927x127 HEAD VPRAVO

Topolovka růžová

Topolovka růžová je dvouletá, vytrvalá bylina, dorůstající dvoumetrové výšky. V prvním roce vytváří přízemní růžici a druhým rokem přímou, větvenou, lehce ochlupenou lodyhu. Svou stavbou poněkud připomíná diviznu. Listy má řapíkaté, okrouhle srdčité, dlanitě pěti až sedmilaločné, jemně vroubkované.

Květy dorůstají různé velikosti, v průměru 5 cm a větší. Jsou růžové, u velmi oblíbené varianty hortensis nigra pak černofialové a vytvářejí klasovité hrozny. Bývají jednoduché nebo plné. Rostlina kvete ve druhém roce od konce června do září, plodem je jednosemenná tvrdka.

Topolovka, často nazývaná topolová růže, má svůj původ na Balkáně, u nás se často pěstuje jako okrasná rostlina a je mylně zaměňována za sléz.

Nejkvalitnější drogu poskytuje černofialový květ topolovky bez kalichu, ale sbírá se často i s kalichem. Růžové květy mají poněkud menší obsah účinných látek.
Obsahuje především sliz, třísloviny, antokyanové glykosidy, zvláště pak směs delfinidiového glykosidu a malvidinového glykosidu alteinu ve varietě nigra, dále malé množství silice a látky hormonálního charakteru.

Hlavní indikační okruh této drogy vychází z obsahu slizů. Je vhodná všude tam, kde je zapotřebí tlumit dráždění sliznic, tedy v dutině ústní, v žaludku, ve střevech a v dýchacích cestách. Svým jemným působením je droga vhodná především pro aplikaci v pediatrii a v geriatrii. Vykazuje estrogenní aktivitu, dovede vyvolat pozastavenou menstruaci, případně slabou menstruaci zesílit.

Velmi vhodnou lékovou formou je mírně přihřátý macarát a osvědčil se také bylinný balzám.

Tinkturu užíváme hlavně jako protizánětlivý prostředek proti kašli, při bronchiálních zánětech a při chronických zánětech sliznic, zejména žaludku a střev.

Nemá výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace a může být aplikována i v těhotenství a při laktaci.

 

  • latinsky: Althea Rosea

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF