Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
Doplněk stravy s obsahem kurkuminu, posiluje meridián jater, žlučníku, ledvin a močového měchýře. Tyto meridiány energeticky vyživují kosti, klouby, prostatu, nervovou soustavu, kůži, nehty, ale i reprodukční orgány.
Čemu se mám v práci věnovat nejdřív? Bude lepší zaparkovat na prvním volném místě, nebo jet dál do centra? Kolik bytů mám projít před rozhodnutím o koupi? Půjdeme večer do restaurace, nebo se najíme doma? Kde jsou dvě stejné ponožky?
Poznáváte svou nerozhodnost?
Nejste sami.
Jakkoli to zní překvapivě, v běžném životě neustále řešíme obdobu nejtěžších problémů, jimiž se zabývají informatici. Od počítačů neočekáváme váhání, neefektivitu, ani lítost nad špatným rozhodnutím – proč tedy nevyužít počítačových postupů pro optimalizaci našich každodenních rozhodnutí?
Jak využít počítačové algoritmy při každodenním rozhodování
Brian Christian a Tom Griffiths
Usnadněte si svoje rozhodování pomocí knihy Algoritmy pro život, která je strhujícím pojednáním o způsobech využití počítačových algoritmů v každodenním životě. Autoři dokázali proměnit poznatky z oblasti informatiky ve strategie k řešení mnoha problémů v běžném životě — od hledání partnera či partnerky po nalezení parkovacího místa, od řazení obsahu e-mailové schránky po pochopení fungování vlastní paměti. Všichni se musíme často rozhodovat, ačkoli se potýkáme s nejistotou, časovými omezeními, neúplnými informacemi a rychle se měnícím světem – a v této zábavné knize sahající napříč vědeckými obory nejen že najdete srozumitelně podané praktické rady, jak přitom efektivně využít čas, prostor a úsilí, ale současně pochopíte součinnost algoritmů a lidské mysli.ů informatiky nakonec nevypadá tak špatně. Na rozdíl od většiny jiných rad jsou tyto podpořeny důkazy."
"Žít podle poznatků informatiky nakonec nevypadá tak špatně. Na rozdíl od většiny jiných rad jsou tyto podpořeny důkazy."
V TÉTO DŮVTIPNÉ KNIZE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE
Jaké algoritmy využíváme intuitivně a jaké bychom k nim měli přidat.
Co stojí za to udělat a kdy to včas nechat být.
Jakým způsobem dělit svou pozornost.
Kolik chaosu se vyplatí akceptovat.
Do jaké míry máme poznávat nové věci a kdy si užívat ty ověřené.
Jak vyřešit záhadu třídění ponožek.
"Intuitivně chápeme, že život je hledáním rovnováhy mezi novostí a tradicí, mezi nejnovějším a nejlepším, mezi riskováním a vychutnáváním si věcí, které známe a zbožňujeme. Vyvstává zde však otázka: jaký poměr vlastně hledáme?"
UKÁZKA Z KNIHY ALGORITMY PRO ŽIVOT
Kručí vám v žaludku. Zajdete do té italské restaurace, kterou už znáte a zbožňujete, nebo do té nedávno otevřené thajské? Vezmete nejlepšího kamaráda, nebo zavoláte nové známé, kterou byste rádi poznali blíže? Těžko rozhodnout – možná prostě zůstanete doma. Uvaříte jídlo podle osvědčeného receptu, co vám zaručeně vyjde, nebo na internetu zkusíte najít novou inspiraci? Dobře, tak nic, co kdybyste si tedy jenom objednali pizzu? Řeknete si o tu, co obvykle, nebo se zeptáte na speciální nabídku? Ještě než se dostanete k prvnímu soustu, jste už vyčerpaní. Myšlenka, že si pustíte hudbu, zhlédnete film nebo přečtete knihu – ale jakou? –, už se vůbec nejeví jako relaxace.
Každý den jsme neustále nuceni rozhodovat se mezi možnostmi lišícími se ve velmi specifickém rozměru – zkusíme nové věci, nebo zůstaneme u svých oblíbených? Intuitivně chápeme, že život je hledáním rovnováhy mezi novostí a tradicí, mezi nejnovějším a nejlep- ším, mezi riskováním a vychutnáváním si věcí, které známe a zbožňujeme. Vyvstává zde však stejná otázka jako v případě dilematu mezi hledáním a jednáním při honbě za bytem: jaký poměr vlastně hledáme?
Robert Pirsig ve svém klasickém díle z roku 1974, knize Zen a umění
údržby motocyklu, zavrhuje konverzační frázi „Co je nového?“.
Podotýká, že kdyby takovou otázku „někdo zodpověděl doslovně,
odpověď by byla nekonečnou přehlídkou nepodstatných maličkostí
a módy, naplavenin zítřka“. Navrhuje alternativu, jež je podle něj
mnohem lepší: „Co je nejlepšího?“
Realita však není tak prostá. Máme-li na paměti, že každá „nejlepší“
píseň a restaurace z řad vašich favoritů začala skromně jako
něco pro vás „nového“, uvědomíme si, že na světě existují další, zatím
nepoznané „nejlepší“. Nové věci si tedy nepochybně zaslouží
přinejmenším část naší pozornosti.
Obnošená pořekadla a aforismy toto napětí popisují, ale neřeší.
„Získávej nové přátele, ale staré si ponechej, noví jsou stříbro a staří
zlato“ a „Není života tak bohatého a vzácného, leč další přítel do něj
může vstoupit“ jsou jistě pravdivá úsloví; přinejmenším po stránce
rytmu jsou nezpochybnitelná. Nic však neříkají o poměru, dejme
tomu, „stříbra“ a „zlata“ zaručujícím nejlepší slitinu naplněného života.
Informatici se hledáním této rovnováhy zabývají již více než padesát
let. Mají pro ni dokonce název: explore/exploit tradeoff (kompromis
mezi zkoumáním a užíváním).
www.melvil.cz
Bylinný čaj doplněk stravy Aloisie trojlistá je známá pro své citrónové aroma, relaxační účinky, pomoc při usínání a podporuje vylučování vody z organizmu. Harmonizuje meridián žaludku, jater, řídící, tří zářičů a jinový patní.
Harmonizuje dráhu jater, tří zářičů, řídící, jinovou patní a dráhu žaludku.
Obsahuje silice, třísloviny (tanin), alkaloidy, flavonoidy, které mají různé účinky: protiplísňové, protibakteriální, protivirové, protizánětlivé, digestivní – zlepšují zažívání, antioxidační, relaxační a detoxikační.
• Silice – citral, carvon, limonen, citroneol, geraniol, alfa a beta pinen, cineol, ethyl eugenol a jiné – jsou nazývány také éterickými oleji. Jsou ve vodě nerozpustné, dobře se odpařují s vodními parami. Jsou velmi aromatické, chrání před mikroorganismy (bakteriemi, viry, plísněmi). Dodávají Aloysii nezaměnitelné aroma. Mají zklidňující účinky.
• Třísloviny – vyznačují se trpkou svíravou chutí. Mají schopnost srážet bílkoviny (kromě jiných také bílkoviny sliznic, tkání, na nichž vytvoří koagulační membránu, čímž zmírňují tvorbu zánětů a infekcí, výpotků, staví i drobná krvácení). Zabraňují vstřebávání toxických sloučenin (řeší tak i poruchu zažívání – průjmy).
• Flavonoidy – patří k barvivům, působí antioxidačně, tedy proti poškození buněčných membrán volnými kyslíkovými radikály.
• Alkaloidy – látky dusíkaté povahy, buď volné, nebo vázané na organické kyseliny. Hrají roli v metabolismu neboli látkové přeměně organismů, mají vliv na centrální nervový systém, ovlivňují psychiku, některé mají analgetické účinky (proti neuralgiím, migrénám, křečím…). Indikace
• Sedace
• Neurózy, deprese
• Harmonizace srdeční činnosti – srdeční neurózy, stresové tachykardie (zrychlená činnost srdeční)
• Stres
• Poruchy spánku
• Detoxikace centrálního nervového systému, detoxikace mozkových plen
• Podpora laktace • Dyspepsie (nadýmání, křeče v břiše – v žaludku, ve střevech)
• Chřipka a jiné virózy
• Plísně – Candida albicans
• Močové potíže – Escherichia coli
• Možnost každodenního používání
• Migrény a jiné bolesti hlavy
Aloysia je čaj, který se dá volně kombinovat s jakýmkoli preparátem Diochi. Výborné zkušenosti mám s kombinací Aloysia + Levamin na psychiku, stejně tak Aloysia + Venisfér u kardiaků a hypertoniků. U močových potíží mnohdy nahrazuje Smilax při kombinaci s Diocelem nebo Androzinem. Dále z oblasti zažívacích potíží je výborná kombinace Aloysia + Astomin. U Aloysie jsem doposud nezaznamenala žádné nežádoucí účinky, dokonce ani alergické reakce. Je to čaj, který je naopak velmi dobře snášen. Aloysia je vynikající čaj s mnoha účinky, z nichž bych vyzdvihla zejména účinky na centrální nervový systém, na bolesti hlavy a migrény. U těchto stavů ho mám nejvíce vyzkoušený a mám s ním v ordinaci nejlepší zkušenosti. Dále je velmi dobré, že ji mohu doporučit jako čaj pro každodenní pití, zejména pro její lahodnou vůni a chuť.
* Žena (29 let) – přichází pro časté palpitace (pocity bušení srdce), které nemají žádný patologickoanatomický podklad. Opakovaná vyšetření včetně vyšetření štítné žlázy ukazují negativní výsledky. Diagnóza byla opakovaně směřována k psychosomatickému onemocnění. Z anamnézy vyplynulo, že žena žije v neustálém stresu a při každém rozrušení, vzteku nebo strachu dojde k tomu, že se pacientce rozbuší srdce. Podle EAV u ní zjištěna dysbalance vegetativního nervového systému, převaha sympatiku. Byla vytestována Aloysia, která byla pacientkou velmi dobře snášena. Při pravidelném každodenním pití tohoto čaje se začala postupně zklidňovat, cítila se vyrovnanější a postupně si začala všímat, že bušení srdce se vytratilo.
* Kojící žena (24) – trpí poruchami zažívání, často mívá nadýmání. V poslední době prodělala střevní chřipku a od té doby má pocit, že má rozhozenou funkci zažívacího traktu. Chtěla doporučit nějaký preparát, který by jí pomohl upravit činnost střev, odstranil nadýmání a nikterak nevadil miminku během kojení. Navíc nesnáší alkoholové kapky, takže jsme museli testovat a hledat v oblasti čajů. Na zažívání vyšel dobře čaj burrito a také Aloysia. Vzhledem k tomu, že Aloysia má i účinky podporující laktaci, zvolily jsme právě čaj z Aloysie. Po týdnu pravidelného pití udává zlepšení nadýmání, začala se upravovat i stolice, a navíc hlásí, že se jí zvýšila i tvorba mateřského mléka, což se v jejím případě jevilo jako velmi žádoucí. Kromě toho hlásila, že má pocit celkového zklidnění.
* Žena (38), která od svých dvaceti let trpí migrénou, přichází kvůli její možné přírodní léčbě. Pochopitelně, u takto dlouhodobě trvající migrény jen sama Aloysia nestačila, ale doplnily jsme jí každoměsíční detoxikaci vedle vytestovaných preparátů. V anamnéze jsem zjistila, že žena ve svých 13 letech prodělala klíšťovou encefalitidu. Pomocí EAV jsem vytestovala virovou zátěž na mozkových plenách (jejich dráždění cizorodými látkami, ať již mikrobiálními nebo chemickými či fyzikálními, vede také k bolestem hlavy). Aloysia se ukázala jako čistič číslo jedna mozkových plen. Vychází všem pacientům s migrénou bez rozdílu příčiny vzniku bolestí. Kromě mozkových plen čistí i jiné mozkové struktury.
* Chlapec (5) – trpí poruchami spánku od rozvodu rodičů. Maminka pro něj chce nějaké bylinky, které by ho zklidnily a zlepšily mu spaní. Nemá dobré zkušenosti s homeopatiky, prý je už zkoušela (?), a ani nechce dítěti dávat prášky na spaní. Navíc chlapeček je od malinka zvyklý pít bylinkové čaje. Vytestovali jsme právě Aloysii. Po 14 dnech přicházejí na kontrolu a oba udávají zlepšení, chlapec je klidnější a zlepšilo se i spaní.
* Muž (40) – přichází pro chronický zánět močového měchýře způsobený bakterií Escherichia coli. Z čajů na jeho onemocnění nefungoval Smilax, ale právě Aloysia. Aloysii jsme ordinovali jako každodenní čaj ve dvojnásobném množství, než je doporučeno. Jako kombinaci k ní jsme vytestovali Diocel, který jsme nasadili v dávce 3x 10 kapek jednorázově. Aloysii pil celkem dva měsíce, poté hlásí úplné vymizení potíží, a dokonce – z vyšetření moče je patrné, že má negativní nález. * Aloysii doporučuji lidem, kteří hledají nějaký bylinkový čaj ke každodennímu užívání, zejména pro její lahodnou chuť a příjemné aroma.
* Někteří moji pacienti mají Aloysii vyzkoušenou při virózách, při respiračních infektech. Při pití Aloysie se dokážou lépe potit, velmi dobře vykašlávají a odhleňují se. * Několik žen ji vyzkoušelo i jako sedací lázeň při vaginálních mykózách kvasinkového původu. Zevní užití doplnily pitím čaje.
pop. : Aloysia má výrazné citronové aroma, používá se i jako aromatická přísada k dochucování některých bylinných čajů.
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 01/2010
Dobrý den,
před pár měsíci měla dcera ječné zrno, které se zapouzdřilo. Měla na víčku 3 zapouzdřené bouličky a kruhy pod očima. Po užívání doporučených přípravků se bouličky natolik změnšily (2 zmizely), že nemusí na operativní čištění. Za to velmi děkuji a přípravky Diochi vřele doporučuji.
Andrea
Bylinný bioinformační doplněk stravy Androzin kapky napomáhají harmonizovat mužský hormonální systém. Obsažené extrakty bylin podporují normální funkci pohlavních orgánů, močových cest, ledvin, sexuální zdraví, hormonální aktivity nebo fyzický výkon. (např. kotvičník zemní nebo ženšen).
Anginovník nebo také v překladu Leopardovka čínská. Je to vytrvalá bylina s větveným oddenkem a je poněkud podobná kosatci. Má mečovité listy až 40 cm dlouhé a 3 cm široké. Běžně dorůstá až do výšky jednoho metru. Malokvětá, řídká květenství mají většinou oranžové a červené skvrnité. Semena velikosti hrášku, tmavá a kulatá, rostou v tobolkách.
Je to divoce rostoucí rostlina, která kvete v pahorkatinách Číny, Indie, Japonska, Vietnamu a Filipínách. U nás snadno vymrzá, ale s dobrým zimním krytem přežívá. Častěji se u nás pěstuje jako květináčová léčivka. Má ráda dobrou, propustnou půdu a slunečnou polohu. Množí se celkem snadno a dělením nebo semeny a potom i zplaňuje. U nás jsou známy odrůdy především Flava s většími žlutými květy a Purpurea s květy uvnitř purpurovými a zevně žlutočervenými.
Předmětem sběru je především oddenek. U nás je také známo spíše žvýkání listů.
Obsahuje glykosidy belamcandin a tectoridin, flavonoidy, třísloviny, silici, malé množství saponinů a pravděpodobně i několik alkaloidů, které však nejsou dostatečně probádány. Anginovník je pokládán za prudčeji působící a mírně toxickou.
U nás je známo žvýkání listů při angíně a krčním zahlenění. Oddenek je používán jako léčivo při endokrinních poruchách, jako prostředek močopudný při nemocech ledvin a močových cest, jako účinné antirevmatikum a jako prostředek proti nadýmání a zácpě.
Z oddenků je připravovaný nálev, podávaný 4 krát denně po 125 ml, není li předepsáno jinak. Žvýkání listů vyžaduje podrobnější studium, protože dosavadní lidové výsledky nejsou nijak přesvědčivé. Malý kousek listu se žvýká asi půl minuty a pak se vyplivne, což se provádí běžně 4 – 6 denně. Léčbu je vhodné doplnit použitím osvědčených kloktadel asi čtvrt hodiny po žvýkání.
Delší žvýkání vede k znecitlivění krku, což může být při velkých bolestech u angíny žádoucí, nicméně jej nemůžeme doporučit, protože se vyskytly i případy alergie s otokem dýchacích cest.
Užití nedoporučujeme při těhotenství, kojení a u dětí. Nelze též doporučit ani dlouhodobé užívání.
V současné době se sledují blahodárné účinky při léčení cukrovky typu 2., kde se zdá, že v kombinaci s některými u nás osvědčenými drogami, bude v budoucnu možno připravit dobrý pomocný čaj.
Anýz vonný je sytě a pronikavě vonící jednoletá bylina s jemně pýřitou, přímou lodyhou, dorůstající až do půlmetrové výšky. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, nedělené, okrouhle ledvinovité, zastřihovaně zubaté. Květy jsou tvořeny kolíky se 7 až 15 kolíčky, obal nemá a nahrazuje jej obal z nitkovitých kořenů. Kvete v červenci a srpnu, květy mají bílou barvu. Plodem je štětinatě brvitá dvounažka.
Je to pěstovaná bylina, jen zřídka zplaňující v teplejších oblastech.
Předmětem sběru je plod, sbíraný koncem léta, kdy se plody začínají šedozeleně zbarvovat.
Plody obsahují především silici s hlavní složkou anthenolem, dále pak mastný olej, sacharidy, slizy, cholin, pektin, chlorofyl, organické kyseliny atd.
Účinně podporuje vykašlávání a užívá se také tam, kde je nebezpečí nadýmání, například při nejrůznějších projevech dyspepsie. Zde je velmi užitečná pro své spasmolytické působení. Může se uplatnit i v pediatrii. Příznivé účinky drogy se přenášejí i do mateřského mléka, jehož tvorbu anýz rovněž podporuje. Obsažená silice zvyšuje vylučování trávicích enzymů, což má vliv na celou řadu trávicích potíží. Jako doplňující prostředek můžeme plod přidávat i do diuretických čajů a do čajů proti zácpě. Působí jako antiseptikum dýchacích cest a zažívacího ústrojí.
Anýz můžeme kombinovat s bylinami jako fenykl, puškvorec, andělika, podběl, proskurník, lékořice, jitrocel, šalvěj, petrklíč, rdesno ptačí, divizna, dobromysl, tymián a majoránka.
Ve správně stanovených dávkách je tato droga zcela bezpečná a je vhodná i pro děti. Jediným možným nebezpečím je předávkování při užívání čisté silice. V takových případech může dojít až k otoku mozku a plic.
Například anýzový obklad se velice dobře osvědčuje na potíže s Achillovými šlachami. Při jejich zanícení je vhodný chladný a naopak při jejich namožení teplý obklad. Přikládá se zpravidla na noc, ale může být přiložený i přes den.
Strom z čeledi Eleocarpaceae eho plody patří mezi tak zvané superovoce a též se na trhu nazývají maqui berry. Roste v Jižní Americe a pochází původem z Čile. Odtud se rozšířila do tropických a subtropických pásem Asie a Austrálie. Blahodárné účinky využívali již indiáni kmene Mapuche v Čile. Používá se též na přibarvování vín.
Obsahové látky
Flavonoidy, deriváty delfinidinu – má z obsažených látek nejsilnější antioxidační účinky, flavonoly asi 10 druhů – zejména quercetin, rutin, kampferol, myricetin, malvidin, petunidin, kumariny - escopoletin, triterpenoidní glykosidy, antokyany – více jak 19, alkaloidy, polyfenolické a fenolové kyseliny, deriváty kyseliny skořicové, deriváty kyseliny benzoové, kyselina elagová, kyselina gentisová, kyselina ferulová, kyselina gallová, p-kumarová, kyselina sinapicová, kyselina 4-hydroxybenzoová, delfinidin gallát, gallocatechin gallát, katechin a epi-katechin kyanidin, kyselina vanilinová, glykosidy anthokyanidiny (delfinidin-3-sambubioside-5-glukosidu, delfinidin-3,5-diglucoside, kyanidin-3-sambubioside-5-glukosidu, cyanidin-3,5-diglucoside, delfinidin-3 -sambubioside, delfinidin-3-glukosid, byly zjištěny kyanidin-3-sambubiosid a kyanidin-3-glukosid), a proanthocyanidin B, alkaloidy, indolový alkaloid hobartin, 2- epi –Aristotelon, serratolin, minerály a další biologicky aktivní fytolátky.
Arnika je prastará léčivá rostlina s velice širokou škálou použití. Obsahuje mnohé terapeuticky účinné látky, ale také látky toxické. Jaké je tedy její využití, prozradí následující článek.
Arnika chlumní (též arnika horská, prha arnika, Arnica montana L.) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, která roste v celém mírném pásu severní polokoule. Lze ji nalézt na loukách a lesních světlinách či vřesovištích od podhůří až po subalpinský stupeň. V České republice, kde je jediným zástupcem rodu prha (Arnica), roste např. na Šumavě, v Hrubém Jeseníku, Moravskoslezských Beskydech či v Krušných horách. Patří k ohroženým druhům naší květeny. Chudě větvená, 20 až 50 cm vysoká vzpřímená lodyha vyrůstá z přízemní růžice tvořené kožovitými listy. Lodyžní listy jsou měkké a plstnaté. Kvete v úborech, které jsou zbarvené žlutě nebo oranžově, v průměru měří 6–8 cm a jejich okraje jsou lemované asi deseti až patnácti jazykovitými květy. Plody jsou světlé ochmýřené nažky. Rostlina kvete od června do srpna.
Obsažené látky
Mezi významné obsahové látky arniky patří silice, karotenoidy, flavonoidy a třísloviny. Z jednotlivých účinných látek je to zejména arnikaflavon, arnisterol, arnidiol, helinalin a hořčina arnicin. Arnikaflavon je seskviterpenický lakton, který je obsažen pouze v květech a působí jako analgetikum na periferních nervových zakončeních a je také cytotoxický. Arnisterol je fytosterol urychlující hojení ran a podporující jejich granulaci. Arnidiol a arnitriol jsou pentacyklické triterpeny a v rostlině se vyskytují převážně jako estery s vyššími mastnými kyselinami. Mají protizánětlivý účinek. Helenalin je sekviterpenický lakton s kardiotonickou aktivitou, který má protizánětlivý účinek a selektivně inhibuje aktivaci transkripčního faktoru NF-kappaB, centrálního mediátoru lidské imunitní odpovědi. Helenalin vyvolává programovanou smrt buňky (apoptózu) a je pravděpodobně zodpovědný za kožní alergické reakce při aplikaci arnikových přípravků na kůži. Arnicin je polyfenol zodpovědný za hořkou chuť arniky.
Umíte si vybavit vzpomínku z dětství, která by v sobě nesla určitou vůni? Nejkrásnější vůni na světě – vůni maminky? Nebo vůni domova, ve kterém jste se cítili v bezpečí, vůni knihy, ze které vám rodiče četli pohádky, vůni čistého povlečení v postýlce, do kterého jste uléhali každý den? A co vůně Vánoc a pečeného cukroví? Každý si vybaví nějakou ze svých vzpomínek. Vůně jsou silné kotvy, které dovedou být silnými léčiteli, když jsou správně použité. Esence jsou velmi vhodné k harmonizování dětského organizmu. Ale u dětí obzvlášť platí známé pořekadlo, všeho s mírou!
Péče o dítě je pro každou maminku láskyplnou aktivitou a chce pro své děťátko tu nejlepší péči s využitím nejkvalitnějších přípravků. Mezi přírodní metody ošetřování, které vznikly na základě tisíciletých zkušeností s léčivými rostlinami, patří také aromaterapie.
Kůže miminka po narození je chráněná.
Po narození se kůže novorozence adaptuje na nové prostředí a je od přírody vybavena ochrannou vrstvou pro první dny života. Po porodu se na pokožce miminka vytváří jeho jedinečná bakteriální mikroflóra, unikátní jako otisk prstu. Je to velmi důležitý imunitní proces, do kterého není vhodné zasahovat žádnými kosmetickými přípravky, ani přírodními. Miminko po koupeli v čisté vodě jen otřeme suchou plenou a po pár dnech teprve můžeme začít používat čistý mandlový nebo meruňkový rostlinný olej. Právě v těchto prvních dnech, když používáme běžnou kosmetiku s obsahem konzervantů, sulfátů a minerálních olejů, zakládáme miminku na zdravotní potíže. Dochází k narušení zdravého vývoje imunity pokožky, které se následně projeví jako ekzém nebo alergie.
Na vše je správný čas, i na začátek aromaterapie u dětí.
Éterické oleje jsou velmi koncentrované a silné. Pro aromaterapii u miminek je začínáme používat až od 9. týdne věku, ve velmi nízkých koncentracích. Výhodou používání olejů je jejich vysoká účinnost, posílení dětské imunity a snížení rizika komplikací, které jsou u častých dětských onemocnění běžné. Další výhodou je i to, že neobsahují alergenní pyly, nehrozí tedy žádné alergické reakce.
Vhodné způsoby aromaterapie pro děti
Nejčastěji používáme pro děti éterické oleje do prostoru, kde se děti nejdéle zdržují, hrají si, nebo spí. Pokud chceme využít aromalampu, musíme dbát zvýšené opatrnosti, jelikož každý otevřený oheň, i z obyčejné svíčky, je v blízkosti dítěte rizikem. Vhodnější je využít elektrické aromalampy, odpařovače nebo difuzéry. Olej můžeme nakapat i do misky s teplou vodou, odkud se bude vypařovat. Umístíme ji mimo dosah dítěte. Dobře nám poslouží i mokrá plena, na kterou nakapeme olej a položíme ji na radiátor. Jemnou a pomalou formu odpařování oleje do ovzduší nám poskytne taktéž neglazurovaná keramika, do níž se kapky oleje snadno vpijí a přirozeně se v místnosti odpařují. Pro děti můžeme připravit i masáž ředěným éterickým olejem. Před prvním použitím olej vyzkoušíme. Naneseme jej na kousek pokožky, nejlépe na stehně, počkáme 5 minut, a pokud se neobjeví začervenání pokožky nebo jiné projevy, provedeme masáž celého těla. Doteky mají pro děti veliký význam a jsou důležité. Dodávají jim pocit lásky, jistoty, bezpečí a zesilují citovou vazbu. Právě z těchto důvodů je nejvhodnější způsob aplikace éterických olejů prostřednictvím masáží. Společně s hřejivým dotykem jim předáváme i léčivé účinky vybrané vůně, která pomůže děťátko vyladit fyzicky i emočně. Namíchané oleje můžeme přidávat i do koupele.
U dětí do 3 let nepoužíváme nikdy neředěné oleje. Pro děti do 6 let ředíme masážní a tělové oleje v koncentraci 0,5%, což odpovídá 3 kapkám ve 20 ml rostlinného oleje. U starších dětí, od 6 do 12 let je koncentrace ředění 1,5%, tato koncentrace odpovídá 9 kapkám ve 20 ml rostlinného oleje. Od 12 let věku můžeme koncentraci zvednout na 2,5 – 3%, 15 kapek ve 20 ml rostlinného oleje.
Vhodné a nevhodné éterické oleje pro děti
Pro nejmenší děti jsou vhodné oleje z levandule lékařské, heřmánku římského či modrého, sladkého pomeranče nebo mandarinky. Při nachlazení, kašli nebo oslabené imunitě můžeme využít majoránku, mateřídoušku a oleje z jehličnanů, jako jsou borovice, jedle, modřín nebo smrk. Pro uvolnění dýchacích cest u novorozenců a pro klidné dýchání sáhneme po tymiánu linalolu a borovici. Nevhodnými oleji pro děti jsou skořice, máta, tymián, oregáno, zázvor, bazalka, kardamon a další jiné. Vždy při výběru zjišťujeme, od jakého věku je možné olej použít.
Nejčastější potíže v dětském věku a vhodné oleje
Jedním z největších přínosů aromaterapie je prevence, proto se na ni spoléháme ještě dříve, než nějaké potíže vzniknou. Ale i při potížích najde vždy vhodné řešení.
Na zmírňování kojeneckých kolik vybereme směs éterických olejů z heřmánku římského, fenyklu a majoránky v mandlovém oleji, protože uvolňuje křeče a napomáhá vyprazdňování. Při potížích směsí masírujeme bříško ve směru hodinových ručiček. Při zánětech v oblasti hlavy a při bolestech a otocích při prořezávání zoubků u dětí využijeme protizánětlivého a analgetického účinku levandule a heřmánku. Nejčastější potíže u dětí jsou nachlazení, kašel a zahlenění, při jejich řešení jsou éterické oleje vítanými pomocníky. Dýchací cesty uvolňují eukalyptus, jedle, niaouli, zahlenění zmírňují borovice, citron, modřín. Silné protivirové účinky má ravintsara a antibakteriálně působí tea tree nebo manuka. K ošetření okolí nosu po rýmě využíváme šípkový rostlinný olej, aby nevznikly bolestivé odřeniny. Na dětský kašel nejlépe smícháme ravintsaru, borovici, kadidlo, tymián linalolový a eukalyptus v sezamovém oleji a vtíráme do pokožky na hrudníku, zad a chodidel alespoň dvakrát denně. Směs pomáhá i při zahlenění a úporném kašli. Při neklidu na uklidnění miminka využijeme olej levandule a mandarinky.
Přírodní péče o dětskou pokožku
Ideální pro mytí pokožky u dětí je pouze voda nebo hydrofilní mycí oleje, které s vodou vytvoří jemnou emulzi. Ta umyje nečistoty rozpustné ve vodě i v tucích a zároveň pokožku dlouhodobě chrání a hydratuje. Do něj můžeme přidat i jakoukoliv směs olejů. S levandulí bude mít mytí zklidňující účinky, s mandarinkou přirozeně zharmonizuje dětské emoce, mateřídouška pomůže přetaženým a unaveným dětem a koupel z olejů jehličnanů pomůže při nachlazení.
O dětskou pokožku zvýšeně pečujeme v oblasti pod plenkami. Klasické vlhčené ubrousky díky svému složení přispívají k podráždění pokožky, narušují přirozený ochranný film pokožky. Ideální je nahrazení za květovou levandulovou nebo heřmánkovou vodu, kterou nastříkáme přímo na pokožku, nebo nečistotu setřeme pomocí kapesníku s květovou vodou. Květové vody pomáhají udržet správné pH pokožky a jsou přirozeně antimikrobiální. Po očištění nečistot použijeme ochranné prostředky – směsi éterických olejů levandule a heřmánku v avokádovém oleji, díky němuž dojde ke zklidnění podrážděné pokožky. Ochranu proti opruzeninám zajistí bambucké máslo. S léčbou vzniklých opruzenin pomůže např. měsíčková mast.
Tip na dětský protizánětlivý olej pro děti do 6 let od aromaterapeutky Adély Zrubecké: Do 20 ml mandlového nebo meruňkového oleje přidáme 1 kapku levandule lékařské, 1 kapku heřmánku římského, 1 kapku tea tree. Směs vtíráme do postižených míst několikrát denně.
Roli hraje čas a psychická pohoda
Slovo artróza vyvolává u lidí pocit konce aktivního života. Mnozí začínají upadat do deprese a přestávají se snažit hledat vhodnou léčbu.
A to vše hlavně proto, že jim někdo řekl, aby nepočítali s uzdravením. Ten někdo bývá většinou lékař. Bohužel má stále velkou autoritu, a pacient snadno uvěří jeho slovům. Nemoc proto sám nijak aktivně neřeší, a proces artrózy může zvesela pokračovat ve svém rozvoji. Po nějakém čase se bolesti stupňují a nemocný získá dost argumentů pro klasickou léčbu. Začíná se rentgenovým vyšetřením a odběrem krve, aby se zjistil stav nemoci a velikost zánětu v těle. Dále se podle výsledků nemoc tlumí léky. Medikamenty tempo artrózy nezastaví, ale zmírní bolesti. Pacient se pak většinou krátkou dobu domnívá, že se problém zlepšil. Když však například začne sportovat, zvedne nějaký předmět či udělá prudký pohyb apod., bolest se opět vrátí. Klouby začínají natékat a bývají teplejší než obvykle. Pokožka kolem kloubů zčervená. Objeví se příznaky zánětu. Poté většinou následuje vyšetření kloubu na CT a výsledek ukáže, že je co nejdříve třeba operace a umělý kloub. Většinou se lidé na tento zákrok těší, protože si myslí, že je kloub přestane bolet navždy. To je omyl! Tím, že příčina nemoci nebyla odstraněna, a stále se tedy nachází v těle, má k dispozici další klouby, se kterými si může „zahrávat“. Byl odstraněn pouze důsledek nemoci, a to výměnou vlastního kloubu za umělý. Kdo z nás však chce mít v průběhu času všechny klouby umělé? Navíc se každých 10 let musí měnit za nové.
Šance – alternativní medicína
Příliš často lidé s diagnózou artrózy podstupují operativní zákroky kloubů, aniž by se zamysleli nad tím, zda by šlo nemoc vyléčit bez řezání. Některé operace bývají zbytečné a předčasné. Do mé ordinace běžně přicházejí lidé s artrózou kolen, kyčelních kloubů, osteochondrózou páteře, chondrózou, artritidou, polyartritidou, revmatoidní polyartritidou atd. Dlouholeté zkušenosti dokazují, že člověka lze vyléčit i z těžké artrózy. Pracuji na aktivaci regeneračních schopností pacienta. Je však nutné, aby se člověk do léčebného procesu zapojil také sám. Může jít například o úpravu jídelníčku, pravidelné provádění určitých cviků či masáž přístrojem, který jsem zhotovil pro domácí doléčování. Jedna korekce trvá hodinu až dvě a je v ní zahrnuto mnoho věcí: v první řadě důkladná masáž, lymfodrenáž a aktivace nohou, rukou či dalších postižených míst. Hlavní důraz je kladen na prokrvení, uvolnění a připravení těla k odblokování zablokovaných zón páteře a kloubů a následná odblokace. Terapie jsou tím méně bolestivé, čím menšího rozsahu je zánět.
Úspěch léčby podpoří spokojenost v životě
Počet terapií se odvíjí od věku, tělesné hmotnosti a psychického stavu pacienta. Neexistuje neléčitelná artróza, jde spíše o otázku času (těžší stupeň artrózy vyžaduje delší čas pro léčbu). Nejsem kouzelník, a mnohdy je pacientovi třeba věnovat spoustu energie a práce. Celému léčebnému procesu pomáhá, když má dotyčný psychickou a v některých případech i fyzickou podporu. Jestliže přijde člověk, který prožívá těžké stresy, doporučím mu nejdříve změnit životní styl, dostat se více do pohody, a pak teprve přijít na terapii. Jedná-li se však o akutní stav, pracuji s ním ihned, ale když naléhavost problému pomine, musí též nejprve změnit životní styl, aby efekt léčby byl dlouhodobý.
Vedlejší účinky jsou žádoucí
Tato léčebná kúra má i mnoho pozitivních vedlejších účinků. Mezi hlavní patří: jsou-li na páteři výrůstky, lze je odstranit, zlepší se stav křečových žil, na dlouhou dobu zmizí otoky rukou a nohou, jsou viditelné i změny na kůži – začne mizet celulitida, během kúry člověk zhubne od 2 do 10 kilogramů (při každodenním docházení v průměru za 10 až 15 návštěv), zlepší se dýchání (při terapii hodně pracuji s klouby, obratli a žebry; nejsou pak již tak blokované a dýchání je odlehčené).
V rychlé době rychlá léčba
Žijeme v uspěchaném světě, v němž není prostor pro dlouhodobé marodění. Terapie je vhodná pro ty, kteří potřebují být rychle zdraví, pro akční lidi, kteří chtějí hodně věcí stihnout a artróza je omezuje v jejich plánech. Pro urychlení uzdravení jsem sestavil masážní přístroje a časový efekt korekcí se tím ještě zintenzivnil. V průměru je možné odstranit střední artrózu při docházení 1–2x týdně za 15 až 25 návštěv. Střední artróza znamená 2. až 3. stupeň onemocnění, tedy již celkem velké pohybové omezení, 4. stupeň artrózy vyžaduje regeneraci kloubu. V tomto případě se rychlost léčby nedá odhadnout předem. Při docházení do ordinace každý den bývají výsledky ještě lepší, a často je třeba o 20 % návštěv méně než při delších intervalech. Na druhou stranu je taková kúra náročná na vnímání terapie. Tělo je přecitlivělé, a tím není průběh ošetření tolik komfortní. Proto každodenní léčbu absolvují především cizinci. Mám však mnoho pacientů, kteří docházejí jednou měsíčně, terapie sice nezabírá tak intenzivně a léčba se protahuje, na druhou stranu se snižuje finanční náročnost, takže není nedostupná ani málo movitým lidem. Terapii lze přirovnat k učení se cizím jazykům, výsledky budou jistě pomalejší, když budete studovat jen dvě hodiny v měsíci.
autor: Ing. Petra Forejtová
Poradna Vjačeslava Kirjuchina
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 02/2010
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Žampiónová 2, 104 00 Praha 10 - Pitkovice, Česká Republika, Česká republika