927x127 HEAD VPRAVO

Čínská studie pomáhá zvítězit nad civilizačními chorobami

  • Napsal(a) Dr. Nora Chvojková

Jestliže si chceme uchovat anebo zlepšit své zdraví, tělesnou kondici i duševní schopnosti, máme jíst hodně masa, vajec a mléčných výrobků, nebo je pro nás lepší rostlinná strava? V Čínské studii se dozvíte, jak na to.

Informace o tom, že naše snídaně, oběd a večeře ovlivňují náš zdravotní stav, jsme v posledních letech slyšeli už asi všichni. Rady na toto téma si ale většinou odporují, jednou je to či ono zdravé, podruhé nám právě toto škodí. Cílem reklamy na potraviny je spíše prodat zboží než zlepšit zdraví lidí. Čemu tedy máme věřit a proč?

Nejlepší je zřejmě získat fakta o zdravé stravě z publikací, které zpracovávají zároveň renomovaní odborníci ve výživě i lékaři v dlouholetých výzkumech na velikém vzorku populace.
Takovou knihou je největší dietologická studie všech dob, Čínská studie profesora T. Colina Campbella, které se už prodalo 1 250 000 výtisků. V Americe ji vyhlásili knihou roku. Její význam dokládá i to, že bývalý nejmocnější muž planety, prezident Bill Clinton si podle jejích zásad úspěšně vyléčil své zdravotní problémy se srdcem, když mu před tím zásadně nepomohla ani špičková lékařská péče.
Že jsou informace důležité a užitečné i pro naše zdraví svědčí to, že pro velký úspěch v České republice Čínská studie nyní vychází v nakladatelství Svítání již pošesté.

Máme jíst hodně masa, vajec a mléčných výrobků, nebo je pro nás lepší rostlinná strava? Měli bychom tělu dodávat vitamíny a které? Jsou zdravé doplňky stravy, tolik protežované všemi sdělovacími prostředky? Existuje účinná a levná cesta, jak se vyhnout určitým nemocem či jak je zastavit?
Toto jsou hlavní otázky, na které ČS nabízí odpovědi podložené řadou důkazů.

Kniha se jmenuje Čínská studie podle dvacet let probíhajícího výzkumu obrovského rozsahu prováděného desítkami lékařů na obrovském vzorku lidí hlavně v Číně, ale také v Americe a v jiných zemích. Výzkum zjišťoval a porovnával stravu a nemoci venkovských obyvatel Číny, kde se staletí konzumuje stejná rostlinná strava, a obyvatel současné Ameriky, kteří mají ve své stravě většinou více než 20 % živočišných bílkovin. V tradiční Číně se jedí zcela jiné potraviny než v současných USA, zároveň se tam téměř nevyskytují tzv. nemoci blahobytu. Nejsou tam lidé bojující se srdeční chorobou, rakovinou, mozkovou mrtvicí, Alzheimerovou chorobou, obezitou či diabetem, kterých máme kolem sebe i v naší zemi všichni celou řadu. Tyto nemoci jsou v tradičních kulturách, kde lidé konzumují hlavně neupravenou rostlinnou stravu, např. ve venkovských oblastech Číny, relativně neznámé.

Ze srozumitelně a čtivě napsaných výkladů doplněných mnoha tabulkami, grafy a fotografiemi si nejen lékaři či odborníci na zdravou výživu, ale i všichni ostatní čtenáři utvoří sami správnou představu o tom, proč bychom měli jíst určitá jídla a proč se máme jiným raději zdaleka vyhnout.

Věděli jste např., že v pořadí třetí nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech je léčebná péče? Že děti zařazené v tomto výzkumu (v ČS), které trpí rakovinou jater, pocházejí z nejlépe vyživovaných, nejbohatších rodin a že to souvisí s množstvím konzumovaných živočišných bílkovin? Výzkum jednoznačně prokázal, že strava s nízkým obsahem těchto bílkovin omezuje vznik a růst nádorů. Důkazy shromážděné v této knize desítkami vědců z celého světa ukazují, jaká strava je účinná při prevenci a léčbě nejen výše vyjmenovaných nemocí, ale i u šedého zákalu, makulární degenerace u kognitivních dysfunkcí, roztroušené sklerózy, osteoporózy a dalších nemocí.
Proti výše vyjmenovaným nemocem jednoznačně působí jednoduchá přírodní rostlinná strava. Je prokazatelně prospěšná. Přesto v tzv. rozvinutých zemích nadále konzumujeme stravu jinou, zjevně našemu zdraví škodící. Umíme se poučit?

Informace v knize Čínská studie nám pomohou uchovat si anebo alespoň zlepšit si své zdraví, tělesnou kondici i duševní schopnosti. Dozvíme se, jak sami můžeme ovlivnit délku svého pobytu na světě, jak zařídit, abychom my a naši blízcí byli zdraví a rozumní až do konce našeho života.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF