Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
Poliklinika U tří lvů 4, České Budějovice
Otevírací doba: Po 10-17, Út 9-16.30, St 12-16.30 nebo podle telefonické dohody
T: 775 622 006
Alergie 2. část
Minulý článek jsme věnovali teoretickým poznatkům o alergiích. Nyní navážeme pokračováním o zvládání alergií přírodním způsobem a potravinových alergiích, zejména na lepek a mléčnou bílkovinu.
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému. Jde o odpověď na určité dráždění. To, jak jsme již uvedli, je způsobeno toxickými látkami, které se v organismu hromadí. Chronické dráždění vede k nepřiměřeným reakcím prakticky i na obyčejnou látku, na niž jsme nikdy předtím alergičtí nebyli. Toxiny dráždí i nervový systém, ten pak dokáže spouštět alergie právě uvolňováním svých nervových působků. V neposlední řadě genetická informace a takzvané epigenetické prostředí (prostředí, v němž geny pracují) jsou změněny chemickými látkami, které mohly geny zmutovat, a ty pak pracují špatně, nebo jinak, než se od nich očekává. Zmutované geny špatně kontrolují nebo řídí určité reakce imunitního systému.
Jak to vidí medicína
Klasická západní medicína uznává i faktory, které se uplatňují při vzniku atopie (geneticky ovlivněná alergie), a to naprosto sterilní prostředí bez mikroorganismů, které se snažíme v současné době vytvářet, časté a zbytečné očkování, zneužívání antibiotik, nedostatek probiotických kultur ve střevě, potraviny obohacené aditivy, a konečně násobící se stresy. S tím nelze než souhlasit.
Jediným východiskem proto je udržovat organismus v dobrém stavu, prostý chemických látek, jak jen to jde. Ideální je pečovat o svoje orgány, zejména ty, které se účastní přeměny toxických látek s jejich následným vylučováním z organismu, jako jsou játra (největší chemická továrna v těle), ledviny, lymfatický systém, střevo. Čisté střevo je jedním z předpokladů pro fungující imunitní systém (60 % imunitního systému se nachází právě ve střevě).
Zdravý životní styl
Zkusme uvážlivě kontrolovat, co jíme, pijeme, jaké léky přijímáme (včetně hormonální antikoncepce – neberme ji jen proto, že je to moderní; nebo hormonů v klimakteriu), zamysleme se nad zneužíváním analgetik, antibiotik, zbytečným očkováním s výhradně komerčním podtextem a dobře propracovanými reklamami, které ty neočkované vyděsí přímo k smrti), zkusme řešit stresy spíše přírodními prostředky (fytoterapie – bylinky, Bachova květová terapie, homeopatie) než užíváním anxiolytik, antidepresiv, prostředků na spaní. Zkusme se podívat, co si oblékáme (samá umělá vlákna), jakými hmotami se obklopujeme, jak trávíme volný čas, kolik času věnujeme sobě, relaxaci, pohybovým aktivitám. Tedy jen tehdy, pokud nám záleží na našem zdraví. „Mám ráda" typ lidí, kteří, když mají nějaký zlozvyk, například kouření, říkají: „No a co, na něco umřít musím." Teď už jsem ve věku, kdy tito lidé například onemocněli rakovinou plic a ptají se, proč oni. Co by za to teď dali, kdyby mohli vše vrátit zpět. Když jsme mladí, máme velké řeči, zbytečně „machrujeme", hazardujeme se zdravím. A to se nám vždycky vymstí. Obézní lidé, kteří rádi jedí, si v mládí také říkají: „No co, tak holt jsem tlustej." Ale za deset dvacet let přijde cévní mozková příhoda a ochrnou na půl těla. Nemohou se hýbat. Kdyby měli normální váhu, neměli by takovou práci s tím, unést své tělo a lépe se pohybovat, i kdyby byli ochrnutí. Stejně tak další příklad u rozpadajících se kyčelních kloubů trpících těžkou artrózou. Opět otázka stopadesátikilového člověka, proč se to stalo zrovna mně? Občas ztrácím chuť tohle vysvětlovat. Znovu si musíme uvědomit, že jsme to jen my sami, kdo je zodpovědný za své zdraví.
Varianty řešení
Bylinné preparáty Diochi poskytují dokonalý arzenál pro detoxikaci, očistu a udržování organismu v dobré kondici. Všechny preparáty včetně čajů obsahují bylinky, které mají výrazné protizánětlivé účinky. Ty se projevují tím, že například zabraňují degranulaci, a tím uvolňování zánětlivých mediátorů z buněk imunitního systému. Navíc mají mohutné protimikrobiální (protivirové, protibakteriální, protiplísňové a protiparazitární) účinky, čímž napomáhají imunitnímu systému v likvidaci noxy – škodliviny. Vyloženě protialergické působení můžeme pozorovat u preparátu Deviral (díky obsahu řepíku a hřebíčkovce). Ten snižuje hladinu mediátorů alergických reakcí – histaminu a serotoninu. S Deviralem začínáme již před nástupem alergické sezony – jako prevence, pak, v rozvinutém stadiu, můžeme zvýšit dávkování. Chtěla bych jen podotknout, že velmi silné alergické reakce lze potlačit opravdu jen účinnými antihistaminiky. Pokud by někdo spoléhal na to, že tyto preparáty nás zbaví alergie náhle při využívání jednoho balení, vůbec nepochopil, o čem jsem psala výše. Pokud trpíme alergií, která má obtěžující a silný průběh, je namístě opravdu nasadit alopatické léky, protože jinak by se náš stav zhoršil mj. ještě o psychické potíže, kdy by nás stíhal pocit bezmoci, pocit, že i když se léčíme, stejně to není v pořádku a že už se nikdy svého problému nezbavíme. To raději ne. Ale chci-li se alergie zbavit, začínám ihned po alergické sezoně s detoxikací. Doporučuji až po sezoně, protože organismus je předrážděný a jak víme, při detoxikaci se uvolňují jedovaté látky a metabolity z depot v organismu, zaplavují tělo a mohou způsobit reverzní reakce, které ještě mohou zhoršit ty stávající alergické, takže k senné rýmě se může například přidat vyrážka, průjem nebo horečka a například zánět dutin nebo kloubů, podle toho, kde v organismu škodlivé noxy jsou a jak rychle se dokážou uvolňovat.
Preparáty Diochi jsou samozřejmě pouze jednou z možností, jak očistit organismus. Jejich působení lze doplnit homeopatickými preparáty, Bachovou květovou terapií či použitím organopreparátů nebo informačních cílených preparátů. Ze zkušenosti mohu uvést, že pacient od pacienta, člověk od člověka se liší. Jeden se zbaví alergie detoxikací jater a ledvin, u jiného tento postup nestačí a je nutné ponořit se hlouběji do imunitního systému, stavu kostní dřeně, genofondu, infekčních ložisek organismu, psychických problémů a detoxikace nervových struktur. Otázka alergií je složitá. Neexistuje jeden jediný preparát, o kterém bych mohla na 100 % říct, že na alergie zabere u každého. A vzhledem k tomu, co jsem uváděla, ani nemůže. Proto hrozně „miluji" veškeré reklamy na jakýkoli preparát (např. aloe vera, chlorela a jiné), které směle hlásají do světa, že právě tento výrobek je to jediné, co potřebujeme a co nás alergie nadobro zbaví. Sami vidíte, že je to hloupost. A to nikterak nezpochybňuji účinky těchto preparátů na jiné potíže! Stejně jako chvástání klasické medicíny, že léčí a vyléčí alergii. I tohle je hloupost! Léčí – možná – ale přesněji řečeno jen tlumí příznaky, tak jako ostatně i při jiných onemocněních. Léčí prakticky až následky, nikoli příčinu.
Budeme-li detoxikovat játra, použijeme Detoxin, Vista clear, Astomin a Gerocel kapsle. (Ten ovšem obsahuje enzymy, což jsou látky bílkovinné povahy a řada alergiků s rýmou nebo astmatem je alergická také na cizorodé bílkoviny, takže požití Gerocelu kapsle u nich může vyvolat křeče v břiše, průjmy, bolesti hlavy i zhoršení dosavadních alergických projevů. Musíme dávat pozor i na ostatní preparáty, protože kvůli obsahu bylin, silic a jiných látek i ony samotné mohou být potenciálním alergenem!) Při detoxikaci ledvin se nejvíce uplatní Diocel, Vista clear, Androzin a Gerocel kapsle. Lymfatický systém pořešíme Diocelem, Diocelem biominerál a Gerocelem kapky. Nesmíme zapomenout ani na to, že psychika značně zhoršuje průběh alergií. Že většina alergiků je v důsledku svého onemocnění značně nervózní, popudlivá, agresivní, úzkostná (tady vidíte i obraz zatížení jednotlivých orgánů: agrese, zloba – játra; úzkost, strach – ledviny; deprese, smutek – plíce). Je třeba pracovat také na psychickém zklidnění, čímž zrušíme i „zaběhané psychické reakce", které pak imunitnímu systému diktují způsob jeho reagování. S výhodou použijeme Levamin k celkovému psychickému vyladění a Nervamin, zejména ke klidnému spánku. Své místo u některých pacientů může mít i Venisfér. Zlepšení reaktivity imunitního systému můžeme dopomoci i pravidelným užíváním Supracidu, kterým pomůžeme odstranit překyselení. Díky zásaditějšímu prostředí pak veškeré enzymy pracují rychleji a lépe, takže i imunitní systém bude lépe fungovat. Preparáty Diochi mají ale i energetickou regulační funkci, dokážou vyrovnávat energie v akupunkturních drahách neboli meridiánech. Energeticky vyrovnaný organismus pak nemá problém, nemá nemoc. I to je důvod, proč mohou pozitivně ovlivnit alergické pochody v organismu.
Zkušenosti z ordinace
Ve své ordinaci řeším, kromě akutních problémů, převážně nemoci chronické. Ze zkušeností mohu uvést, že téměř za každým chronickým onemocněním se skrývá nesnášenlivost lepku nebo mléčné bílkoviny, ačkoli si přímou souvislost s onemocněním pacient, a mnohdy ani jeho alopatický lékař, neuvědomí. Devadesát procent mých pacientů, a dovoluji si tvrdit, že 90 % celkové naší populace, je alergických na mléko, mléčnou bílkovinu nebo nedokáže zpracovat mléčný cukr laktózu kvůli deficitu enzymu laktázy. Téměř stejný počet pacientů v mé ordinaci trpí nesnášenlivostí nebo alergií na lepek. Ani tohle klasická medicína neví. Spoustu poruch v důsledku intolerance lepku si již však dokáže dát dohromady, ale jen tehdy, vytestuje-li alergii na lepek, tedy protilátky proti lepku anebo diagnostikuje-li přímo onemocnění týkající se intolerance lepku – celiakii. Pokud toto z krve v testech nevyjde, pak člověk problémy podle klasické medicíny z lepku nemá! Ale již v mnoha případech vidíme, že pacient má potíže, které odpovídají intoleranci (mléka, lepku), přesto je sérologicky negativní, stejně jako existují onemocnění kloubů, jež prokazatelně pacienta sužují, a přesto jsou takzvaně séronegativní – viz revmatoidní artritida a jiné. EAV je 100x citlivější než odběry z krve, diagnostikuje i energetické poruchy, diagnostikuje informace zanesené v organismu.
Pojmy
Co je vlastně celiakie, intolerance lepku, alergie na lepek, co je vlastně lepek? Lepek (gluten) je bílkovina rozpustná v alkoholu, nerozpustná ve vodě. Nachází se v zrnech pšenice (gliadin), v žitě (sekalin), v ječmeni (hordein), v ovsu (avenin). Jejím úkolem je, aby těsto při upečení drželo při sobě – slepené, odtud název lepek. Čím více lepku obilí obsahuje, tím lépe se z dané mouky peče. Nejtoxičtější je lepek pšeničný.
Celiakie je střevní onemocnění, chronické, podle klasické medicíny celoživotní, které se projevuje intolerancí – nesnášenlivostí lepku (hlavními příznaky jsou průjmy a poruchy vstřebávání živin, minerálů, vitaminů, z čehož vyplývají další průvodní potíže). Celiakie může mít genetickou predispozici. K samotné nemoci pak vede například infekce trávicího ústrojí, stres, těhotenství a jiné. Někdy probíhá bezpříznakově, někdy je skrytá. Může se objevit v kterémkoli věku.
Na lepek může být i alergie, která nemusí být doživotní. V ordinaci se ale setkávám s intolerancí lepku více než s alergií a více než s klasickou celiakií. Myslím, že spousta celiakií zůstane v naší medicíně nediagnostikována, přesto člověk potíže má. To, co platí pro vznik celiakie, platí také pro vznik alergie a intolerance – virové a bakteriální záněty střev (např. přechodná intolerance lepku po salmonelóze), antibiotika, dlouhodobý stres, těhotenství, chirurgické zákroky. Konzumace lepku pak vede k zánětům ve střevní sliznici, a tím následně k poruchám vstřebávání. Potom se může projevit chudokrevnost, nedostatek vitaminů A, E, K, D3, rachitis, osteoporóza, otoky z nedostatku bílkovin. Nesnášenlivost lepku má také své mimostřevní potíže:
- kůže – alopecie (ložiskové vypadávání vlasů), vasculitis (cévní potíže) dermatitis herpetiformis Dühring (puchýřky na kůži připomínající herpes)
- plíce – hemosideróza, autoimunitní fibrotizující plicní alveolitida, intersticiální pneumonie, sarkoidóza
- játra – zvýšení jaterních testů, jaterní cirhóza
- srdce – kardiomyopatie, endokarditis
- ledviny – IgA nefropatie, nefrotický syndrom, imunokomplexová glomerulonefritis
- nervový systém – progredující mozečkový syndrom, amyotrofická laterální skleróza, oboustranná okcipitoparietální kalcifikace s epileptickými paroxysmy, migréna, afázie, oční myopatie, periferní neuropatie
- psychika – schizofrenie, autismus, deprese, porucha paměti po 60. roce života, neurózy
- pojivo – Sjögrenův syndrom, revmatoidní arthritis, Raynaudova nemoc
- kosti – latentní osteoporóza
- endokrinologie – diabetes mellitus 1. typu, hypofunkce přištítných tělísek, Addisonova choroba, autoimunitní thyreoiditis, hypogonadismus, pozdní menopauza, poruchy menstruačního cyklu, potraty, předčasná menopauza
- oči – myopatie, retinitis, zánět duhovky, řasnatého tělesa, retinitis pigmentosa
- hematologie – trombocytopenie, autoimunitní hemolytická anémie, nedostatek vitaminu B12, hypochromní anemie nebo makrocytární anemie, hyposplenismus
- dutina ústní – recidivující afty, hypoplazie skloviny, kazivost zubů
- dyspepsie – nadýmání, bolesti břicha, kašovitá stolice, nesnášenlivost laktózy
- mužská neplodnost
- nespecifické záněty střev
Na tomto výčtu vidíte spoustu závažných chorob. Ve své praxi klasického lékaře se s nimi setkávám a díky znalostem celostní medicíny vím, že mohou být způsobeny právě lepkem. Jenže pokud na to lékař nepomyslí a neudělá patřičná vyšetření, pak si tato onemocnění nikdy do souvislosti s lepkem nedá. Řekli byste například, že za intolerancí lepku stojí třeba afty nebo vypadávání vlasů? Z praxe celostní medicíny se opět potvrzuje to, co jsem uváděla na začátku. Skoro 90 % z nás neumí lepek zvládat. Když pacientům s bolestmi kloubů vytestuji nesnášenlivost lepku, děsí se, že by měli držet dietu. Nemohu jim vysvětlit, že dietu nedrží pro mne, nýbrž pro sebe. Ten, kdo tyto souvislosti pochopí a začne dietu držet, okamžitě během několika dnů pocítí úlevu. Už jen ten velký výčet potíží by nás měl varovat před nebezpečností lepku.
Podobné potíže pramení z nesnášenlivosti bílkovin kravského mléka (laktoalbumin – deaktivuje se varem; laktoglobulin – pouze v kravském mléku, lze konzumovat kozí, beta laktoglobulin – v mléku, hovězím i telecím mase; kasein – není deaktivován varem, obsahují ho všechny mléčné výrobky; glykoprotein – v mléce, smetaně, másle).
- příznaky trávicího traktu – odpor k mléku, ublinkávání kojenců, zvracení, střevní koliky, průjmy, příměs krve ve stolici, zácpa, syndrom poruchy vstřebávání
- kůže – atopický ekzém
- dýchací cesty – ucpání nosu bez sekrece, rýma s katarem, svědění nosu, polypy, chrapot, odkašlávání, kašel, recidivující pharyngitis, tracheitis, otitis, bronchitis
- močové cesty – hematurie, leukourie, enuresis nocturna
- oční – otok, překrvení spojivek, zánět bulbu
- krev – chudokrevnost, trombocytopenie, leukopenie
- kosti – bolesti kloubů, otoky, svalové bolesti
- celkové příznaky – nadměrné pocení po požití mléka, dlouhodobá únava, hyperaktivita, poruchy spánku, nespavost, strach, poruchy soustředění, migrény, zvýšená teplota
Opět je to výčet mnoha problémů, kterými trpí značná část populace, aniž by to ovšem přisuzovala intoleranci nebo alergii na mléko. Zkuste se zamyslet nad sebou, svým zdravotním stavem a svými potížemi a nad tím, co jíte. Zkuste zapřemýšlet, jak dostat organismus do rovnováhy, jak ho očistit od nánosů toxinů, jak zlepšit jeho fungování a jak si prodloužit bezbolestný, bezstarostný život, bez nemocí a bez alergií a autoimunitních potíží. O nich zase příště.
Alergie 1. část
Pokud se cizorodá látka – antigen – dostane do organismu, začne se vytvářet imunitní odpověď. Ta závisí na charakteru antigenu.
První reakcí může být obranná (na většinu mikroorganismů), jindy může organismus vyvinout reakci alergickou (antigen = alergen) a v neposlední řadě autoimunitní (na vlastní antigeny reaguje organismus jako na cizí). Podstatou všech těchto reakcí je vznik zánětu (reakce na infekci, ale i alergický a autoimunitní zánět).
Alergie a autoimunita patří k nepřiměřeným reakcím imunitního systému. Ty můžeme rozdělit na čtyři skupiny. Podstatou těchto reakcí je již výše zmiňovaný zánět.
1. Reakce časného typu (anafylaktická) – způsobená protilátkami IgE – vznik alergických chorob.
2. Cytotoxická reakce – protilátkami IgG a IgM – jsou namířené proti antigenům vlastních buněk – vznik autoimunitních chorob.
3. Imunokomplexový typ – reakce vzniká působením imunokomplexů složených z antigenu a protilátky, tyto imunokomplexy se usazují v různých tkáních a orgánech a vyvolávají zde místní zánětlivou reakci, čímž postupně dochází k poškození tkání – vznik imunokomplexových alergických i autoimunitních chorob
4. Opožděný typ – vzniká působením imunitních buněk – Th1 lymfocytů, makrofágů, někdy i cytokinů – vznik autoimunitních i alergických chorob.
5. Reakce proti buněčným receptorům – vznik autoimunitních chorob.
Zánět
Zánět je nejstarší obranný mechanismus, je to odpověď organismu na poškození buněk a tkání škodlivinou neboli noxou.
Noxy – mechanické faktory – odřeniny, řezné rány, otlaky
fyzikální faktory – popálení, opaření
chemické faktory – poleptání kyselinami, louhy
nutriční – nedostatek živin (bílkovin, vitaminů), kyslíku
biologické – viry, plísně, bakterie
Cílem zánětlivé reakce je zhojení poškozené tkáně, likvidace škodliviny, ohraničení reakce.
Zánět může mít podobu lokální reakce, nebo celkové (v celém organismu).
Lokální reakce se vyznačuje pěti znaky zánětu:
- rubor – zarudnutí
- tumor – otok, zduření postiženého místa
- calor – zvýšená teplota místa oproti okolí
- dolor – bolestivost
- functio laesa – poškození funkce
Celková reakce se projeví celkovými příznaky, jako je horečka.
Zánět může být obranný – vede k odstranění vyvolávajícího činitele bez poškození tkáně (akutní zánět), anebo poškozující, u něhož vyvolávajícího činitele nemůžeme odstranit, protože se stále obnovuje. Tím dochází ke stálému poškozování tkání (chronický zánět, alergický, autoimunitní).
V akutní fázi zánětu se uplatňují zejména neutrofilní leukocyty, při chronickém zánětu jde především o makrofágy a T lymfocyty. Z výše uvedených buněk se začnou uvolňovat mediátory zánětu (cytokiny, prostaglandiny, chemokiny), které pak způsobují zvýšenou propustnost kapilár, hromadění tekutin v místě zánětu, vznik otoku, zarudnutí, bolestivosti apod. V podstatě akutní zánětlivá reakce je pro organismus prospěšná, imunitní systém se díky ní cvičí, organismus je tím posílen. Jiné typy zánětu ovšem moc žádoucí nejsou, protože jsou pro organismus naopak poškozující. Naše západní medicína se snaží všechny typy zánětu utlumit protizánětlivými preparáty, zejména u autoimunitních chorob. Ale sami známe stav, kdy tlumíme i akutní zánět celkový (horečku jako reakci na cizorodou škodlivinu) s cílem ulevit si od nepříjemných příznaků, které jej provází.
Alergické reakce
Zde jde o imunitní odpověď organismu na neškodné antigeny = alergeny. Tyto reakce nejsou normální, jsou hypersenzitivní, přecitlivělé. U zdravých jedinců k nim nedochází. Na podkladě alergických reakcí dochází ke vzniku alergických chorob (senná rýma, astma, kopřivka atd.). Podkladem alergických chorob je alergický zánět se všemi jejich projevy (u alergického zánětu spojivek například vidíme otok, zarudnutí, hypersekreci – slzení, pálení a zhoršení funkce – hůř se nám budou otvírat a zavírat víčka). Alergický zánět může být akutní, jednorázový (například po požití určité potraviny, která vyvolá alergii a nikdy více se s ní nesetkáme), ale většina zánětů je chronických, takže postupně dochází k poškozování tkání daného orgánu (například nosní sliznice změněná alergickým zánětem je zbytnělá, oteklá, někdy se na ní tvoří polypy, má bledou barvu).
Alergie je z pohledu klasické medicíny prakticky zbytečná reakce imunitního systému. Z pohledu celostní medicíny nám ale říká: něco v našem těle není v pořádku. Kdyby bylo, organismus by nikdy neprodukoval alergické reakce.
Alergie
Alergie je výsledek alergické reakce vyvolané alergenem. Dochází k protilátkové odpovědi v třídě IgE (normální antigen – např. bakterie – vyvolává tvorbu protilátek typu IgG, IgM). Protilátka IgE se naváže na Fc receptory žírných buněk a bazofilů, někdy eozinofilů. Na těchto receptorech pak čekají na další kontakt s alergenem, aby díky tomu došlo k uvolnění histaminu a dalších působků z nitra buněk. Alergie časného typu má dva stupně reakce:
1. fáze senzibilizace – dochází k tvorbě IgE při prvním kontaktu s alergenem, jde tu o vazbu na receptory
2. fáze aktivace – dochází k uvolňování mediátorů po druhém a dalším setkání s týmž alergenem. Druhý stupeň je velmi rychlý = anafylaktický typ (astma, kopřivka, senná rýma, potravinová alergie)
Opožděná přecitlivělost je typ alergických reakcí způsobený T lymfocyty a makrofágy, nikoli IgE. Odpověď trvá několik hodin až dnů (ekzém). Imunokomplexová přecitlivělost je způsobena protilátkami IgG a IgM – ty ve formě imunokomplexů s antigenem způsobují například v plicích alergickou alveolitidu.
Při časné reakci se uvolňují histamin, enzymy, cytokiny, proteoglukany, při opožděné reakci se některé mediátory teprve syntetizují (některé prostaglandiny, leukotrieny, faktor aktivující trombocyty). Význam tohoto dělení spočívá v tom, že po první alergické reakci (časného typu), např. astmatickém záchvatu, se po jeho zaléčení může objevit další, který je způsoben právě mediátory opožděné reakce aktivace.
Hlavní mediátor alergických reakcí – histamin (a další mediátory – serotonin, bradykinin, prostaglandiny, leukotrieny) vede ke stahům hladké svaloviny (například průdušinek), rozšiřuje malé kapiláry, zvyšuje jejich propustnost, zvyšuje hypersekreci hlenu, zhoršuje nosní průchodnost, vyvolává alergické bolesti hlavy, vede k otokům.
Anafylaxe je prudká reakce při opakovaném kontaktu s alergenem (může vyústit až v anafylaktický šok).
Atopie je geneticky podmíněná přecitlivělost. Atopie zhoršuje průběh alergických reakcí.
Fakta
Alergií dnes trpí každý čtvrtý člověk. Alergie je civilizační nemoc. Alergické choroby mohou jít ruku v ruce s chorobami autoimunitními.
Příčiny alergie:
- imunopatologické – spočívají v reaktivitě imunitního systému
- environmentální – spočívají v životním prostředí
- genetické
- neuroendokrinní (účast neuropeptidů a neurotransmiterů – působků nervového systému, z čehož vyplývá, že příčinou alergických reakcí nemusí být přítomný alergen, ale roli hraje i stres – např. astmatický záchvat lze vyvolat stresem)
Zastavme se u environmentálních příčin. Alergeny pocházejí ze vzduchu, potravy, bytového, pracovního prostředí, může jít o kosmetické, prací přípravky, léčiva, barviva, chemické čisticí prostředky, insekticidy, pesticidy, otěr pneumatik, zplodiny automobilového průmyslu atd. Existují i zkřížené reakce na alergeny. Opakovaně při EAV diagnostice vychází vztah mezi pylovými a potravinovými alergiemi. To znamená, že pokud je člověk alergický na jakékoli pyly, pak má i skrytou potravinovou alergii, o které ani nemusí vědět.
Druhy alergenů:
- vzdušné alergeny – pyly, prachové částice, chemické látky – zplodiny průmyslu, výfukové plyny, spreje, vůně – zejména uměle vyrobené
- bytové prostředí – kobercová vlákna, impregnace, formaldehyd z nábytku a jiné chemické látky, které se uvolňují z potahových látek, závěsů, koberců, nábytku, laminátových podlah, plastů (např. lepidla), plísně
- živočišná říše – srst koček, psů, roztoči, vosy, včely apod.
- léky – antibiotika, analgetika, hormony, očkovací látky a další léky
- potravinové alergeny – mléko, lepek, sója, kukuřice, vejce, ovoce, zelenina, koření, kakao, některá potravinová aditiva („éčka"), ořechy, luštěniny
- chemický průmysl – dezinfekční přípravky, insekticidy, pesticidy, výfukové plyny, spreje, hnojiva, prací prostředky – prací prášky, máchadla, barvy na vlasy, kosmetika, nátěrové hmoty, lepidla, exhaláty chemických závodů, chlor ve vodě, bazénová chemie
- kosmetický průmysl – krémy, dekorativní kosmetika, parfémy, tekutá mýdla, zubní pasty
- ostatní – bižuterie (kovy – zinek, nikl, hliník, stříbro), pracovní alergeny a jiné
V dnešní době se alergenem může stát prakticky jakákoli látka. Velkým problémem pro vznik alergií je to, co jíme a pijeme. „Éčka" obsažená v potravinách sice prodlužují trvanlivost, zlepšují optické vlastnosti potravin, ale tyto potraviny se velice vzdalují přirozeným přírodním produktům. Za aditivy se ukrývají barviva, sladidla, konzervanty. Například hranolky, které kupujeme jako zmražené, se nejprve koupou v louhu sodném, který rozloží slupky, pak se převaří ve vodě se siřičitany nebo fosforečnany, aby si zachovaly žlutou barvu, aby nehnědly. Proč takové potraviny konzumujeme? Určitě by nás nenapadlo konzumovat tyto chemické látky samotné. Tak proč je jíme spolu s potravinami? Zvykli jsme si v naší uspěchané době nakupovat polotovary, ale už si neuvědomujeme, jakého trojského koně si pouštíme do svého organismu. Zvykli jsme si na to, že „devět z deseti zubních lékařů doporučuje žvýkačky bez cukru", ale zavíráme oči před tím, že místo cukru konzumujeme chemikálii, která má prokázané kancerogenní (rakovinotvorné) účinky. Z kancerogenních účinků jsou obviňovány i dusičnany a dusitany, běžné přísady v uzenářských výrobcích i v rychlené zelenině.
Když si sáhneme do svědomí, když si uvědomíme, co denně konzumujeme, včetně pečiva, které obsahuje mnoho kypřicích a protispékavých látek a látek podporujících jeho trvanlivost, najdeme alespoň jednu potravinu, která je přírodní, čistá, bez přítomnosti chemikálií? Podle mého názoru veškeré civilizační choroby včetně alergií jsou krutou daní za naše pohodlí, za náš uspěchaný život. Spousta pacientů se mě ptá, proč právě já, proč mám alergii, proč trpím autoimunitním onemocněním, proč mám nádor?
Zkuste si odpovědět sami. Myslím, že to není složité. Jde jen o to, připustit si, že je to tak. Veškerá „chemie" narušuje přírodní zákony v našem okolí, ale i v našem organismu. Mnozí z vás namítnou, že prakticky všichni se takto stravujeme. Nebo když vidíme určitou potravinu v reklamě v televizi, napadne nás, že jde asi o kvalitní produkt, jinak by jej tam přece nedávali; nebo přece tyhle léky musím brát, když mi je doktor napsal... Zkusme použít zdravý rozum, zkusme hledat to nejmenší zlo mezi všemi. Proč pít barevné limonády, když mohu pít vodu? Proč brát chemické léky, když máme i jiné možnosti? Proč jíst různé pochutiny včetně chipsů, když mohu žít bez nich?
Naše zdraví máme plně ve svých rukou. A to si musíme uvědomit. Ano, něco je dáno geneticky, ale pokud to vím (například že alergie má i dědičnou složku), o to víc musím přehodnotit a změnit svůj život, když nechci onemocnět. Budu-li opakovaně požívat mléko, i když vím, že mám po něm průjmy, pak si vědomě ničím střeva a důsledky se pochopitelně dostaví. Ne hned, ale s odstupem několika let. V současné době se civilizační choroby začínají vyskytovat čím dál dřív (v časnějším věku života). Každý máme nějakou tu svoji nemoc. Rozhlédněte se ve svém okolí, kolik lidí byste mohli označit za zcela zdravé? Já jich v mém věku ve svém okolí moc nemám. Jeden má chronický kašel, další alergii, jiný vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, další trpí obezitou, chronickými bolestmi hlavy, jiný špatně vidí a má zvýšený nitrooční tlak. O dalšího se čas od času pokouší srdeční arytmie, někdo již trpí nádorovým onemocněním. Zkuste najít zdravého. A pak je tu ještě jedna věc: pokud již mám nějakou nemoc, jak se k ní stavím?! Budu-li mít chronické bolesti hlavy, je otázka, zda půjdu cestou alopatických léků, tedy pravidelného užívání analgetik, anebo cestou detoxikace jater, ledvin a vůbec celkové detoxikace organismu, po níž bolesti hlavy mohou vymizet. Co je lepší? Co je rychlejší? Co je náročnější (časově i finančně)? Co je pohodlnější?
Alergických onemocnění v současné době přibývá. Každý druhý člověk má zjevné projevy alergie, ať už v podobě senné rýmy, zánětu spojivek, ekzému, astmatu, či kopřivky. Ze své praxe mohu říci, že 90 % pacientů, kteří ke mně do ordinace přijdou s nějakým onemocněním, má skrytou alergii.
Zejména jde o alergii potravinovou, z 80 % je to alergie na lepek a z 90 % alergie na bílkovinu kravského mléka. Mnozí lidé s chronickými potížemi mají alergie na svoje vlastní mikroorganismy, na léky a další látky. Tyto alergie se nemusí projevovat výše uvedenými klasickými projevy alergií, ale v popředí mohou být průjmy, zácpy, bolesti hlavy, žlučníkové potíže, otoky, podrážděnost, poruchy chování u dětí, bolesti kloubů, zvracení, poruchy metabolismu (nadváha). Určité prameny uvádějí, že na alergickém podkladu můžeme pozorovat i kožní nemoci, aterosklerózu, záněty slinivky, ledvin, mozku a jiné.
Alergie a klasická medicína
Z pohledu klasické medicíny jde o prudkou, neúměrnou reakci imunitního systému na cizorodou látku, v jejímž důsledku dochází v těle k vyvolání zánětlivé reakce se všemi příznaky zánětu, jako jsou otok, zarudnutí, lokální zvýšení teploty, někdy bolestivost a poškození funkce (například alergický ekzém – zarudnutí kůže, mírný otok v oblastech ekzému – kůže svědí, mnohdy bolí, ložiska jsou podrážděná a teplejší oproti okolní tkáni; kůže má poškozenou strukturu a tím i funkci). Alergické reakce mohou být časné nebo pozdní vzhledem k době, kdy se organismus setká se svým alergenem. Alergeny nejsou jen pro organismus cizí chemické látky, ale běžné přirozené a přírodní látky, jako je peří, prach, pyly, zvířecí chlupy, mléko, mouka nebo jiné potraviny ad. Léčba alergií spočívá v tlumení příznaků podáním antihistaminik (Zodac, Zyrtec, Aerius, Xyzal a jiné), v případě astmatu i inhalačních kortikoidů a bronchodilatancií, tedy látek rozšiřujících průdušky. Preventivně mohou alergici užívat perorální vakcíny v podobě kapek nebo injekční píchané vakcíny, které desenzibilizují organismus.
Alergie a celostní medicína
Podíváme-li se na výše uvedenou léčbu alergií z pohledu celostní medicíny, vidíme, že prakticky jen odstraňuje příznaky nebo snižuje citlivost organismu vůči alergenu. Avšak příčinu alergie neřeší. Příčina je podle klasické medicíny v setkání organismu s alergenem a spuštění reakce imunitního systému. Ale proč organismus reaguje alergicky, to naše medicína neví. Celostní medicína akceptuje fakt, že alergicky reaguje organismus, který je chronicky drážděný toxickými zátěžemi, jež se v něm nahromadily v důsledku životního stylu. Spousta toxických látek dokáže narušit správnou funkci detoxikačních orgánů, zejména jater. (Zátěž jater považuje čínská medicína za hlavní důvod výskytu alergií. Předpokládá, že toxické látky, které játra nedokážou detoxikovat, zlikvidovat nebo zpracovat, následně poškozují jaterní tkáň. Kvůli nedostatečné funkci jater pak vznikají alergie.) Některé toxiny dráždí nervový systém, který potom aktivuje další orgány i imunitní systém. Kromě jater je důležitá i správná funkce střev a jejich čistota. Čistý lymfatický systém a ledviny jsou dalším předpokladem správné funkce organismu.
Střevo a jeho role při vzniku alergických reakcí
V tenkém střevě probíhá trávení a vstřebávání živin, minerálů, vitaminů, v tlustém střevě dochází ke vstřebávání vody. V tenkém střevě se dále nacházejí ostrůvky imunitní tkáně – payerské plaky, ve kterých dozrávají imunitní buňky. V tlustém střevě žijí v symbióze mikroorganismy, které jsou pro člověka prospěšné, pomáhají vytvářet vitaminy a dále rozkládat potravu a vytvářet odpad v podobě stolice. Správnou funkci trávení potravy ve střevě zaručují enzymy ze slinivky, žluč ze žlučníku a enzymy ze střevní stěny. Trávicích šťáv vyprodukuje organismus tři litry denně. Pokud přijímáme alergeny ve formě potravy, dostáváme do střeva léky, narušujeme mikroflóru užíváním antibiotik a nevhodnou stravou (velké množství masa, mouky, mléčných produktů), pak ve střevě přeroste nežádoucí mikroflóra, zejména plísně, které produkují toxiny, mohou prorůstat střevní stěnou a šířit se do gynekologických orgánů, močových cest. Toxiny se zaplaví i lymfatický systém střeva, který představuje asi 70 % mízního obranného systému organismu. Dále se toxiny dostanou i do vegetativního nervstva, jež řídí činnost střev a kvůli němuž pak může docházet k poruchám pohyblivosti a dalších funkcí střeva. Pokud dochází ke špatné produkci trávicích šťáv, pak se objevují nadýmání, tlaky, nadměrná tvorba hnilobných plynů, které dále prostupují střevní stěnou, zatěžují játra, způsobují neklid, migrény, špatné nálady, deprese. Kvůli špatnému trávení a zánětlivým procesům ve střevě dochází k poruše vstřebávání důležitých látek, navíc plísně spotřebovávají také vitaminy, takže se deficit prohlubuje. Zánět ve střevě naruší i funkci payerských plaků, oslabí tedy imunitní systém, který pak nedokáže účinně likvidovat alergeny.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, jak důležité jsou pro vznik a průběh alergií ledviny, játra, lymfatický systém a střevo.
Zkušenosti v léčbě alergií z mé ordinace
Za svou sedmnáctiletou praxi v celostní medicíně jsem vyzkoušela řadu metod léčby alergií. Stejně jako klasická medicína, i medicína celostní prodělává vývoj, objevuje nové poznatky, nové zákonitosti. Během roků jsem přišla na to, že alergií se podstatně lépe zbavují děti než dospělí. Detoxikace u nich probíhá rychleji, protože za svůj zatím krátký život nestihly organismus tolik zanést toxiny jako dospělí jedinci. Spoustu zátěží si nesou na genetickém podkladě a již od matky za nitroděložního života. Čím dál více dětí se narodí a vzápětí se u nich projeví kožní potíže typu seborhoické dermatitidy, která záhy přejde v kojenecký a atopický ekzém. Pokud tyto děti testuji, vždy u nich vytestuji intoleranci nebo alergii na bílkovinu kravského mléka. Dříve se ekzém začal vyskytovat až v době, kdy matka přestala kojit a kojenec byl převeden na umělou výživu. Dnes se už ale setkávám s ekzémem i u dětí zatím stále plně kojených. Zde pak máme co do činění s přenesenými zátěžemi od matky.
Stále více dětí od malička trpí na záněty dýchacích cest (zde opět hraje roli i nemalé zahlenění vzhledem k příjmu zahleňujících potravin, jako jsou mléko, mouka, cukry). Jakmile přijde dítě k lékaři s kašlem, zahleněním, teplotou, neváhá pediatr nasadit antibiotika. Opakované podávání antibiotik ale vede k narušení střevní mikroflóry, dalšímu hromadění toxinů, nové alergizaci včetně alergie na vlastní mikroflóru. Pokud se záněty dýchacích cest, a teď mluvím o dolních dýchacích cestách, tedy o průduškách a plicích, opakují, pak se postupně dítě vybaví foukačkami k inhalování, většinou kombinace látek rozšiřujících průdušky a kortikoidů, které tlumí zánět. Již jsem se opakovaně setkala i s tříletými dětmi, které si měly pravidelně foukat a dostaly diagnózu asthma bronchiale. V této situaci, když rodiče navštíví s dítětem moji ordinaci, během půl roku vyčistíme dýchací systém a dítě úplně zbavíme foukaček i diagnózy astmatu, stejně jako alergie.
Zpočátku své praxe jsem měla neustále na paměti, jak důležité je střevo pro alergie a vůbec pro imunitní systém. Vždy jsem se snažila čistit střevo, ale neuvědomovala jsem si souvislosti, že díky detoxikaci právě střeva dojde k uvolnění obrovského množství toxinů, které nemohou být zpracovány játry a vyloučeny z těla ven střevem nebo ledvinami, a tak začínají hledat alternativní cesty opuštění organismu, jímž je pak kůže. Vždycky jsem docílila v prvních fázích velmi krutého zhoršení stavu kůže, rozšíření ekzému, za což mi pacienti nebyli vůbec vděční a já se jim nemohla divit. Začala jsem uvažovat, jak dál a jak bez zhoršení, což jsem vyzkoušela na svém dítěti, se kterým jsem skončila tímto způsobem na kortikoidových mastech poté, co se mu ekzém velmi výrazně zhoršil.
Přišla jsem na to, že toxiny v těle se hromadí v lymfatickém systému – v lymfatických cévách a uzlinách, lymfa odchází do žil, žíly vedou toxiny krví do ledvin a jater. Ledvinami se vylučují, v játrech jsou napřed zpracovány a při nemožnosti jater toxiny zpracovat odejdou do periferie, tedy na kůži. Toxiny ze střeva procházejí přímo do krevního oběhu perforovanou střevní stěnou (narušenou záněty, plísněmi, které prorůstají) nebo prostým vstřebáním do krve přes střevní buňky. Logickým krokem tedy bylo nejprve detoxikovat a uvolnit lymfatický systém a ledviny. Lymfatický systém podle čínské medicíny spadá právě pod okruh ledviny, močový měchýř. Pokud dodržím tento postup, ekzém se nebude zhoršovat. Další na řadu přicházejí játra. Když jsou játra čistá a relativně v pořádku, pak teprve mohou dokonale detoxikovat tělo od toxických látek přicházejících ze střeva běžně nebo po jeho očistě. Takže střevo čistím naposledy. Takto nedochází k nepříjemným zhoršením.
Zjistila jsem, že nikdy žádný přírodní preparát ani homeopatikum není tak silné, aby člověku rychle ulevilo od alergie, aby příznaky potlačilo tak razantně jako antihistaminika a kortikoidy. Nevysazuji tedy pacientovi pro lepší komfort tyto léky. Vždy je čas až po určité době detoxikace. Navíc z tohoto vyplývá, že je vhodné tělo čistit ještě před sezonou, protože každý chemický lék, který do organismu dostaneme, zatěžuje játra i ledviny a dostáváme se tak do bludného kruhu. Na jedné straně játra čistíme, a na druhé je znečišťujeme dalšími jedy. Takže u alergiků doporučuji detoxikaci před sezonou, aby už v sezoně neměli takové potíže, a nemuseli tedy brát léky nebo je mohli spíše snížit na minimum. Můžeme si pomoci i akupunkturou, kterou lze aplikovat také před sezonou. Lze napíchnout trvalou jehličkou i ucho, bod alergie. Významně nám pomůže ovlivnit průběh alergických reakcí.
Naučila jsem se, že každý organismus je jiný, a tudíž každá detoxikace trvá různě dlouho. Nikdy pacientům neslibuji horizont tří měsíců. Zodpovědně mohu říci: malé děti se alergie zbaví do roka, u dospělých to může trvat rok a půl až dva (ekzém většinou rok a půl).
Na akutní ekzémové projevy velmi dobře fungují homeopatika (zejména doporučuji a mám dobré zkušenosti při léčbě ekzému těhotných, které nemohou na ekzematickou kůži aplikovat kortikoidy či vnitřně užívat antihistaminika).
Velmi dobře funguje a navozuje úlevu dieta, i když pro dlouhodobé řešení alergie nestačí.
Všem se uleví, přestanou-li se živit mléčnými výrobky či lepkem nebo obojím. Sami poznají, že po vynechání těchto hlavních a popřípadě i jiných vytestovaných potravin se jejich potíže zlepší.
Dalším poznatkem je to, že za řadou ekzémů stojí borelie, která v organismu vytváří skrytá infekční ložiska, zejména u ekzematiků v kůži, přičemž podotýkám, že klasickou medicínou nemusí být pomocí stanovení protilátek borelie prokázána.
Navíc se alergie velmi špatně odstraňuje tam, kde vzniká na podkladě autoimunitní reakce organismu nebo s ní jde paralelně. Autoimunita se řeší pomalu a obtížně. Je to stav, kdy organismus ničí sám sebe.
Svoji roli u alergiků hraje i stres, který je mohutným spouštěčem jakýchkoli imunitních reakcí včetně alergií, autoimunity. A platí i obráceně, že alergické projevy, které člověka přepadnou a sužují, vedou k podrážděnosti, nervozitě, mnohdy i agresi (což opět svědčí pro zatížená játra).
Naučila jsem se, že věta, že právě tento a ne jiný preparát zaručeně působí na alergii a že ji odstraní, je pěkná hloupost. Nesetkala jsem se s jediným takto proklamovaným preparátem, který vyléčí alergii. Po všem, co jsem napsala, si tohle nemůže myslet žádný přemýšlející člověk. Všechno je to otázka reklamy a peněz. Ať je to aloe, kolostrum, noni a jiné a jiné, které nabízejí různé firmy. Nefunguje to tak. Nefunguje ani to, že když vyčistíme játra a ledviny, zbavíme se alergií, ani to, že budeme natírat ekzém touto přírodní mastí a zbavíme se ekzému. Opět, vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, je i toto hloupost. Ekzém není onemocnění kůže, i když se na kůži projeví a poškodí ji zánětlivou reakcí. Jde o intoxikaci, zatížení vnitřních orgánů organismu. Ten se je snaží uchovat v čistotě, protože jsou pro něj důležité. Proto obětuje kůži.
Stejně tak jsem se naučila, že neexistuje jediný přístroj (typu vysavačů, čističek a jiných), jediná pokrývka ať z toho, či onoho materiálu, které jsou zaručeně protialergenní. Opět reklama. Nemůžeme se vyhnout pylům, prachu ani roztočům, které nevidíme, spórám plísní, mikrobům. Museli bychom žít ve sterilní bublině, nesměli bychom větrat ani vyjít ven. Mnozí lidé odstraňují záclony, koberce v domnění, že si hodně pomohou. Efekt nikdy není takový, jak si ho představují. Nikdy žádný vysavač neodstraní alergii. Ano, může odstranit spoustu alergenů a toxinů, to pravda je. Ale nemohli bychom vycházet ven.
Na závěr uveďme příklady látek, které mohou být pro člověka alergeny:
Přírodní preparáty, které mohou příznivě ovlivnit alergii:
Doplněk stravy s obsahem kurkuminu, posiluje meridián jater, žlučníku, ledvin a močového měchýře. Tyto meridiány energeticky vyživují kosti, klouby, prostatu, nervovou soustavu, kůži, nehty, ale i reprodukční orgány.
Čemu se mám v práci věnovat nejdřív? Bude lepší zaparkovat na prvním volném místě, nebo jet dál do centra? Kolik bytů mám projít před rozhodnutím o koupi? Půjdeme večer do restaurace, nebo se najíme doma? Kde jsou dvě stejné ponožky?
Poznáváte svou nerozhodnost?
Nejste sami.
Jakkoli to zní překvapivě, v běžném životě neustále řešíme obdobu nejtěžších problémů, jimiž se zabývají informatici. Od počítačů neočekáváme váhání, neefektivitu, ani lítost nad špatným rozhodnutím – proč tedy nevyužít počítačových postupů pro optimalizaci našich každodenních rozhodnutí?
Jak využít počítačové algoritmy při každodenním rozhodování
Brian Christian a Tom Griffiths
Usnadněte si svoje rozhodování pomocí knihy Algoritmy pro život, která je strhujícím pojednáním o způsobech využití počítačových algoritmů v každodenním životě. Autoři dokázali proměnit poznatky z oblasti informatiky ve strategie k řešení mnoha problémů v běžném životě — od hledání partnera či partnerky po nalezení parkovacího místa, od řazení obsahu e-mailové schránky po pochopení fungování vlastní paměti. Všichni se musíme často rozhodovat, ačkoli se potýkáme s nejistotou, časovými omezeními, neúplnými informacemi a rychle se měnícím světem – a v této zábavné knize sahající napříč vědeckými obory nejen že najdete srozumitelně podané praktické rady, jak přitom efektivně využít čas, prostor a úsilí, ale současně pochopíte součinnost algoritmů a lidské mysli.ů informatiky nakonec nevypadá tak špatně. Na rozdíl od většiny jiných rad jsou tyto podpořeny důkazy."
"Žít podle poznatků informatiky nakonec nevypadá tak špatně. Na rozdíl od většiny jiných rad jsou tyto podpořeny důkazy."
V TÉTO DŮVTIPNÉ KNIZE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE
Jaké algoritmy využíváme intuitivně a jaké bychom k nim měli přidat.
Co stojí za to udělat a kdy to včas nechat být.
Jakým způsobem dělit svou pozornost.
Kolik chaosu se vyplatí akceptovat.
Do jaké míry máme poznávat nové věci a kdy si užívat ty ověřené.
Jak vyřešit záhadu třídění ponožek.
"Intuitivně chápeme, že život je hledáním rovnováhy mezi novostí a tradicí, mezi nejnovějším a nejlepším, mezi riskováním a vychutnáváním si věcí, které známe a zbožňujeme. Vyvstává zde však otázka: jaký poměr vlastně hledáme?"
UKÁZKA Z KNIHY ALGORITMY PRO ŽIVOT
Kručí vám v žaludku. Zajdete do té italské restaurace, kterou už znáte a zbožňujete, nebo do té nedávno otevřené thajské? Vezmete nejlepšího kamaráda, nebo zavoláte nové známé, kterou byste rádi poznali blíže? Těžko rozhodnout – možná prostě zůstanete doma. Uvaříte jídlo podle osvědčeného receptu, co vám zaručeně vyjde, nebo na internetu zkusíte najít novou inspiraci? Dobře, tak nic, co kdybyste si tedy jenom objednali pizzu? Řeknete si o tu, co obvykle, nebo se zeptáte na speciální nabídku? Ještě než se dostanete k prvnímu soustu, jste už vyčerpaní. Myšlenka, že si pustíte hudbu, zhlédnete film nebo přečtete knihu – ale jakou? –, už se vůbec nejeví jako relaxace.
Každý den jsme neustále nuceni rozhodovat se mezi možnostmi lišícími se ve velmi specifickém rozměru – zkusíme nové věci, nebo zůstaneme u svých oblíbených? Intuitivně chápeme, že život je hledáním rovnováhy mezi novostí a tradicí, mezi nejnovějším a nejlep- ším, mezi riskováním a vychutnáváním si věcí, které známe a zbožňujeme. Vyvstává zde však stejná otázka jako v případě dilematu mezi hledáním a jednáním při honbě za bytem: jaký poměr vlastně hledáme?
Robert Pirsig ve svém klasickém díle z roku 1974, knize Zen a umění
údržby motocyklu, zavrhuje konverzační frázi „Co je nového?“.
Podotýká, že kdyby takovou otázku „někdo zodpověděl doslovně,
odpověď by byla nekonečnou přehlídkou nepodstatných maličkostí
a módy, naplavenin zítřka“. Navrhuje alternativu, jež je podle něj
mnohem lepší: „Co je nejlepšího?“
Realita však není tak prostá. Máme-li na paměti, že každá „nejlepší“
píseň a restaurace z řad vašich favoritů začala skromně jako
něco pro vás „nového“, uvědomíme si, že na světě existují další, zatím
nepoznané „nejlepší“. Nové věci si tedy nepochybně zaslouží
přinejmenším část naší pozornosti.
Obnošená pořekadla a aforismy toto napětí popisují, ale neřeší.
„Získávej nové přátele, ale staré si ponechej, noví jsou stříbro a staří
zlato“ a „Není života tak bohatého a vzácného, leč další přítel do něj
může vstoupit“ jsou jistě pravdivá úsloví; přinejmenším po stránce
rytmu jsou nezpochybnitelná. Nic však neříkají o poměru, dejme
tomu, „stříbra“ a „zlata“ zaručujícím nejlepší slitinu naplněného života.
Informatici se hledáním této rovnováhy zabývají již více než padesát
let. Mají pro ni dokonce název: explore/exploit tradeoff (kompromis
mezi zkoumáním a užíváním).
www.melvil.cz
Bylinný čaj doplněk stravy Aloisie trojlistá je známá pro své citrónové aroma, relaxační účinky, pomoc při usínání a podporuje vylučování vody z organizmu. Harmonizuje meridián žaludku, jater, řídící, tří zářičů a jinový patní.
Harmonizuje dráhu jater, tří zářičů, řídící, jinovou patní a dráhu žaludku.
Obsahuje silice, třísloviny (tanin), alkaloidy, flavonoidy, které mají různé účinky: protiplísňové, protibakteriální, protivirové, protizánětlivé, digestivní – zlepšují zažívání, antioxidační, relaxační a detoxikační.
• Silice – citral, carvon, limonen, citroneol, geraniol, alfa a beta pinen, cineol, ethyl eugenol a jiné – jsou nazývány také éterickými oleji. Jsou ve vodě nerozpustné, dobře se odpařují s vodními parami. Jsou velmi aromatické, chrání před mikroorganismy (bakteriemi, viry, plísněmi). Dodávají Aloysii nezaměnitelné aroma. Mají zklidňující účinky.
• Třísloviny – vyznačují se trpkou svíravou chutí. Mají schopnost srážet bílkoviny (kromě jiných také bílkoviny sliznic, tkání, na nichž vytvoří koagulační membránu, čímž zmírňují tvorbu zánětů a infekcí, výpotků, staví i drobná krvácení). Zabraňují vstřebávání toxických sloučenin (řeší tak i poruchu zažívání – průjmy).
• Flavonoidy – patří k barvivům, působí antioxidačně, tedy proti poškození buněčných membrán volnými kyslíkovými radikály.
• Alkaloidy – látky dusíkaté povahy, buď volné, nebo vázané na organické kyseliny. Hrají roli v metabolismu neboli látkové přeměně organismů, mají vliv na centrální nervový systém, ovlivňují psychiku, některé mají analgetické účinky (proti neuralgiím, migrénám, křečím…). Indikace
• Sedace
• Neurózy, deprese
• Harmonizace srdeční činnosti – srdeční neurózy, stresové tachykardie (zrychlená činnost srdeční)
• Stres
• Poruchy spánku
• Detoxikace centrálního nervového systému, detoxikace mozkových plen
• Podpora laktace • Dyspepsie (nadýmání, křeče v břiše – v žaludku, ve střevech)
• Chřipka a jiné virózy
• Plísně – Candida albicans
• Močové potíže – Escherichia coli
• Možnost každodenního používání
• Migrény a jiné bolesti hlavy
Aloysia je čaj, který se dá volně kombinovat s jakýmkoli preparátem Diochi. Výborné zkušenosti mám s kombinací Aloysia + Levamin na psychiku, stejně tak Aloysia + Venisfér u kardiaků a hypertoniků. U močových potíží mnohdy nahrazuje Smilax při kombinaci s Diocelem nebo Androzinem. Dále z oblasti zažívacích potíží je výborná kombinace Aloysia + Astomin. U Aloysie jsem doposud nezaznamenala žádné nežádoucí účinky, dokonce ani alergické reakce. Je to čaj, který je naopak velmi dobře snášen. Aloysia je vynikající čaj s mnoha účinky, z nichž bych vyzdvihla zejména účinky na centrální nervový systém, na bolesti hlavy a migrény. U těchto stavů ho mám nejvíce vyzkoušený a mám s ním v ordinaci nejlepší zkušenosti. Dále je velmi dobré, že ji mohu doporučit jako čaj pro každodenní pití, zejména pro její lahodnou vůni a chuť.
* Žena (29 let) – přichází pro časté palpitace (pocity bušení srdce), které nemají žádný patologickoanatomický podklad. Opakovaná vyšetření včetně vyšetření štítné žlázy ukazují negativní výsledky. Diagnóza byla opakovaně směřována k psychosomatickému onemocnění. Z anamnézy vyplynulo, že žena žije v neustálém stresu a při každém rozrušení, vzteku nebo strachu dojde k tomu, že se pacientce rozbuší srdce. Podle EAV u ní zjištěna dysbalance vegetativního nervového systému, převaha sympatiku. Byla vytestována Aloysia, která byla pacientkou velmi dobře snášena. Při pravidelném každodenním pití tohoto čaje se začala postupně zklidňovat, cítila se vyrovnanější a postupně si začala všímat, že bušení srdce se vytratilo.
* Kojící žena (24) – trpí poruchami zažívání, často mívá nadýmání. V poslední době prodělala střevní chřipku a od té doby má pocit, že má rozhozenou funkci zažívacího traktu. Chtěla doporučit nějaký preparát, který by jí pomohl upravit činnost střev, odstranil nadýmání a nikterak nevadil miminku během kojení. Navíc nesnáší alkoholové kapky, takže jsme museli testovat a hledat v oblasti čajů. Na zažívání vyšel dobře čaj burrito a také Aloysia. Vzhledem k tomu, že Aloysia má i účinky podporující laktaci, zvolily jsme právě čaj z Aloysie. Po týdnu pravidelného pití udává zlepšení nadýmání, začala se upravovat i stolice, a navíc hlásí, že se jí zvýšila i tvorba mateřského mléka, což se v jejím případě jevilo jako velmi žádoucí. Kromě toho hlásila, že má pocit celkového zklidnění.
* Žena (38), která od svých dvaceti let trpí migrénou, přichází kvůli její možné přírodní léčbě. Pochopitelně, u takto dlouhodobě trvající migrény jen sama Aloysia nestačila, ale doplnily jsme jí každoměsíční detoxikaci vedle vytestovaných preparátů. V anamnéze jsem zjistila, že žena ve svých 13 letech prodělala klíšťovou encefalitidu. Pomocí EAV jsem vytestovala virovou zátěž na mozkových plenách (jejich dráždění cizorodými látkami, ať již mikrobiálními nebo chemickými či fyzikálními, vede také k bolestem hlavy). Aloysia se ukázala jako čistič číslo jedna mozkových plen. Vychází všem pacientům s migrénou bez rozdílu příčiny vzniku bolestí. Kromě mozkových plen čistí i jiné mozkové struktury.
* Chlapec (5) – trpí poruchami spánku od rozvodu rodičů. Maminka pro něj chce nějaké bylinky, které by ho zklidnily a zlepšily mu spaní. Nemá dobré zkušenosti s homeopatiky, prý je už zkoušela (?), a ani nechce dítěti dávat prášky na spaní. Navíc chlapeček je od malinka zvyklý pít bylinkové čaje. Vytestovali jsme právě Aloysii. Po 14 dnech přicházejí na kontrolu a oba udávají zlepšení, chlapec je klidnější a zlepšilo se i spaní.
* Muž (40) – přichází pro chronický zánět močového měchýře způsobený bakterií Escherichia coli. Z čajů na jeho onemocnění nefungoval Smilax, ale právě Aloysia. Aloysii jsme ordinovali jako každodenní čaj ve dvojnásobném množství, než je doporučeno. Jako kombinaci k ní jsme vytestovali Diocel, který jsme nasadili v dávce 3x 10 kapek jednorázově. Aloysii pil celkem dva měsíce, poté hlásí úplné vymizení potíží, a dokonce – z vyšetření moče je patrné, že má negativní nález. * Aloysii doporučuji lidem, kteří hledají nějaký bylinkový čaj ke každodennímu užívání, zejména pro její lahodnou chuť a příjemné aroma.
* Někteří moji pacienti mají Aloysii vyzkoušenou při virózách, při respiračních infektech. Při pití Aloysie se dokážou lépe potit, velmi dobře vykašlávají a odhleňují se. * Několik žen ji vyzkoušelo i jako sedací lázeň při vaginálních mykózách kvasinkového původu. Zevní užití doplnily pitím čaje.
pop. : Aloysia má výrazné citronové aroma, používá se i jako aromatická přísada k dochucování některých bylinných čajů.
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 01/2010
Dobrý den,
před pár měsíci měla dcera ječné zrno, které se zapouzdřilo. Měla na víčku 3 zapouzdřené bouličky a kruhy pod očima. Po užívání doporučených přípravků se bouličky natolik změnšily (2 zmizely), že nemusí na operativní čištění. Za to velmi děkuji a přípravky Diochi vřele doporučuji.
Andrea
Bylinný bioinformační doplněk stravy Androzin kapky napomáhají harmonizovat mužský hormonální systém. Obsažené extrakty bylin podporují normální funkci pohlavních orgánů, močových cest, ledvin, sexuální zdraví, hormonální aktivity nebo fyzický výkon. (např. kotvičník zemní nebo ženšen).
Anginovník nebo také v překladu Leopardovka čínská. Je to vytrvalá bylina s větveným oddenkem a je poněkud podobná kosatci. Má mečovité listy až 40 cm dlouhé a 3 cm široké. Běžně dorůstá až do výšky jednoho metru. Malokvětá, řídká květenství mají většinou oranžové a červené skvrnité. Semena velikosti hrášku, tmavá a kulatá, rostou v tobolkách.
Je to divoce rostoucí rostlina, která kvete v pahorkatinách Číny, Indie, Japonska, Vietnamu a Filipínách. U nás snadno vymrzá, ale s dobrým zimním krytem přežívá. Častěji se u nás pěstuje jako květináčová léčivka. Má ráda dobrou, propustnou půdu a slunečnou polohu. Množí se celkem snadno a dělením nebo semeny a potom i zplaňuje. U nás jsou známy odrůdy především Flava s většími žlutými květy a Purpurea s květy uvnitř purpurovými a zevně žlutočervenými.
Předmětem sběru je především oddenek. U nás je také známo spíše žvýkání listů.
Obsahuje glykosidy belamcandin a tectoridin, flavonoidy, třísloviny, silici, malé množství saponinů a pravděpodobně i několik alkaloidů, které však nejsou dostatečně probádány. Anginovník je pokládán za prudčeji působící a mírně toxickou.
U nás je známo žvýkání listů při angíně a krčním zahlenění. Oddenek je používán jako léčivo při endokrinních poruchách, jako prostředek močopudný při nemocech ledvin a močových cest, jako účinné antirevmatikum a jako prostředek proti nadýmání a zácpě.
Z oddenků je připravovaný nálev, podávaný 4 krát denně po 125 ml, není li předepsáno jinak. Žvýkání listů vyžaduje podrobnější studium, protože dosavadní lidové výsledky nejsou nijak přesvědčivé. Malý kousek listu se žvýká asi půl minuty a pak se vyplivne, což se provádí běžně 4 – 6 denně. Léčbu je vhodné doplnit použitím osvědčených kloktadel asi čtvrt hodiny po žvýkání.
Delší žvýkání vede k znecitlivění krku, což může být při velkých bolestech u angíny žádoucí, nicméně jej nemůžeme doporučit, protože se vyskytly i případy alergie s otokem dýchacích cest.
Užití nedoporučujeme při těhotenství, kojení a u dětí. Nelze též doporučit ani dlouhodobé užívání.
V současné době se sledují blahodárné účinky při léčení cukrovky typu 2., kde se zdá, že v kombinaci s některými u nás osvědčenými drogami, bude v budoucnu možno připravit dobrý pomocný čaj.
Anýz vonný je sytě a pronikavě vonící jednoletá bylina s jemně pýřitou, přímou lodyhou, dorůstající až do půlmetrové výšky. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, nedělené, okrouhle ledvinovité, zastřihovaně zubaté. Květy jsou tvořeny kolíky se 7 až 15 kolíčky, obal nemá a nahrazuje jej obal z nitkovitých kořenů. Kvete v červenci a srpnu, květy mají bílou barvu. Plodem je štětinatě brvitá dvounažka.
Je to pěstovaná bylina, jen zřídka zplaňující v teplejších oblastech.
Předmětem sběru je plod, sbíraný koncem léta, kdy se plody začínají šedozeleně zbarvovat.
Plody obsahují především silici s hlavní složkou anthenolem, dále pak mastný olej, sacharidy, slizy, cholin, pektin, chlorofyl, organické kyseliny atd.
Účinně podporuje vykašlávání a užívá se také tam, kde je nebezpečí nadýmání, například při nejrůznějších projevech dyspepsie. Zde je velmi užitečná pro své spasmolytické působení. Může se uplatnit i v pediatrii. Příznivé účinky drogy se přenášejí i do mateřského mléka, jehož tvorbu anýz rovněž podporuje. Obsažená silice zvyšuje vylučování trávicích enzymů, což má vliv na celou řadu trávicích potíží. Jako doplňující prostředek můžeme plod přidávat i do diuretických čajů a do čajů proti zácpě. Působí jako antiseptikum dýchacích cest a zažívacího ústrojí.
Anýz můžeme kombinovat s bylinami jako fenykl, puškvorec, andělika, podběl, proskurník, lékořice, jitrocel, šalvěj, petrklíč, rdesno ptačí, divizna, dobromysl, tymián a majoránka.
Ve správně stanovených dávkách je tato droga zcela bezpečná a je vhodná i pro děti. Jediným možným nebezpečím je předávkování při užívání čisté silice. V takových případech může dojít až k otoku mozku a plic.
Například anýzový obklad se velice dobře osvědčuje na potíže s Achillovými šlachami. Při jejich zanícení je vhodný chladný a naopak při jejich namožení teplý obklad. Přikládá se zpravidla na noc, ale může být přiložený i přes den.
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Žampiónová 2, 104 00 Praha 10 - Pitkovice, Česká Republika, Česká republika