Banner nové Sféry

Základní dresscode aneb Pravidla pro oblékání a obouvání

  • Napsal(a) Robert Martiš

Většinou nás lidi hodnotí podle toho, co máme na sobě. A pokud vás zajímá, co si o vás lidé myslí, mělo by nás taky zajímat, co máme na sobě. Dresscode, neboli „pravidla“ pro oblékání a obouvání pro určitou příležitost, jsou určeny k odstranění pochybností.

 Pokusím se s vámi prolomit nejdůležitější a nejčastěji používané dresscody. Zároveň se podívat i na ty často zneužívané, u kterých je jejich adekvátnost často ne zcela namístě. V průběhu let totiž postupně dochází k různým změnám a jako vše, se i finální styling u některých příležitostí lehce mění. Což ještě víc může umocnit fakt, že někdy ani samotný hostitel nemusí přesně vědět, co to je, co stojí na pozvánce na nějakou událost, na kterou vás zve. Proto hned první rada, smysluplného dotazování není nikdy dost. Žádného hostitele by nikdy nemělo urazit, když se pro kontrolu zeptáte na přesnou představu o outfitu, který máte zvolit. Osobně to naopak považuji za známku respektu a snaha nenarušit atmosféru výjimečné události bude vždy doceněná. Ptát se není nikdy hloupé.

Samozřejmě je důležité nic nepřehánět. Je však nezbytné vždy vědět co a proč si člověk ze skříně vybírá. Stejně tak jak to ví popový zpěvák na Oscarech, když si obléká ke smokingu šortky luxusní designerské značky. Avšak silně pochybuji, že něco podobného by zvolil na setkání třeba s britskou královnou u příležitosti předání čestného titulu rytíře. I tyhle nuance visuální komunikace pomáhají lidem dosahovat svého. Jak jsem řekl v začátku. Není dobré podceňovat sílu prvního dojmu. Může se to otočit proti nám.

Je vždy lepší být „overdressed“, než zaostávat za průměrem. Tedy pokud nechceme zapadnout v davu a zmizet z události tiše někam v dály.

Aniž bych chtěl působit učeně, nebo naopak neučeně v jazyce českém, musíte mi prostě věřit, že české překlady jednotlivých dresscodů se nepoužívají. Stejně tak na pozvánkách nebo v směrnicích společností se uvádí v anglickém originálu. Dobrá zpráva je, že je tomu tak všude na světě, takže když se ocitnete v Šanghaji a před vámi bude stát pozvánka na Black tie event, bude to ten samý dresscode, který probereme jako první.

BLACK TIE
Nejformálnější ze všech dresscodů, se kterým se můžete běžně v našich končinách setkat.
Pomyslnou řadu co do formálnosti by na nejvyšších příčkách ještě doplňovali večerní „White tie“ a jeho denní ekvivalent „Morning dress“, které oba obsahují jako základ frak. Pokud však nejste diplomat, nebo extrémně bohatý přítel královské rodiny, tenhle dresscode vás může v životě snadno minout. Dobrá správa pro ty méně společenské z nás jako já.
Stejně jako u White tie, ani u Black tie se však nikdy nejedná o doslovní překlad z angličtiny. Ale slovní hru, která znamená všechno jenom ne „černou kravatu a hotovo“.

Základem Black tie, je pro muže černý smoking, u žen jsou dlouhé večerní šaty. Zdůrazňuji délku šatů, která zde hraje důležitou roli. Základem smokingu je sako, které je se z jiného materiálu, než klasický černý oblek. Má kontrastní lesklé klopy a tenhle prvek se opakuje i na kalhotách v podobě lampasů. Ke klasickému smokingu vždy patří bílá košile s náprsenkou z kvalitní česané bavlny, černý motýlek a černé boty s vysokým leskem, které se hodí jenom na tenhle druh příležitosti. Moderní pojetí, kdy nahradí motýlek kravata je v dnešní době relativně přípustná a rozšířená rebélie. Je však důležité vybrat i vhodnou méně formální košili. Na s náprsenkou motýlek prostě vyžaduje. Pro partnerku jsou to zmiňované dlouhé večerní šaty. Nemusí se jednat o nekompaktní velké večerní róby. Záleží od osobního vkuse. Je důležité, aby se žena cítila výjimečně. Je konec konců hlavní ozdobou páru. Striktní až rigidní outfit mužů nechává naopak prostor výjimečnému vzhledu žen.
Barevnost šatů by měla odpovídat tématu večera, takže pokud na pozvánce stojí „Golden Night“, je vysoce žádané mít, když už ne zlaté šaty, alespoň zlatý doplněk nebo psaníčko v preferované barvě.
Partner nikdy neladí s partnerkou. Neexistuje cesta jak vpravit zlatý doplněk do oděvu muže a tak je to správně! 

CREATIVE BLACK TIE
Vedle striktního Black tie, se v dnešní době častěji a častěji objevuji „fashion“ varianta velké večerní. Klasická uniformita bývá rozbitá a nabízí prostor na mnohme individuálnější styling. Pořád se svými pravidly, ale pro hru. Zde tedy může být prostor pro muže pohrát si s materiály jako samet u saka, nebo vymenit klasickou černou za jinou barvu. V případě, že se k vám dostane pozvánka na tento tip eventu, věnujte svému zevnějšku pozornost a pořiďte si něco, co vás bude opravdu bavit. Užijete si tak třeba nezapomenutelnou noc plnou stylu. Zde je prostor pro pár se třeba zajímavou hrou sladit, nebo naopak nikoliv. Pro ženy se jinak nic zásadně nemění, pouze to, že bude v společnosti místo tuctů tučňáků mít silnou konkurenci v outfitech mužů. O důvod navíc investovat čas do výběru toho svého.

COCTAIL CHIC
Někdy na pozvánce, zejména v zahraniční, může být uvedeno Coctail attire. Pokud jsme pozváni na tento druh eventu, měl by se odehrávat mezi 16. až 20. hodinou. Po 20. hodině by se mělo typicky jednat o eventy Black tie. Nicméně v našich zeměpisných šířkách a v poslední době se mnoho eventů odlehčuje a Coctail chic se stává nejpopulárnějším z formálních dressocodů.
Formální koktejl je příležitost jak se ve společnosti ukázat v krásných šatek a dobře padnoucím obleku, který ale není typicky tým, který nosí muž do práce přes den. Oblek by měl mít svůj „večerní švih“. Dobře padnoucí na večerní příležitosti, nebo slim- fit se zajimavým detailem. Prostě cokoliv co nepůsobí jako klasické business montérky. Bílá košile bývá nejjistější volbou. Evokuje formálnější Black tie a působí elegantně. Kravatu může vystřídat rozhalenka a dobře zvolený kapesníček. Záleží na osobní preferenci nebo charakteru, či tématu večera. Je důležité nezapomínat dobře ošetřenou a elegantní obuv. Ďábel se skrývá v detailu.
Žena by měla tvořit ozdobu páru v kratších a chic koktejlových šatech. Malými černymí sice nemusíte nic zkazit, ale za nejčarovnější bytost večera taky nebudete. Koktejlové eventy jsou ideální místo, kde lze dobře zužitkovat ženské zbraně. Být prostě okouzlující a „chic“. Pozor jenom na mini délky a příliš hluboké výstřihy.

BUSINESS
Na rozdíl od jiných je tenhle dresscode relativně jasný a jednoduchý: pro muže pracovní oblek, košile, kravata a boty, u žen kostým, halenka, či dobře padnoucí šaty a vhodná obvykle vyšší obuv, typicky lodičky.
Tato relativně snadná disciplína má jen relativně málo úskalí. Základem je vědět jaká je míra formálnosti prostředí, ve kterém se budeme pohybovat.

BUSINESS – CASUAL
Snadno zaměnitelný se Smart-casual dressocodem, je tento nejběžnější alternativou pro české pracovní prostředí. A to pondělí až pátek, když zrovna není potřeba svůj oděv zformálnit kvůli důležité prezentaci vyššímu managementu, nebo v případě kontaktu s klienty, který oblek nebo jeho dámský ekvivalent prostě vyžadují.
Když se jedná o Business – casual dressocode, mluvíme vlastně o práci se separátními kusy jako sako nebo blejzr, ke kterým místo klasickým kalhot zvolíme ležérnější variantu typy chino. Kalhoty chino mají méně formální charakter a nap první pohled váš jinak utažený vzhled odlehčí. U Business – casual vždy zachováváme klasickou košili, klidně s kravatou.
U dam je business – casual v podstatě jenom uvolněnější poloha klasického business pojetí. Třeba personalizací outfitu pomocí doplňků, nebo prostě ležérnějším stylingem vašeho oblíbeného kostýmu – moderní varianta je tričko s potiskem, nebo stylový top místo tradiční propínací halenky. A ne pouze jinak uvázaný šátek kolem krku prostě není ono!

SMART – CASUAL
Vlastně ten samý vzhled předešlý, jenom ne „tolik formální“. Nejedná se o pracovní prostředí a priori, takže si můžete vystačit s oblíbenými kvalitními džínsami, polo- tričkem, styling bez kravaty, a teoreticky i bez saka pro muže.
Pro ženy bude rozdíl ještě méně patrný a Smart – casual pro ženu dovoluje relativně cokoliv, co bude odpovídat dané situaci a její vážnosti, případně představě hostitele. Je dobré si nechat poradit a to klidně v obchodě, kde dobře školený personál vždy rozpozná vhodnost outfitu k dané příležitosti. Nebo se opět s klidným svědomím obrátit na hostitele s dotazem jestli je vhodné vzít si třeba pouzdrové šaty, k nim kratší vypasovanou koženou bundu, která bude suplovat sako. Vše doplnit o správné doplňky a dobře padnoucí boty. Možností je mnoho. Důležité je vědět vždy proč jsme zvolili daný styling jak říkám v začátku.

CASUAL
Ano, úleva, pokud je na pozvánce uvedeno Casual, znamená to, že event nemá žádný striktní pravidla pro výběr co na sebe. To však neznamená, že je to jedno, naopak!
Casual dresscode je ideálním polem pro sebevyjádření se. Se všech druhů a dressdoců je nejvíc otevřený osobitému stylu každého. Proto je velmi důležité vědět, co o sobě chceme svým výběrem oblečení říct. Právě v tom je ten trik. Nedbalá elegance nikdy nebývá nedbalá bez pečlivé rozvahy a ani nejlepší mistři stylingu na sebe „jenom tak něco nehodí“, aby je ostatní pro to obdivovali.
Právě u toho typu stylingu je dobré mu věnovat pozornost a být vždy o kousek víc „smart“. Promyšlenost vaší volby vám přidá ne sebevědomí a nezůstane bez odezvy. Lidi jsou vnímaví, věřte mi, znám ten pocit, když vám někdo pochválí něco na první pohled nedbalého, za čím přitom bylo pár minut přemýšlení. Ten pocit za to stojí oběma pohlavím. Chceme se přece líbit. A na tom není nic špatného. Jenom lidi, co neznají svoji hodnotu, se jí bojí projevit na venek.

Úplná verze článku uveřejněného v časopisu  Sféra 11/2016

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.