Diochi vyrábí ryze české přípravky propagující zdravý životní styl. Zjistěte, jak nahlížíme na vaše zdraví.
Bylinný čaj doplněk stravy Citrus aurantium, nebo-li divoký pomeranč, je používán pro detoxikaci a posílení celého organizmu, velmi využívaný jihoamerickými indiány.
CITRUS AURANTIUM
(divoký pomeranč)
Čaj obsahující především bioflavonoidy, hořčiny a silice.
Harmonizuje meridiány: žaludku, srdce, sleziny, tří zářičů, žlučníku a řídící. Účinky jsou deklarovány: protibakteriální, protivirové, protizánětlivé, digestivní (zlepšující zažívání), imunitní, antioxidační, detoxikační, radioprotektivní, kardioprotektivní, sedativní, odbourávání tuků, odvodňování.
Účinky
• Bioflavonoidy – flavonoidy jsou většinou žlutě zbarvené látky. Bývají vázané na cukry. Vzácně představují hlavní účinnou látku v rostlině. Mají většinou příznivý vliv na cévní stěnu, zejména na kapiláry. Proto jsou často užívány při žilních onemocněních, vysokém krevním tlaku, ateroskleróze. Flavonoidy podporují působení dalších látek obsažených v rostlině.
• Hořčiny – mají zejména účinky na zažívání, zlepšení funkce trávicího ústrojí. Zvyšují vylučování žaludečních a slinivkových šťáv a žluči. Podporují chuť k jídlu. Přidávají se do žaludečních likérů. Jde o látky různého chemického složení a výrazně hořké chuti.
• Silice – neboli éterické oleje jsou lehce prchavé, většinou příjemně voní. Ve vodě jsou nerozpustné, snadno se odpařují s vodními parami. Mají povzbuzující vliv na pokožku a sliznice, rozpouštějí hleny a usnadňují kašel. Některé podporují chuť k jídlu.
Indikace
• Posílení obranyschopnosti organismu (preventivní pití)
• Chřipky, virózy, nachlazení – jako prevence i jako podpůrné kurativum (zlepšuje odkašlávání, pocení, snižuje teploty)
• Odvodňuje organismus, pomáhá normalizaci krevního tlaku a působí kardioprotektivně (zlepšuje srdeční činnost)
• Digestivní účinky – zlepšuje zažívání, zlepšuje vylučování žluči, celkově činnost žlučníku, žaludku, sleziny i slinivky, zlepšuje nadýmání
• Při redukčních dietách pomáhá uvolňovat zadržovanou vodu v těle a pomáhá odbourávat tuky
• Celkově posilující účinky při vyčerpání, sedativní účinky při stresech
• Laboratorně – snižuje možnost vzniku nádorových onemocnění
• Průjmová a parazitární onemocnění
• Radioprotektivní efekt
• Zlepšení růstu vlasů
Kombinace s ostatními preparáty Diochi
Citrus aurantium lze kombinovat se všemi preparáty. Vždy záleží na indikaci, k čemu ho potřebujeme a co potřebujeme posílit. Pokud jde o cévní nebo kardiální onemocnění, lze ho s výhodou kombinovat s Venisférem. Pokud jde o zažívací potíže, zejména o zlepšení funkce žlučníku a tím zažívání, pak je dobré využít kombinaci s Astominem. U viróz se dobře snese s Baktevirem. Ohledně onkologických onemocnění je možné kombinovat tento čaj s Gerocelem, Sagradinem, Cytonikem. Také je možné střídat čaje Uncaria tomentosa, Lapacho s Citrus aurantium – všechny čaje mají protektivní účinek při ozařování i chemoterapii. Při odstraňování tekutin z těla s výhodou využijeme kombinaci s Diocelem nebo Biominerálem anebo s Gerocelem. Čaje Diochi mají úžasné účinky, avšak u některých onemocnění nelze spoléhat na to, že ony samy zvládnou vyřešit daný problém. Chci řídi, že pokud má například člověk vysoký tlak, nemůže se jen spoléhat na to, že divoký pomeranč působí na stabilizaci krevního tlaku a na zlepšení funkce srdce a že, když ho bude pravidelně užívat, a nic jiného, bude zdravý. Tomuto smýšlení bych chtěla předejít. Opravdu to v životě nefunguje tak jednoduše. Když teď budu v kazuistikách popisovat jednotlivé případy onemocnění či zdravotních poruch a budu uvádět zásluhy tohoto čaje, mějme přitom na paměti, že nikdy nejde jen o jeho zázračný účinek. Ve hře je více faktorů – kombinace s ostatními preparáty, úprava životního stylu. Čaj zde svoji roli sehrává, pro jeho známé účinky je zde nasazován. Mnohde funguje sám, jinde v kombinaci s některým dalším produktem. Navíc mnohé čaje mají podobné účinky, takže například na chřipková onemocnění lze užít Rosu centifolia, Prunellu vulgaris a jiné, nebo právě jmenovaný pomeranč. Zde vhodný čaj pro dotyčného člověka vytestuji pomocí EAV.
Zkušenosti z ordinace a kazuistiky
*Pacientka (48 let) přichází pro rozkolísaný krevní tlak. Po vyšetření EAV zjišťuji, že velkou roli při kolísání tlaku u ní hraje psychika. Na svoji hypertenzi užívá pravidelně léky, které dle EAV na hypertenzi jejího typu fungují, proto je necháváme. Kromě alopatických léků testuji přírodní preparáty Diochi, a nejlépe mi vychází Citrus aurantium a Venisfér. Oba preparáty přidáváme k její medikaci. Čaj pije pravidelně denně ve vyšším dávkování (dvojnásobném), než je uvedeno v návodu. Venisfér bere 2x denně 10 kapek. Venisfér jí moc nechutná, cítí jeho mírně štiplavou chuť, ale přesto ho bere. Čaj má ráda a přikládá mu zklidňující účinky. Domácím tonometrem denně kontroluje TK, druhý měsíc se začíná tlak stabilizovat, již se neobjevují výkyvy do vysokých hodnot. Trvalou medikaci zatím ponecháváme dál. Předpokládám užívání Venisféru alespoň ½-¾ roku.
*Dítě (5 let) trpící opakovanými průjmy, které provázejí jeho jakékoli nachlazení. Na průjmové onemocnění je vytestován Citrus aurantium. Dítě čaj pije denně, nijak mu nevadí. Po nasazení čaje a dietních opatření průjmy mizí do 3 dnů. Nyní pije čaj preventivně na posílení imunity a na zlepšení stavu střev. Doplňujeme léčbu homeopatickým preparátem Oscilococcinum.
*Opakovaně testuji Citrus aurantium u pacientů, kteří mají jako pozůstatek proběhlého onemocnění (ať již virového, nebo bakteriálního) kašel, který je dráždivý, nijak výrazný, ale přesto obtěžující, a nelze se ho zbavit. V mnoha případech právě Citrus aurantium udělal svoji práci a dočistil dýchací cesty, a kašel ustal.
*Dobré zkušenosti s čajem udělaly i ženy, které měly tendenci k zadržování tekutin v těle, zejména pod vlivem hormonů a cyklu. Pokud pily čaj pravidelně, výrazně se u nich odbouralo zadržování vody v premenstruačním období.
*Někteří pacienti s onemocněním žlučníku nebo po operaci žlučníku s neustávajícími potížemi (postcholecystektomický syndrom) udávají velmi dobré pocity při pití tohoto čaje. Výrazně ubylo dyspeptických potíží, které byly vyvolány nevhodným jídlem. Zaznamenali lepší trávení, menší nadýmání i menší říhání. Vymizely i průjmovité stolice kvůli špatnému trávení.
*Čaj citrus aurantium mi velmi dobře vychází také jako detoxikační prostředek pro žaludek, slinivku, ale hlavně pro slezinu.
*Velmi dobře vychází také u všech pacientů s aterosklerózou. Někteří kardiaci ho vyžadují jako preventivní čaj ke své medikaci.
*Citrus aurantium zkoušely i ženy, které chtěly zhubnout. Zejména pro jeho zmiňované účinky na odbourávání a spalování tuků. Asi u poloviny žen se hubnutí dařilo, u poloviny ne. Myslím, že zde záleží na typu metabolismu dotyčné ženy a i na tom, jak dokázaly kromě pití čaje upravit svoji životosprávu. Nikdy nelze spoléhat jen na prokázaný účinek nějakého preparátu, bez vlastního přičinění.
*Čaj citrus aurantium vychází i u chřipkových onemocnění, u viróz, u různých nachlazení (i tam, kde vychází Rosa centifolia či Prunella vulgaris). Čaj zlepšuje pocení, odkašlávání, mírně snižuje i teploty. Je dobré pít denně více než ¾ litru, jak se uvádí v návodu na přípravu. Při teplotách se člověk odvodňuje, proto je dobré zvýšit přísun tekutin. Dobré zkušenosti udělali i lidé, kteří ho začínají pít pravidelně na podzim v období chřipkových epidemií a zvýšeného výskytu onemocnění dýchacích cest. Má imunostimulační účinky.
*Při testování pomocí EAV vychází i jako podpůrný čaj při výskytu některých druhů nádorového onemocnění. Zde rozhodně neradím pacientům, aby pili pouze tento čaj (laboratorně jsou jeho protirakovinné účinky prokázané), ale pokud ho vytestujeme, pak ho doporučuji jako podpůrný prostředek (podobně jako lapacho nebo uncarii tomentosu). Někdy vychází u nádorových onemocnění lymfatického systému, někdy gynekologického a jindy u střev. Zde nemohu paušalizovat jeho účinky. Ale i kdyby danému člověku vyloženě neseděl, pak i tak mu uškodit nemůže, vzhledem k jeho detoxikačním účinkům. Navíc pro obsah hořčin mnohým onkologicky nemocným usnadňuje trávení, odstraňuje nadýmání, a to také u pacientů, kteří mají po radioterapii poničené sliznice.
Autor: MUDr. Lenka Hodková
pozn.: Citrus aurantium lze pít také jako každodenní čaj pro jeho dobrou chuť. Ale u všech bylinkových čajů doporučuji po určité době přestat a vyměnit je za jiný druh.
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 02/2010
„Kdo chce něco změnit, musí začít sám u sebe. Mnozí z nás, mě nevyjímaje, bohužel prodělají změnu vědomí teprve tehdy, když nefungují jejich staré koncepce. A to vždycky bolí. Nevýhoda se po čase stane vaší výhodou. Já sám jsem například považoval úraz za největší katastrofu svého života. Dnes je mým největším pokladem.“ Clemens Kuby
Antioxidanty jsou látky, které pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály a chrání buňky před poškozením. Ty se v těle tvoří při metabolických reakcích (trávení), poškozují buňky a přispívají ke vzniku řady závažných onemocnění, vč. těch nejtěžších. Antioxidanty na sebe naváží volné radikály, čímž je neutralizují a zabrání tomu, aby v těle napáchaly škody.
Co jsou antioxidanty a jak fungují?
Lidské tělo se skládá z bílkovin, tuků a deoxyribonukleových kyselin (DNA), což jsou v podstatě obrovské molekuly tvořené stovkami až tisíci vzájemně spojených atomů.
Lidský organizmus funguje v podstatě jako chemická továrna, která má za úkol udržet se při životě tím, že zachovává stálost vnitřního prostředí, kterého dosahuje díky chemickým reakcím. Tyto reakce dohromady označujeme jako metabolismus. Během těchto chemických reakcí dochází ke štěpení větších molekul na menší a naopak ke spojování menších molekul do větších. Aby byla molekula stabilní, musí obsahovat správný počet elektronů. Při metabolických reakcích však neustále vznikají volné radikály.
Pokud stabilní molekula při metabolických reakcích ztratí elektron, může z ní vzniknout takzvaný volný radikál. Volné radikály jsou nestabilní, elektricky nabité molekuly v buňkách, které mohou reagovat s ostatními molekulami v buňce a poškodit je, zároveň mohou vyvolat řetězovou reakci a poškozovat tak další molekuly.
Jak funguje antioxidant?
Když molekula ztratí elektron a stane se z ní volný radikál, molekula antioxidantů se zapojí do reakce a “poskytne” volnému radikálu svůj volný elektron, čímž ho účinně zneutralizuje. Antioxidanty tedy fungují tak, že poskytují elektrony volným radikálům, což vede k jejich neutralizaci a brání jim v působení dalších škod.
Antioxidanty i volné radikály jsou pro život důležité.
Kdybychom neměli antioxidanty, dokázaly by volné radikály náš organizmus velmi rychle zničit.
Je však potřeba mít na paměti, že i volné radikály plní v těle určité funkce, které jsou nezbytné pro přežití organizmu. Např. buňky imunitního systému využívají volné radikály k zabíjení bakterií, které nás mohou napadnout a vyvolat infekční onemocnění. Všude v přírodě platí, že je potřeba rovnováha, tj. že volné radikály tělo potřebuje, ale zároveň potřebuje také antioxidanty, které si poradí s volnými radikály.
Oxidační stres
Pokud dojde k narušení této rovnováhy, může vzniknout problém. Pokud počet volných radikálů (tedy pro-oxidačních látek) překročí počet antioxidantů, může vzniknout stav, kterému se odborně říká oxidační stres.
Mezi známé faktory, vyvolávající vznik volných radikálů a oxidačního stresu patří:
• Znečištění vzduchu
• Kouření cigaret
• Konzumace alkoholu
• Toxiny a škodlivé látky přijímané v potravě (smažená jídla, uzeniny)
• Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie)
• Konzumace velkého množství polynenasycených mastných kyselin
• Elektrosmog
• Bakteriální, houbové i virové infekce.
• Nadměrná obsah těžkých kovů v organizmu
• Nedostatek kyslíku v organizmu (hypoxie)
• Intenzivní a dlouho trvající cvičení, při kterém dochází k poškození tkání
• Nedostatek antioxidantů v organizmu
Dlouhodobý oxidační stres vede ke zvýšenému riziku vzniku nežádoucích zdravotních problémů, jako jsou například kardiovaskulární onemocnění nebo některé druhy nádorových onemocnění. Oxidační stres také urychluje stárnutí organizmu.
Antioxidanty jsou nezbytné pro přežití všech živých organizmů.
Lidské tělo si dokonce umí některé antioxidanty samo vyrobit, jiné potřebuje přijímat z potravy. Příjem antioxidantů z potravy je velmi důležitý. Náš život totiž do slova a do písmene závisí na některých antioxidantech, zejména na vitamínu C a vitamínu E. Ovšem nic se nesmí přehánět.
Antioxidanty najdeme v ovoci a zelenině, méně již v masných výrobcích a rybách. Bobulovité plody (například borůvky) jsou obzvlášť bohatým zdrojem antioxidantů. Najdeme je i v čaji nebo kávě.
Antioxidanty také prodlužují trvanlivost přírodních i průmyslově vyráběných potravin. Proto se často používají jako potravinářské přísady. Například vitamín C potravinářské firmy často přidávají do svých výrobků jako konzervační látku.
Druhy antioxidantů v potravinách
Obecně lze antioxidanty rozdělit do dvou skupin, a to na antioxidanty rozpustné ve vodě, které působí uvnitř i mimo buňky a antioxidanty rozpustné v tucích, které působí především na buněčných membránách.
Hlavní antioxidanty, které přijímáme z potravy:
• Vitamín C: Hlavní ve vodě rozpustný antioxidant a jedna z nejdůležitějších esenciálních živin, které musíme přijímat v potravě. (čaje, šumivé tablety Cassis, Tropic a Citrus)
• Vitamín E: Hlavní antioxidant rozpustný v tucích, který hraje zásadní úlohu při ochraně buněčných membrán před poškozením oxidačním stresem.
• Flavonoidy: Velká skupina rostlinných antioxidantů, které mají řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Flavonoidy jsou látky rostlinného původu, které najdeme prakticky ve všech rostlinných buňkách. Flavonoidy jsou sloučeniny odvozené od polyfenolů, resp. heterocyklu flavonu. V současné době je známo těchto látek přes 20 000. Tyto látky nejsou pro naše tělo nepostradatelné, nemůžeme je tedy označit jako klasické vitamíny. Lze se bez nich obejít, při pravidelném užívání však dokáží pomoci ulevit od nežádoucích projevů nemocí a posilují energetický systém organizmu. K nejznámějším patří rutin, citrin a hesperidin, hesperin, eriodictyol, quercetin, quercertrin a další. V přírodě mají funkci barviv a dodávají ovoci a zelenině charakteristické zabarvení. Některými autory jsou flavonoidy zařazovány do skupiny tzv. vitamínů P. Tato terminologie vychází z jejich hlavního účinku, kterým je velice pozitivní ovlivnění tzv. permeability, tj. propustnosti a pružnosti krevních kapilár. Tato vlastnost vychází z aktivace tvorby látky bílkovinné povahy – pružného kolagenuVitamín C, E, flavonoidy a mnoho dalších obsahují kapsle CDF.
Mezi další antioxidanty se řadí vitamíny A, B6, zinek, selen, koenzym Q10, pycnogenol, alfa-lipoová kyselina, eugenol, bioflavonoidy (resveratrol, katechin), fenoly a karotenoidy, jako je beta-karoten, lutein, zeaxanthin a další. Vitamíny A, B6 a koenzym Q10, vč. fruitflow obsahují multivitamínové kapsle Tromboserin.
Za zmínku stojí například kurkuminoidy (kurkumin), který se nachází v koření kurkumě nebo oleocanthal, který najdete například v extra panenském olivovém oleji. Tyto látky fungují jako antioxidanty, ale mají současně výrazné protizánětlivé účinky. Kurkumin najdete v produktech Alfa artrizone, Gerocel a Venisfér kapky.
Produkty Diochi, ve kterých jsou obsaženy přírodní antioxidanty:
Bioinformační kapky VENISFĚR, kapky GEROCEL kapsle ALFA ARTIZONE TROMBOSERIN multivitamín CD Flavonoidy kapsle
Dostatečný příjem antioxidantů ze stravy je důležitý pro udržení optimálního zdravotního stavu. Nejlepší způsob, jak si zajistit dostatečný příjem antioxidantů je strava bohatá na ovoce a zeleninu, spolu s dodržování zásad zdravé výživy a dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu.
Na druhou stranu užívání doplňků stravy, které obsahují přiměřené dávky antioxidantů, může být přínosné, pokud trpíte nedostatkem některých živin nebo se momentálně nemůžete stravovat podle zásad zdravé výživy. Mnoho produktů Diochi obsahuje extrakty bylin, které byly i Evropskou Unií označeny za antioxidanty,
Vitamínové šumivé tablety TROPIC CITRUS CASSIS s Beta glukany kapky Diocel Biominerál kapsle Diocel Supracid
Ostropestřec mariánský je krásný bodlák s růžovými květy. Řadí se mezi významné léčivé byliny, jejíž účinné extrakty používá i farmaceutický průmysl. Jedná se o jednoletou až dvouletou rostlinu, které se nejvíce daří na slunných místech, například v oblasti středomoří, v ČR se jí díky nízkým teplotám nedaří. Její síla spočívá především v obsahu léčivé látky sylimarin, který oplývá antioxidačními účinky, má silný detoxikační účinek působící především na játra. Spolu s játry pozitivně působí i na meridián žlučníku a žaludku, čímž ovlivňuje i trávení.
Hlavní složkou silymarinu je silibinin (též silybin). Není to jedna látka, ale komplex podobných látek, které mají podobnou antioxidační aktivitu a navzájem se doplňují ve své chemoprotektivní a kardioprotektivní aktivitě. Silibinin vykazuje ochranný účinek ve vztahu k jaterním buňkám. Velkou výhodou použití silymarinu je jeho netoxicita i ve velmi vysokých dávkách.
Játra jsou jedním z nejzatěžovanějších orgánů, plní totiž přes 500 různých funkcí, a dokonce jsou schopná svou vlastní tkáň regenerovat. V játrech se hromadí velké množství krve, která obsahuje minerály, vitamíny a jiné živiny. Absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se pak v těle přemění v energii nebo jsou ukládány jako tuková tkáň. Játra rovněž vyrábějí žluč, která se shromažďuje v žlučníku a podporuje trávení tuků a peristaltiku střev.
Jednou z jejich vůbec nejdůležitějších funkcí je odstraňování toxických látek z těla. Jejich nedostatečná funkce se může projevit navenek např. jako:
Proto je důležité věnovat především na jaře pozornost meridiánu jater a žlučníku např. užíváním extraktů z ostropestřce mariánského, který má díky obsahu silymarinu skutečně široké uplatnění. Silymarin pomáhá regenerovat tkáně a bránit jejich dalšímu poškození. Dalšími přínosnými látkami v této bylině jsou biogenní aminy, kvercetin nebo vitamín E.
Silymarin není jedna látka, ale komplex strukturně podobných látek, které mají podobnou antioxidační aktivitu a navzájem se doplňují ve své chemoprotektivní aktivitě. Silymarin dokáže regenerovat jaterní buňky tak, aby byla játra schopna nás chránit před škodlivými a toxickými látkami z potravy, filtrovat nasycené tuky, odbourávat alkohol, syntetické látky z léků a další látky, co se do těla dostanou přes trávicí trakt. Jeho detoxikační schopnosti byly ověřeny i při léčbě mononukleózy a při různých otravách.
Ostropestřec Vám doporučujeme primárně jako prevenci na očistu jater, neboť i přesto, že žádnou formou onemocnění jater netrpíte, tak z povahy jater, které jsou jakousi „čističkou“ našeho organizmu, je vhodné tuto „čističku“ také čistit. Podpoříte si tak nejen trávení, ale i imunitu. Podle tradiční čínské medicíny jej doporučujeme užívat především v březnu a dubnu pro celkovou detoxikaci organizmu po zimním období, ale samozřejmě je účinný po celý rok.
Ostropestřec mariánský je obsažen v bylinných kapkách DETOXIN. Dále však obsahují i další velmi významné a účinné fytolátky z 15 bylin a 7 esenciálních silic. Určitě budete znát skvělé účinky pampelišky lékařské, jitrocele kopinatého, mochny nátržník, pelyněk brotan, šišáku bajkalského a dalších. Spolu s těmito bylinami dostáváte do ruky velmi silný detoxikační prostředek na detoxikaci meridiánu jater a žlučníku, s širokým přesahem do meridiánu žaludku, slinivky a sleziny, ale i srdce!
Spolu s dračí krví a čistícími humáty najdete ostropestřec mariánský i v INTOCEL kapslích. Jsou to bioinformační kapsle s unikátním složením. Obsahují 14 extraktů bylin, 10 esenciálních silic a čistící humáty posilující meridián opasku, který ovlivňuje orgány v oblasti solar plexus. Imunita začíná ve střevech, proto je velmi důležité neustále podporovat a čistit trávení. Mezi účinnými extrakty je i kadidlovník pilovitý (boswellia sacra), anona ostnitá, krkavec toten, dub letní nebo rdesno hadí kořen.
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
K nejrozšířenějším zdravotním problémům moderní civilizace určitě patří bolavá záda a problémy s páteří. V páteři můžeme číst jako v knize – každý obratel souvisí s určitým orgánem, částí těla a také psychickým problémem.
Krčních obratlů máme 7 (C1–C7) a velmi důležitý je 3. krční obratel, který, pokud je zablokovaný, ovlivňuje naši psychiku a zdraví. Souvisí dále s trojklanným nervem, hučením a pískáním v uších – tinnitem, se zuby a také s akné a ekzémy. Psychicky souvisí s naší nerozhodností, malou sebedůvěrou a také tím, že si nakládáme více věcí na sebe, než můžeme zvládnout. Proto se po odblokování tohoto obratle obvykle pacientům hned uleví. Krční páteř souvisí i s naší bederní oblastí – ovlivňuje vrchní část páteře a naopak. Vše je v těle propojeno. 7. krční obratel bývá často vystouplý a tvoří tzv. hrb – souvisí s rameny a štítnou žlázou. Z hlediska psychiky též se vztekem a držením napětí v sobě. Dornovou metodou jde obratel krásně vrátit zpět, důležité je samozřejmě cvičení.
Při nesprávném držení páteře se naše tělo sype jako domeček z karet.
Hrudních obratlů máme celkem 12 (Th1–Th12) a souvisí s našimi plícemi, dýcháním a srdcem. Pokud je některé žebro zablokované – máme pocit infarktu – pocit, že se nemůžeme pořádně nadechnout. Lidé, kteří se stále hrbí u počítače, při chůzi nebo při řízení auta mívají hrudní koš stažený a orgány v něm (srdce, plíce) nemůžou správně pracovat. Hrudní koš při dlouhodobém hrbení může klesnout až o 12 cm, a tlačí tak i na orgány trávicí – začínají problémy se žaludkem. Dalším tlakem na střeva vznikají problémy s peristaltikou a může docházet i k rotaci pánve, která zase souvisí s kyčlemi, koleny a kotníky. Nakonec padá klenba a naše tělo se sype jako domeček z karet.
Stačí tedy správným cvičením, správnou technikou a dýcháním opět otevřít a narovnat hrudník, a postupně danými cviky srovnávat i pánev. Velmi účinná je Dornova metoda. Pokud uvolníme mezilopatkové svaly při masáži, klientovi se hodně uleví i v rovině plicní a trávící. Mohou pomoci i baňky, či jiná technika. Hrudní páteř souvisí psychicky s naším příjímáním a dáváním, sebeláskou naším strachem ze života.
Spodní část zad tvoří 5 obratlů bederních (L1–L5) – je to oblast oslabených ledvin – vztahů a našich strachů. U klientů často začínám jen přiložením rukou, aby měli pocit bezpečí a přijímali teplo a lásku. Stává se, že se díky pouhému doteku i rozpláčou a dají průchod svým emocím.
Klienty učím svou oblíbenou sestavu cviků, kterou mám od svého letitého učitele a úžasného terapeuta a člověka Vladimíra Neruda: Pokud uvolníme pánev a vrátíme do centrální pozice, vše, co je v pánvi uložené, se srovná a upraví – ženské problémy, bolesti menstruační, zácpy, problémy se střevy, močové cesty.
5 obratlů křížových (S1–S5) tvoří naši kostrč a spojují nás s matkou zemí. Často slýcháme o 1. čakře a ta je opravdu velmi důležitá. Zkusme někdy dýchat jakoby kostrčí, naší kořenovou čakrou do břicha – tím si krásně uvolníme vše, co je v nás stažené.
Při problémech s páteří je velmi účinná REFLEXNÍ TERAPIE nohou a uší.
Ať už vás záda bolí kdekoliv, je potřeba reflexně ovlivňovat i páteř krční a hrudní. Jemně promasírujte oblast reprezentující celou páteř, citlivým a bolestivým místům se věnujte více, při bolestech provádějte masáž i několikrát za den.
Důležitá je i skladba jídelníčku – vyvarujte se kyselinotvorným potravinám, jako jsou cukr, maso a živočišné bílkoviny, tvrdé sýry, káva, alkohol, černý čaj, ovocné čaje a také vynechejte lilkovitou zeleninu (brambory, rajčata, papriky) – obsahuje solanin, který váže sůl do vazivových pouzder a způsobuje tak bolesti kloubů a páteře. Naopak zařaďte dostatek zeleniny, tepelně upravené i syrové, celozrnné obiloviny, luštěniny.
A samozřejmě nezapomínejme na správně prováděnou pravidelnou pohybovou aktivitu!
Na závěr bych chtěla dodat, že naše páteř je náš život – jaký život žijeme, takovou páteř máme. PROTO ŽIJME V LÁSCE A NASLOUCHEJME SVÉMU TĚLU.
Zásady používání cookies
Ochrana dat
Obecně platí, že s veškerými osobními údaji získanými při poskytování služeb Diochi, spol.s r.o. (dále jen Diochi) nakládáme důvěrně. Nepředáváme je třetím stranám.
Údaje, které jste poskytli, budou shromážděny, používány, zpracovány a ukládány výlučně v souladu s ustanoveními zákona o ochraně osobních údajů pro potřeby poskytování služeb, účetnictví, vypořádání plateb, logistiky a záznamů o zákaznících.
Abychom Vaše údaje ochránili před přístupem neoprávněných stran, jsou při přenosu šifrovány pomocí bezpečnostního standardu SSL (Secure Socket Layer). Tento software tak zajišťuje vysokou bezpečnost a šifruje všechny vaše osobní údaje, jako jsou jméno, adresa nebo e-mailová adresa, vygenerováním kódu. Tento standard zajišťuje nejvyšší možnou míru zabezpečení dat v souladu s dnešní špičkovou technologií.
Máte právo kdykoli si vyžádat informace o svých osobních údajích, které jsou uloženy v našich systémech. Takové požadavky nám zasílejte e-mailem na pověřeného správce Diochi Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Co jsou cookies?
Cookie je informace, která se do přístroje koncového uživatele (PC, mobilní telefon apod.) ukládá jako malý textový soubor, kdykoli tento uživatel navštíví stránku. Cookies se mimo jiné používají ke správnému určení délky návštěvy na stránce.
Proč používáme cookies?
Diochi používá cookies k průběžnému zlepšování kvality, fungování a uživatelské přívětivosti své stránky. Cookies navíc zajišťují hladké, bezproblémové používání stránky včetně oblasti personalizovaných služeb. Uživatelé se mohou rozhodnout, zda cookies Diochi přijmou či odmítnou. Toto rozhodnutí lze kdykoli změnit v nastavení prohlížeče. Používání našich služeb Diochi je podmíněno přijetím cookies.
Jaké typy cookies se na stránce používají?
Funkční cookies
Dočasné (relační) cookies se používají během návštěvy stránky. Tyto cookies jsou zapotřebí k využívání personalizované sekce služeb na naší stránce Diochi.cz. Díky nim můžeme zpracovat registraci a po přihlášení uživatele ji přiřadit k jeho profilu. Když uživatel internetovou stránku opustí, relační cookies se automaticky smažou.
Trvalé cookies
Trvalé cookies slouží př. k záznamu počtu návštěv stránky a uživatelů. Používají se k analýze dat a Diochi je může využít pro statistické účely a ve zprávách. Toto hodnocení se používá k optimalizaci obsahu a ke zlepšení funkčnosti internetové stránky (oprava chyb). Hodnocení se provádí pomocí služby Google Analytics. IP adresy uživatelů jsou anonymizované.
Další podrobnosti jsou k dispozici na stránce: https://support.google.com/analytics/answer/2763052
Další podrobnosti jako typ a životnost cookies jsou k dispozici na stránce https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cookie-usage
Informace o webové analytické službě
Tato internetová stránka používá Google Analytics, webovou analytickou službu společnosti Google, Inc. (dále jen „Google“). Google Analytics používá cookies, což jsou textové soubory ukládané na Váš počítač, které pomáhají s analýzou uživatelského chování na internetové stránce. Informace, jež cookie vygeneruje o tom, jak stránku používáte (včetně Vaší IP adresy), budou předány společnosti Google a ta je uloží na svých serverech v USA. Google tyto informace použije k vyhodnocení toho, jak stránku používáte, k vytvoření zpráv o aktivitě na internetové stránce pro její provozovatele a k poskytování dalších služeb, které se týkají aktivity na stránce a používání internetu. Společnost Google může tyto informace předat třetím stranám, pokud pro ni tyto informace zpracovávají nebo pokud to vyžaduje zákon. Google nespojí Vaši IP adresu s libovolnými jinými informacemi, jimiž disponuje. Příslušnými nastaveními ve svém prohlížeči můžete použití cookies odmítnout, ale upozorňujeme, že v takovém případě nemusíte mít možnost plně využívat funkce této internetové stránky. Použitím této stránky vyjadřujete souhlas s tím, že Google bude Vaše údaje zpracovávat způsobem a pro účely uvedené výše.
Správa nastavení cookies
Uživatelé mohou kdykoli změnit přijetí či odmítnutí cookies v nastavení svého prohlížeče.
Níže je uvedeno několik příkladů pro nejpopulárnější prohlížeče:
Internet Explorer
V pravém horním rohu prohlížeče klikněte na ozubené kolečko a poté na Možnosti internetu. Poté klikněte na záložku Osobní údaje. Je-li jezdec na úrovni Střední či níže, je ukládání cookies povoleno. V opačném případě je zakázáno.
Firefox
Klikněte na tlačítko Menu nahoře a zvolte Možnosti. Po volbě nabídky Soukromí otevře menu Historie rozbalovací seznam, z něhož zvolte možnost Použít vlastní nastavení pro historii. Tam volte své preference kliknutím na Přijmout cookies.
Safari
V levém horním rohu prohlížeče otevřete menu Preference, následně klikněte na záložku Osobní údaje. Nastavení si můžete upravit v možnosti Cookies a data internetové stránky (Vždy blokovat, Povolit jen ze stávající stránky, Povolit z navštěvovaných stránek a Vždy povolit).
Google Chrome
V prohlížeči klikněte na ikonu menu v pravém horním rohu a zvolte Nastavení. Po kliknutí na „Zobrazit pokročilá nastavení“ zvolte „Nastavení obsahu“ v sekci „Osobní údaje“. Změny můžete provést kliknutím na Cookies. Povolíte je volbou možnosti „Povolit nastavení místních údajů“.
Pokud na svém koncovém zařízení používáte jiné prohlížeče, najděte si podrobnosti v nápovědě.
Rozšíření prohlížeče Google Analytics Opt-out
Chcete-li Google Analytics zamezit v ukládání cookies, nainstalujte si toto rozšíření prohlížeče.
Pozn.
Diochi upozorňuje, že tyto zásady používání cookies může kdykoli měnit, a vyhrazuje si příslušné právo.
![]() |
![]() |
![]() |
Latex stromu Croton lechleri je přírodní látka, která vytéká z poraněného stromu a je skutečným pokladem pro zdraví.
Latex nazývají indiáni Sangre de drago – dračí krev. Strom používá svůj červený latex na hojení tržných ran, které vznikají na jeho kůře. Musí mít tedy dezinfekční, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Kdyby neměl, strom by brzy uhynul na nějakou infekci z poranění. Pro indiány byl latex doslova požehnáním a jen žasneme, jakou sílu mají přírodní látky.
Na cukety budeme potřebovat:
8 malých kulatých cuket
750g mletého masa
2 cibule
1 lžíce protlaku
1 vajíčko
sůl, pepř
lístky tymiánu
100ml vývaru
2 lžíce olivového oleje
Maso ochutíme jemně nasekanou cibulí a česnekem, přidáme tymiánové lístky, rajčatový protlak, pepř a sůl, vajíčko a dobře promícháme. Cukety seřízneme, vydlabeme vnitřek a odstraníme semínka. Poté je naplníme směsí ochuceného mletého masa, vložíme do pekáčku, podlijeme malým množstvím vývaru, zakápneme olivovým olejem a v předehřáté troubě na 180 stupňů pečeme 50 minut.
Diabetes neboli cukrovka je onemocnění slinivky břišní, které je charakterizováno sníženou produkcí inzulinu. Díky tomu dochází v krvi k vzestupu hladiny krevního cukru – glukózy.
V praxi rozlišujeme diabetes mellitus 1. typu, který je charakterizován absolutním nedostatkem inzulinu kvůli autoimunitnímu poškození beta buněk slinivky břišní, tedy právě těch, které produkují inzulin. Tento diabetes se vyskytuje nejčastěji mezi 5. až 25. rokem života. Často se mu také říká juvenilní. Diabetes mellitus 2. typu je charakterizován relativním nedostatkem inzulinu, jeho opožděnou sekrecí a také inzulinovou rezistencí, která snižuje inzulinovou odpověď v cílových buňkách. V krvi je vysoká hladina cukru a tělo ji při dalším přívodů sacharidů nedokáže vyrovnat.
Diabetes je komplexní porucha látkové přeměny. Kromě poruchy metabolismu cukrů s sebou přináší i poruchu látkové přeměny tuků, bílkovin, vodního i minerálového hospodářství. Změny probíhají již na buněčné úrovni. Vše je doprovázeno orgánovými komplikacemi. Při cukrovce je snížená nová syntéza tuků i bílkovin, ve zvýšené míře se odbourávají zásobní živiny. Říká se tomu hladovění uprostřed nadbytku.
Jak se diabetes projevuje?
Diabetes prvního typu má relativně náhlý začátek. Diabetes druhého typu se projevuje pomalu nastupujícími příznaky. Nejednou se objeví zvýšená hladina krevního cukru při rutinních preventivních prohlídkách – při odběrech.
Mezi příznaky patří postupně se rozvíjející žízeň a na ni navazující časté močení. Je to proto, že hladina cukru v krvi přesáhla určitou mezní hodnotu, při níž dojde k vylučování glukózy do moči. Glukóza je koncentrovaná látka, která s sebou strhává vodu z organismu, proto se zvyšuje množství vyloučené moči. Jako další potíže se objeví únava, svědění kůže, svědění v okolí konečníku a pohlavních orgánů.
Častý je také úbytek hmotnosti, zejména v důsledku odbourávání zásobních živin.
Člověk také může trpět častými infekcemi, ať už bakteriálními nebo plísňovými. Jde především o záněty kůže (furunkly nebo kvasinkové infekce). Tyto příznaky – žízeň, močení, hubnutí – by nás měly upozornit, že není vše v pořádku.
Neléčený a nepoznaný diabetes se může projevit velmi závažným stavem, který se manifestuje jako diabetické kóma. V dnešní době je to relativně vzácný stav. Většinou se diabetes odhalí dříve, než k této závažné komplikaci dojde.
Komplikace pozdějších stadií
Větším problémem jsou ale komplikace, které přicházejí v pozdějších stadiích špatně léčeného nebo špatně kompenzovaného diabetu, zejména, když je diabetik neukázněný a nedodržuje dietní opatření, jak by měl. Proto je hladina cukru v jeho krvi stále vysoká a díky poruše metabolismu se v těle začnou vytvářet určité metabolity (zplodiny látkové přeměny), které poškozují některé tkáně.
Nejvíce postiženy bývají cévy, ať už v podobě diabetické mikro- nebo makroangiopatie. Jde o postižení větších i úplně malých cév. Makroangiopatie postihuje koronární tepny, takže diabetici mohou být ohroženi vznikem infarktu myokardu. Další větší cévy jsou cévy dolních končetin, při jejichž postižení vzniká takzvaná ischemická choroba dolních končetin. Třetí skupinou postižených cév jsou tepny mozku. Ischemické infarkty mozkové bývají častou komplikací diabetu.
Postižení nejdrobnějších tepének se nazývá diabetická mikroangiopatie. Podle toho, jaký orgán postihuje, rozlišujeme diabetickou nefropatii (s poškozením ledvin) a diabetickou retinopatii (s poškozením sítnice).
Dalším postižením je poškození nervových struktur, zejména periferních nervů, nazývané diabetická neuropatie. Poškození cév i nervů a zároveň mikrotraumata a infekce mohou vést k takzvané diabetické noze. Velmi často se vytvářejí otlaky, které postupně progredují ve vředy až odúmrť koncových částí nohou – prstů –, které končí amputacemi.
Poškození očí při diabetu
Velmi častou komplikací je šedý zákal neboli katarakta. Diabetici také častěji trpí zeleným zákalem – glaukomem, obrnou okohybných svalů a nervů (příznak diabetické neuropatie). Někteří diabetici mívají přechodné mlhavé vidění. Nejzávažnější je ale diabetická retinopatie. Při patnáctiletém trvání cukrovky se vyskytuje poškození sítnice ve více než 50 %. Jde ruku v ruce s diabetickou nefropatií, tedy poškozením ledvin. Při poškození sítnice se na cévách sítnice tvoří drobné výdutě s tečkovitým krvácením do sítnice, na sítnici se vytváří jakýsi výpotek. V dalších stadiích do sítnice prorůstají nové cévy, dochází i k růstu vaziva a výraznějšímu krvácení – do sítnice, do sklivce. Postupně dojde až k odloučení nebo úplné destrukci sítnice a vznikne slepota. Diabetes je jednou z nejčastějších příčin slepoty dospělých.
Poškození ledvin při diabetu
Jde o velmi častou komplikaci diabetu. Nezáleží na závažnosti samotné cukrovky – někdy těžké postižení ledvin provází pouze lehčí diabetes, ale i naopak. Postižení ledvin se vztahuje jak na ledvinový parenchym, tak na ledvinové pánvičky i samotné glomeruly (filtrační aparát), zjednodušeně řečeno. Projevuje se nejprve přítomností bílkoviny v moči, v krvi se objeví značné množství tuků, včetně cholesterolu. Poškození ledvin vede k postupnému zániku funkce ledvin (mnoho diabetiků je odkázáno na umělou ledvinu).
Poškození nervů při diabetu
Nejvíce postižené jsou nervy dolních končetin. Projevuje se palčivým brněním, křečovitými bolestmi, pálením, mravenčením. Jindy jsou postižené i hlavové nervy – například lícní nerv, který může utrpět obrnu. Postižené mohou být i útrobní nervy. Tato porucha může být provázena zvýšenou srdeční frekvencí v klidu, ortostatickou hypotenzí (pokles krevního tlaku při změně polohy z lehu do stoje apod.), poruchou polykání, střídáním průjmů a zácpy, poklesem napětí močového měchýře a dalšími příznaky.
Ostatní komplikace
Kožní problémy mnohdy upozorní na dekompenzaci diabetu. Vznikají častější hnisavé afekce – furunkly kdekoli na pokožce, záněty kůže, které se obtížně hojí. Také kožní mykózy (plísně) bývají častou komplikací diabetu, včetně mykóz pohlavních orgánů.
Velmi často se u diabetiků setkáváme s postižením jater, od mírného zvětšení jater přes steatózu neboli zmnožení tuků v jaterních buňkách až po hepatitidy či jaterní cirhózu.
Diabetici také trpí záněty dásní, bolavými koutky, zubními kazy, změnami na sliznici dutiny ústní (různé vřídky).
Hyperlipoproteinémie (zmnožení tuků v krvi) často předchází diabetu nebo se naopak objeví jako komplikace diabetu. Rutinně by se u diabetiků měl vyšetřovat cholesterol a triglyceridy.
Léčba diabetu
Co je cílem? V první řadě se snažíme o to, abychom dosáhli normální kvality života. Dále by léčba měla zabránit komplikacím diabetu, ať již akutním nebo postupně se vyvíjejícím při špatné léčbě.
Po stanovení diagnózy diabetu by měl dotyčný člověk změnit zejména stravovací návyky a svůj způsob života. Je velmi důležité dodržovat dietní opatření, která se týkají vynechání zejména jednoduchých cukrů.
Dále je důležité omezit i příjem nadbytečných tuků, a zejména kalorií. Denní příjem potravy by měl být rozložen do menších porcí. Důležitá je optimalizace hmotnosti, což je velmi často obrovský problém. Strava by měla obsahovat větší množství zeleniny, měla by být obecně bohatá na vlákninu. Jedním z nejdůležitějších bodů je zvýšit pohybovou aktivitu, a to zejména u diabetu druhého typu, kdy je přítomna inzulinová rezistence, což znamená, že buněčné receptory na inzulin nereagují a ten pak nemůže přispět k využití cukru v buňkách. Svalové buňky dokážou využít přímo cukr (glukózu), aniž by k tomu potřebovaly inzulin. Proto svalová práce (tělesná zátěž, pohybová aktivita...) vede ke snížení hladiny krevního cukru i bez inzulinu.
Klasická léčba
Spočívá v užívání perorálních antidiabetik – tablet, které snižují hladinu cukru. Při naprostém nedostatku si pacient aplikuje podkožně inzulin. Možná je i kombinace tablet a inzulinu. Vhodnost léčby posuzuje diabetolog ve spolupráci s praktickým lékařem.
Každý diabetik by měl být poučen o samotné chorobě i jejích komplikacích, jež nastanou, pokud nebude nemoc dostatečně kompenzována. Jinými slovy, pokud bude diabetik neukázněný. Diabetes spolu se zvýšenou hladinou krevních tuků je značným rizikem pro vznik kardiovaskulárních chorob – infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Poučení spočívá i v péči o nohy, abychom předešli diabetické noze. Potřebné jsou pravidelné kontroly očního pozadí, ledvinových funkcí, krevního tlaku a pochopitelně laboratorních ukazatelů (glykemie, hladiny tuků, jaterních a ledvinných markerů).
Pohled celostní medicíny
Z pohledu celostní medicíny je potřeba detoxikovat slinivku a všechny její zátěže (těžké kovy, chemické látky, virové infekce – časté vyvolavatele autoimunitního procesu).
Ale ani při důkladné detoxikaci nedocílíme vyléčení diabetu. Určité možnosti máme u diabetu 2. typu. Ten je otázkou zejména špatné životosprávy a špatných stravovacích návyků. Pokud se nám podaří razantně snížit u obézních lidí hmotnost, pak zpravidla velmi dobře upravíme hodnoty glykemie. Problém je ale jeden: moc lidí nesnese, když jim někdo provede restrikci stravy a nutí je hýbat se. Pochopitelně slinivku můžeme také detoxikovat. Dále bychom se měli zaměřit i na detoxikaci jater a ovlivnění tukového metabolismu. Určitě je potřebné očistit i ledviny a srdce a cévy.
Jaké preparáty Diochi můžeme využít při léčbě cukrovky?
V první řadě Astomin. Je to preparát k velmi dobré detoxikaci slinivky, také žlučníku, částečně i jater. Podporuje trávení.
Podobně působí i Intocel – v podobě kapek nebo kapslí. Detoxikuje slinivku, slezinu, játra. Odstraňuje i virové zátěže.
Jako komplexní velmi dobrý preparát můžeme uvést Vista Clear. Dokáže detoxikovat játra, ledviny, klouby. Velmi dobře protektivně působí i na buňky sítnice – tyčinky a čípky.
Deviral, Dinavir, Baktevir jsou preparáty k odstranění virové zátěže.
Ledviny můžeme čistit opakovaně a dlouhodobě Diocelem. Ledviny jsou velmi často diabetem ničeny, proto bychom měli myslet na jejich detoxikaci a regeneraci.
Zajímavým preparátem je Diaflex Biobalzám, který vychází jako detoxikans slinivky téměř u všech diabetiků. Doporučují se dlouhodobě 2x 2 vstřiky do úst.
Protektivní účinek na cévy a srdce má bezpochyby Venisfér.
Toto jsou ty nejdůležitější preparáty. Využít ale můžeme aktuálně i ostatní. Komplexní a cílená detoxikace má u diabetika rozhodně důležité místo. Ale na prvním místě, a to by si měli uvědomit všichni, nejenom diabetici, je změna životního stylu, úprava životosprávy a jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity.
Bylinný čaj doplněk stravy Cymbopogon citratus je tropická citrónová tráva, která má skvělou chuť s citronovou vůní.
Přírodní doplněk stravy, bioinformační kapsle Cytonic, obsahuje extrakt z rostliny Maytenus ilicifolia, která je po staletí využívána jihoamerickými Indiány pro své širokospektrální účinky posilující meridián sleziny a slinivky a žaludku. Je nazývána "Zelený poklad z Jižní Ameriky". V listech byliny je velké množství fytoestrogenů, které mají přiznivý vliv na ženský hormonální systém.
Jsme obětí hmoty, anebo tvůrci energie?
Kultivace vlastní energie vědomou péčí o svá vibrační pole a systém čaker může na první dojem působit ezotericky a vzdáleně reálnému životu – pokud však pod pokličku tohoto systému nahlédneme, zjistíme, že je tato péče v životě velmi praktická. Může představovat jeden z velmi funkčních nástrojů podpory celkové kvality života. Integrací této vědomé kultivace můžeme velmi významně podpořit své fyzické zdraví, mentální rozpoložení, dokonce duševní výkonnost, kvalitu emocí a v neposlední řadě také kvalitu vztahů, které žijeme. Troufám si tvrdit, že také celkový vývoj našeho života, tedy „osudu“. Nabízím vám vhled do systému práce s energiemi tak, abyste pochopili vzájemné souvislosti mezi tím, jak myslíte, co prožíváte a jak se cítíte ve svém těle a tím, čemu v životě čelíte.
Myslíte si, že se vás čakry netýkají, anebo se naopak obáváte, že k jejich práci nejste dostatečně vyškolení?
Omyl. Naše tělo, mysl a také emoce, které každodenně prožíváme, jsou v přímém napojení na energetická centra, tzv. čakry. Žijí mezi námi jedinci, kteří jejich existenci popírají, to ovšem neznamená, že se neocitají pod vlivem čakro-energetického systému.
K práci se systémem čaker není třeba žádné speciální školení ani jasnovidecké schopnosti. Pro začátek postačí upřímný záměr, dovednost pozorovat, odvaha objevovat dosud nepoznané souvislosti a vůle vydat se cestou kultivace zralejší, otevřenější a vědomější verze sebe sama. Při vědomé práci s čakrami úměrně roste také všeobecná citlivost a vnímavost, která nám může pomoci doplnit střípky vědění a zkušeností. Jak o sobě, tak o světě kolem. Ocitáme se na jakési spirále životního poznání a energie, která nás nese vzhůru… Ale nepředbíhejme. Pojďme si práci s energií a čakrami vysvětlit pohledem našeho rácia.
Hmota či energie?
Většina lidí považuje za skutečnou realitu především svět hmoty, protože právě ten dokážeme vnímat svými smysly a následně zpracovat rozumem. Podle fyzikálních zákonů však energie nezaniká, pouze dochází k její přeměně, tedy transformaci. Co se děje s životní energií poté, co tělo zemře? A jak je to při zrození? Síla, která formuje tělo a jeho schopnosti pochází z prapůvodní, tzv. absolutní energie, Prány. Konkrétní projev této energie na úrovni těla již označujeme pránou s malým „p“. V čínské a japonské tradici se tato energie nazývá ČCHI. Životní energie proudí (anebo by ideálně proudit měla, neb její stagnace vede k nerovnováze a časem k onemocnění) na úrovni těla, emocí a mysli komplexními systémy. Bez energie je hmota mrtvá. Těmito systémy jsou:
Jakým způsobem energetická pole ovlivňují náš každodenní život?
Docela zásadně – na úrovni fyzického zdraví, tělesné odolnosti a imunity, na úrovni emocí a významů, které svým zkušenostem přisuzujeme, na úrovni mysli a způsobu přemýšlení (které může být intuitivní či spíše racionální povahy) a také v neposlední řadě na úrovni celkové kvality života, jak ji vnímáme a prožíváme.
Zvu vás k prakticky pojaté a stručné exkurzi do vibračních těl tak, abyste pochopili určité souvislosti mezi akcí/reakcí zkušeností ve svém životě … Tedy jak konkrétně vibrační pole ovlivňují vaši imunitu, mentální rozpoložení či vývoj „osudu“?
má přibližně stejný tvar a velikost jako lidské tělo. Jeho aura lehce přesahuje konkrétní fyzické tělo, které energeticky chrání. Nese tvůrčí a vitální životní sílu celému organizmu. Zajímavé je, že éterické fyzické tělo se vytváří vždy nově při každé inkarnaci a dle zdrojů zaniká tři až pět dní po smrti fyzického těla. Pokud dojde k narušení a oslabení tohoto vibračního těla (například vlivem negativních myšlenek či zatěžujících emocí), přichází onemocnění. Nikoliv v důsledku působení vnějšího světa, ale vlivem disharmonie a nedostatečného vyživení uvnitř těla. Dříve než se nemoc projeví přímo na fyzickém těle, je možné vidět narušení aury.
Praktická uvědomění do života
Nemoc nepřichází z vnějšího světa, brány nemoci otevíráme ať už vědomě či nevědomě nastavením svého éterického pole. Čím dříve se budeme ochotni zříci polohy „oběti“, o to rychleji zakusíme pocit zdraví.
Jak harmonizovat a posílit své éterické pole?
Rostliny a stromy vyzařují energetické pole velmi blízké tomu našemu. Je tedy skvělé chodit často do přírody, trávit čas na zahradě, mezi stromy, anebo využívat aromaterapii, neboť esenciální oleje nesou kvality harmonizující éterické pole.
Je nositelem našich pocitů, emocí a charakterových vlastností. Aura emočního těla může vyzařovat až několik metrů kolem člověka. Toto emoční pole je velmi proměnlivé. Vyzařuje určité stále vlastnosti vycházející z charakteru a postoje člověka, na druhou stranu vyzařuje proměnlivost emocí a pocitů, které aktuálně prožíváme. Silné negativní emoce (zlost, hněv, strach, zoufalství…) zabarvuje toto pole do jiných barev, než povznášející emoce jako láska, soucit, pochopení. Kromě krátkodobých pocitů jsou v této auře „uvězněny“ také dlouhodobě neosvobozené emoce, strachy, nedostatek lásky či sebedůvěry. Tyto uvězněné emoce pak svými vibracemi přitahují podobné frekvence. Proto se lidé v určitém emočním naladění potýkají se situacemi, které ještě posilují jejich původní rozpoložení. Jak v negativním a destruktivním kontextu, tak v tom tvořivém a povznášejícím. Zde přichází na řadu právě často zmiňované „zrcadlení“. Za zmínku stojí také skutečnost, že emoční vibrační pole nezaniká po smrti. Naopak, přechází se svými kvalitami do následující inkarnace.
Praktická uvědomění do života
Měli jste někdy pocit, že zažíváte nevysvětlitelné strachy a další omezující pocity? Pravděpodobně si nesete neuvolněné zážitky uvězněné v emočním poli a ty ovlivňují okolnosti vašeho současného života.
Jak harmonizovat své emoční pole?
Vzdát se hodnocení a rozdělování zážitků na dobré a zlé. To dělá racionální rozum. Ovšem škatulkování vede často k ukládání dalších traumat a posilování vnitřních energetických bloků. Je třeba si uvědomit, že „vše, co nám do života přichází, nese své poselství.“. Je tedy třeba přijímat to, co přichází a vzít si z každé zkušenosti poznání, s vděčností, nikoliv s hořkostí. A pokud z našeho nitra vychází „stín“ nežádoucí emoce, je fajn tuto emoci prožít, přiznat si ji a nechat ji odejít. Tím se emoční tělo čistí.
Je nositelem našich myšlenek, idejí, racionálního a také intuitivního poznání. Právě racionální myšlení, kterým většina lidí hledá cestu k pravdě, se váže na vnímání fyzického světa a hmoty. Má obecně nižší vibrace a jeho schopnost porozumění bývá zkreslována neuvolněnými emočními strukturami z emočního pole, které přisuzují životním zkušenostem významy. Tím dochází k řetězení opakujících se myšlenkových schémat, podle kterých soudíme události kolem sebe. Racionální rozum tedy nedokáže být nestranný a objektivní, jak se obecně tvrdí.
Naproti tomu myšlení a poznání ve formě intuice a náhlých vnuknutí přicházejících z duchovního pole je otevřené přijímat a integrovat pravdu, která je v souladu s univerzálními zákonitostmi. Toto poznání může přicházet formou obrazů či zvuků, které mysl převádí do myšlenek a slov. Tato poznání nám zprostředkovávají vhled do pravé podstaty a přirozenosti věcí a zkušeností.
Praktická uvědomění do života
Sebereflexe: Do jaké míry necháváte svá životní rozhodnutí omezovat svými starými zkušenostmi a emočními traumaty a do jaké míry dáváte prostor novým možnostem, aniž byste je předem odsuzovali? Zkuste vypozorovat, kdy vám staré strachy a bolesti berou svobodu a brání vám v radosti.
Jak harmonizovat své emoční pole?
K vyšším vibracím mentálního pole máme přístup přes šestou a sedmou čakru, tedy třetí oko a temeno hlavy. Zkuste vědomě s dechem tato místa propojovat.
Má ze všech polí nejvyšší vibrace a ovlivňuje tak kvalitu vibrací všech ostatních polí, které povznáší k nejvyššímu možnému vyjádření. Duchovním polem zažíváme vnitřní jednotu a soulad s ostatním bytím. Je také tou božskou částí v nás, která je nesmrtelná a přetrvává celou cestu evoluce. Pouze díky duchovnímu vibračnímu poli můžeme poznat svůj zdroj a plně porozumět smyslu svého života.
Praktická uvědomění do života
Sebereflexe: Ocitli jste se někdy v blízkosti duchovně osvíceného člověka, mistra nebo učitele a vnímali jste blaženost, vnitřní klid, narůstající sílu, radost a štěstí? Pravděpodobně jste zakusili sílu aury jeho duchovního pole, které může sahat až několik kilometrů daleko.
Nyní, když jsme porozuměli vlivu energií vibračních polí na naše bytí a žití, můžeme se posunout dále, k systému čaker.
Systém čaker
Některé zdroje uvádějí, že se v lidském těle nachází přes 88 tisíc čaker, neboli „rozvoden“ energie. Tedy každý orgán či orgánová soustava jsou velmi citlivé na typ přijímané energie. Nejdůležitější čakry se nachází v oblasti sleziny, na šíji, na dlaních a chodidlech. Sedm hlavních čaker se nachází podél hlavní osy těla, páteře, na přední straně. Právě z přední strany těla (éterického pole) se nachází tzv. kšetramy, jakési vstupní brány k čakře. Čakry si můžeme představit jako květ, často se uvádí lotosový květ, právě díky trychtýřovitému otevřenému tvaru. Rozdělení květů na jednotlivé okvětní lístky znázorňuje kanálky energie, nádí, kterými energie do čaker proudí a je vedena dál do vibračních polí. Symbolický počet okvětních lístků lotosového květu každé čakry odpovídá počtu kanálků, které energii do čakry přivádějí. Od čtyř u kořenové čakry až po tisíc u čakry na temeni.
Čím je dána odlišnost muže a ženy?
Vysvětlení se může nabízet hned vícero, existuje však velmi zajímavý poznatek ohledně směru otáčení jednotlivých čaker, které je odlišné u žen a u mužů. Každá čakra s sebou nese určité kvality a jejich rozvoj. Směr otáčení vpravo značí jangový mužský aspekt, AKTIVNÍ postoj a VŮLI, v nadměrném vyjádření také AGRESIVITU a NÁSILÍ. Směr otáčení vlevo značí jinový ženský aspekt, PŘISTUPNOST A PASIVITU, v nadměrném vyjádření SLABOST. Tento poznatek je dobré zohlednit při zkoumání souvislostí práce s čakrami. Může nás zavézt k zajímavým a hodnotným AHA momentům v rámci poznání sebe sama, svého partnera či svých blízkých. Vědomosti ohledně otáčení čaker je možné využít také v určitých typech terapií.
Sedmiletý vývojový cyklus
Veškerý vývoj přírody se děje v cyklech, člověk není výjimkou. Zjevně v průběhu života čelíme výzvám různého charakteru, jsme otevření odlišným vlivům a zkušenostem, poznání. Některé antroposofické systémy pracují s vývojovým cyklem, např. Waldorfská pedagogika, a je pozoruhodné, že tyto systémy jsou v souladu s učením o funkcích a úlohách systému čaker. Každých sedm let dominuje vliv jedné čakry (počínaje tou první kořenovou). Současně se během tohoto sedmiletí prostřídají ve svém vlivu postupně i ostatní čakry (od první až po sedmou). Vždy tak, že hlavní vliv má jedna čakra dominantní pro celý sedmiletý cyklus určující také hlavní téma pro toto období. Vedlejší úlohu má pak další čakra, která nese téma pro jeden rok. Tak procházíme rok za rokem dalšími vývojovými stupni. Základní proměna je vždy možná každých sedm let. Ve věku 49 let, tedy 7 čaker krát 7 let, ukončujeme první vývojový cyklus poznání. Poté otevíráme druhé kolo, které někteří v požehnaném věku 98 let dokončují.
Systém čaker, hlavní témata a oblasti života, které ovlivňují
První čakra se nachází v oblasti hráze, u kořene páteře. U mužů se kořenová čakra otáčí doprava, u žen doleva.
Základní princip čakry: tělesná vůle být
Harmonizační barva: červená
První čakra představuje energetické propojení s matkou Zemí, je výživou hmoty těla. Podporuje zdraví buněk celého těla, všech tkání a orgánů. První čakra představuje pradůvěru v život, je bezpečným domovem, který poskytuje zázemí, podporu, dává stabilitu a vnitřní sílu.
Druhá čakra se nachází v oblasti podbřišku. U žen pravotočivá, u mužů levotočivá.
Základní princip čakry: tvoření a rozmnožování bytí
Harmonizační barva: oranžová
Druhá čakra podporuje a harmonizuje vše tekuté v těle – krevní a lymfatický oběh, trávící šťávy a další tekutiny. Současně souvisí také se vším dalším, co teče a plyne, jako jsou právě emoce. Druhá čakra zkvalitňuje emoční prožitek, harmonizuje intimní život, podporuje sexualitu, posiluje inspiraci a celkovou tvořivost.
Nachází se v oblasti solaru plexu. U žen levotočivá, u mužů pravotočivá.
Základní princip čakry: utváření bytí
Harmonizační barva: žlutá
Manipura souvisí se silou osobnosti, odvahou, sebedůvěrou a vnitřní stabilitou. Vědomá péče o třetí čakru podporuje cestu za realizací životních záměrů. Třetí čakra je vnitřním ohněm, který posiluje, ale dokáže také nekompromisně spálit. Je zdrojem vnitřního světla.
Nachází se v oblasti srdce. U žen pravotočivá, u mužů levotočivá.
Základní princip čakry: odevzdanost bytí
Harmonizační barva: zelená a růžová
Srdeční čakra souvisí se schopností vnímat a prožívat vřelost, laskavost, soucit, lásku. Jak směrem k sobě sama, tak ke svému okolí. Vědomá péče o čtvrtou čakru podporuje lásku k sobě sama i k okolí, otevírá srdce k přijímání života takového jaký je, ve své pestrosti a s důvěrou v celý proces vedený silami a energiemi, které jsou daleko za hranicemi poznání našeho rácia.
Nachází se v oblasti hrdla. U žen levotočivá, u mužů pravotočivá.
Základní princip čakry: souznění s bytím
Harmonizační barva: blankytně modrá
Višuddhi je čakrou komunikace, souvisí se schopností komunikovat jak se sebou sama, tak se svým okolím. Vědomá péče o pátou čakru podporuje na jednu stranu sebepoznání v autenticitě a přirozenosti, vybízí k naslouchání a vyslyšení vnitřního hlasu a k otevřené komunikaci se sebou sama. Na stranu druhou harmonická funkce páté čakry podporuje upřímnou a otevřenou komunikaci s okolním světem. Přes oblast krku vyjadřujeme vše, co v nás žije: náš smích, pláč, naše pocity a emoce, úmysly, přání, myšlenky, názory, obavy a celkově naše vnímání světa.
Třetí oko se nachází v oblasti mezi obočím, uprostřed čela. U žen pravotočivá, u mužů levotočivá.
Základní princip čakry: poznání bytí
Harmonizační barva: indigová
Adžna je čakrou otevírání vnitřního zraku. Harmonizace šesté čakry podporuje důvěru v sebe sama a ve svou vnitřní moudrost. Někdy vnímáme a vidíme svět kolem sebe skrze omezený průhled dalekohledu. Zaměříme pozornost na jeden objekt, situaci, problém a vzájemná propojení a souvislosti nám unikají. Jako když vejdeme do temného prostoru a svítíme si kapesní svítilnou, která osvětlí vždy jen část celku… Pokud však otevřeme vnitřní zrak dokořán, můžeme vidět obraz celý.
Sedmou čakru si můžeme představit jako korunu či svatozář zářící zlatobílým světlem na temeni hlavy. U žen levotočivá, u mužů pravotočivá.
Základní princip čakry: čiré bytí
Harmonizační barva: zlatobílá
Sahasrára je čakrou spirituálního poznání. Poznání, jež se k nám dostává prostřednictvím sedmé, korunní, čakry jde mnohem dále než vedení ráciem či intuicí. Při otevření sedmé čakry přestáváme být odděleni od celku a vnímáme jednotu. Díky harmonizaci sedmé čakry, harmonizujeme celý čakrový systém. Energii těla propojujeme s božským světlem.
Dáte na vědu či spiritualitu?
Stejně jako při hlubším poznávání čaker pozorujeme vibrace energie a jejich odlišné působení na náš celkový fyzický, mentální, emoční a duševní stav, vědci pozorují různé úrovně vibrací energie ovlivňující projev hmoty. Vědní obor, který se tomuto zkoumání intenzivně věnuje, je kvantová fyzika. Současně se neurovědy a epigenetika zabývají vlivem emočního prožitku na stav fyzického těla. Vznikem neurotransmiterů, biochemických vodičů v mozku, coby reakcí na emoční prožitek, dochází ke stimulaci genů uložených v našem genomu. Ty mohou být jak zdraví podporující, tak rozvíjející nemoc. Studie těchto výše zmíněných vědních oborů potvrzují to, co víme o čakrách a energetických systémech vibračních polí. Některé kultury již mnoho tisíc let…
Vládne hmota energii anebo energie hmotě? Jsme obětí hmoty, anebo mocná tvůrčí stvoření? Máme svobodu volby? Odpovědět si můžete sami. Jedno je jisté. Vědomě zvolenou myšlenkou začíná proces proměny.
Autorka článku: Mgr. Vybíral Pastrňáková, mentorka funkčního pohybu, vědomé práce s myslí a biohackingu, autorka meditací pro harmonizaci čaker, www.light-soul.eu
Obchodní podmínky Reklamační řád Reklamační protokol
Copyright © 2018 DIOCHI SPOL. S R.O, Žampiónová 2, 104 00 Praha 10 - Pitkovice, Česká Republika, Česká republika