněním.
Řádnou prevencí lze předejít například rakovině střev.
Diochi ve svém systému "Regenerace ve Sféře" působí nejen na jenotlivé orgány, hlavní oblastí jsou však energetické dráhy "Meridiány", které propojují několik orgánů najednou. Úspěšné detoxikace a regenerace organismu lze dosáhnout postupnou očistou těla ve 12ti krocích = Sférách.
Intocel působí na nebezpečné mikroorganismy ve střevech a trávicím ústrojím, které je nutné v první řadě potlačit a vyhubit, aby dále neničily naše tělo.
Působení přípravku Intocel je dle čínské medicíny přímo spojeno s meridiánem života (meridián ústřední), čímž posiluje celý organismus ovlivňováním centrální části plexus solaris, kde se nachází velice důležité nervové centrum lidského těla nadřazené mozku. 80 % informací v lidském těle pochází z plexus solaris a směřují do mozku. Z mozku pak pochází zbylých 20 % podnětů.
Více informací o přípravku Intocel
![]() |
![]() |
![]() |
„Proč by nesmrtelní, jejichž životních osudů jsou plné knihy, neměli existovat? Proč by neměly existovat božské procesy vedoucí k nesmrtelnosti? Ke Chung, Pao pchu-c' (320 n. l.)
Touha po dlouhověkosti, či dokonce nesmrtelnosti je mnohem staršího data než Ke Chungův spis, ovšem obvykle byl takový stav dopřáván božstvům, nikoli lidem. Ti mohli toužit alespoň po prodloužení svých dnů.
Titul díla učeného mistra Ke Chunga (asi 280 – asi 340 n. l.) se překládá jako „Kniha Mistra přidržujícího se prostoty", což se nevykládá právě snadno a nebudeme se o to ani pokoušet. Jde o proslulý spis shrnující dobový stav čínských přírodních věd, alchymii nevyjímaje. Ta je podstatná, protože cílem čínských alchymistů nebylo, na rozdíl od jejich pozdějších evropských kolegů, vyrobit zlato z obecných kovů, ale především připravit preparát, jenž by měl přinejmenším prodloužit lidský život. V ideálním případě měl dokonce vést k nesmrtelnosti. O této možnosti se ve starověké Číně nepochybovalo, jak na to ostatně Ke Chung naráží – líčení životů nesmrtelných byla celá řada, občas takových, která si odporují. To však nikterak nebránilo víře, že vhodnými preparáty, pomocí božského procesu, lze takového stavu dosáhnout. Ještě v nedávné době byl šedesátník kmetem v očích svého okolí.
Kudy do vyšších věků a „bez hole v ruce"?
Dnes se takový člověk teprve chystá do důchodu, nejednou však už se zdravím ne právě nejlepším. Pokrok medicíny je nesporný; život se ve vyspělých státech výrazně prodloužil, nicméně pro stáří bývá vcelku příznačné jeho spojení s chorobami, jakými jsou cukrovka, potíže srdeční, o pohybovém aparátu nemluvě. Kolik starších osob vidíme chodit o holi. Otázka, jíž se vědci dnes hodně zabývají, zní: Bylo by možné, aby lidé dosahovali vyššího věku bez těchto potíží, nebo jen s malými? Inspirací jsou výzkumy prováděné se stoletými, z nichž se nemalý počet těšil dobrému zdraví do posledních dnů života. Jak to charakterizoval jeden odborník, pro tyto osoby platí: „Žijí, žijí, žijí, a pak jednoho dne zemřou." Nikoli, že by trávily léta upoutány na lůžko. Takže ještě trochu jinak položená otázka je, zda by se nedaly naše obrazné hodiny života alespoň zpomalit, nebo snad dokonce přimět k tomu, aby šly trochu nazpátek, přinejmenším po krátkou dobu. Tedy, aby se náš zdravotní stav vrátil k té lepší podobě, když jsme byli o něco mladší. Jsou to odvážné myšlenky, ale zdůrazněme, že dnešní vědci nehovoří o nesmrtelnosti jako jejich čínští předchůdci.
Současní vědci se snaží zpomalit stárnutí a hlavně udržet tělo co nejdéle relativně zdravé.
Existuje vědecká definice stárnutí?
Jak je v moderní době obvyklé, hledají se preparáty, tak jako kdysi elixíry života. Nesnáz je ovšem v tom, že to sice občas jde, ale u organismů podstatně jednodušších, než je člověk, jakými jsou například kvasinky, v lepším případě myši. Doprovází to navíc řada otázek, které čekají na zodpovězení. Například – jak tomu vlastně je, když se třeba rozdělí jaterní buňka, neboť tělo se přece běžně stále regeneruje. Je tato nová buňka „mladá", nebo nějak odpovídá věku osoby, v níž vznikla?
Stále není jednoznačná a všeobecně přijatá definice stárnutí, a nejsou ani metody jak tento proces měřit.
Teď uvažujeme ve vědecké rovině, protože laická veřejnost si stárnutí vcelku představuje.
Čachtická paní měla správný recept, ale špatnou metodu!
Jak řečeno, jisté úspěchy byly zaznamenány, ale zatím u již zmíněných myší. Při jednom pokusu byla starší myš napojena na krevní oběh druhé, mladší, přičemž se ukázalo, že kmenové buňky té starší začaly vykazovat větší aktivitu, což se projevovalo mimo jiné lepším hojením ran, dokonce jako by se stavba svalů omladila. Trochu to připomíná proslulou hraběnku Báthoryovou, neblaze známou Čachtickou paní, která používala krev panen, ne však přímým připojením k jejich krevnímu oběhu. Na rozdíl od počínání šlechtičny, kde základem byla víra, že mladá krev omlazuje, vědci opravdu našli bílkovinu, která se podílí na opravě svalů. Další studie však předchozí výsledky na myších zpochybnily tvrzením, že tahle bílkovina naopak přibývá ve stárnoucím organismu, který se musí sám více opravovat. Takže i výsledky u myší jsou problematické.
Mohou lidé mládnout?
Řada vědeckých laboratoří začala v posledních letech studovat několik desítek medikamentů a potravních doplňků s cílem zjistit, zda by se některý z těchto preparátů nehodil současně ke zpomalení stárnutí. Skupina anglických badatelů zveřejnila výsledky zkoumání jednoho z preparátů podávaných při diabetu druhého typu. Podle jejich závěru se pacienti používající tento lék dožívali v průměru dokonce o patnáct procent delšího věku než zdraví jedinci podobné konstituce. Připomeňme hlavní výhradu týkající se takových studií – jak najít osoby, o nichž můžeme tvrdit, že mají podobnou blízkou konstituci? Všechna vyšetření sice poskytnou nějaké hodnoty, mohou být blízké, ale nevypovídají o minulosti, o tom, co je zatím skryto kdesi v buňkách. Takže jak dalece si jsou zkoumané osoby podobné?
Nicméně v tomto případě jako by se nalézalo vysvětlení. To spočívá ve skutečnosti dnes známé, že cukr, tedy přesně glukóza, se v lidském těle váže na bílkoviny, a tím je vyřazuje z činnosti, některé (těch je jen několik) trvale, což vše vede k projevům stárnutí. Diabetici znají patrně termín „glykovaný hemoglobin", červené krevní barvivo zablokované navázanou glukózou, jehož hladina v krvi ukazuje, zda dotyčný držel správnou dietu v posledních desítkách dnů před vyšetřením. Může snad opravdu roli zpomalovače stárnutí i zdravých lidí hrát preparát na zmírnění cukrovky? Zatím zůstává u této otázky.
O myších a lidech
Jiným preparátem, který výrazně prodlužoval život myším, byl jeden z léků skupiny rapamycinů používaný pro utlumení imunitní reakce při transplantacích. Názvy léků neuvádíme, protože jde o pokusy, které jsou předmětem vědeckých diskusí, a závěry nejsou jednoznačné. Mohlo by to vyvolávat předčasné a možná liché naděje. Zkušenost s lidmi je zatím právě jen v potlačení imunitní reakce, a o těchto preparátech je známo, že jedním z jejich vedlejších účinků bývají vředy v ústech (nemluvě o vysoké ceně).
Zatím tedy hledání pokračuje a většina odborníků se shoduje v tom, že v dohledné době se nedá počítat s tím, že by se nějakými preparáty dal významně prodloužit lidský život. Zaznívají dokonce hlasy varovné. Jde o to, že kdyby se opravdu povedlo nějakým způsobem „omladit" stárnoucí buňky, může nastat nežádoucí efekt. Takové buňky se mohou začít dělit rychleji jako skutečné mladé, ale ve výsledku by to mohlo vést k jejich nekontrolovanému dělení, což je zhoubné bujení. Ani na to nesmíme zapomínat.
Ve kterém věku přesně začínáme stárnout?
Otázek je ještě více – pokud by se nějaký preparát zpomalující projevy stárnutí našel, kdy ho začít užívat? V dospělém věku, když se ještě neobjevily nemoci stáří? To znamená užívat ho třeba desítky let? Nebo začít teprve tehdy, když se objeví první taková nemoc, případně její rané známky? Pak je tu samozřejmě další otázka – pokud se podaří stárnutí oddálit, pak o kolik? Jeden rok v myším životě je hodně, v lidském to jistě není zanedbatelné, ale v poměru k tomuto hlodavci to moc není, přitom za cenu požívání preparátů, které mohou mít přece jen po delší době užívání nějaké vedlejší účinky, o nichž se momentálně neví.
Proskurník lékařský – známý spíše jako ibišek, je trvalka dorůstající do výšky asi 1,5m. Celá rostlina je měkce plstnatá, lodyha je přímá, jednoduchá nebo chudě větvená. Listy jsou krátce řapíkaté, dolní trojúhelníkovitě srdčité, tří až pětilaločné, horní vejčité. Květy rostou jednotlivě nebo ve svazečcích, v úžlabí nebo ve vrcholových hroznech. Koruna je rozeklaná na pět uštů, obvykle starorůžové barvy. Plodem jsou jednosemenné tvrdky. Kvete od konce června do začátku září.
Ve volné přírodě roste ibišek jen v té nejteplejších oblastech našeho státu a je chráněn. Pro lékárenskou potřebu se pěstuje.
Předmětem sběru jsou jak květy tak i listy nebo kořeny a nať. Za nejhodnotnější se považuje se považuje kořen, sbíraný na podzim. Květy sbíráme těsně před rozvitím mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, list těsně před květem kolem osmé hodiny ráno, počátkem léta. Výhodou sběru je jejich postupné dozrávání.
Obsahuje velmi hodnotný sliz, škrobové látky, glukozu, asparagin, betain, pektiny, flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny, stopy silice a další účinné látky.
Sliz vytváří na sliznicích ochrannou vrstvu a chrání ji před škodlivými vlivy. Dovede dokonale tlumit kašel, použití je pak velmi široké. Používáme při chorobách plic a průdušek, močových cest a ledvin a trávicího ústrojí včetně těžkých průjmových onemocnění.
Zevně se používá ke kloktání, při popáleninách a poleptání, na nehojící se rány, ke změkčování zatvrdlin. Je proto mimořádně univerzální.
Prodlužuje účinnost směsi, do níž je přidávána, zároveň ale současně zpomaluje vstřebávání jiných účinných látek, například vitamínů. Chceme-li dosáhnout co největšího účinku, podáváme samostatně.
Nejsou známy nežádoucí účinky nebo vedlejší kontraindikace, takže je možné používat proskurník i v pediatrii.
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Průmyslová 1306/7, 102 00 Praha 10, Česká republika