Banner nové Sféry

Přestaňte kopírovat svou minulost! Stačí na to 2 vteřiny!

  • Napsal(a) Janka Chudlíková

Naskakovat na vnitřní a vnější podněty bez rozmyslu a impulzivně jednat znamená dávat vnějšímu světu vládu a moc nad naším životem. Nás mozek jedná nevědomě z 95% – 99 %. Necháme-li ho bez našeho vědomí rozhodovat, bude vždy volit “ano” nebo “ne”, a to podle vyježděných vzorců z minulosti.

Mozek má jako prioritu ochranu života, a proto z minulosti přikládá vždy větší váhu negativním prožitkům. Ty totiž vyhodnocuje jako ohrožení života bez ohledu na situaci a okolnosti a vytvoří ochranné vzorce. Pro náš současný život to znamená, že pokud nezastavíme automatickou reakci, budeme jednat omezeně, podle již známých modelů a zkušeností z minulosti. Naše impulzivní reakce není naší vědomou volbou, ale jakýmsi mechanickým algoritmem, který nám byl do mozku nahrán v minulosti. Svou minulost tak nevědomě kopírujeme do svého jednání v přítomnosti, které však formuje i naší budoucnost. Jsme ve vleku vnějších událostí, kdy jen mechanicky reagujeme na podněty z vnějšího světa. Jsme obětí vlastních omezení. Nejsme svobodní.

Volba je bránou k vnitřní svobodě!

Mezi podnětem zvenčí a naší reakcí máme díky neokortexu (nová část mozku) k dispozici jeden úžasný zázrak – a to dvě vteřiny! Dvě vteřiny na to, abychom zastavili autopilotní reakci a mohli si vybrat svou vědomou, naprosto svobodnou reakci, za kterou pak poneseme dobrovolně plnou odpovědnost. Ve chvílích, kdy rozhodujeme něco zásadního, kdy se nám dějí velké problémy nebo když jsme dlouhodobě nespokojení se status quo, máme možnost se zhluboka nadechnout a vydechnout a zastavit automatickou reakci. To stačí. Díky tomu máme prostor pro vědomé rozhodnutí, do kterého bychom měli promítnout představu ideálního budoucího stavu. Náš mozek totiž věří představám. Pokud si v dané situaci promítnete ideální stav, mozek se uvolní, může být kreativní a tím vypnete automatický vzorec z minulosti. Prostě jen přenesete pozornost na budoucnost a podle ní “teď” volíte svou reakci. Tato volba je vědomá, kreativní a naše. Naše reakce je naší vědomou volbou. Teď jsme svobodní!

Klíčem ke svobodě je sebekontrola!

Nádech a výdech a vědomá volba jsou klíčem k našemu štěstí. Stačí jen využít ty dvě vteřiny a přestat reagovat impulzivně. Díky tomu přestaneme kopírovat vadné vzorce z minulosti a začneme kreativně tvořit svou budoucnost takovou, jakou jí chceme mít. Naše vize a naše hodnoty nám v přítomnosti dávají energii, sílu a smysl pro správná rozhodnutí.

Je to takový protimluv, ale sebekontrola je podmínkou svobody.

“Mezi podnětem a odezvou je určitý prostor. V tomto prostoru se nachází naše schopnost vybrat si reakci, v naší reakci pak spočívá náš rozvoj a naše svoboda”. V. Frankl

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.