927x127 HEAD VPRAVO

Výživa podle pěti elementů

  • Napsal(a) František Novotný

V současné době se lidstvo potýká s největším zabijákem našeho zdraví, a tím je stres. Nejhorší na tom je, že na stres si člověk přivykne (zatlačí ho do podvědomí), čímž ho nevnímá a uvádí tím do nerovnováhy jin-jang. Nejvíce na stres reagují játra, která to uvádí do zahrazení a napětí, čímž vzniká problém v různých oblastech organismu. Pokud chceme dopad stresu na náš organismus udržet v přiměřené míře, je důležité, aby nám naše strava byla schopna dodat vše potřebné, co tělo potřebuje.

Každý proces a každá živá bytost prochází nevyhnutelně stádii pěti elementů v tak zvaném vyživovacím cyklu: Dřevo-Oheň-Země-Kov-Voda. Podstatou zdraví je udržení jin-jangu v rovnováze, neboť na tomto principu je založen vesmír.

V lidském organismu ve smyslu jin se rozumí orgán jako takový (játra-srdce-slezina-plíce-ledviny) a šťávy a ve smyslu jang energie toho orgánu. Pokud je nedostatek či přebytek jednoho či druhého, dochází ke vzniku zdravotních problémů. V případě, že obojí se příliš vyčerpá, vznikají problémy závažné. 

Západní stravovací trendy jsou založeny pouze na dodávání látek jako jsou vitamíny, minerály, stopové prvky, enzymy aj., neboť vědecké výzkumy dokládají potřebu těchto látek pro fungování těla.

Proto je dietologie či tzv. zdravý stravovací trend založen na konzumaci především syrové stravy (ovoce, zelenina, džusy, šťávy aj.) a mléčné stravy. Vůbec se při tom nehledí na klimatický faktor, tedy v jakém podnebním pásmu člověk žije, a na tepelnou úpravu, která je podstatou správného metabolismu v našem organismu.

Důležitý je též věk, neboť mladý člověk dokáže stravovací chyby lépe zvládat než člověk starší, u kterého organismus věkem ztrácí na síle.

Je třeba pochopit účinky tepelného působení potravin. Žijeme v pásmu (tzv. mírném), kde podléháme výkyvům počasí v jednotlivých ročních obdobích.Pokud své stravovací zvyklosti přizpůsobíme těmto bioklimatickým faktorům, náš organismus bude v dobré kondici a nebude tolik podléhat stresu a následným zdravotním problémům.

Samozřejmě, dalším významným faktorem našeho zdraví jsou myšlenkové a emoční pochody, ale to je samostatná kapitola.

Jak nás tepelné působení potravin ovlivňuje:

Horké potraviny - chrání naše tělo před chladem - posilují náš jang, čímž nás zahřívají především ve studeném ročním období a pomáhají předcházet nachlazení a oslabení metabolismu.

Teplé potraviny - usnadňují vylučování odpadních látek. To, že ženy mají od přírody méně jangové čchi a více jinových složek (šťáv) než muži, je důvodem, proč častěji trpí pocitem chladu. Proto by měly do jídelníčku zařadit více potravin horké a teplé povahy.

Neutrální potraviny - dodávají především jangovou čchi.

Osvěžující potraviny - napomáhají tvorbě krve. Je důležité vědět, že vařením se vytváří podstatně více šťáv než konzumací syrové stravy.

Co nás čeká v jarním období

JÁTRA - jsou orgánem jara, proto je důležité postarat se především o ně.

Jejich důležitým úkolem je provést detoxikaci našeho organismu, který je po zimním období (kdy je náš metabolismus zpomalen) zanesen odpadními látkami.

Proto je vhodné játra podpořit detoxikačními přípravky Detoxin v kombinaci s Diocelem, čímž zároveň podpoříme ledviny, které se na detoxikačním procesu také podílejí a játra podpoří.

Pokud jsme přes zimní období nashromáždili dostatek životní síly v ledvinách, dokážou játra v jarním období nastartovat organismus pro nové výzvy, které chceme v roce uskutečnit. Jestliže jsme ledviny v zimě oslabili, projeví se to jako jarní únava.

V jarním období je velice důležité odlehčit stravu.

Játra jsou velice citlivá na streso-emoční faktor, proto je důležité pobývat více v přírodě a zabývat se pracovními aktivitami spojenými s kreativitou.

Jelikož játra trpí často nedostatkem šťáv a tepla (jangové čchi), jsou pro jejich správnou funkci důležité kyselé potraviny mající osvěžující účinek, neboť uschovávají tělesné šťávy.

Proto je důležité v jarním období do jídelníčku zařadit různé druhy salátů, výhonků, klíčků, čerstvých sýrů, kysaných mléčných výrobků, kyselého ovoce (jablka, mandarinky, pomeranče), z čajů šípkový, ibiškový, slézový, pšeničné pivo, zelené potraviny (řeřicha, pažitka, petrželová nať, bylinky).

Velice vhodná je vařená pšenice (nebo špalda) v kombinaci se slepičím či kachním masem a zelenou zeleninou či výhonky.

Zelená barva posiluje játra, proto si jí dopřávejte co nejvíce ať už ve stravě, nebo kocháním se při procházkách přírodou.

Pozor na jogurty! Jsou totiž příliš zachlazující a k snídani se nehodí. Snídaně (popř. dopolední svačina), by měly být vydatné a hlavně tepelně upravené, neboť v tuto dobu (7-9 žaludek a 9-11 slezina) orgány země vytvářejí esenciální látky tolik potřebné na nastartování organismu pro celý den.

Velice důležité je mít z jídla požitek (vychutnávat ho), neboť jídlo není pouze hmota, kterou zaplácneme žaludek, když máme hlad, jak je běžné, ale jemné složky chutí a vůní dodají našemu tělu více jemných látek než hmota v jídle obsažená.

Navíc jídla sníte méně, ale budete se cítit lépe.

V dopoledních hodinách (snídaně, svačina), bychom měli do jídelníčku zařadit polévky (staré přísloví praví - polévka je grunt, hlavní jídlo je špunt) a různé kaše či vařené obiloviny (kuskus, bulgur, jáhly, pohanka, vločky) s tuňákem, lososem, vajíčkem, kompotem, bylinkami aj.)

Je vhodné používat kvalitní ocet (jablečný, vinný), neboť obsahuje enzymy, které podpoří trávení, a kyselá chuť uvolňuje játra, jež často bývají zablokovaná z důvodů přetíženého zažívání.

Pokud vyvíjíte aktivity, při nichž se potíte, pak se kyselé osvěžující čaje (šípkový, slézový, ibiškový) postarají o to, aby nedošlo k vyčerpání šťáv.

Při pobytu v suchých horkých prostorách (kanceláře, dílny) jsou vhodné kyselé osvěžující potraviny (ovoce, kompoty, čaje), neboť vyrovnají suchost a zklidní hněv i stres.

Při streso-emočních zátěžích, kdy dochází k přehřátí jater a ztrátě tělesných šťáv, což vede u srdce k přílišné horkosti a neklidu a může vyvolat nespavost, je vhodný čaj z pšenice - hrst pšenice povařit 45 minut v půl litru vody a vypít. Tento čaj harmonizuje játra a srdci dodá šťávy.

Při detoxikačním procesu je vhodné zvýšit příjem tekutin, především čisté vody, aby mohlo tělo toxiny lépe vyplavovat.

Všeobecně doporučovaná rada, která zní: „Pijte 2-3 litry (i více) tekutin denně“, je holý nesmysl. V létě je samozřejmě vhodné zvýšit příjem tekutin, neboť se více potíme, ale v období od podzimu do jara pijte jenom tolik, kolik si řekne vaše tělo, nebo si zaděláte na velké zdravotní problémy (hlavně ženy). Organismus se totiž zachladí a zavodní v důsledku oslabení jangové čchi sleziny.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF