927x127 HEAD VPRAVO

Alergie pohledem klasické a celostní medicíny

  • Napsal(a) MUDr. Lenka Hodková

Alergických onemocnění v současné době přibývá. Každý druhý člověk má zjevné projevy alergie, ať už v podobě senné rýmy, zánětu spojivek, ekzému, astmatu, či kopřivky. Ze své praxe mohu říci, že 90 % pacientů, kteří ke mně do ordinace přijdou s nějakým onemocněním, má skrytou alergii.

Zejména jde o alergii potravinovou, z 80 % je to alergie na lepek a z 90 % alergie na bílkovinu kravského mléka. Mnozí lidé s chronickými potížemi mají alergie na svoje vlastní mikroorganismy, na léky a další látky. Tyto alergie se nemusí projevovat výše uvedenými klasickými projevy alergií, ale v popředí mohou být průjmy, zácpy, bolesti hlavy, žlučníkové potíže, otoky, podrážděnost, poruchy chování u dětí, bolesti kloubů, zvracení, poruchy metabolismu (nadváha). Určité prameny uvádějí, že na alergickém podkladu můžeme pozorovat i kožní nemoci, aterosklerózu, záněty slinivky, ledvin, mozku a jiné.

Alergie a klasická medicína

Z pohledu klasické medicíny jde o prudkou, neúměrnou reakci imunitního systému na cizorodou látku, v jejímž důsledku dochází v těle k vyvolání zánětlivé reakce se všemi příznaky zánětu, jako jsou otok, zarudnutí, lokální zvýšení teploty, někdy bolestivost a poškození funkce (například alergický ekzém – zarudnutí kůže, mírný otok v oblastech ekzému – kůže svědí, mnohdy bolí, ložiska jsou podrážděná a teplejší oproti okolní tkáni; kůže má poškozenou strukturu a tím i funkci). Alergické reakce mohou být časné nebo pozdní vzhledem k době, kdy se organismus setká se svým alergenem. Alergeny nejsou jen pro organismus cizí chemické látky, ale běžné přirozené a přírodní látky, jako je peří, prach, pyly, zvířecí chlupy, mléko, mouka nebo jiné potraviny ad. Léčba alergií spočívá v tlumení příznaků podáním antihistaminik (Zodac, Zyrtec, Aerius, Xyzal a jiné), v případě astmatu i inhalačních kortikoidů a bronchodilatancií, tedy látek rozšiřujících průdušky. Preventivně mohou alergici užívat perorální vakcíny v podobě kapek nebo injekční píchané vakcíny, které desenzibilizují organismus.

Alergie a celostní medicína

Podíváme-li se na výše uvedenou léčbu alergií z pohledu celostní medicíny, vidíme, že prakticky jen odstraňuje příznaky nebo snižuje citlivost organismu vůči alergenu. Avšak příčinu alergie neřeší. Příčina je podle klasické medicíny v setkání organismu s alergenem a spuštění reakce imunitního systému. Ale proč organismus reaguje alergicky, to naše medicína neví. Celostní medicína akceptuje fakt, že alergicky reaguje organismus, který je chronicky drážděný toxickými zátěžemi, jež se v něm nahromadily v důsledku životního stylu. Spousta toxických látek dokáže narušit správnou funkci detoxikačních orgánů, zejména jater. (Zátěž jater považuje čínská medicína za hlavní důvod výskytu alergií. Předpokládá, že toxické látky, které játra nedokážou detoxikovat, zlikvidovat nebo zpracovat, následně poškozují jaterní tkáň. Kvůli nedostatečné funkci jater pak vznikají alergie.) Některé toxiny dráždí nervový systém, který potom aktivuje další orgány i imunitní systém. Kromě jater je důležitá i správná funkce střev a jejich čistota. Čistý lymfatický systém a ledviny jsou dalším předpokladem správné funkce organismu.

Střevo a jeho role při vzniku alergických reakcí

V tenkém střevě probíhá trávení a vstřebávání živin, minerálů, vitaminů, v tlustém střevě dochází ke vstřebávání vody. V tenkém střevě se dále nacházejí ostrůvky imunitní tkáně – payerské plaky, ve kterých dozrávají imunitní buňky. V tlustém střevě žijí v symbióze mikroorganismy, které jsou pro člověka prospěšné, pomáhají vytvářet vitaminy a dále rozkládat potravu a vytvářet odpad v podobě stolice. Správnou funkci trávení potravy ve střevě zaručují enzymy ze slinivky, žluč ze žlučníku a enzymy ze střevní stěny. Trávicích šťáv vyprodukuje organismus tři litry denně. Pokud přijímáme alergeny ve formě potravy, dostáváme do střeva léky, narušujeme mikroflóru užíváním antibiotik a nevhodnou stravou (velké množství masa, mouky, mléčných produktů), pak ve střevě přeroste nežádoucí mikroflóra, zejména plísně, které produkují toxiny, mohou prorůstat střevní stěnou a šířit se do gynekologických orgánů, močových cest. Toxiny se zaplaví i lymfatický systém střeva, který představuje asi 70 % mízního obranného systému organismu. Dále se toxiny dostanou i do vegetativního nervstva, jež řídí činnost střev a kvůli němuž pak může docházet k poruchám pohyblivosti a dalších funkcí střeva. Pokud dochází ke špatné produkci trávicích šťáv, pak se objevují nadýmání, tlaky, nadměrná tvorba hnilobných plynů, které dále prostupují střevní stěnou, zatěžují játra, způsobují neklid, migrény, špatné nálady, deprese. Kvůli špatnému trávení a zánětlivým procesům ve střevě dochází k poruše vstřebávání důležitých látek, navíc plísně spotřebovávají také vitaminy, takže se deficit prohlubuje. Zánět ve střevě naruší i funkci payerských plaků, oslabí tedy imunitní systém, který pak nedokáže účinně likvidovat alergeny.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, jak důležité jsou pro vznik a průběh alergií ledviny, játra, lymfatický systém a střevo.

Zkušenosti v léčbě alergií z mé ordinace

Za svou sedmnáctiletou praxi v celostní medicíně jsem vyzkoušela řadu metod léčby alergií. Stejně jako klasická medicína, i medicína celostní prodělává vývoj, objevuje nové poznatky, nové zákonitosti. Během roků jsem přišla na to, že alergií se podstatně lépe zbavují děti než dospělí. Detoxikace u nich probíhá rychleji, protože za svůj zatím krátký život nestihly organismus tolik zanést toxiny jako dospělí jedinci. Spoustu zátěží si nesou na genetickém podkladě a již od matky za nitroděložního života. Čím dál více dětí se narodí a vzápětí se u nich projeví kožní potíže typu seborhoické dermatitidy, která záhy přejde v kojenecký a atopický ekzém. Pokud tyto děti testuji, vždy u nich vytestuji intoleranci nebo alergii na bílkovinu kravského mléka. Dříve se ekzém začal vyskytovat až v době, kdy matka přestala kojit a kojenec byl převeden na umělou výživu. Dnes se už ale setkávám s ekzémem i u dětí zatím stále plně kojených. Zde pak máme co do činění s přenesenými zátěžemi od matky.


Stále více dětí od malička trpí na záněty dýchacích cest (zde opět hraje roli i nemalé zahlenění vzhledem k příjmu zahleňujících potravin, jako jsou mléko, mouka, cukry). Jakmile přijde dítě k lékaři s kašlem, zahleněním, teplotou, neváhá pediatr nasadit antibiotika. Opakované podávání antibiotik ale vede k narušení střevní mikroflóry, dalšímu hromadění toxinů, nové alergizaci včetně alergie na vlastní mikroflóru. Pokud se záněty dýchacích cest, a teď mluvím o dolních dýchacích cestách, tedy o průduškách a plicích, opakují, pak se postupně dítě vybaví foukačkami k inhalování, většinou kombinace látek rozšiřujících průdušky a kortikoidů, které tlumí zánět. Již jsem se opakovaně setkala i s tříletými dětmi, které si měly pravidelně foukat a dostaly diagnózu asthma bronchiale. V této situaci, když rodiče navštíví s dítětem moji ordinaci, během půl roku vyčistíme dýchací systém a dítě úplně zbavíme foukaček i diagnózy astmatu, stejně jako alergie.

Zpočátku své praxe jsem měla neustále na paměti, jak důležité je střevo pro alergie a vůbec pro imunitní systém. Vždy jsem se snažila čistit střevo, ale neuvědomovala jsem si souvislosti, že díky detoxikaci právě střeva dojde k uvolnění obrovského množství toxinů, které nemohou být zpracovány játry a vyloučeny z těla ven střevem nebo ledvinami, a tak začínají hledat alternativní cesty opuštění organismu, jímž je pak kůže. Vždycky jsem docílila v prvních fázích velmi krutého zhoršení stavu kůže, rozšíření ekzému, za což mi pacienti nebyli vůbec vděční a já se jim nemohla divit. Začala jsem uvažovat, jak dál a jak bez zhoršení, což jsem vyzkoušela na svém dítěti, se kterým jsem skončila tímto způsobem na kortikoidových mastech poté, co se mu ekzém velmi výrazně zhoršil.

Přišla jsem na to, že toxiny v těle se hromadí v lymfatickém systému – v lymfatických cévách a uzlinách, lymfa odchází do žil, žíly vedou toxiny krví do ledvin a jater. Ledvinami se vylučují, v játrech jsou napřed zpracovány a při nemožnosti jater toxiny zpracovat odejdou do periferie, tedy na kůži. Toxiny ze střeva procházejí přímo do krevního oběhu perforovanou střevní stěnou (narušenou záněty, plísněmi, které prorůstají) nebo prostým vstřebáním do krve přes střevní buňky. Logickým krokem tedy bylo nejprve detoxikovat a uvolnit lymfatický systém a ledviny. Lymfatický systém podle čínské medicíny spadá právě pod okruh ledviny, močový měchýř. Pokud dodržím tento postup, ekzém se nebude zhoršovat. Další na řadu přicházejí játra. Když jsou játra čistá a relativně v pořádku, pak teprve mohou dokonale detoxikovat tělo od toxických látek přicházejících ze střeva běžně nebo po jeho očistě. Takže střevo čistím naposledy. Takto nedochází k nepříjemným zhoršením.

Zjistila jsem, že nikdy žádný přírodní preparát ani homeopatikum není tak silné, aby člověku rychle ulevilo od alergie, aby příznaky potlačilo tak razantně jako antihistaminika a kortikoidy. Nevysazuji tedy pacientovi pro lepší komfort tyto léky. Vždy je čas až po určité době detoxikace. Navíc z tohoto vyplývá, že je vhodné tělo čistit ještě před sezonou, protože každý chemický lék, který do organismu dostaneme, zatěžuje játra i ledviny a dostáváme se tak do bludného kruhu. Na jedné straně játra čistíme, a na druhé je znečišťujeme dalšími jedy. Takže u alergiků doporučuji detoxikaci před sezonou, aby už v sezoně neměli takové potíže, a nemuseli tedy brát léky nebo je mohli spíše snížit na minimum. Můžeme si pomoci i akupunkturou, kterou lze aplikovat také před sezonou. Lze napíchnout trvalou jehličkou i ucho, bod alergie. Významně nám pomůže ovlivnit průběh alergických reakcí.
Naučila jsem se, že každý organismus je jiný, a tudíž každá detoxikace trvá různě dlouho. Nikdy pacientům neslibuji horizont tří měsíců. Zodpovědně mohu říci: malé děti se alergie zbaví do roka, u dospělých to může trvat rok a půl až dva (ekzém většinou rok a půl).
Na akutní ekzémové projevy velmi dobře fungují homeopatika (zejména doporučuji a mám dobré zkušenosti při léčbě ekzému těhotných, které nemohou na ekzematickou kůži aplikovat kortikoidy či vnitřně užívat antihistaminika).
Velmi dobře funguje a navozuje úlevu dieta, i když pro dlouhodobé řešení alergie nestačí.

Všem se uleví, přestanou-li se živit mléčnými výrobky či lepkem nebo obojím. Sami poznají, že po vynechání těchto hlavních a popřípadě i jiných vytestovaných potravin se jejich potíže zlepší.
Dalším poznatkem je to, že za řadou ekzémů stojí borelie, která v organismu vytváří skrytá infekční ložiska, zejména u ekzematiků v kůži, přičemž podotýkám, že klasickou medicínou nemusí být pomocí stanovení protilátek borelie prokázána.
Navíc se alergie velmi špatně odstraňuje tam, kde vzniká na podkladě autoimunitní reakce organismu nebo s ní jde paralelně. Autoimunita se řeší pomalu a obtížně. Je to stav, kdy organismus ničí sám sebe.
Svoji roli u alergiků hraje i stres, který je mohutným spouštěčem jakýchkoli imunitních reakcí včetně alergií, autoimunity. A platí i obráceně, že alergické projevy, které člověka přepadnou a sužují, vedou k podrážděnosti, nervozitě, mnohdy i agresi (což opět svědčí pro zatížená játra).

Naučila jsem se, že věta, že právě tento a ne jiný preparát zaručeně působí na alergii a že ji odstraní, je pěkná hloupost. Nesetkala jsem se s jediným takto proklamovaným preparátem, který vyléčí alergii. Po všem, co jsem napsala, si tohle nemůže myslet žádný přemýšlející člověk. Všechno je to otázka reklamy a peněz. Ať je to aloe, kolostrum, noni a jiné a jiné, které nabízejí různé firmy. Nefunguje to tak. Nefunguje ani to, že když vyčistíme játra a ledviny, zbavíme se alergií, ani to, že budeme natírat ekzém touto přírodní mastí a zbavíme se ekzému. Opět, vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, je i toto hloupost. Ekzém není onemocnění kůže, i když se na kůži projeví a poškodí ji zánětlivou reakcí. Jde o intoxikaci, zatížení vnitřních orgánů organismu. Ten se je snaží uchovat v čistotě, protože jsou pro něj důležité. Proto obětuje kůži.

Stejně tak jsem se naučila, že neexistuje jediný přístroj (typu vysavačů, čističek a jiných), jediná pokrývka ať z toho, či onoho materiálu, které jsou zaručeně protialergenní. Opět reklama. Nemůžeme se vyhnout pylům, prachu ani roztočům, které nevidíme, spórám plísní, mikrobům. Museli bychom žít ve sterilní bublině, nesměli bychom větrat ani vyjít ven. Mnozí lidé odstraňují záclony, koberce v domnění, že si hodně pomohou. Efekt nikdy není takový, jak si ho představují. Nikdy žádný vysavač neodstraní alergii. Ano, může odstranit spoustu alergenů a toxinů, to pravda je. Ale nemohli bychom vycházet ven.

Na závěr uveďme příklady látek, které mohou být pro člověka alergeny:

  • Potraviny: kravské mléko, pšenice, lepek, vejce, ryby (zejména mořské), hovězí a vepřové maso, brambory, umělé tuky, mléčné výrobky, houby, zelenina (luštěniny, květák, mrkev, celer, petržel, papriky), ovoce (jablka, jahody, citrusy, hrozny, meruňky), bylinky (heřmánek, máta), koření, ořechy. Alergie na potraviny bývá zkřížená s alergií na pyly (břízy a trav). Některé potravinové alergeny jsou termolabilní, takže tepelnou úpravou alergizující schopnost ztrácejí.
  • Chemické látky: konzervanty, dochucovadla, sladidla (aspartam, acesulfam), kyselina benzoová, glutaman, léky (antibiotika), pesticidy, fungicidy, formaldehyd z nábytku, barviva (včetně barev na vlasy), prací prášky, lepidla
  • Kovy: zinek, nikl, amalgám
  • Mikroorganismy: cizí i vlastní, roztoče, plísně
  • Pyly, prach


Přírodní preparáty, které mohou příznivě ovlivnit alergii:

  • homeopatika: Pollens, Poumon histamin, Histaminum a jiná homeopatika ovlivňující kašel, rýmu, průjem, zduření nosní sliznice
  • doplňky stravy: Deviral, Sagradin a další preparáty k detoxikaci jater (Detoxin apod.), ledvin, střeva
  • bylinky: čaje z devětsilu, fenyklu, tymiánu, meduňky (tedy za předpokladu, že na ni člověk nemá alergii)

 

 

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF