Určitě už jste někde zaslechli nebo zahlédli slovo superpotravina. I když samotné slovo nemá žádnou oficiální definici, jedná se především o pojem označující potraviny s vysokým obsahem důležitých živin pro lidské tělo, a které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Superpotraviny bývají bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty, které posilují imunitní systém a přispívají k naší duševní pohodě.


Slovo superpotravina se často užívá ve spojení s plody z Jižní Ameriky nebo Asie, kde rostou v klimaticky drsných podmínkách, díky nimž musí být přirozeně vybaveny velmi vysokým podílem živin, aby přežily. Velmi mnoho již však je i v Čechách. Každá bylinářka by vám řekla, že to, co vám roste přímo za domem, je určeno právě pro vaše problémy. Uvádíme zde několik malých příkladů z celého světa, ale přidáváme i dvě skvělé superpotraviny přímo našich luhů a hájů.

Vyměňte sladké limonády za osvěžující nápoj plný vitamínů, flavonoidů a extraktů bylin, které vám dodají potřebné živiny.

 

 

 

camu iStock 1141319633Pod exotickým názvem camu camu se skrývá strom Myrciaria dubia vyskytující v Amazonii. Je to nízký strom s malými, bílými a sladce vonícími květy a malými plody. Plody mají tmavě fialovou barvu se silným aromatem a šťavnatou, kyselou chutí. Pro jejich kyselost se nekonzumují přímo, ale vyrábí se z nich nápoj nebo prášek, který se používá k výrobě doplňků stravy.
Tento malý plod je jedním z největších zdrojů vitamínu C. Obsahuje rovněž vápník, draslík, železo, riboflavin (vitamín B2), niacin (vitamín B3), fosfor, bílkoviny, aminokyseliny a flavonoidy. Právě to, že obsahují flavonoidy je výhodné, neboť tyto látky zlepšují absorpci vitamínu C v našem těle. Vitamín C přispívá k normální tvorbě kolagenu, zlepšuje funkci cév, dásní, kůže, zubů, centrálního nervového systému. Zároveň zlepšuje vstřebávání železa a vitamínu E.

 


morušeMoruše bílá je až 20 m vysoký strom původem z Číny, který roste už staletí i v Evropě. Bílý plod je podobný ostružině, ale čerstvý ho díky citlivosti na přepravu bohužel nekoupíte. Nejdříve se suší a teprve potom zpracovává. Plody jsou velmi sladké a obsahují vysoký obsah vitamínu C, dále pak vitamín K a řadu minerálů – železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a také velké množství vláknin a bílkovin. Stravitelná vláknina představuje asi 10 %.
V čínské tradiční medicíně se bílé moruše používají k léčbě únavy a slabosti a také se v této medicíně uvádí, že prospívají ledvinám, léčí slabost a únavu, upravují chudokrevnost, pomáhají chránit před civilizačními chorobami, brání předčasnému šedivění vlasů, zlepšují spánek či zklidňují mysl. Moruše jsou také významným zdrojem resveratrolu, což je přírodní antioxidant a derivát stilbenu, vyskytující se v těle některých rostlin. Přisuzují se mu léčivé účinky na řadu onemocnění.


amla iStock 12090457591

Amla je strom, který dosahuje výšky až 15 m, původem z Indie, dnes rozšířený i na území Evropy a Jižní i Severní Ameriky. Elipsovitý plod má žlutě zelenou barvu a připomíná větší angrešt. Obsahuje celou řadu zajímavých látek jako kyselina gallová, elagová, pyrogallol, seskviterpeny, taninové třísloviny, flavonoidy (nejznámější je kvercetin), fytosteroly (beta-sitosterol), karotenoidy, vitaminy C a E, soli vápníku, fosforu, hořčíku, zinku. Z vědeckých studií vyplývá, že přírodní látky obsažené v amle přispívají k ochraně jaterních buněk, snížení hladiny krevního cukru a hladiny triacylglyceridů a celkového cholesterolu. Zajímavé je, že vědci zjistili, že tyto obsažené látky také mohou přispět ke zmírnění úzkostných stavů a deprese. Je to dáno tím, že blokují enzym, který při duševních nemocech snižuje hladinu serotoninu. Pokud se jeho hladina zvýší k fyziologickým hodnotám, dojde i ke zlepšení duševního stavu pacienta. V ajurvédské medicíně se amla už celá staletí používá na všechno od trávicích problémů, přes problémy z prochladnutí až po závažnější vnitřní problémy.

 


acai berry iStock 1352279104Acai Berry je druh palmy domovem v tropické Jižní Americe. Je to štíhlá palma dorůstající výšky až 20 metrů. Plody jsou kulovité, až 1,5 cm velké, mají purpurově červenou barvu. Jihoameričtí Indiáni využívali nejen účinků bobulí, ale i další části rostliny. Např. odvar z listů a semen podávali při horečkách. Šťávu z kmene dodnes aplikují při ošetřování ran a krvácení.
Plodům Acai Berry se přisuzuje řada zajímavých příznivých působení na naše zdraví, z nichž nejdůležitější (a i odborně prokázaný) je fakt, že je velmi silným zdrojem antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které příznivě ovlivňují naše zdraví tím, že působí proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z prostředí, ve kterém žijeme. Další zdroje uvádějí ještě i podporu hubnutí a úpravu pH - překyselení.

 


Superpotraviny však najdeme i mezi u nás běžně dostupnými plody.


bezBez černý
patří mezi nejoblíbenější a také nejznámější léčivé rostliny, o čemž vypovídá přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Lidové léčitelství ho s úspěchem používá při prochlazení, dýchacích problémech, na podporu pocení, při zahlenění a pomáhá zklidňovat nervový systém. Vyvolává pocení, ředí hleny, má močopudné a projímavé účinky, čímž pomáhá vylučování a trávení. Používá se všechny části byliny, květy, plody, listy i kořen. Černý bez obsahuje kynogenní B-glukosid s názvem sambunigrin. Kromě něho se v bezu nachází ještě v malém množství metasubstituované sloučeniny beta-holokalin a beta-zierin. Sambunigrin se nachází ve všech částech rostliny, zejména v nezralých plodech a v listech. U dozrávajících plodů se jeho obsah snižuje a v období úplné zralosti plodu není pozorován.Tepelným účinkem, např. uvedením bobulek ve vodě k bodu varu při kulinárním či technologickém zpracování nebo usušením se kyanogenní glykosidy degradují. Kyanogenní glykosidy nejsou samy o sobě toxické. Toxický je jejich rozkladný produkt kyanovodík. Usušené nebo velmi krátce převařené zralé bobulky černého bezu (tj. bezinky) tedy nejsou jedovaté.


černý rybíz iStock 1180217656

Černý rybíz. Bobule všech rybízů obsahují vitamín C, B1, B2, B3, B5, B6, provitamín A, vápník, železo, mangan, draslík, zinek. Černý rybíz obsahuje 3x více vitamínu C než červený a bílý, navíc má vysoký obsah rutinu, který zlepšuje stav cévních stěn, používá se tedy při ateroskleroze (zvápenatění tepen), křečových žilách, hemeroidech, křehkosti a lámavosti cév.
Šťávy z černého rybízu celkově posilují, proto jsou vhodné při prochladnutí, v rekonvalescenci po delší nemoci anebo prostě jako prevence a zdravé pití pro děti a starší lidi. Plody také díky obsahu antokyanových barviv a provitamínu A příznivě ovlivňují zrak, jsou užitečné při šerosleposti nebo unavených očích.

 

 

 Všechny tyto superpotraviny - jejich extrakty najdete v šumivých tabletách TROPIC, CITRUS A CASSIS.

 

Hodně zdraví

Diochi

 

 

Regenerace ve Sféře ®

linka zluta

sfera

Nemoci můžeme předejít, když vyrovnáme nedostatek energie v meridiánech. Cílem našich ryze českých přípravků je zharmonizovat energetickou síť dříve, než dojde k dlouhodobému energetickému úbytku.

 

Diochi Řecký Pentagram ®

linka zluta

pentagram

Regenerační systém, který celistvě pomáhá řešit důsledky zánětu projevujícího se oslabením energetického systému člověka. Pentagram začíná Alfou a končí Omegou, neboť člověk je Alfa i Omega všeho!