Banner nové Sféry

Očekáváte, že se váš partner změní?

  • Napsal(a) Bc.Květa Exnerová

Jste ve vztahu s člověkem, který se vám líbí, baví vás čas, který spolu trávíte, máte si pořád o čem povídat. Občas do této idylky vstoupí nečekaná situace a konflikt je na světě.....

Vztahy mezi lidmi jsou založeny na představách

Žena má představu o svém partnerovi a stejně tak i on má svou představu o partnerce. Máme představy o sobě samých, o druhých lidech, o všem, co se kolem nás děje. Tyto představy neustále posilujeme a dotvořujeme. Je to naše přirozenost, kterou si vůbec neuvědomujeme. A s těmito představami, které považujeme za samozřejmé, vstupujeme do vzájemných interakcí a získáváme zpětnou vazbu. A co se nám pak děje? Často zjišťujeme, že lidé jsou jiní, než očekáváme a vzniká konflikt.

Jak na to, abychom žili harmonické vztahy?

Život se děje přes vztahy a bez nich neexistuje, ať už se jedná o vztahy intimní, rodinné, sousedské nebo pracovní. Když se na ně pozorně podíváme, všude se odehrává větší či menší konflikt, který vyvolává reakce různé síly, některé jsou jen povrchní a jsme schopni se nad ně povznést a některé nás zasahují na velmi vnitřní úrovni a mají drtivé důsledky.

Přijali jsme konflikt, jako základní a neodvratnou součást každodenního života, protože jsme si osvojili konkurenční myšlení, chtivost nebo útočnost. Žárlivost dokonce považujeme za něco zdravého, co do vztahu patří. Naučili jsme se bludy, na kterých si trváme. Abychom mohli mít zdravý vztah, musíme tam mít určitou míru konfliktu, čímž nám partner „dokazuje“, že o nás stojí. Jsou to všechno naučené a převzaté vzorce myšlení, chování a jednání, které jsme povýšili na normu. Máme pro to dokonce i univerzální hodnotící větu - to je normální.

Hodnocení a srovnávání je základním kamenem konfliktu

Přijetí toho „co je“, je možné pouze tehdy, když nic neposuzujeme. A žít s tím „co je“, znamená žít v harmonii. Ve vztazích je to srovnávání své představy o partnerovi, o vztahu se skutečností. Jak toto může dopadnout? Vždy jen konfliktem. Začneme-li vztahy pozorovat, pozorovat sami sebe, své reakce, své chování, své myšlení, získáváme odstup od těchto reakcí. A postupně zjistíme, že jen samotným pozorováním se daný konflikt rozpouští a mizí.

Hodnotíte sami sebe nebo partnera?

Jenže my se neustále srovnáváme s někým, kdo je hezčí, bohatší, mladší, chytřejší, hloupější.... Naučili jsme se to. Naše školství je toho typickým příkladem. Srovnáváme žáka X s žákem Y a dokonce ho i podle toho náležitě ohodnotíme. Kdyby tohle přestalo, kdyby člověk odsunul každý ideál, každý opak, který vytváří dvojakost – co by se v nás událo? Když přestaneme vytvářet „protějšek“, mysl se stane velmi citlivou a inteligentní a začneme jednat místo z mysli ze srdce.

Přestaňme hodnotit sebe i své okolí, přijměme skutečnost, že všichni jsme takoví, jací jsme, že každý z nás je jiný a každý má právo na své vlastní reakce. Zmizí tak náš vnitřní konflikt, čímž automaticky zmizí i konflikty vnější.

Bc. Květa Exnerová
www.astrokouc.cz

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.