927x127 HEAD VPRAVO

Helichrysum arenarium (Smil písečný) - zkušenosti z praxe

  • Napsal(a) MUDr. Lenka Hodková

 

Helichrysum arenarium

(smil písečný)

Harmonizuje dráhu jater a žlučníku. Čaj je vyroben ze sušených květů byliny.

Obsahuje hořčiny, třísloviny, fytosteroly, glykosidy, alkaloidy, organické kyseliny, silice a flavonoidy.

Účinky jsou deklarovány antibiotické, antimikrobiální, dermatoprotektivní, adstringentní, tonizační, vazodilatační, hepatoprotektivní, detoxikační, antioxidační, diuretické a protizánětlivé.

Účinky

• Třísloviny – trpká svíravá chuť, protizánětlivé účinky díky tvorbě membrán v důsledku srážení bílkovin. Zmírňují tvorbu výpotků, zánětů, zastavují drobná krvácení (tanin).

• Hořčiny – hořké rostlinné látky, zvyšují chuť k jídlu, vylučování trávicích šťáv, zlepšují trávení.

• Bioflavonoidy – flavonoidy jsou většinou žlutě zbarvené látky. Bývají vázané na cukry. Vzácně představují hlavní účinnou látku v rostlině. Mají většinou příznivý vliv na cévní stěnu, zejména na kapiláry. Proto jsou často užívány při žilních onemocněních, vysokém krevním tlaku, ateroskleróze. Flavonoidy podporují působení dalších látek obsažených v rostlině.

• Terpenoidy – organické kyseliny, soli organických kyselin – mají účinky protizánětlivé, protinádorové, protivředové, protialergické, tonizující a jiné.

• Silice – nazývané také éterické oleje, prchavé, aromatické, ve vodě nerozpustné látky. Vliv na pokožku, sliznice, podporují chuť k jídlu, usnadňují vykašlávání, rozpouštějí hleny (prunellin), zvyšují srážlivost krve. Použití Používáme jako nálev nebo silnější variantu – odvar. Nálev připravíme tak, že přelijeme jednu lžičku sušené rostliny ¼ litru vroucí vody a necháme 5 minut louhovat. Poté scedíme. Můžeme pít podle potřeby, nebo 3x denně. Také lze připravit celou konvici ve stejném poměru. Čaj popíjíme během dne. Odvar připravíme podobně – tři lžičky rostliny přelijeme ¾ litru vody a krátce povaříme, teprve potom scedíme a popíjíme během dne. Indikace

• Detoxikace jater

• Detoxikace žlučníku a žlučových cest

• Zlepšení sekrece žluče

• Infekční onemocnění jater (hepatitidy, mononukleózy)

• Záněty močových cest, ledvin • Protimikrobiální (protivirové, protibakteriální, protiplísňové účinky)

• Kožní onemocnění – zejména ovlivněná funkcí jater

• Bolesti kloubů a svalů

• Dyspepsie (poruchy trávení)

• Křečové stavy trávicího traktu (spasmolytický efekt)

Kombinace s ostatními preparáty a nežádoucí účinky

Jelikož smil písečný obsahuje látky typu kumarinu, dávám ho se zvýšenou opatrností u lidí, kteří užívají Warfarin (lék na krevní srážlivost). Zde by mohlo dojít k potenciaci účinků a ke zvýšenému krvácení. Je to však značně individuální, podle toho kterého pacienta. Nezaznamenala jsem žádné nežádoucí účinky ani reverzní reakce. Mnoha pacientům se naopak smil velmi líbí pro svou žlutou barvu. Nevadí jim ani jeho hořká chuť.

Smil je čaj převážně určený k detoxikaci jater a žlučových cest. Jako takový je ho vhodné používat s tekutými či tuhými preparáty, které jsou rovněž určeny k detoxikaci těchto orgánů. Velmi vhodná kombinace je smil písečný a Detoxin nebo Intocel. Na slinivku vychází dobře kombinace Smil a Astomin nebo Smil a Gerocel kapsle. Ohledně jater a kloubů jsem vyzkoušela kombinaci Smil + Vista Clear + Supracid. Je ale prakticky možné ho kombinovat s kterýmkoli preparátem, mnohdy i podle chuti či žádosti pacienta. Smil je čaj, který má svoji opodstatněnou roli v detoxikaci jater, žlučníku, žlučových cest a slinivky. Má příjemnou barvu a mírně nahořklou chuť.

Doporučuji ho vyzkoušet každému člověku, zejména v jarních měsících, kdy jsou z hlediska čínské medicíny aktivní právě játra a kdy je nejvhodnější čas je detoxikovat.

Zkušenosti z ordinace a kazuistiky

Muž, 27 let, přichází se zvýšenými jaterními testy po prodělané infekční mononukleóze v loňském roce. Cítí stále únavu, nechutenství a občas pobolívání v pravém podžebří. Je velice citlivý na alkohol v jakémkoli množství, takže kapky Diochi nepřicházely v úvahu. Naštěstí se nebránil pití čajů. Po vytestování se jako nejvhodnější preparát u tohoto pacienta jevil právě smil písečný. Začal pít jednu konvici denně – dělal si nálev, protože odvar na něj byl moc hořký. Další týden jsme zkusili pití 2 litrů čaje denně, takže ho prakticky pil jako svůj denní příjem tekutin. Po měsíci pití čaje byl objednán na kontrolu laboratorních testů. Došlo k mírnému snížení jaterních testů, hlavně ALT, AST, což bylo pro naši terapii velmi příznivé, protože do této doby se zatím nepodařilo ani pravidelným užíváním Silymarinu hodnoty jaterních testů snížit. Dále jsem testovala stálou přítomnost EB viru, který je původcem mononukleózy. V organismu pacienta byl stále měřitelný, smil písečný vycházel pořád jako preparát volby na EBV. Jako další preparát vycházel Intocel, ale ten jsme bohužel kvůli nesnášenlivosti alkoholu nemohli podat. Nesnášenlivost se projevovala prudkými bolestmi v pravém podžebří a téměř okamžitou nevolností. U pacientů, kteří prodělali virové onemocnění, a zejména onemocnění EBV nebo CMV či herpes nebo hepatitidy, musíme řešit také protivirovou imunitu, která je prakticky oslabená, snížená. Je třeba postupně pročistit organismus, zejména lymfatický systém, ve kterém se viry často drží. Protivirová imunita je spjata také s otázkou funkčnosti sleziny, slinivky a žaludku. Zde jsme posléze nasadili vytestovanou Rosu a Lapacho. Tyto dva čaje jsme střídali po měsíci. Lymfatické cesty jsme začali čistit Diocelem biominerál a Gerocelem kapsle. Po třech měsících tohoto pitného režimu došlo k normalizaci jaterních testů. Odezněla únava. Jen ještě občas zbyly trávicí obtíže, ale to podle toho, co pacient jedl (dietní chyby). Smil pil celkem půl roku. Nyní ho pije ob měsíc. Cítí se dobře.

Smil jsem indikovala u mnoha pacientů i po prodělaných hepatitidách A, v jednom případě i po hepatitidě B. Pokud tento čaj pili, po třech měsících se začali zbavovat únavy, která měla právě příčinu v oslabených játrech. Pochopitelně jsme čaj také kombinovali s jinými preparáty Diochi.

Smil vychází jako čaj u lidí, kteří trpí dyspeptickými potížemi, což obnáší nevolnosti, nadýmání, bolesti v pravém podžebří i jinde v břiše z důvodů nedostatečné sekrece žluče. Při pravidelném pití smilu dochází k úpravě, normalizuje se zažívání, zlepšuje se vylučování stolice, odstraňuje se zácpa.

Smil někdy v kombinaci s Cymbopogonem vychází u lidí, kteří mají kameny ve žlučníku a žlučových cestách (cholelitiáza). Dochází u nich ke snížení počtu záchvatů žlučníkových kolik, ke zlepšení zažívání a odstranění dyspeptických (trávicích) obtíží. Zatím nemám ověřeno, jestli při dlouhodobém užívání těchto čajů dojde k rozpuštění či vyloučení kamenů.

Smil má úžasné spasmolytické účinky. Odstraňuje bolesti způsobené spasmem (stažením, sevřením) trávicí trubice nebo žlučových cest. Během takovýchto kolikovitých bolestí s výhodou doporučuji pít po douškách tento čaj. Ideální je teplý až vlažný.

Smil jsem testovala u pacientů, kteří přišli pro vyrážky na těle a kteří měli v anamnéze zneužívání psychotropních látek (drog). Vesměs měli velice nečistou pokožku, vyrážka mnohdy měla charakter až boláků, místy hnisavých. Vzhledem k anamnéze (užívání drog) byla tato vyrážka způsobena zatížením jater. Smil zde vycházel jako nejvhodnější detoxikans. Mnohdy měly dotyčné osoby prodělanou hepatitidu typu B.

Smil jsem doporučovala užívat vnitřně – čaj, ale i zevně jako pleťovou vodu (až 3x denně). Po měsíci byly viditelné změny na kůži. Boláky se dobře hojily, vůbec nehnisaly. U několika pacientů jsem vytestovala Smil jako čaj při zánětech ledvin k jejich detoxikaci, pro jeho protizánětlivý a antibiotický účinek. Smil má velmi dobré močopudné účinky, takže dochází k poměrně rychlému odplavování toxinů. Kombinovala jsem ho s Diocelem nebo Diocelem biominerál. Většinou ale vycházel jako preparát u zánětů chronických.

Pacientka přichází pro bolest kyčelního kloubu – více pravého, i když levý taky začíná bolet. V anamnéze je dlouhodobé užívání nesteroidních antirevmatik (má revmatoidní artritidu zejména na drobných ručních kloubech, až dosud ji velké nosné klouby nebolely). Podle EAV bylo zjištěno, že drobné ruční klouby jsou opravdu postižené revmatoidní arthritidou, zatímco poškození velkých kloubů (zatím nejde o artrózu) je vyvoláno nadměrnou konzumací NSA a následným zatížením jater. Oslabená a zatížená játra se pak hlásí jako bolesti kyčelních kloubů. Jako detoxikační přípravek vycházel nejlépe smil, Detoxin a Vista Clear. Všechny preparáty jsme na přání klientky nasadili v maximálních možných dávkách. Prý vydrží i nepříznivý efekt případné reverzní reakce, ale chce mít co nejdříve po bolestech kloubů. Smil pila skoro 2 litry denně, vařila odvar. Vista Clear 3x 1 kapsle a Detoxin 3x 20 kapek. Reverzní reakce se nedostavila, ale po 14 dnech začala pociťovat úlevu od bolestí kyčelních kloubů. Byla nesmírně spokojená. Dále chtěla řešit i drobné klouby na rukou, jejichž bolestivost se také zmírňovala. Na drobné klouby jsme vytestovali Supracid a Uncaria tomentosa. Od té doby střídala oba čaje po dnech a k dosavadní kombinaci Vista Clearu a Detoxinu ještě přidala Supracid 3x 2 kapsle. Po dvou měsících se stav stabilizoval, kyčle přestaly bolet, zlepšil se jí i zrak a drobné ruční klouby přestaly otékat a nebyly po ránu tak ztuhlé. Navíc i zhubla asi 6 kg, protože po Supracidu ztratila chuť na sladkosti.

autor: MUDr. Lenka Hodková

pozn. Smil můžeme s výhodou použít jako detoxikační preparát jater a žlučových cest včetně žlučníku.

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 05/2010

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF