927x127 HEAD VPRAVO

Imunita a tak dále

  • Napsal(a) Mgr.Viktor Černoch

Pojmy imunita a imunitní systém slýcháme celkem běžně. Co konkrétního si pod nimi máme představit?

Z vědeckého hlediska je systém obrany a ochrany lidského těla je velmi komplikovaný. Ale nejen lidského. Imunitu mají i ostatní živočichové a do jisté míry i rostliny. Jde o schopnost jedince bránit se buňkám patogenních organismů, virům, ale i nádorovým buňkám. Souhrnně tyto „potížisty" biologie nazývá antigeny.

Celý systém je velice složitý a komplexní. Před „zlými" mikroskopickými útočníky působícími z vnějšku nás chrání samozřejmě kůže a také sliznice. Pokud antigeny překonají tyto vnější překážky a dostanou se do vnitřního prostředí našeho organismu, lidské tělo k nim vyšle speciální bílé krvinky, tzv. leukocyty, a zvláštní proteiny, které se váží na tyto agresory. Tím vzniká zánět. Zároveň tělo odpovídá specifickou reakcí podle konkrétního škůdce jinými bílými krvinkami, tzv. lymfocyty, a protilátkami.

A teď trochu lidsky
Náš imunitní systém pracuje vlastně pořád a mnoha různými způsoby. Většinou jej vůbec nevnímáme až do chvíle, kdy z nějakého důvodu selže. Například pokud se pořežete nebo jinak poraníte, nejrůznější bakterie a viry získají snadný přístup do vašeho těla. Imunitní systém zareaguje a antigeny z místa odstraní, kůže se zacelí a zahojí. Pokud imunitnímu systému něco unikne, místo zůstane infikované. Imunitní systém zareaguje, vzniká zánět a hnis, což obojí jsou vedlejší příznaky toho, že imunitní systém pracuje na nápravě.

Jiný příklad, kdy máme možnost vidět imunitní systém v běhu, je, když nás poštípe hmyz. V místě vpichu vzniká rudé zabarvení, pupínek, to je také proces spouštěný imunitním systémem. Stejně tak jídlem, pitím nebo dechem přijímáme denně do organismu velké množství bakterií i virů. A většinou tím nijak netrpíme. Pokud ale něco unikne pozornosti, dostaneme kupříkladu chřipku. Imunitní systém zareaguje a začne s nemocí bojovat. Vyléčení je známka toho, že se imunitní systém s nemocí popral dobře, pokud by totiž nepracoval, nikdy bychom se nemohli uzdravit.

Jestliže ale imunitní systém nefunguje správně, způsobuje problémy. Třeba alergie (přehnaná reakce na antigen, na který většina lidí nereaguje vůbec). Chyby imunitního systému (zánět nedařící se tělu dostat pod kontrolu) mohou ale vyústit i třeba v cukrovku druhého typu, srdeční onemocnění, revmatickou artritidu, nebo dokonce rakovinu. Naopak, někdy je nám imunitní systém na škodu, a to např. při transplantacích, kdy je to právě imunitní systém, který často způsobí odmítnutí darovaných orgánů.

Recepty, rady a doporučení jak posílit imunitní systém

  • Aloe vera je v posledních letech populárním prostředkem ke zlepšení kondice organismu. Upravuje trávení, což je dobře, protože imunitní systém má „své sídlo" ve střevech. Na trhu jsou nápoje, potraviny i kapsle s tímto sukulentem.
  • Betaglukany jsou známým prostředkem pro posílení imunity. Najdeme je v houbách (a extraktech z nich) shiitake, maitake, hlívě ústřičné a dalších. Aktivují nejen imunitní buňky (leukocyty), ale podporují i specifickou imunitu. Kromě syrových i sušených zmíněných hub je na trhu spousta doplňků stravy (např. hlíva ústřičná v kapslích, Betaglukan, Viraimun ad.)
  • Česnek známe všichni. Víme, že je nazýván přírodním antibiotikem, lze jej doporučit konzumovat syrový. Ale: snižuje krevní tlak a pozor by si na něj měli dát lidé s problémy se žlučníkem.
  • Echinacea je svojí schopností zlepšit imunitu známá – mnoho lidí po ní sáhne při potížích s dýchacími cestami. Aktivuje bílé krvinky, má řadu léčivých účinků.
  • Oregano je u nás poměrně podceňovaným kořením. Přitom je přírodním antibiotikem, působí antimikrobiálně a protiplísňově.
  • Rakytník – další rostlina (tentokrát jde o keř). Jeho plody mají mnoho vitaminu C, ale i dalších užitečných látek.
  • Vitaminy a minerály jsou samozřejmě nezbytné. Vitamin C je známý antioxidant, působí preventivně proti nachlazení a infekcím horních cest dýchacích. Důležité pro posilnění imunity jsou ale i další: vitaminy A, B, E a dále železo, zinek, selen a vápník. Vše lze při pestré a vhodně zvolené stravě přijmout z potravy.
  • Dále nám mohou pomoci různé enzymy, flavonoidy, rybí oleje, z potravin také čerstvá zelenina (brokolice, rajčata, zelí, špenát), ovoce (citrusy, banány, tmavé ovoce – borůvky, višně, černý rybíz, červené víno), ale i koření (zázvor, skořice, cayennský pepř, křen), pití čisté vody či zeleného čaje nebo čaje z heřmánku.
  • Co ještě můžeme udělat? Přestat s kouřením, sportovat, vyhýbat se stresu, nepřetěžovat organismus. Vyhnout se především rafinovanému cukru. Na první pohled trochu úsměvnou radou je použití malé trampolíny. Ale má to svůj důvod. Skákáním na trampolíně rozhýbeme lymfatický systém, lymfa proudí 15–30x rychleji než normálně. Je to na vás, každý pohyb pomůže lymfě proudit.

Na závěr ještě dodáme dva recepty pro posílení imunity

  • Odšťavněte tři mrkve, jablko, pomeranč a půl bulvy červené řepy. Pijte pravidelně ráno k snídani.
  • Vodou na jeden šálek přešlou varem přelijeme 4 g směsi bylinek, kterou vytvoříme takto: 15g proskurníku lékařského, 10g jitrocele, 10g řepíku, 7g divizny, 5g fenyklu, 4g heřmánku, 5g mateřídoušky. 20 minut louhujeme, pijeme 2x denně před jídlem.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF