Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
Časopis Sféra – inspirace k radosti, zdraví a celistvosti
Časopis Sféra vychází již 19. rokem v nákladu 10 000 výtisků a pro čtenáře je k dispozici i elektronická verze.
Na našich stránkách přinášíme novinky z oblasti zdraví, celostní medicíny, homeopatie, fytoterapie nebo astrologie. Nechybí ani rozvoj osobnosti, práce s myslí a emocemi, spiritualita a mystika, ekologie, věda, technika, záhady a zajímavosti.
Mezi stálé autory Sféry patří významní odborníci ve svých oborech:
MUDr. Lenka Hodková
RNDr. et Mgr. Hana Sar Blochová
PHDr. Lenka Adamová
MUDr. Tomáš Lebenhart
Prof. Pavel Kalvach
Vladimír Ďurina
MUDr. Jan Vojáček
MVDr. Miloš Jesenský
Vladimír Nerud
Karel Funk
PharmDr. Margit Slimáková
J.J.J. Miška
Mgr. Petra Strmisková a mnoho dalších
Na stránkách Sféry najdete i rozhovory se zajímavými lidmi, namátkou:
Gregg Braden
Zuzana Kronerová
MUDr. Jan Vojáček
Jiří Ledvinka
Veronika Žilková
Eva Ova
Dagmar Pecková
Daniela Filipi
Lukáš Nosek
Zdeněk Troška
Zdeňka Pohlreichová a mnoho dalších
Nechte se inspirovat Sférou k životu v radosti, celistvosti a ve zdraví.
Vychází jako dvouměsíčník v rozsahu 84 stran, cena 58 Kč.
1 /
2 /
3 /
4 /
5 /
6 /
7 /
8 /
9 /
10 /
11 /
Diochi spol. s r.o.
Rituál krásy podle čínské medicíny je prověřený staletími. Však jej používaly už nádherné konkubíny na dvorech čínských císařů, aby jejich obličeje byly stále svěží a dokonalé. Jinak by totiž přišly o místo. Jaké bylo tajemství jejich půvabu? Dámy si své půvabné tváře pravidelně masírovaly NEFRITEM!
Nefrit můžete použít buď jako kamennou destičku GUA SHA, tím pak provedete masáž přesně takovou, jakou používaly čínské krasavice. Nebo zvolíte modernější evropskou verzi masáže za pomocí face rolleru. Rituál má ale dvě PODMÍNKY: Masáž musí být prováděná nefritem a má to být masáž lymfatická.
1. Podmínka: nefrit
Nefrit je polodrahokam, který je velmi tvrdý – stupeň jeho tvrdosti je mezi 6 – 6,5 stupně Mohsovy stupnice. Je tedy přibližně stejně tvrdý jako křemen, navíc má však jednu velmi důležitou vlastnost. Krystal nefritu má úžasnou krystalickou mřížku, mnohem houževnatější než křemen. Oslní vás i svou krásnou – má nádhernou tmavě zelenou zklidňující barvu a po naleštění se dokonale skelně leskne. Při kontaktu s pletí je stále chladný, takže zmenšuje rozšířené póry a zpevňuje pleť. Staří Číňané připisovali nefritu léčivé účinky. Vyráběli z něj číše, ze kterých pili – věřili, že nefrit dává vodě očistnou sílu. Z nefritu také vyráběli šperky a amulety, kterým připisovali léčivé působení. Nefrit měl předávat svému nositeli vyrovnanost a duševní klid.
2. Podmínka: masáž
Pokud si pravidelně dopřáváte kosmetické ošetření pleti, jistě víte, že základem profesionálního ošetření pleti je důkladná masáž. Dnes vás seznámíme s masáží, která pro váš obličej udělá více než zručné prsty kosmetičky. Navíc si masáž můžete provádět sama doma buď pomocí kamenné destičky Gua Sha, nebo pomocí face rolleru.
Malá vsuvka na téma lymfa
Abychom pochopili princip masáže Gua Sha, musíme se seznámit s lymfou.
V Evropě se často hovoří o hodnotách cukru, cholesterolu a dalších látek v krvi, ale o lymfatickém systému se mluví mnohem méně. Proč bychom o něj vlastně měli pečovat?
Lymfatický systém hraje důležitou roli – má za úkol čistit organizmus od všech naplavenin, které vznikají při metabolismu potravin. O odvod škodlivin z těla se stará lymfa, což je nažloutlá tekutina proudící v lymfatickém systému. Lymfatický systém je součástí systému imunitního. Pokud lymfa špatně proudí, objeví se otoky, únava, dochází k i poruchám imunity.
Správné fungování lymfatického systému podpoříme vyváženým jídelníčkem a správným pitným režimem – vhodné jsou teplé čaje a velmi prospěšný je kvalitní lymfatický čaj, který lymfu pomocí speciálních bylin pročistí. Důležitý je také pohyb a cvičení. To nejlepší, co pro lymfu můžeme udělat, je ovšem lymfatická masáž! Hani, tady bude Diochi čaj
Seznamte se s klasickou čínskou masáží Gua Sha
Tato masáž je v Evropě prakticky neznámá. Víte, co znamená Gua Sha v překladu? „Gua“ je pohyb v jednom směru, doslova „škrábat“ a slůvko „Sha“ znamená špatný. Doslovný překlad tedy je „seškrábat“ všechno špatné z těla. K masáži se používají nefritové destičky, ovšem vymyšlené tak, že dokážou promasírovat i hlubší vrstvy kůže a pleti. A aby to „škrábání“ nebolelo, provádí se za pomoci speciálního oleje. Jedná se o masáž celého těla, při které pacient leží, a po masáži se doporučuje konzumace lymfatického čaje, který podpoří odplavení toxinů z těla.
Čínští lékaři jsou precizně seznámeni jak s anatomií, tak s propojením jednotlivých orgánů těla akupunkturními drahami. Masáž Gua Sha je dokonale promyšlenou lymfatickou masáží, která vede k detoxikaci a pročištění všech orgánů a správnému rozproudění krve v těle pacienta. Organizmus si pak s nemocí poradí, jednoduše ji vyloučí a sám se uvede do stavu rovnováhy.
Kosmetická masáž Gua Sha
Podle tradiční čínské medicíny se na obličeji nachází body, které propojují všechny orgány v těle. Pokud provádíte masáž Gua Sha na obličeji, pracujete tedy nejen na své kráse, ale i na ozdravení celého organizmu. Podmínkou masáže je nanesení krému, séra či oleje na pleť.
Pak pomalými pohyby masírujete obličej kamennou destičkou Gua Sha vždy od středu ven.
Evropa touží po originalitě a pohodlnosti – tak se narodil face roller.
Válečky z nefritu jsou zasazené do kosmetické pomůcky s rukojetí tak, aby rolovaly po pleti. A protože se již používají mezinárodně, ujal se anglický název face roller. Face roller jemnou masáží rozproudí lymfu v celém obličeji, pleť se prokrví a spustí celou sérii ozdravných procesů. Uvolní obličejové svaly, vyhladí otoky a tmavé kruhy pod očima a nastartuje detoxikaci pleti. Díky tomu se vlastně vaše pleť uvede do stavu „samoléčení“. Sama se začne regenerovat a postupně si sama vyhladí vrásky. Cítíte, jak je to dokonalé?
Výsledný efekt
Jak myslíte, že se nejvíce omladí obličej? Tak, že se zdokonalí jeho kontury, vyrýsuje se čelist, lícní kosti a hlavně brada. Ztracená energie čchi se rozproudí a postará se o vaši krásu.
Jak používat face roller:
1. Na vyčištěnou pleť naneste svůj oblíbený krém nebo olej.
Není to nezbytné, ale je to vhodné, válečky pak po pleti lépe kloužou a zapracují prospěšné
látky do pleti.
2. Větším válečkem začněte rolovat vždy od středu obličeje směrem ven.
3. Malým válečkem masírujte citlivou oblast kolem očí, opět dlouhými tahy směrem ven až k
vlasům. Pak jemně masírujte horní i dolní víčka.
4. Pokud máte na obličeji otoky, dejte roller na pár minut do mrazáku a použijte
vychlazený.
Rozdíly mezi masáží destičkou Gua Sha a face rollerem
Masáž destičkou Gua Sha je vynikající pro rozproudění lymfy a vyloučení toxinů, vrásky se vyhlazují rychleji. Masáž se provádí 2x až 3x týdně na obličeji, navíc je vhodná i na celé tělo. Musí se provádět s podkladovým krémem, nebo olejem, aby se pokožka nepoškrábala. Ale nesmí se používat na problematickou a aknózní pleť.
Face roller se může používat na každou pleť, jeho benefitem je, že pomáhá i při akné.
Masáž se dělá jen na obličej, optimálně ráno a večer. Ráno je masáž vhodná na minimalizaci otoků po spánku a probuzení pleti. Večer face rollerem krásně zažehlíte do obličeje svoji noční péči o pleť. Face roller je natolik hladivý, že se může použít i přímo na pleť
bez podkladu. Použití rolleru je jednodušší, vyhlazení vrásek je však o něco pomalejší.
Zásadně kámen přírodní!
Gua Sha i face roller si můžete koupit syntetické – z umělé hmoty nebo z barevného skla. Vypadají hezky, ale užitek pleti nepřinesou. Nemají léčivé účinky pravých kamenů. Pouze drahokamy mají na pleť účinky detoxikační, ozdravné, energetizující a ochlazující.
Rituál krásy, který se datuje již od sedmého století našeho letopočtu, se vyplatí dodržovat podle tradice. Ostatně destička Gua Sha i face roller z nefritu nejsou finančně náročné. Přesto nebo možná právě proto můžete být jejich účinky na vaši pleť příjemně překvapeni. Zařadíte-li je do svého denního rituálu, rozkvete vaše pleť do své přirozené krásy. Inspirujte se na www.iplove.cz, kde můžete koupit ty nejkvalitnější nefritové face rollery i Gua Sha kameny za příznivé ceny a samozřejmě doplňte kosmetickou péčí DIOCHI.
Celý vesmír, univerzum a příroda jsou složeny z vibrací. Čísla se svým symbolickým významem představují součást těchto vibrací. A protože my lidé jsme součástí vesmíru, působí tyto vibrace (čísla) i v nás samých.
Čísla v našem datu narození tvoří náš osobní číselný kód, který je klíčem ke všemu, co se nás týká. Lze v něm najít původ, kořen všech událostí, které nás potkaly a potkají.
Každé datum narození představuje jakýsi kompaktní program, který se pak individuálně rozvíjí v souvislosti s vibrací našeho jména. Je nesmysl tvrdit, že někdo, kdo se narodil například 7. dne v kterémkoli měsíci je typ „sedmička". To by bylo dost jednoduché a vlastně i nudné, nemyslíte? Ono je to naštěstí mnohem barevnější a zajímavější.
Naše data narození se skládají z nejméně 6 a nejvíce 8 čísel a je velmi důležité rozklíčovat je všechna – nejprve každé zvlášť a potom jejich propojení. Jedině tak správně uchopíme červenou nit, která se každým datem narození vine a která nás nakonec dovede k hlubšímu pochopení jeho tajemství.
Datum narození ukazuje, jak jsem formován kosmickými vibracemi a co je naším cílem v tomto životě. V našem osobním číselném kódu jsou ukryta i ponaučení, které máme za úkol si osvojit.
Datum našeho narození se skládá ze třech částí: ze dne, měsíce a roku. K jejich hlubšímu a duchovnějšímu pochopení si pojďme datum narození rozdělit na tři části bájného draka: hlavu, tělo a chvost. Vezmeme-li si jako příklad již výše zmíněné datum narození 28.5.1983, tak 28 je hlava, 5 je tělo a 1983=1+9+8+3=21=3 je chvost.
Každá část tvoří samostatný díl naší bytosti:
Osudové číslo objasňuje smysl našeho života. Nepopisuje, kdo jsme! Spíše vrhá světlo na náš klíčový problém či na naše možnosti. Osudové číslo je jakousi specifickou směsí energií, které ovlivňují naší životní cestu.
Osudové číslo získáme, pokud sečteme naše datum narození:
28. 5. 1983 = 2+8+5+1+9+8+3=36=3+6=9
A na závěr dnešního povídání o numerologii, vám chci říct, že žádná z životních cest není náročnější ani snazší, žádná není lepší ani horší než kterákoli jiná – pokud si ji ovšem takovou neuděláme sami!
Sofie Zdeňka Natarani
www.novoucestou.cz
Když jsme v roce 2016 pro produkty Diochi hledali ilustrátora/ku, netušili jsme, že naši spolupráci zahajujeme s jednou z nejznámějších botanických ilustrátorek nejen v České republice, ale dokonce i světa. Obrázky Pavlíny Kourkové se nám natolik líbily svou propacovaností a smyslem pro detail, že jsme neváhali a zadali jí vytvořit ilustrace našich čajových směsí.
Diochi čajové směsi - DIOCEL, DETOXIN, REDIAN a ESTROZIN čaj se pyšní jejími ilustracemi a originály zdobí majiteli Diochi panu Vladimírovi Ďurinovi jeho domov.
Malování bylo od malička jejím koníčkem, zároveň se věnovala biologii a zahradní architektuře. A ta přivedla Pavlínu Kourkovou k její současné profesi, kterou je botanické umění. Své malby rostlin vystavuje po celém světě, sbírá jedno ocenění za druhým a stala se členkou prestižních společností botanických umělců.
Pavlína Kourková má velmi nezvyklou profesi, živí ji její koníček, kterým je malba rostlin. Ty na Pavlíniných obrazech vypadají téměř jako živé, a protože se malířka zaměřuje na velkoformátovou ilustraci, často tak vyniknou i sebemenší detaily. Dokonalost tahů štětcem, souhra barev i preciznost stínování, nad kterým malířka tráví nespočet hodin, pak dělají z obyčejného „obrázku rostliny“ neobyčejné umělecké dílo. Její obrazy jsou oceňovány na nejprestižnějších botanických výstavách světa a ceny originálů se pohybují v řádu desetitisíců. Na jeden čeká ve frontě hned několik zájemců. Kromě toho si zájemci mohou pořídit autorský tisk, který je cenově dostupnější.
Začalo to u čaje
Pavlína Kourková pochází z Velkého Beranova na Vysočině a většinu dětství pobývala v přírodě. Ta ji fascinovala natolik, že po absolvování gymnázia v Jihlavě vystudovala biologii a výchovu ke zdraví na Pedagogické fakultě UK v Praze, poté ještě pokračovala ve studiu zahradní a krajinné architektury na České zemědělské univerzitě. Jenže pořád cítila, že to není to pravé. V rámci studia odjela na studijní stáž do Holandska a zúčastnila se také vědeckého projektu v Západní Sahaře. Zde během dvou několikaměsíčních expedic vyhotovila perokresby léčivých rostlin, které byly využívány zdejším původním etnikem Sahařanů (Saharawiů). Tyto perokresby byly publikovány v knize Plantas Medicinales Saharaui. A Pavlína začala tušit, že malování ji baví ze všeho nejvíce. Po ukončení studií pracovala Pavlína dva roky v Anglii jako zahradní architektka. „Během návštěvy výstavy Chelsea Flower Show v Londýně jsem objevila krásu botanického umění, které mi doslova učarovalo. Po návratu do Česka jsem ještě nějakou dobu pracovala jako zahradní architektka, při tom se ale stále více věnovala malbě rostlin. Nakonec jsem se rozhodla, že se zkusím živit pouze malováním,“ popisuje své začátky malířka. Zkusila oslovit několik firem zabývajících se výrobou čajů a tinktur a začala pro ně malovat etikety na jejich produkty. K tomu se přidaly i ilustrace několika knih pro děti. Naplno se malování věnuje od roku 2013. A pokud prý po někom zdědila nějaké nadání, tak po dědečkovi, který je malíř krajinek.
Ocenění až z Jižní Koreje
Málokdo asi tuší, čeho všeho se dá ve světě botanického umění dosáhnout, ale Pavlína Kourková je mistrem svého oboru. V roce 2018 byla pozvaná jako první Češka na každoroční mezinárodní výstavu botanického umění v Moskvě, která se jmenovala „Rostliny. Mýty a legendy“, kde vystavovala nejen své obrazy, ale zároveň vedla master class – výuku velkoformátové ilustrace.
O rok později pak byla její práce vybraná na prestižní výstavu botanického umění Plantae 2019 v Londýně a díky tomu ji přijali i za členku Společnosti botanických umělců Anglie a Walesu, která je největší a nejstarší společností sdružující umělce z celého světa. V Británii má malba rostlin a květin obrovskou tradici. Sám princ Charles se o botanické umění zajímá a podporuje jej. Pořádá i některé akce včetně workshopů na malování rostlin ze své zahrady.
„V Anglii jsem tak získala titul Fellow member, který značí a zaručuje excelenci v oboru botanického umění, kdy vybraná díla posuzuje několikačlenná komise složená z botaniků a předních botanických malířů. Stala jsem se následně i členkou Americké asociace botanických umělců,“ doplňuje Pavlína, pro niž se toto období stalo dalším milníkem v jejím životě a malování.
Mohla si totiž dovolit postupně opustit firemní zakázky a začít se naplno věnovat vlastní volné tvorbě, která ji nejvíc těší a naplňuje. Začala se tedy pravidelně zúčastňovat mezinárodních výstav v Rusku, Anglii, Americe a Jižní Koreji. Právě v Soulu získal její obraz Tulipány ocenění Honorable Mention. A na co je malířka, která dnes žije v Plzni, nejvíce hrdá? „Za svůj patrně největší dosavadní úspěch považuji, že v loňském roce by můj obraz Prstýnky pampelišek vybrán na hlavní plakát, který prezentoval výstavu Plantae 2021 v Londýně,“ říká Pavlína.
Úspěchy u nás
Pavlína tvoří pochopitelně i doma v Česku. Loni začala spolupracovat například s firmou Darré Náchod, se kterou společně vytvořily kolekci ložního povlečení a bytových doplňků nazvanou Voňavé snění. Do budoucna připravuje i další kolekce s květinovými motivy a také se chystá na kolekci porcelánu.
V českých galeriích však momentálně žádné originální obrazy nevystavuje. Jsou téměř všechny vyprodané, a pokud nějaké má, schraňuje si je na zahraniční výstavy. Jediným místem v Česku, kde by mohly být letos její autorské tisky přece jen vidět, je zámek Lešná u Valašského Meziříčí. Tato výstava už měla proběhnout v předchozích letech, ale byla z důvodu epidemie dvakrát odložená.
A jaké jsou další plány? „Co se týče letošního roku, opět se chystám do světa na zahraniční výstavy. Ráda bych se vrátila do své oblíbené Jižní Koreje, Anglie nebo i dalších států. Teď je začátek roku, vše se teprve plánuje a začíná formovat. Navíc v předchozích letech s výstavami výrazně zamíchal covid, tak uvidíme, jak to dopadne letos,“ uzavírá s nadějí malířka.
Zdroj: Pro ženy.cz
Před sto lety bylo očkování téměř neznámé slovo. Přesto jsou první poznatky o principech očkování známy již velmi dlouho. Lidé pozorovali, že pokud se někdo nakazil při morové epidemii a přežil, podruhé již neonemocněl. Takovou zprávu zaznamenal i řecký historik Thúkydidés (5. stol. před Kristem) - Athéňané, kteří přežili neštovicový mor, stejnou nemoc již neprodělali.
První zmínky (10. stol. n.l.) o záměrném předcházení nebezpečné nemoci, neštovicím, pocházejí z Číny. Staří Číňané hnis z puchýřků nemocného neštovicemi odebírali a vpravili ho do podkoží zdravého jedince. Častěji celý puchýřek usušili a poté suchý prášek vdechovali nosem. Tento způsob prevence se nazýval variolizace, protože měl ochránit zdravého člověka před onemocněním černými neštovicemi, latinsky Variola vera.
V 18. stol. se variolizace, tedy záměrné nakažení pacienta sušeným hnisem z puchýřů pravých neštovic, rozšířila do Turecka a do Anglie. K rozšíření variolizace do Anglie a později i do dalších zemí Evropy významně přispěla anglická aristokratka a spisovatelka lady Mary Wortley Montagu. Lady Mary doprovázela v r. 1716 svého manžela do Turecka, kde byl velvyslancem. Tam ji velmi zaujala variolizace. Sama dříve, již ale dospělá, neštovicemi onemocněla a zanechalo to na její tváři následky v podobě drobných jizev. Proto už v Turecku nechala očkovat svého tříletého syna, po návratu v Anglii i svou dceru. Snažila se tuto proceduru prosadit i ve společnosti a získala od Karolíny, princezny z Walesu, povolení učinit demonstrativní experiment na 6 vězních a 6 sirotcích. Vzhledem k dobrým výsledkům pokusu doporučila očkování i celému dvoru.
K rozšíření variolizace významně přispěla lady Mary Wortley Montagu.
Tato metoda prevence, kterou lady Mary prosadila, způsobovala slabší formu onemocnění a vyvolala ochrannou imunitní reakci. Nicméně i následný lehčí průběh nemoci mohl vést ke znetvoření nebo dokonce smrti pacienta. Přesto se jednalo o poměrně úspěšnou metodu prevence.
Dalším historickým krokem byl objev britského lékaře Edwarda Jennera. Povšiml si, že lidé, kteří přicházeli často do styku s dobytkem a nakazili se kravskými neštovicemi (Variolla vagina), téměř nikdy neonemocněli mnohem nebezpečnějšími pravými neštovicemi. Jenner 14. května 1796 naočkoval osmiletému Jamesi Phippsovi hnis z vřídku způsobeného kravskými neštovicemi. Chlapec onemocněl kravskými neštovicemi, ale za šest týdnů se uzdravil. Jenner ho poté infikoval vakcinační dávkou pravých neštovic; podle předpokladu u chlapce nemoc nepropukla. Tento pokus je považován za první skutečnou vakcinaci a počátek moderního očkování.
Od té doby se paleta nemocí, proti kterým se očkuje, značně rozšířila. Jenom v ČR se vyskytuje asi 50 nemocí, proti kterým se můžeme nechat naočkovat. Otázkou samozřejmě je, proti kterým nemocem je to rozumné a za jakých podmínek. Záleží především na věku, prostředí, ve kterém se pohybujeme a také na momentální epidemiologické situaci. Třeba očkování proti chřipce, aby mělo smysl, je nutno každoročně opakovat.
Očkování v ČR lze rozdělit na dvě velké skupiny: očkování na vlastní žádost a očkování povinné. Povinné očkování bylo zavedeno v České republice v roce 1919. Tehdy se očkovalo povinně pouze proti pravým neštovicím a stejně jako dnes je nedodržení povinnosti očkovat děti provázeno sankcemi ze strany státu. Cílem tohoto očkování je zabránit těžkým projevům infekčních onemocnění či dokonce úmrtí na ně, trvalým postižením po prodělané nemoci, zamezit šíření nákazy a vzniku epidemií.
Povinné očkování bylo v České republice zavedeno v roce 1919.
Od zavedení povinného očkování těsně po vzniku Československé republiky až do devadesátých minulého století byly uváděny většinou jen přednosti očkování. Ideálem byla situace, kdy je naočkována dostatečně velká část populace. Pokud pak někdo onemocní, infekce se nemůže šířit. Infekce nemá šanci dostat se k dalšímu vnímavému jedinci nebo je tato možnost výrazně snížená a dojde jen k několika sporadickým případům onemocnění. To se podařilo s nemalým podílem přispění českého zdravotnictví (prof. MUDr. Karel Raška) v případě pravých neštovic, které zcela odstraněny z téměř celé populace lidstva, až na sporadické výskyty. Od r. 1980 se proto České republice proti pravým neštovicím povinně neočkuje.
Ne všichni však souhlasí s povinným očkováním. Výhrady jsou různého druhu, některé se týkají nastavení očkovacího kalendáře, kdy jsou námitky proti příliš časnému očkování dětí a také proti tomu, že je očkování dětí soustředěno do poměrně malého úseku téměř okamžitě po narození dítěte. Častá je též obava z vedlejších účinků očkovacích látek, které podle některých výzkumů mohou zanechat trvalé následky na organismu dítěte. Žádný zásah do našeho organismu není zcela bez rizika. Jednotlivé zásahy se liší pouze mírou rizika.
Stejně jako u léčiv i u očkovacích látek jsou zjišťovány nežádoucí účinky různého druhu.
Představa, že i takové relativně velmi bezpečné užívání lékařem předepsaných léků je zcela bez rizika vedlejších účinků, je bohužel lichá. Stačí si pozorně přečíst příbalový leták.
Podobně je tomu i s očkovacími látkami, kde je jejich účinnost bezpečnost prokázána statisticky na velkém množství očkovaných lidí. Bohužel, tak jako u léčiv jsou zde zjišťovány i nežádoucí účinky různého druhu, od krátkodobého podráždění na místě vpichu po podání očkovací látky až po trvalé poškození organismu.
Je logické, že pokud stát nařídí pod sankcí povinné očkování, měl by také nést odpovědnost za jeho případné nežádoucí trvalé následky. To ovšem v našem právním řádu dosud není zakotveno!
V současné době se projednává parlamentu ČR zákon, který se týká povinného očkování. Konečně se po dlouhých diskusích do jeho znění dostalo ustanovení o finančním odškodnění těch, u kterých se po povinném očkování prokážou trvalé následky. Toto ustanovení má velikou naději, že bude parlamentem schváleno. Na definitivní schválení tohoto zákona si však budeme muset počkat až po podzimních volbách.
Svoboda nebo trápení? Vše je jen v naší hlavě!
Vše začíná myšlenkou a představou. Pohonem myšlenek a představ jsou emoce. Kdybychom neměli žádné potřeby, nebyl by ani důvod je naplňovat. To, jak přemýšlíme o našich potřebách, jaké emoce k myšlenkám připojujeme, jaký pohon jim dáme, takové se nám dějí situace a takové tužby naplňujeme.
Uvědomujete si, jaký druh myšlenek si udržujete v hlavě?
Jste šťastní a naplnění?
Trápíte se?
Děláte si starosti?
Podle toho, jaký druh myšlenek si udržujete v hlavě, čemu dáváte pozornost, to za pomoci emocí neustále dokola tvoříte. Cesta ven ze začarovaného kruhu existuje, ale je zapotřebí vynaložit úsilí a začít své myšlenky a emoce pozorovat. Jen to, co si uvědomíte, můžete změnit. Nenechte se tedy unášet myšlenkami, které jen spotřebovávají vaši energii a začněte je pojmenovávat a uvědomovat si je. V ten moment získáte prostor, díky kterému je postupně ovládnete. Jestliže se necháme emocí a myšlenkou pohltit bez patřičného odstupu, nezbývá prostor pro vědomou práci s myšlenkami a pro tvorbu svého vlastního scénáře.
Cestou k tomu je zklidnění, ztišení a každodenní práce na uvědomování si svého prožívání. Tzn. odklonit se od neustálého „povídání" své mysli a začít se koncentrovat na prožitek momentálního stavu tady a teď a snažit se o vyprázdnění mysli.
Trápení, starosti a deprese ztratí svou moc!
Jakmile pochopíte způsob fungování vaší mysli, začnete získávat nadhled, myšlenky postupně přestanou nekontrolovaně ovládat váš život a začnete se odpoutávat od trápení, které myšlenky s sebou nesou. Trápení a starosti nejsou ničím jiným než myšlenkami ve vaší hlavě, a kterým nevědomě věnujete to nejcennější, co máte – vaši pozornost.
Od změny myšlení, přes emoce, ke změně chování a k úspěchu.
Základním předpokladem úspěchu, je uvědomit si, že vše, co se vám v životě děje, je vaším vlastním výsledkem, je výsledkem vašeho nastavení mysli. Proto nejjednodušší cestou k nápravě čehokoliv, je být spokojený s tím, co je a začít pracovat na postupném zlepšování. Nálada mysli, která ve vás převládá, je určující pro další budoucnost, protože z nespokojenosti spokojenost nevytvoříte. Je maximálně důležité udržovat náladu mysli v přítomnosti – tady a teď. Jedině tak vzniká spokojenost. Mysl je jako magnet, který umí myšlenku přivolat, ale i vyslat. Druh myšlenky, který udržujete ve své mysli, přitahuje myšlenky stejného druhu.
Bc. Květa Exnerová
www.astrokouc.cz
Krása začíná uvnitř, proto je zapotřebí si uvědomit, že cokoliv namažete na pokožku, vstřebává se skrze ní i do krve. Diolift hydrogel obsahuje extrakt aloe vera, který regeneruje, chrání pokožku, kaštan koňský podporuje cévní systém, pupečník podporuje imunitu, cévní systém, ženský hormonální systém.
Potřebujete být před důležitým jednáním rychle krásní? Použijte Diolift hydrogel. Je vhodný pro všechny typy pleti, pro muže i ženy.
Opakovaná aplikace má kumulativní regenerační efekt. Již po kratším používání je vidět značný omlazující účinek na pokožku. Základem Diolift hydrogelu jsou organické vysoce vstřebatelné biominerály, zejména křemík, zlato, hořčík, zinek, síra a ostatní biogenní prvky. Celkem jich Diolift obdsahuje více než 64. Organický křemík s vysokou biologickou aktivitu.
Byliny proti stárnutí
1. Aloe pravá (Aloe vera)
2. Lilie bělostná (Lilium candidum)
3. Kaštan koňský (Aesculus hippocastanum)
4. Pupečník asijský (Hydrokotylle asiatica)
5. MSM – Methylsulfonymethan
6. Argirelin
7. Glycerin K: je součástí různých tuků, ale vyrábí se také z rostlin. Je ředitelný vodou. Molekuly vody na sebe váže, a tím pokožku zvláčňuje, hydratuje a činí ji hebkou.
8. Hyaluronát sodný: sodná sůl kyseliny hyaluronové má silné hydratační účinky, vypíná pokožku a působí proti tvorbě vrásek. Kyselina hyaluronová tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty, váže na sebe vodu, pojme přibližně tisícinásobek objemu.
nebo na klubech Diochi po celé ČR.
Játra podle čínské medicíny souvisejí s obdobím jara, které právě nastává. Možná si uvědomíme některé praktické informace a jednotlivé souvislosti, jež nám pomohou například při řešení našich problémů nebo při zaměření se na jaterní očistu.
Játra jsou největším orgánem v těle. Jsou tvořena dvěma laloky, mají hnědočervenou barvu. Leží pod pravým žeberním obloukem, zasahují i na levou stranu. Váží asi kolem 1,5 kg. Játra jsou zásobena jaterní tepnou, dále do nich přichází vrátnicová žíla, která přivádí krev ze všech břišních orgánů a s ní živiny a toxické látky. Krev je odváděna jaterní žilou do dolní duté žíly. Pod játry je uložen žlučník. Játra zpravidla nepřesahují pravý žeberní oblouk. Jsou hmatná tehdy, jsou-li zvětšená.
Jaterní buňky tvoří jaterní lalůčky, které jsou funkční jednotkou jater. Mají paprsčité uspořádání. Mezi nimi začínají jaterní žlučovody. Jaterní buňky vytvářejí žluč. Játra mají kolem 500 funkcí.
– Přeměňují živiny – jsou metabolickou továrnou těla. Přeměňují cukry na zásobní glykogen, a naopak rozbourávají zásobní glykogen na glukózu v případě potřeby. Rozkládají i vytvářejí aminokyseliny, vytvářejí plazmatické bílkoviny. Přeměňují i tuky. V játrech dochází ke štěpení tuků a jejich oxidací se uvolňuje energie.
– Jsou zásobárnou živin, zejména uchovávají cukry (až do 20 % hmotnosti jater), tuky (do 2–4 % hmotnosti jater), mají i určitou zásobu bílkovin.
– Přeměňují vitaminy a hormony, hormony vytvářejí i deaktivují. Jsou zásobárnou vitaminů (B12), vytvářejí cholesterol.
– Tvoří teplo – v játrech vzniká asi 15 % tělesného tepla. Tvoří se při chemických reakcích probíhajících v játrech.
– Detoxikují organismus od škodlivých látek, které vznikají přímo v organismu, nebo těch, které se do organismu dostanou z vnějšího prostředí. Zneškodňují amoniak, alkohol, jedy z hub a jiné jedovaté látky.
– Vytvářejí žluč, ta ovlivňuje činnost střev, emulguje tuky a umožňuje vstřebávání látek rozpustných v tucích, vitaminů. Žluč se skládá ze žlučového barviva bilirubinu, solí žlučových kyselin, fosfolipidů a cholesterolu.
– Podílejí se na krvetvorbě – vytvářejí bílkoviny krevní plazmy i některé složky hemoglobinu. Jsou i zásobárnou železa a vitaminu B12, důležitých pro krvetvorbu.
– Mají význam pro srážení krve – tvoří se zde fibrinogen a protrombin, základní složky srážecího systému. Také ale vytvářejí heparin, který se naopak podílí na rozpouštění vzniklých sraženin.
– Játra jsou zásobárnou krve – zadržují i uvolňují značné množství krve, regulují tak krevní oběh a objem cirkulující krve.
– Dokážou regenerovat svoji tkáň i ze zbylých 10 %.
MUDr. Lenka Hodková bude také přednášet na Diochi Akademii. Přijďte podpořit svoje zdraví a zažijte víkend plný energie v úžasném prostředí Moravského krasu! Více informací o programu ZDE
Funkce jater z pohledu čínské medicíny
Příznaky onemocnění jater z pohledu klasické medicíny
– Ikterus (žloutenka) – v důsledku neschopnosti jaterních buněk metabolizovat žlučové barvivo bilirubin.
– Svědění kůže – zhoršení metabolismu žlučových kyselin.
– Nevolnost, pocit na zvracení, tlak v pravém podžebří.
– Únava, teploty, zimnice, třesavky.
– Ztráta pocitu zdraví, nevýkonnost, snížení odolnosti vůči nemocem v důsledku zhoršené tvorby bílkovin účastnících se imunitních reakcí.
– Při vystupňovaných potížích zarudnutí dlaní, bolesti konečků prstů, projevy osteoporózy, xantelazmata očních víček.
– Krvácení z jícnových varixů.
– Zvětšení sleziny.
– Endokrinní poruchy (zejména u cirhotiků) – atrofie varlat, poruchy potence, gynekomastie (zvětšení prsních žláz), ztráta ochlupení, u žen snížení menstruace až její vymizení – na rozdíl od čínské medicíny neví klasická, proč dochází k ovlivnění menstruačního cyklu (podle čínské medicíny meridián jater prochází přes gynekologické orgány a velikost menstruačního krvácení závisí na funkci jater).
– Přítomnost tekutiny v břišní dutině – ascites.
– Jaterní encefalopatie – při vystupňování onemocnění a při selhávání jater – neurologické a psychiatrické příznaky – třes horních končetin, změny povahových rysů, apatie, spavost, euforie, agrese, inverze spánku – v noci nespí a spí ve dne, dezorientace, změna písma, změna vyslovování, pomalé odpovědi.
– Vystupňování vede k jaternímu kómatu – bezvědomí, jaterní zápach, jde o selhávání jater, úmrtnost v těchto případech bývá až 80 %.
Klasická medicína vidí příznaky onemocnění jater, nikoli zpočátku varovné při pouhém zatížení jater. Ty nedokáže diagnostikovat, protože zatížení jater není diagnostikovatelné pomocí odběrů. V laboratorních odběrech se zachytí až hrubší poškození jater.
Příznaky onemocnění nebo zatížení jater z hlediska čínské medicíny
Na rozdíl od klasické medicíny, čínská dává do souvislosti vztah jater a očí, kloubů, vazů, šlach, nehtů.
Z pohledu čínské medicíny mají játra i velkou emocionální aktivitu.
Příčiny poškození a onemocnění jater
– Vrozené poruchy metabolismu (hemochromatóza, Wilsonova choroba).
– Infekce jater – virové – hepatitis A, B, C, infekční mononukleóza – EB virus.
– Toxické poškození jater – přímé poškození toxinem nebo jeho metabolitem – jedy hub – muchomůrka zelená, plísně aflatoxin z Aspergilus flavus, chemikálie – tetrachlormetan, trichloretylen, toluen, dinitrofenol, benzen, pesticidy, insekticidy, těžké kovy, formaldehyd, léky – antibiotika, cytostatika, chemoterapeutika, hormony (včetně antikoncepce), tuberkulostatika, antirevmatika, psychofarmaka – antidepresiva, sedativa, anestetika, perorální antidiabetika, antiepileptika, hormony štítné žlázy, anabolika, antihypertenziva, léky na snížení teploty – paracetamol, alkohol. Je známo více než 250 druhů léků, u kterých je prokázaná hepatotoxicita. Ta se nemusí projevit ihned, ale například až po opakovaném podávání léků. Při určité souhře náhod již po prvním podání léku může dojít k těžké reakci s poškozením jater. Většinou za vydatného přispění imunitního systému, kde už je v organismu nastartovaný proces autoimunitních reakcí.
– Sekundární poškození jater jako následek infekcí či otrav.
MUDr. Lenka Hodková bude také přednášet na Diochi Akademii. Přijďte podpořit svoje zdraví a zažijte víkend plný energie v úžasném prostředí Moravského krasu! Více informací o programu ZDE
Onemocnění karpálního tunelu nikdy nepodceňujte! Větu jsem ukončil vykřičníkem záměrně, je to opravdu důležité. Podle nových výzkumů vědců z Velké Británie vás diabetes může postihnout velmi brzy a karpální tunel je pouhou předzvěstí této nebezpečné choroby.
Začne to mravenčením a pocity zhoršené citlivosti v oblasti vnitřní strany zápěstí a dlaně. Čas od času se změní na ostrou vystřelující bolest ze zápěstí do ramene. Tento bolestivý stav je způsoben utlačováním mediálního nervu v oblasti vnitřního zápěstí. Úzkou štěrbinou mezi vazy a kostmi na vnitřní straně ruky, kterou nazýváme karpální tunel, probíhají mediální nerv a šlachy. Zhrubnutím podrážděných šlach anebo jejich zduřením dojde v oblasti karpálního tunelu k útlaku nervu medialis, což následně vyvolá zmíněnou nepříjemnou bolest.
Pro odstranění bolesti můžeme vyzkoušet bioinformační krém Diocel Artrizone, který obsahuje výtažky z bylin s analgetickým účinkem. Jestliže tomu někdo nevěří, nechť zkusí aplikovat trochu krému na špičku jazyka a nechá uběhnout jen jednu minutu. Pak si vypláchne ústa a stačí se optat, co cítí tam, kde byl krém. Krém používejte na bolestivé místo několikrát denně. Také si, a to je neméně důležité, natřete oblast pod pupkem a oblast žaludku, případně oblast ledvin. Já osobně bych si přidal 3x 2 kapsle Vista clearu proložené deseti kapkami Astominu. K tomu bych popíjel čaj z divokého pomeranče (přesnější biologická taxonomie jej označuje jako pomerančovník hořký, Citrus aurantium). Z homeopatik pak pomůže Zincum metalicum ch-15 v dávce 3 kuličky 1x za 3 dny, užívání celkem 4 týdny. Tato kombinace mi zajistí okamžité snížení cukru, nastartuje ledviny a slinivku. Celou tuto, možná pro někoho poněkud složitou kombinaci, bych užíval aspoň po dobu tří měsíců a pak bych Astomin vystřídal třeba Gerocelem kapky a Gerocelem kapsle a následně tříměsíční kúrou s produktem Viraimun v dávce 3x 2 kapsle denně. Zní to složitě, ale rozhodně se to vyplatí.
Co odhalil výzkum?
Výzkumníci z Kings College v Londýně porovnávali 1674 pacientů, u nichž byl diagnostikován diabetes mellitus v období mezi listopadem 2003 a říjnem 2004, s vybranou kontrolní skupinou 2294 jedinců, kteří diabetem netrpěli, ale byli přibližně stejného věku, pohlaví a žili ve stejné oblasti. Přitom se zaměřili na výskyt onemocnění karpálního tunelu. Jak uvedli v článku uveřejněném v časopise Diabetes care v roce 2006, ve skupině postižených diabetem byl o 36 % častější výskyt syndromu karpálního tunelu než v kontrolní skupině. Zajímavé je též zjištění, že příznaky z utlačování mediálního nervu v oblasti karpálního tunelu se vyskytují často i deset let před diagnostikováním diabetu!
Výzkumný tým je toho názoru, že vysoká hladina krevního cukru a různé metabolické abnormality u pacientů s diabetem mohou přispívat k poruše funkce nervů v oblasti karpálního tunelu. Proto by se měl každý, kdo trpí onemocněním karpálního tunelu, podrobit lékařskému vyšetření se zaměřením na prvotní příznaky diabetu.
Když už ale víme, jak vše probíhá, měli bychom se již dnes zajímat o své zdraví a preventivně užívat vhodné bylinné preparáty, přírodní medicínu nebo výše doporučené doplňky stravy z detoxikačního systému Regenerace ve Sféře a celkově si tak zlepšit metabolismus. K tomu je dobré přidat i trochu pohybu. Vyhneme se tak (nebo je aspoň oddálíme) nepříjemným potížím v budoucnosti pojícím se s diabetem.
Vladimír Ďurina
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 03/2011
Ostropestřec mariánský je jedno až dvouletý, statný, dekorativní bodlák. Lodyha je dole hustě, nahoře řídce listnatá, dorůstá do výšky i přes 1 metr. Listy jsou střídavé, objímavé, tuhé, na žilnatině bíle mramorované, v obrysu podlouhle eleptické, peřenoklané a ostnaté. Z vejčité, ostnatě zubaté báze vyrůstá nachový květ. Plodem jsou lesklé, hnědě skvrnité nažky velikosti asi 7 x 4 mm s bílým chmýrem, štetinky drsné, dole srostlé. Kvete od července do září.
Je to pěstovaná léčivka, původem ze Středomoří. V teplejších oblastech se vzácně zplaňuje.
Drogou jsou plody, někdy nesprávně označované jako semena. Těsně před zralostí se celé, chmýřité hlavice uřežou a uloží na větraných, suchých místech. Lidově se dosud hojně užívá i list, trhaný na jaře v květnu a červnu, sběr mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Zřídka kdy se užívá i kořem, kopaný na jaře.
Hlavní obsahovou látkou je sylimarin, což je souhrný název pro flavolignanové sloučeniny a silici. Obsaženy jsou především flavonoidy silybin, silydianin a silycristin, díle biogenní aminy tyramin a histamin, některé aminokyseliny, cukry a množství oleje s vyšším podílem nenasycených mastných kyselin.
Droga působí ochranně na jaterní paranchym, ovlivňuje tvorbu žluči a její distribuci, proto se užívá zejména pro léčbu a doléčování chorob jater a žlučníku a tím vlastně i celé látkové výměny.
Nemá prakticky žádné výraznější vedlejší účinky ani kontraindikace. Jediná možnost znehodnocení drogy je právě možné její žluknutí.
Ostropestřec používáme v těch případech, kdy máme podezření, že potíže nemocného mohou být spojeny s chronickou otravou nebo když lečíme její následky. V celku se dá říci, že ji využíváme všude tam, kde se jedná o sníženou funkci jater.
Může se také aplikovat i při gynekologických a plicních pozížích nebo žloutence.
Otec u porodu. Téma, které vyvolává odezvu či smíšené pocity, a to nejen u mužů. Není snadné si udělat jasno.
Zde nabízím svůj pohled očima muže, otce pěti dětí... Cestu k porodu jsem si hledal stále znovu. Zážitky byly stejně rozdílné jako ten který porod. Nicméně za klíčové považuji mít jasný záměr. Vědět, proč k porodu jdu a jakou roli mohu naplnit.
Nejsme stejní
Základní postoje a východiska mužů a žen jsou rozdílná. Těžko udělat kompletní výčet typických vlastností pro jednotlivá pohlaví, zmíním jen ty určující pro porod. U žen je to receptivnost, pasivita a umění plutí s proudem, pozornost na „my" – vztahy s okolím. Muži jsou aktivní a výbojní, s upřením pozornosti na „já" – sebeprosazení. Pocity a prožívání často otupují akcí. Pro ženy je mnohem přirozenější pasivita a čekání. Není dobré přebírat dlouhodobě vlastnosti opačného pohlaví. I když je muž u porodu primárně pasivní – „k dispozici a přítomen, víceméně na povel, co se potřeb a přání ženy týče", kombinuje to s akcí a se svojí jasností a přímostí. To může využít třeba při komunikaci s personálem nemocnice při prosazování přání své ženy nebo tím, že si vyjasní, zda u porodu chce opravdu být, či nikoliv.
Rozhoduj se za sebe
Otázku „Chci být u porodu?" považuji za zcela zásadní. Muž by si to měl ujasnit bez ohledu na partnerku. Autonomně. Pokud tam nebude ze své vůle, je tu riziko, že půjde sám proti sobě. Bude překračovat své hranice a nebude respektovat své potřeby. Lze to udělat na sílu a zapřít se. Nicméně potom si může odnést lecjaký šrám na duši. Je v pořádku, pokud u porodu být nechce. A i když má jasné „ano", je třeba počítat s tím, že stát se může cokoliv. Již mnohokrát došlo k tomu, že bylo nakonec všechno jinak: rodička či nemocniční personál muže od porodu vykázaly nebo dotyčný v průběhu odešel sám. Taková je realita.
Najdi si své místo
Dnes lze dobře ovlivnit podmínky pro narození dítěte dle svých potřeb a představ. A to je zároveň i výzva. Můžeme hodně ovlivnit a změnit. Počínaje přítomností partnera u porodu přes výběr porodnice a konče volbou formy porodu.
Jedna z možných rolí muže u porodu je stát se určitým nárazníkem mezi ženou a nemocničním personálem.
Žena může do porodnice přijít s již předem připraveným porodním plánem. Tam popisuje, jak si přeje, aby probíhal celý porod i poporodní péče. Lze tak již dopředu vymezit, zda chce či nechce určité medicínské postupy či zákroky, jako je například nastřižení hráze, aplikace epidurální anestézie atd. V této situaci se dobře uplatňuje jedna z mužských kvalit: chránit ženu před vnějším světem. Vytvořit pro ni a svou rodinu bezpečný prostor.
Pozor na očekávání
Velkou pastí pro muže u porodu je záměna představy za realitu. Vytvořit si dopředu představu, jak a co všechno zajistím a vykonám pro rodičku, je rizikové. A pokud budu na své představě trvat nebo si ji označím za jedinou správnou, nevyhnutelně se dostaví frustrace, pocit selhání a nedostatečnosti. Doporučuji být proto maximálně s tím, co je teď, udržovat pozornost v přítomnosti. Určitě je dobré mít záměr, jak bych chtěl prospět či ulevit, jen je třeba nechat prostor pro realitu. Potom mohu nejlépe reagovat na tu širokou paletu situací, které realita porodu přináší.
Postarej se i o sebe
Určitě doporučuji myslet na sebe a svůj komfort. Možnost prospět rodičce se snižuje s rostoucím napětím, stresem a únavou. Navíc je muž v neobvyklé situaci. Musí čekat, co situace přinese. Je zaplavován pocity, které nelze jednoduše přehlušit akcí. Proto doporučuji, aby si muž dovolil vypnout ve chvíli, vždy když to stav rodičky dovolí. A je jedno, jestli vám k relaxaci pomůže spánek, čtení novin či hraní her na mobilním telefonu, pokud to rodičku neruší.
Udělej si přípravu
Muži jsou více orientováni na mysl. Potřebují věcem rozumět a znát jejich kontext. Pro to je dobré předem vědět, do čeho jdu. Zmapovat si terén. To platí nejen pro porod, ale i pro těhotenství. Možností je dnes hodně – návštěva porodnice, předporodní kurzy, četba literatury a internet. Dobrou orientaci poskytne ebook Manuál pro muže u porodu (www.partneruporodu.cz), který provádí muže celým procesem porodu i tím, co se děje předtím (poradny, vyšetření atd.), a potom (poporodní péče) a hlavně představuje možnosti, jaké v porodnici rodiče mají, co je možné chtít atd.
Semlelo tě to
Těhotenství i porod mohou ovlivnit i psychiku muže. Může se objevit panika, strach, úzkost, ohrožení či napětí. Někdy stav vygraduje až do tělesných projevů – nervozity, roztěkanosti nebo nespavosti. Potom je dobré hledat pomoc venku. Samotný porod s sebou přináší vždy regresní náboj, kdy mohou vyplout na povrch nevědomé pocity z vlastního porodu. Když se tak stane, tak je dobré vyhledat pomoc, jinak si ten zázrak a požehnání příchodu nového života ani neužijete...
Vladimír MÜNZ – průvodce změnou
Na objednání organizuji akci POROD PRO MUŽE – jaký je; co se při porodu a v těhotenství děje mužům/ženám; role muže; být-nebýt u porodu... Dále poskytuji individuální i párové terapie, trénink Žij své mužství. Jsem vztahový konzultant v seznamce Náhoda. Více o mně na www.vladimirmunz.cz, www.zijsvemuzstvi.cz
Pokud se vlasy lámou, nadměrně padají, jsou suché nebo naopak mastné, ukazují pravděpodobně na možné zdravotní problémy. Tradiční čínská medicína vlasy spojuje s dráhou ledvin a jater. Husté, lesklé vlasy ukazují na zdravou čchi energie ledvin a jater. Problémy naopak poukazují na její nerovnováhu.
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Průmyslová 1306/7, 102 00 Praha 10, Česká republika